... 454981
אפשר הסבר לשיר?
... 454987
נראה לי שמישהי שזרקו אותה חושבת על איך שהבחור יספר בעתיד לאישתו עליה.
... 455000
ויותר ספציפית, הזורק כנראה לא רווק בהווה, שבעתיד יתחתן ויספר לאשתו, אלא נשוי בהווה, שבגד באשתו עם הדוברת. גם אני החמצתי זאת, וקראתי שוב רק בעקבות התגובה של המחברת שרמזה שמדובר בבגידה, ואז ראיתי שהשורה ''כן, היתה לי'' מסתדרת הרבה יותר טוב בפרשנות הזו.
... 455003
תודה (גם לדורפל). באמת שלא קלטתי את כל זה, מה שמוכיח לי שוב כמה שאני חוצן ביחסי אנוש בסיסיים..
... 455005
שוב, ולאט בבקשה:

א. איפה מוזכרת בכתוב או מסתברת ממנו אפשרות של בגידה? בלי קשר להערת האגב של המחברת.

ב. בשיר אין דוברת; יש דובר ("פגשתי אחת בכינית"). או שמא קריאתי פספסה את משמעות השיר במיל וחצי?
... 455006
שם השיר הוא "ולימים הוא יספר לאשתו". די סביר שהעתיד מתייחס לזמן הספור, לא לקיומה של אשתו. והוא גם מבקש ממנה בסוף לספר לו. זה לא מאוד קלאסי בתור החלפת סיפורים על אקסים סתם. וה"מספרת" איננה הדובר: הרי הלה מוגדר שם כגוף שלישי. מי סביר ביותר שיספר על הסצנה הזאת אם לא האחת שבוודאות יודעת את סוד הבגידה חוץ מהדובר? הרי מורגשת כאן מאוד הנימה הרגשית, ההצלפה העצמית, שמקומן האולטימטיבי בראשה של המאהבת שנזנחה.
... 455009
גם אני חשבתי (לפני הערת המשוררת) שמדובר בסיפורי אקסים/ות.
ה"כן, היתה לי" יכול להתיחס להרבה דברים (למשל, "היתה לך מישהי לא נורמלית?") אבל זאת זאת כנראה הנאיביות שלי, הפרשנות של מישהי מהצד באמת יותר סבירה.
... 455013
אני דווקא בעד האופציה הירדנית.
מה היא חושבת שהוא יספר לאשתו כשיתוודה בפניה (לא עכשיו - לימים) על הבגידה. "כֵּן, הָיְתָה לִי,... אַחַת". הוא גם יפחית בערכה ובחשיבותה (של הפרטנרית, ומכאן גם של הבגידה) "אַחַת בַּכְיָנִית...עֲלוּבָה".
ולאחר שהוא יתוודה על הרומן שהיה, אבל לא היה ממש, הוא יצפה מאשתו שתחשוף היא את סודותיה: "עַכְשָׁיו תְּסַפְּרִי אַתְּ !"
... 455028
"הוא גם יפחית בערכה ובחשיבותה (של הפרטנרית, ומכאן גם של הבגידה) "אַחַת בַּכְיָנִית...עֲלוּבָה"".
בדיוק. הנקודה היא לא כל כך מה הוא *באמת* יאמר לאשתו, אם בכלל. הנקודה היא שהמאהבת הנכזבת מצליפה בעצמה בכל דרך אפשרית, ובכלל זה מנסה לייחס לו נטייה לגמדה מאוד בחייו - עד כדי מעין "משחק" עם אשתו של החלפת זכרונות.
אבל מדוע הרומן "לא היה ממש" לדעתך? לזה לא ראיתי סימן.
... 455029
נכון, הרומן היה גם היה, אלא שהוא, בעתיד, כאשר יספר עליו, ימעיט מערכו עד כדי כך ש(יתיחס אליו כאילו) כמעט לא היה בכלל.
___
אבל בסך הכל, ההסתייגות מ תגובה 454922 שרירה וקיימת.
... 455033
אני דווקא הייתי מזלזל בו אם הייתי שומע אותו מלכלך ככה על מאהבות מהעבר, ואישתו בטח תהיה יותר רגישה ממני להתנהגות כזאת מצידו.
... 455048
אני לא מכיר אותו ולא את אשתו, ולא יודע מה יהיו רגישויותיה בעתיד.
מה שאני כן (חושב שאני) יודע, זה שלא מדובר בציטוט של דבריו העתידיים של הגבר כאשר הוא יספר לאשתו על הפגישה, אלא איך שאותה אחת בכיינית ועלובה מתארת לעצמה שבן זוגה יספר לאשתו (כאשר יספר) על החוויה המשותפת שלו אתה.
תיקונצ'יק 455082
"... אלא איך שאותה אחת, שחושבת את עצמה לבכיינית ועלובה, מתארת לעצמה ש..."

בנות, למרוד! ויפה שעה אחת קודם!
תיקונצ'יק 455136
וואלה צודקת. אפשר לקפל את נס המרד. חוזר בי.
צ''ל ''... אלא איך שאותה אחת, שחושבת שהוא חושב אותה לבכיינית ועלובה, מתארת לעצמה ש...''
על אחת כמה וכמה 455172
ברור שזה מה שהיא חושבת שהוא חושב, (אני חושבת), אבל למה שהיא תחשוב שזה מה שהוא חושב עליה אם לא בגלל שככה היא חושבת על עצמה?
(אה, ו- מה רצית, נס עם מקופלת?)
על אחת כמה וכמה 455223
ממש לא ברור שזה המצב. היא לא חושבת שכך הוא חושב. היא בכלל לא כל כך *חושבת* בהקשר הזה. היא מרגישה - ובהתאם מדמיינת - את התרחיש המכאיב ביותר האפשרי, כך ששום תרחיש מציאותי לא יוכל כבר להפתיע אותה. לא לרעה, לפחות.
... 455232
אני לא הבנתי את זה ככה, אלא שהמספר (הכל יודע) מספר לנו (הקוראים) שככה הגבר יספר לאשתו יום אחד על הבחורה (המאהבת/אקסית).
... 455233
תחת פירוש כזה השיר כמעט מאבד משמעות, אלא אם כן הוא חלק מסיפור/ספר שבו המספר מרחיב את היריעה - לפחות מוסיף את תיאור הרומן "כפי שהיה באמת", או את סיפורה של הרעיה או משהו.
... 455236
למה?
... 455241
כי - את מי מעניין קיומו האפשרי של זוג שבו הבעל בוגד באשתו (ואולי גם היא בו), ומספר לה בדיעבד (שים לב שבמקרה זה אין משמעות לזמן עתיד, רק לכך שהסצינה מתרחשת בדיעבד) על הרומן שלו עם בכיינית? מה אפשר ללמוד מזה? שאפשרי שבני זוג יספרו זה לזה על בגידותיהם? שאפשרי שאחד מהם, לפחות, יהיה בעל הומור מסוים? שבמסגרת סיפור כזה ייתכן שהבוגד יגמד את דמותם של בן/בת זוגו? מה זה מוסיף לך בחיים?
לעומת זאת, אם אתה מניח שהמספרת היא המאהבת לשעבר, התיאור הוא כבר עשיר בהרבה. יש לך עם מי להזדהות. אתה מבין מי סיים את הרומן. נפרשים לעיניך מבטים רבים בבת אחת - מבטה של המאהבת על אהובה, על עצמה בעיניו, על האופן שבו הוא עלול לתארה, על בגידתו האפשרית בה באמצעות הסיפור הזה... יש הרבה יותר "פערים" בעלי משמעות ומסקרנים שיש להשלימם, הרבה יותר קצי חוט להיאחז בהם.
... 455244
כאמור, אני הנחתי שמדובר באקסית - מערכת יחסים שהסתיימה לפני זו שבה יספר הגבר לאישה על הבחורה ההיא, הבכיינית ואולי זה לא גימוד של הבחורה ושל מערכת היחסים אלא פשוט קוריוז - מערכת יחסים לא שגרתית עם בחורה מוזרה. גם כאן לא חסרות אפשרויות ולא חסר עניין.
... 455031
גם אני הבנתי זאת כך, והשיר נגע יותר ללבי: הכותבת נמצאת כיום עם מישהו ורואה איך בעתיד הוא יתחתן עם אחרת והיא תישאר בגדר אנקדוטה.
בפירוש השני, קשה לי הרבה יותר להזדהות עם זו ששוכבת עם הנשוי והיא בעצם המסכנה, אולי כי מיציתי את רחמי על אלו ב'שבתות וחגים' (הנהדר בעיני)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים