קרטל הנפט והתרופות מאחרי מלחה"ע-‏2 453826
באתר ובמודעות הגדולות שראיתי בעיתונות הזרה, האירגון הזה טוען שעל פי מסמכים חדשים ששוחררו ממשפטי נירנברג, חברת הכימיקלים והתרופות א.ג. פארבן וחברות הבנות שלה בייס, באייר, הוכסט ועוד תיכננה ומימנה את המלחמה. החברה שאפה להשתלט על שווקי הנפט והתרופות העולמיים ולחסל, אפילו בכוח, את המתחרים. א.ג. פארבן מימנה את המפלגה הנאצית ואת עלייתה לעמדת כוח ושילטון. שיתוף הפעולה בין המפלגה הנאצית ופארבן התנהל בשלושה שלבים, כיבוש אירופה ואסיה, השתלטות על בריטניה וכל המושבות שלה, ולבסוף להביס את צבא ארה"ב ושאר העולם. אחרי התבוסה הנאצית העולם כבר היה תחת ההשפעת הכוח והאינטרסים של תעשיות הנפט והתרופות של מדינות הברית. המדינות המנצחות קיבלו שליטה בקרטל א.ג. פארבן, ובכירי החברה, לאחר שקיבלו ענשי אזהרה בנירנברג, קיבלו משרות בחברות אמריקאיות ובריטיות. בנוסף למשפט נירנברג המפורסם היו עוד 12 משפטים שהוצנעו מידיעת הציבור, כולל משפט נגד א.ג. פארבן. התובע האמריקאי הראשי אמר אז שראשי החברה היו פושעי המלחמה העיקריים שבלעדיהם מלחה"ע 2 לא היתה אפשרית.
אקסון כמשל 453829
האם גם הפראפרזה הבאה אפשרית: "התובע האמריקאי הראשי אמר אז שראשי החברה היו פושעי המלחמה העיקריים שבלעדיהם מלחמת המפרץ 2 לא היתה אפשרית." או שהעובדה שהחברה אמריקאית שוללת את האפשרות הזאת מכל וכל?
אקסון כמשל 453834
עורך דין יגיד מה שהוא צריך להגיד כדי לזכות בתיק. תשאל את איציק ש.

הנסיון להלביש רטרואקטיבית את הפרדיגמה המאשימה קומץ קפיטליסטים בכל עוולה אפשרית גם על מלחמת העולם השנייה נוגע ללב.
אקסון כמשל 453849
כמובן שאי אפשר להלביש כל עוולה על קומץ קאפיטליסטים. מצד שני אי אפשר להתעלם מחלקם של קורט פון שרדר מהדויטשה בנק ואחרים בהשפעה על הינדנבורג להטיל את הרכבת הממשלה על היטלר. הינדנבורג תעב את היטלר והיה יכול להמשיך לסרב. קומץ הקאפיטליסטים לא היו חייבים לעשות הרבה; רק לשכנע את הינדנבורג כדי לא לפספס את האלקטוראט של היטלר שהחל לרדת.
וצריך גם להניח שהם יכולים היו ב-‏1933 453917
לנחש מה היטלר יעשה ב-‏1939, אבל לא אחר-כך, בניגוד לכל הסוציאליסטים המומרים בגרמניה שלא היו מסוגלים לנחש מה יעשה, או בניגוד לקומוניסטים של רוסיה הסובייטית, שברור שהסיוע הכלכלי שהושיטו להיטלר בין 1939-1941 לא השפיע על היכולת שלו לנהל מלחמה, ולכן האחריות היא כמובן רק על הקפיטליסטים המנצלים.
וצריך גם להניח שהם יכולים היו ב-‏1933 453943
לא קראת מה שכתבתי? החלק של אנשי ההון הגדול היה מאד קטן בזמן אבל מכריע. הם דאגו שהיטלר יגיע לשלטון; את היתר הוא כבר עשה בעצמו.
וצריך גם להניח שהם יכולים היו ב-‏1933 453945
גם החלק של אבא שלו היה קטן אבל מכריע.
וזה עושה אותם טיפשים או קיצרי ראות, 453987
אבל לא קונספירטורים ארוכי-ראות שמתכננים מלחמה גלובלית. וגם עדויות ממקורות יותר מהימנים (נניח, היסטוריונים), בד''כ סוברות שאילי ההון היו טרמפיסטים על עגלתו של היטלר, לא המוח מאחוריו.
וזה עושה אותם טיפשים או קיצרי ראות, 453989
אינני רואה את הקשר בין דבריך למה שכתבתי. מה שכתבתי שכל הקריירה הפוליטית של היטלר כקנצלר היתה תלויה בהחלטתו של הינדנבורג . התפקיד של אילי ההון היה מכריע כאן. אחרי שעלה לשלטון הם היו טרמפיסטים.
וזה עושה אותם טיפשים או קיצרי ראות, 453994
בויקיפדיה, מתארים כי ההחלטה של הינדנבורג (למנות את היטלר לקאנצלר) נבעה מלחץ כבד של 3 אנשים בחצי השני של ינואר 1933:
1. von Papen שהיה הקאנצלר החביב על הינדנבורג, אבל הוחלף בידי von Schleicher בדצמבר 1932.
2. בנו הפרו נאצי של הינדנבורג.
3. Meisner - מזכיר המדינה, ומקורבו הפוליטי של הינדנבורג.
von Papen נטר טינה למחליפו (כי הוא חשב שהאחרון עשה לו תרגיל מסריח). הוא חבר להיטלר, כי רצה להדיח את von Schleicher מהקאנצלרות. בשיחות ש von Papen ניהל עם היטלר, שני האנשים רצו את הקאנצלרות. לבסוף von Papen השתכנע שהוא יוכל לשלוט בהיטלר, את המזימה הזו הוא שיתף עם בנו של הינדנבורג ו Meisner והשלושה לחצו על הינדנבורג עד שזה הסכים.

לעומת זאת, אילי ההון אפילו לא מוזכרים. לכן אני תמה: עפ"י איזה מקור יש להם תפקיד "מכריע" בהחלטה של הינדנבורג?
וזה עושה אותם טיפשים או קיצרי ראות, 453996
אז אלו הטעויות שלי? מה שהיטה את הינדנבורג נגד קורט פון שלייכר הקנצלר היתה המדיניות נגד האחוזות החקלאיות של היונקרים הפרוסיים שהינדנבורג נמנה עליהן. המיפלגות הקטנות שפאפן והוגנברג נימנו על ראשיהן לא ניבנו על אלקטוראט. הן ייצגו אינטרסים מאד ברורים של בעלי הון שעמדו מאחוריהן. מי שארגן את הפגישות בין היטלר ופאפן בקלן, שהובילו בסופו של דבר להחלטת הינדנבורג למנות את היטלר היה הבנקאי קורט פון שרדר מהדויטשה בנק. הרקע לכל המהלכים הללו שאנשי ההון שמימנו את מיפלגות המרכז והימין החליטו ללכת על היטלר, היתה ההתחזקות המקבילה של הקומוניסטים מבחירות לבחירות. לא טענתי שההון הגדול מימן את היטלר- הוא לא. אם אתה מתעלם ממבנה מפלגות הימין ומי שלט בהן מאחורי הקלעים, אז תקבל את התיאורים שכתב בפירוט רב הנרי אשבי טרנר ומופיעים בויקיפדיה. זה נכון מה שכתוב בויקיפדיה רק שהתיאור מסתפק בפאפן שכאילו כל עוצמתו באה מעצמו.
וזה עושה אותם טיפשים או קיצרי ראות, 454000
תודה על התשובה המפורטת.
טרנר? אתה מתכוון דיוויד אברהם. 454004
ההיסטוריון הניאו-מרקסיסט דיוויד אברהם, בספרו The collapse of the Weimar Republic, העלה את הטענות שלך. הנרי טרנר תקף בפרוטרוט את הטיעונים לגבי שליטת ההון בעליית היטלר, בספרו הדי-גדול German big businesses and the rise of hitler, והיה אחראי לחיסול הקריירה ההיסטורית של אברהם, אחרי שהראה בצורה משכנעת למדי שהטיעון של אברהם התבסס על קריאה סלקטיבית מאוד, עד כדי עיוות, של המקורות הארכיוניים. הוא גם מתייחס מאוד באריכות שם לטיעונים הפוליטיים על השפעתם הפוליטית של בעלי ההון, מראה את החשדנות שהייתה לרובם כלפי הנציונל-סוציאליסטים, את הקשרים של חלקם עם הנאצים, האמונה שאפשר יהיה לרסן את היטלר ולהבהיר לו מהי כלכלה נכונה, ושאר קונספציות ומיסקונספציות.
אז כן, אפשר לטעון שטרנר 'מסתפק בפאפן שכאילו כל עוצמתו באה מעצמו', אבל זה יתעלם הן ממה שטרנר כתב, והן ממה שהיסטוריונים כתבו בשני העשורים מאז, החל מאלה שעסקו בפוליטיקה של הצבא וכלה באלה שאפילו תורגמו לעברית, כמו אוברי.
טרנר? אתה מתכוון דיוויד אברהם. 454013
יש לי את שני הספרים. קראתי גם את הביקורת של טרנר על דייויד אברהם. גם אם תנטרל את נקודות הביקורת מעבודתו של אברהם, תראה שיש בטענותיו של אברהם ממש. אני מסכים עם 99% מטענותיו של טרנר. בדרך כלל מתייחסים לבעלי ההון כנציגי התעשיה הכבדה או התעשיה החדשה-א.ג.פארבן וסימנס. יש גם את המיגזר הפיננסי
שמשום מה לא התייחסו אליו. מי שעל פי סיפרו של טרנר דחף להסכם בין פאפן להיטלר היה קורט פון שרדר מדויטשה בנק- עמ' 42-44 בספר. טרנר אינו מנתח את המבנה הפוליטי של מפלגת המרכז של פאפן
וקשריה להון; היא בפירוש היתה מפלגה שיצגה את האינטרסים של בעלי הון שהחזיקו אותה. בקטע האמור של ינואר 1933 נוצר מצב בו הכוחות שעמדו מאחורי מפלגות הימין, החליטו למרות החשדנות כלפי היטלר, הן חייבות לנצל את האלקטוראט שלו כדי לבלום את עליית הקומוניסטים כי העריכו שהמפלגה הנאצית עברה את השיא והיא רק תרד.
הו, הה''א, הה''א 454047
הבעיה היא ה"א הידוע.
יש הבדל בין "אילי הון עזרו להיטלר" לבין "אילי -ה-הון עזרו להיטלר". תמיד יש קשר בין הון לשלטון, ובהחלט היו כמה אילי הון ואנשי תעשיה שריפדו את המפלגה הנאצית בשעותיה הקשות. האם נובע מכך ש:
1. חלק משמעותי מן הקפיטליסטים הגרמניים סייעו למפלגה הנאצית?
2. האם יש משהו "מהותי" להון ולהתנהלותם של אילי הון שגרם להם לתמוך במפלגה הנאצית?

עד כמה שזכור לי מן הספר של קרשאו, מעטים מן הקפיטליסטים התלהבו מהיטלר ומן המפלגה שלו. אבל זו השאלה השניה שמטרידה אותי יותר. האם יש משהו מהותי בהתנהלות של קפיטליסטים שהפך אותם לשמרנים? או לליברלים? או לדמוקרטים? או לאוטוקרטים?
אני לא השתכנעתי. זה נראה לי כמו נסיון להחליף את ההסטוריה במיסטיקה .
הו, הה''א, הה''א 454085
אינך מתייחס למה שכתבתי. אני מתייחס לפעולה הקריטית של הטלת הרכבת הממשלה על היטלר ואתה מדבר על סיוע כללי למפלדה הנאצית.
הקאפיטליסטים יכלו לא להתלהב אך להניח את כובד מישקלם כדי שיוטל על היטלר להרכיב ממשלה או להתנגד לכך.
הו, הה''א, הה''א 454092
כלכלני האוצר! איך לא חשבנו על זה לבד.
הו, הה''א, הה''א 454116
נכון, בדיוק כך. בצעירותם הם היו במשרד האוצר הגרמני.
אתה עדיין מתעלם מה''א הידיעה. 454103
שכחת את חלקם המכריע של רוכבי האופניים בסיפור. 453919
שכחת את חלקם המכריע של רוכבי האופניים בסיפור. 453927
מה זה שכחת, רב''י ציטט מהאתר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים