תגובה למאמר 457349
אני כותב כאן כפעיל ב'פרופיל חדש', כסרבן וכבעל ניסיון מסויים בייעוץ לסרבנים ונמנעים.

מה שיש לי להגיד ל(כמעט) כל המתדיינים, ובפרט לכותב המאמר אשר בינו לבין עמדת הממסד אין שום הבדל משמעותי, הוא מאוד פשוט: talk to the hand.

ולכל מי שעומד/ת בפני שירות חובה או שירות מילואים וקורא/ת שורות אלה: דע/י רק זאת: שירות צבאי הוא, בפועל, _בחירה_ ולא חובה. זו גם לא בחירה פופולרית כמו שמנסים למכור לנו; אחרי הכל, רוב הישראלים בכל מחזור לא מסיימים שירות צבאי מלא. ומי שהחליט/ה להשתחרר - שחרורו מגיע, די במהרה.

באשר ל'פרופיל חדש', איננו שופטים את הפונים אלינו ואף לא אומרים לאף אדם מה עליו לעשות. אנו נותנים מידע על איך המערכת עובדת, איך היא מגיבה בכל מיני מצבים, ואיך נראה תהליך של שחרור; ואנו מלווים מי שהתחיל בתהליך כזה לאורך הדרך.

מי שרוצה לשאול או להתייעץ מוזמנ/ת לפנות אלינו,
דרך האתר: http://www.newprofile.org/contactform.asp
(סליחה על ה-ASP, אני לא שולט בזה)
דוא"ל ישיר: info@newprofile.org
תא קולי: 03-5160119

לבסוף אומר דבר שאינו בהכרח תואם את עמדות פרופיל, והוא שמבחינתי אין כל הבדל בין שירות צבאי כפוי לשירות אזרחי כפוי. ומי שינסה למסד את העבדות בישראל יגלה ששפלי-הפנים יצליחו להימנע ממנה באותה מידת הצלחה כמו מן השירות הצבאי הכפוי.
תגובה למאמר 457351
ממש talk to the hand? ככה באנגלית קולית כזו שכמובן מבטלת את כל הררי הטיעונים והבעיות הסבוכות הקשורים לנושא הדיון?
לא מצאת טכניקה פחות פחדנית?
ועוד שאלה, מיסים אתה משלם?
או אולי אני בעצם מדבר עם עצמי, אה סליחה, talking to the hand.
תגובה למאמר 457379
אני לא הוא, אבל בכל זאת ברצוני לענות:

אם הייתי יכול לא לשלם מיסים, אז לא הייתי משלם מיסים.
למרבה הצער, המדינה עושה עבודה הרבה יותר טובה בגביית מיסים (לפחות משכירים, כמוני) מאשר במיון מועמדים לגיוס...
תגובה למאמר 457430
אני מזדהה לחלוטין עם הקביעה שלך וגם אני משתעשע לעיתים במחשבה, אבל -
כיום, כעצמאי, אין לי מחסום טכני להמנע מתשלום מיסים מלבד מערכת הפיקוח והענישה והעניין העקרוני הערכי. אם נצא מהנחה שעל רקע העסק שלי ושיטת הפיקוח היפנית הסיכוי שאתפס הוא אפסי עד בלתי קיים אני נשאר רק עם המחסום הערכי. קשה לראות בתשלום מיסים ערך אבל מה בעצם עומד מאחורי מהלך כזה? הגישה של 'עכשיו כולם מממנים עבורי את השירות הרפואי, התחבורה הציבורית, המשטרה והתיאטרון' לא נוחה לי אף יותר מתשלום של כך או כך יינים בשנה. הסיבה היחידה שארגיש 'פראייר' תהיה גילויי שחיתות ושימוש לא נאות בכספי המיסים שלי.
עד כאן לא חידשתי דבר אני משער אבל השאלה שלי היא האם קיימת חובה אזרחית לא נעימה כתשלום מיסים, שירות בצבא או הצטרפות לחבר מושבעים נניח, אשר תסכים לבצע גם מבלי שחרב הענישה תהיה מונחת על צווארך אלא עקב הרגשת מחוייבות למערכת המשרתת אותך?
אם כן, אילו חובות כאלה אתה ממלא?

לחלק השני של הבעיה, המדינה מחוייבת לשרת את אזרחיה והצבא הוא חלק מהשירותים בדיוק כמו המשטרה או בתי החולים. בדיוק כפי שהמדינה לא מחייבת את כל האזרחים לשרת כשנה או שנתיים כרופאים או כשוטרים על מנת לקיים מערכת רפואה או משטרה כך בדיוק צריך לנהוג בנוגע לצבא. אם המדינה צריכה כך וכך חיילים סדירים כדאי שתציע תנאים הולמים אשר ימשכו מספיק כח אדם למלא את המכסה. אם חיילים נחוצים יקבלו תנאים חומריים מצויינים המדינה תוכל לגייס מספיק מהם וגם לחסוך כסף מהחסכון בכח אדם לא נחוץ ולעיתים גם מזיק אשר מתגייס כיום, מבזבז את זמנו, מבזבז את תקציב הצבא רק על מנת לשמור על מראית עיין של קיום רעיון ישן שהיה נחוץ *אולי* לפני חמישים וארבעים שנה.
הדבר נכון גם לגבי השירות הלאומי שבמתכונתו הנוכחית הוא ברובו הגדול בזבוז משווע של כח אדם, ופגיעה במשק.
בתור חייל וקצין קרבי לשעבר אני דווקא שולל את הגישה של 'אם אני סובל אז שכולם יסבלו'. אני מעדיף שאנשים שפחות מתאימים לצבא אבל יכולים לעשות חיל בשוק הפרטי, בחברות ההי טק או בתעשייה שלא יבזבזו את זמני ואת זמנם ויתרמו למדינה ולמשק בתחום בו הם יכולים לבוא לביטוי. כשאני חושב כמה חיילים היו לי שהשירות שלהם היה עוול להם, לצבא ותועלת המדינה אני לא מבין את ההתעקשות הטפשית לנסות ולגייס את כולם.
איכות הצבא תעלה ללא היכר אם הוא יהפוך לצבא מקצועי ויעיל ומדובר בשינוי שיביא ברכה לכולם - כולל למרקם החברה הישראלית. כל עוד השקר של 'צבא העם' ימשיך להתקיים בהנשמה מלאכותית הוא ישמש כדלק להעמק השסעים בחברה.
מצד שני ולא פחות חשוב מכל מה שנאמר, המדינה צריכה לדאוג שהחיילים ידעו שהם מתוגמלים היטב בעבור הקרבן שם מקריבים בשירות הצבאי. המדינה צריכה לקבוע מדרגות עדיפות ולהבהיר שחיילים יקבלו הטבות מפליגות בכל ענף הנהנה מסיוע של כספי ציבור. החל ממעונות, מלגות, כרטיסי תיאטרון, דיור ועבודה - מי שרוצה יאמץ רגליו ויזכה בהטבות.
תגובה למאמר 457431
החיילים אמורים כבר להיות מתוגמלים בשכר טוב.צבא מיקצועי או לא מיקצועי? לכן ההטבות האחרות אמורות להיות הטבות של מקום העבודה. אם אני לוקח דוגמה מהצבא האמריקאי תוך ההנחה שהשיטה הכלכלית שלנו דומה ורוצה להיות דומה לאמריקאית, אינני רואה הצלחות גדולות. בארה"ב, כ-‏40% מהכוחות בעיראק הן חברות פרטיות שמשלמות הרבה יותר מהממשלה. גם אצלנו תחליפי המישטרה נמצאים בהתקדמות.
איך שלא אגלגל את הנושא, אני מגיע למסקנה שהבעיה אצלנו היא פוליטית -בסיסית. במישטר דמוקרטי- ולא רק דמוקרטי- העובדה שהממשלה יכולה להשתמש בכלי שנקרא צבא -צבא חזק ובעל מוטיבציה גבוהה- אינה צריכה להיות מובנת מאליה -אצלנו היא כן. אני מניח שאם בממשלות ישראל לדורותיהן, היתה השאלה הזאת- האם הצבא ילחם-נמצאת על שולחן השיקולים, אולי היו לנו היום הסכמי שלום. היום הצבא ומה שקשור אליו משפיע מאד-יותר מדי- על המדיניות הלאומית של ישראל, ואחד המוטיבים העיקריים של הצבא (לא משרתי החובה), הוא לקיים ולהעצים את עצמו. כדי שזה יקרה צריך שיהיה צורך לאומי בזה ואפשר לכוון שהוא תמיד יהיה קיים. בינתיים המוטיבציה של הלוחמים עדיין גבוהה אצלנו ולכן זה אפשרי.
תגובה למאמר 457434
העברת פעילות מהצבא (ארה''ב או צה''ל) לחברות פרטיות זה לא תמיד רעיון כזה גרוע. כבר היום הצבא עוסק בפעילות שאינה צבאית (ליווי ילדים לחוגים, שמירה על ישובים, מתקנים, גבולות שקטים, קידום אוכלוסיות חלשות, נגינה, שידורי רדיו, שיטור ועוד) ואין שום סיבה לא להעביר תחומים אלו לגופים פרטיים (חלקם אולי למשטרה) שבהם ינתן תגמול הולם למשרתים ללא כפיה.
תגובה למאמר 457435
130.000 אנשי החברות הפרטיות בעיראק אינן עוסקות בליווי ילדים עיראקיים לבתי הספר. רק לדוגמה:
בין היתר, מפקד הצבא האמריקאי במיפרץ הפרסי נשמר בסיוריו על ידי חברה פרטית. בעיה הגדולה בחברות פרטיות בתחום הזה מלבד העובדה שהמוטיב המנחה אותן הוא מוטיב הרווח, היא שאין הן כפופות ממש לחוק הצבאי האמריקאי והתנהגות פושעת נקברת כדי לא לפגוע בחברה.
תגובה למאמר 457488
אכיפת החוק בעירק היא נושא כאוב, מן הסתם.
אני לא רואה שום בעיה בכך שמאבטחי הרמטכ''ל יהיו אנשי מקצוע מחברת אבטחה פרטית. נראה לי עדיף על חיילי לוט''ר.
תגובה למאמר 457495
אני רואה שאתה מנסה לתפוס ולחלץ ממני משפט אחד ולהתלבש עליו. 130.000 חיילים פרטיים שומרים על קצינים בכירים? יש שם הרבה יותר צבא פרטי מכל הצבא הסדיר הישראלי.
תגובה למאמר 457498
עיקר העבודה של חברות האבטחה הפרטיות בעירק היא הגנה על חברות פרטיות אחרות שפועלות שם (חברות בנייה, תשתיות וכו').

זה נראה לי הרבה יותר הגיוני שהחברות הללו (שנמצאות שם למטרות רווח) ישכרו לעצמם חברות אבטחה, מאשר שהצבא האמריקאי ייאלץ לבזבז משאבים בשביל להגן עליהן.
אחרת עוד היית מלונן למה הצבא האמריקאי נמצא בעירק כדי להגן על חברות נפט פרטיות שעושות שם בוחטות של כסף על חשבון משלם המיסים האמריקאי...
תגובה למאמר 457506
אם תקרא מחקרים על הצבאות הפרטיים, הם חורגים מתפקידי השמירה.
הם מעסיקים אנשים מאומנים היטב, מצויידים לפעמים טוב יותר מהצבא האמריקאי הסדיר. המילה ''אבטחה'' היא מילה מאד רחבה ומהר מאד גולשים לתפקידי ''מניעה''.
תגובה למאמר 457510
מה לעשות שמשימת אבטחה בעירק שונה מאוד ממשימת אבטחה בכניסה לקניון בנתניה?

הם יכולים מצידי להשתמש במסוקים וטנקים, השאלה היא לא איך הם שומרים אלא על מי הם שומרים.
תגובה למאמר 457502
התגובה שלך כללה שני משפטים והתיחסתי לשניהם, אז מה אתה בדיוק רוצה ממני?
כפי שציינתי אין לי בעיה שאבטחת אישים או מתקנים (ואפילו גבולות) תעשה ע"י חברות אבטחה, להיפך, זה נראה לי עדיף על פני הצבא.
צבא, לדעתי, צריך להלחם ולהתאמן ללחימה. זהו. לא לשמור על הסדר, לא לאכוף את חוקי התנועה, לא לאבטח אנשים ומתקנים, לא ללמד נערים, לא לשדר דיווחי תנועה, לא לחלץ ניצולים מרעידות אדמה, לא לקדם את מעמד האישה, לא להקטין את שיעור האבטלה ולא לספק מנהיגים לפוליטיקה.
צבא שכירי החרב בעיראק 457856
ממשלת(?) עירק שללה את רשיונה של חברת האבטחה הפרטית בלקווטר אחרי שהחברה הואשמה במעורבות במותם של 8 אזרחים בקרב יריות. Blackwater ששייכת ליוצא הקומנדו הימי מעסיקה כ 1000 איש וקיבלה חוזי אבטחה מהפטנגון בשווי 800 מליון דולר. החברה מעורבת בארועי מפתח בעירק, כמו הקרב על פלוג'ה בשנת 2004 בו נהרגו 27 מארינס ומספר לא ידוע של אזרחים, קרב שהחל כפעולת תגמול על רציחתם ושריפתם של 4 שומרים מחברת בלקווטר.
נזכרתי גם בתגובה הזו תגובה 325078
צבא שכירי החרב בעיראק 458038
היום כבר הוחזר הרשיון של בלקווטר. מצורף תקציר עדות מומחה של jeremy scahill שחקר את הנושא של חברות שמוכרות שירותי אבטחה ולחימה:
צבא שכירי החרב בעיראק 458042
כמו שציטטתי בתגובה 325078 מלפני שנתיים ש"אף אחד לא יודע מהיכן צמח הצבא השכיר העצום הזה. לא נערך שום דיון בפנטגון או בבית הלבן לתיכנון ובקרה עליהם, ולדברי המומחים, זה תוהו ובוהו גמור" סאחיל{?} טוען שמעמדו של "צבא הצללים" לא השתנה.
צבא שכירי החרב בעיראק 458047
טוב, אם אפילו רב"י בעצמו ציטט זאת לפני שנתיים, זו ודאי אמת לאמתה.
(sca לעולם לא נשמע כסמ"ך, אני מנחש סקאהיל)
צבא שכירי החרב בעיראק 458048
Why won't you take a short walk on a long pier.
צבא שכירי החרב בעיראק 458071
כי אז תהיינה לי פחות הזדמנויות להציב לך מראָה. שנה טובה!
צבא שכירי החרב בעיראק 458050
רק שלא מדובר היום על 25.000 אנשים. בסדרת הכתבות שלו שפירסם ב-THE NATION כותב סקהיל שהצבא הזה לא צמח יש מאין. זהו חלק מהתהליך שיש המכנים אותו כצמצום מכוון של הדמוקרטיה האמריקאית; להוציא כמה שיותר פעילויות מתחום האחריות והדיון הציבורי. נדמה לי שבעניין בלקווטר, נבנה גולם גדול מדי והמימשל טעה בחישוביו כמו בהרבה תחומים אחרים. על ידי הוצאת תחומי לחימה מאחריות ישירה של הצבא, הוא נפטר מהאחריות שיש עליו כמימשל אבל גם איבד שליטה והחליש את הצבא. הוא גרם להווצרות אופוזיציה נגדו בצבא- חיילים מנוסים מנסים לברוח מהצבא לחברות הללו, כי השכר והציוד טובים יותר. נוסף לכך -המטרות של החברות הללו אינן חייבות להיות חופפות למטרות של המימשל. אם למשל יחליט המימשל שמטרתו לצאת מעיראק מה שיותר מהר, הוא יתקל בלובי שהאינטרס הכלכלי שלו יהיה נגד היציאה. בינתיים החברות הללו פועלות מבלי משים ובלי כוונה דוקא לזירוז היציאה של ארה"ב מעיראק.
צבא שכירי החרב בעיראק 519628
שני עובדים לשעבר בחברת בלקווטר הגישו לבימ"ש תצהירים בשבועה המאשימים את החברה ואת מייסדה אריק פרינס ברצח, בסיוע לרצח ופשעים חמורים נוספים כגון הברחת נשק לעירק. בהצהרה הם כותבים שפרינס "ראה עצמו כנוצרי במסע צלב לחיסול מוסלמים ואת האמונה האיסלמית מעל פני האדמה" ושהוא "עודד ותימרץ את הרס החיים בעירק." בהצהרה נפרדת שהגיש איש מארינס לשעבר שעבד כאיש בטחון בחברה נאמר שעפ"י דברים שאמרו עמיתים בחברה ועמיתים לשעבר "אדם אחד או יותר שסיפקו מידע, או תכננו להעביר מידע על אריק פאינס וחברת בלקווטר, נהרגו בנסיבות חשודות".
צבא שכירי החרב בעיראק 532766
בימ"ש פדרלי דחה את כל ההאשמות כנגד חמשת אנשי החברה. ממשלת עירק מתכוונ להגיש תביעה כנגד חברת בלקווטר ואנשי הבטחון שלה.
צבא שכירי החרב בעיראק 458064
תמהתני- מה בחוק האמריקאי מונע מצב כזה בגבולות ארה"ב, אם בכלל?
צבא שכירי החרב בעיראק 498039
כתב אישום על 14 הריגות, 20 נסיונות הריגה, ושימוש במכונות יריה לביצוע פשעים אלימים הוגש ביוטה נגד חמישה אנשי אבטחה של חברת בלקווטר. השופט שיחרר אותם בערבות.
צבא שכירי החרב בעיראק 653483
4 אנשי אבטחה לשעבר בחברת בלקווטר נשלחו למאסר עולם ו-‏30 שנות מאסר על רצח 14 עירקים ב-‏2007. איש אבטחה חמישי הודה והעיד נגדם ומקווה שהוא לא יקבל עונש מאסר.
מה שהכי מפריע לי 457440
"המדינה צריכה לדאוג שהחיילים ידעו שהם מתוגמלים היטב": אני לא בטוח שזה אפשרי.
מובנת הנחת העבודה, ששחרור של "כל מי שהצבא לא צריך" יועיל למשק, ושהמדינה תוכל "לחסוך כסף מהחסכון בכח אדם". אבל אני לגמרי לא בטוח (אך מוכן להשתכנע) שהממשלה תוכל להעמיד את העתודות הכלכליות הדרושות לצורך תשלום הוגן לכל טייס, חי"רניק, תותחן, וכדומה - כך שיסכים לסכן את חייו, וכל זאת בתחרות עם השוק האזרחי בו (אולי) יוכל לעשות חיל מבלי להסתכן.
מכיוון שלא הייתי חי"רניק - איני יודע כמה כסף הייתי דורש עבור שרות קרבי, אבל אתן את שני הסנט שלי, בתור עובד הייטק. היום אפשר לקרוא בעיתון על 'בריחת המוחות' מחיל המודיעין ומתפקידים טכנולוגיים צבאיים שונים. הבעיה ברורה - המשכורות בשוק האזרחי מנופחות למדי, וכוללות הטבות מפליגות כרכב, טלפון ולפטופ צמודים. מי רוצה להשאר כקצין ב- 8200 כשהאפשרות להקים סטארט-אפ ולעשות IPO במליונים כל כך קוסמת, ויותר מכך - נגישה? אכן, רוב מכרי שעבדו בעבודות טכנולוגיות בצבא לא נשארו מעבר לקבע הראשוני שחתמו.
במקרה בו ניתן ליחידות הטכנולוגיות להתחרות בשוק האזרחי - מה יקרה? אני מניח שבריחת המוחות תרד פלאים - מלכתחילה, כמעט אף אחד לא יתגייס לצבא. הדרך היחידה למנוע את המצב היא להציע את אותן הטבות כלכליות מפליגות (מינוס השווי הכספי של "מעונות, מלגות, כרטיסי תיאטרון, דיור ועבודה", שלהערכתי אינו עד כדי כך גבוה) שמציעות החברות האזרחיות, ובכנות, אני לא חושב שזה אפשרי.
מה שהכי מפריע לי 457446
''אבל אני לגמרי לא בטוח (אך מוכן להשתכנע) שהממשלה תוכל להעמיד את העתודות הכלכליות הדרושות לצורך תשלום הוגן לכל טייס, חי''רניק, תותחן, וכדומה'' - אל תדאג, אני בטוח שהטייס יקבל את שכרו.
מה שהכי מפריע לי 457447
לא הייתי קורא למשכורות בשוק "מנופחות", אלא "גבוהות". "מנופחות" טוען שהן "גבוהות יתר על המידה". אם זה המצב, מה מונע מחברות שמשלמות פחות להצליח יותר? אם תענה שהחברות המשלמות משכורות מנופחות גונבות להן את השכירים - הרי לך התשובה למה המשכורות לא מנופחות - יש תחרות.

"כשהאפשרות להקים סטארט-אפ ולעשות IPO במליונים כל כך קוסמת, ויותר מכך - נגישה" - העידן הזה עבר, ברוך השד.
מה שהכי מפריע לי 457457
א. מקבל. "גבוהות" it is.

ב. 'נגישה' זה מושג יחסי, כמובן. 'לעשות מליונים' נגיש הרבה יותר לאיש מחשבים ממוצע מאשר לביולוג / צייר / פסיכולוג ממוצע.
ואני לא יודע על איזה עידן אתה טוען שעבר - הרבה אנשי מחשבים מנסים את מזלם בסטארט-אפים. בטח בהקשר שהבאתי (אנשי הייטק יוצאים מהצבא כי בחוץ יש כסף נגיש, והרבה-מאוד כסף במקומות פחות נגישים)
אבל זו שיחה ליום אחר...
I LOVE THIS COMPANY 457474
ב. ומשרת המנכ''ל במיקרוסופט נגישה הרבה יותר לאמריקאים. עדיין לא הייתי מנסח משהו דומה למה שאמרת על אנשי הייטק והנפקות של מיליונים בהקשר של הגירה לארה''ב וזריקת כסאות.

אני אשמח אם תשכנע אותי שעידן הבועה חי וקיים.
I LOVE THIS COMPANY 457534
לא ממש הבנתי את ההקשר. בכל מקרה, אנסח מחדש:
א. לקצין קישור בקבע ממוצע, למשל, אין יותר מידי אינטרס כלכלי לצאת מהצבא. נכון, הוא עושה עבודה אדמיניסטרטיבית חשובה, אבל אם הוא משתחרר, הוא כנראה יעשה עבודה אדמיניסטרטיבית דומה באזרחות, ויקבל משכורת המתאימה לעבודות אלו - שאינה כל כך רחוקה מהמשכורת הצבאית; ואולי לצבא ולאנשים שמקיפים אותו הוא רגיל, הוא (אולי) אוהב את תחושת השליחות, החשיבות של עבודתו וכדומה - מה שמשאיר אותו בתפקיד.
ב. לקצין טכנולוגי ממוצע, מצד שני, יש אינטרס כלכלי יותר גדול לצאת מהצבא. בגלל מנגנון המשכורת הוא מרוויח בדיוק כמו הקצין מ- (א), אבל אם הוא יוצא לאזרחות, ועובד בעבודה דומה - הוא מרוויח הרבה יותר. בד בבד, יש לו אפשרות להקים חברה.
<hightechstuff>
כאן אפשר להתחיל להתפלמס מדוע כיום לחברת הייטק יש יותר סיכוי להפוך לחברה שמגלגלת מליונים מכל חברה אחרת בנושא אחר, אבל אני מאמין ששנינו מסכימים על כך. וזה לא משהו לזלזל בו - זה הופך את הדיון לא רק עניין של משכורות. יש הרבה אנשי הייטק שהולכים לסטארטאפים, בשביל אופציות או בשביל אחוזים. גם אם תשווה את המשכורות הצבאיות למשכורות האזרחיות, עדיין תהיה 'בריחת מוחות', משום שציבור אנשי ההייטק (לפחות אלו שיותר בטוחים בעצמם) ירצה לצאת מהצבא, להקים חברה / להצטרף לחברה ולקוות להיות כמו החבר'ה האלה מ'מסודרים'.

חי וקיים? לא יודע. אני שומע כל הזמן מסביבי באזז של 'הבועה חוזרת'. אולי הקנייה של google את youtube בימים שהמודל הכלכלי שלהם היה שנוי במחלוקת? מצד שני, זה רק באזז, אחרי הכל, ומחוץ לנושא הדיון.
</hightechstuff>

I LOVE THIS COMPANY 457544
מה שמפריע לי הוא הגדרת המיליונים כנגישים. משכורת טובה, גם מאוד, זה לא מאותת-מיליונים בהנפקה בבורסה.

שלקצין הטכנולוגי הממוצע יש יותר אינטרס לעזוב את הצבא מלקצין מסוג אחר, אני מוכן לקבל.

"ירצה לצאת מהצבא, להקים חברה / להצטרף לחברה" - זה שהם רוצים לא אומר שזה מה שקורה ליותר מפרומיל מהם.

אני לא מאמין שהבועה חוזרת. אל תספר על ההרגשה של האנשים מסביבך, ספר על הנימוקים שהם מציגים.

אשר לקניה של יוטיוב ספיציפית - אני לא יודע אם זה היה צעד חכם, אבל לא קשה להבין מה הרציונל. האתר הפך לשם דבר, ומוזכר בכלי תקשורת אחרים נונסטופ. דרך אגב, בלי לחפש, כמה מתחרים רציניים של אמאזון אתה מכיר?
I LOVE THIS COMPANY 457605
שוב. 'נגישים' זה יחסי. רוצה? אתקן ל- 'הרבה יותר נגישים'.

מצוין.

לא יודע כמה זה 'פרומיל', ואין לי סטטיסטיקות זמינות על יוצאי 8200 והאופקים העסקיים שלהם. אני יכול להגיד מה עיני רואות- יוצאי היחידות הטכנולוגיות שאני מכיר חושבים על סטארט אפ יותר מאשר חלקים אחרים באוכלוסיית הטכנולוגים. אולי כי זה מה שמספרים להם בצבא ("You're the best of the best" ושאר קלישאות), אולי כי הם צעירים ללא התחייבויות ויכולים להרשות לעצמם שעבוד מוחלט כפי שדורשות חברות סטארט-אפ, ואולי כי הם באמת 'יותר מתאימים מקצועית'.
אבל אני יכול להגיד בוודאות שקיימים כאלה, שיוצאים מאיזה יחידה עלומה, ולא מוכנים לשמוע על עבודות "Nine to five", רק על סטארט-אפ.

באמת שאני לא מעוניין לפתוח את הדיון הזה ('האם המצב הנוכחי הוא כן בועה או לא בועה'). מצטער.

אולי. ולגבי מתחרים של אמזון, לא בדיוק הבנתי מה המטרה, ואני לא יודע אם אני הבנאדם לשאול אותו, אבל כרגע יש לי 12 לינקים ב Bookmarks לחנויות ספרים אינטרנטיות. האם הם 'רציניים'? לא יודע - מה זה 'רציניים'?
I LOVE THIS COMPANY 457609
שוב, גם אם הם כולם רוצים להיות הזנקיסטים, זה לא אומר שיותר מקומץ (פרומיל וחצי) מהם הם בבוא היום המקימים של משהו מצליח שמכניס להם הרבה כסף. גם בחברות הזנק יש מקום לאנשים שיעבדו מתשע עד חמש, יקבלו משכורת כמו בכל מקום אחר, ובמידה ויום אחד החברה תצליח, לא יהיה להם שום דבר נוסף לגאווה, אלא אם הבעלים במקרה רחב-לב.
I LOVE THIS COMPANY 457616
אה - ברור שפרומיל יהיו המקימים של משהו מצליח.
אבל יש הרבה מהם שחולמים ופועלים להשיג זאת - מקימים חברות, מחפשים רעיונות / שותפים וכדומה - מאשר יוצאי השלישות, חיל הרפואה או חיל התחזוקה.
כשאתה קורא בעיתון על 'יוצאי יחידת 8200' שהקימו הזנק שמגלגל מליונים לא כתוב כמה 'יוצאי' לא הצליחו להקים הזנקים משלהם. אבל זה לא משנה. מה שברור - לצבא קשה יותר להשאיר אותם מעבר לקבע הראשוני בגלל המצב בשוק. כשאני כותב 'המצב בשוק' אני מתכוון *הן* למשכורות לשכירים ו*הן* לכך שהאפשרות להקים הזנק קוסמת להם. מכאן ועד לעשות הנפקה, הדרך ארוכה, אבל אלו שדיברתי איתם בהחלט מרגישים שהיא נגישה להם. הרבה יותר מליוצאי משטרה צבאית.
I LOVE THIS COMPANY 457618
רוב רובם גם לא פועלים להשיג זאת.

"מה שברור - לצבא קשה יותר להשאיר אותם מעבר לקבע הראשוני בגלל המצב בשוק" - על זה הסכמנו כבר מההתחלה.

"ו*הן* לכך שהאפשרות להקים הזנק קוסמת להם" - מבחינת רובם זו פנטזיה בלבד, הוא שאמרתי.

---

יש לי דוגמה שאני בטוח שתסיים את הדיון - לוטו. הסיכוי של מי שקנה כרטיס לוטו לזכות גבוה לאין-שיעור משל מי שלא זכה. ועדיין, גם למי שקנה, הסיכוי מזערי.
I LOVE THIS COMPANY 457622
טוב, אני חושב שאנחנו נכנסים לממלכה הקסומה של 'האם זה פרומיל, אחוז או עשירון?'. אני יותר נוטה לכיוון האחוזים הבודדים, אבל כאן מדובר ממש בהערכות. הטענה המרכזית שלי נשארת בעינה - מספיק בשביל שזה יכנס למערכת השיקולים של צה"ל.

אני אתן דוגמא נגדית: למי שנשאר בצבא קשה להתקדם בקריירה אקדמאית-חוקרת. מפחיד להיות זה שהמציא את ה NSE, לכאורה המקדים של ה RSA, ולהשאר מאחורי חומות בטחון המידע. בפועל, צה"ל מאפשר לעשות עבודות מחקר 'סודיות' שכאלה, שאנשים 'בעלי סיווג' מהאקדמיה חותמים עליהם. גם כאן לא מדובר ברוב רובם של האנשים, אלא באליטה. ובכל זאת, הצבא מודע לתמריץ הנ"ל לשחרור, ומנסה לאפשר 'לרקוד על שתי החתונות'.

---

ועדיין אנשים ממלאים לוטו, נכון?
אם הצבא היה מעכשיו אוסר על חייליו למלא לוטו, היה אפשר להוסיף זאת לתמריצים להשתחרר, נכון?
I LOVE THIS COMPANY 457552
אולי קצין קישור בקבע יעשה עבודה דומה באזרחות* אבל לפחות הוא *יהיה באזרחות* ואין לזלזל בכך. נכון שיש דמיון בין תפקידי מטה בצבא לעבודה אזרחית רגילה (פערים קטנים יותר מאשר בין תפקידי שטח לעבודות אזרחיות) אבל עדיין - אתה חלק ממערכת ששולטת כמעט על כל אספקט של החיים שלך.**

*אני תוהה מה המקבילה האזרחית של קצין קישור, אבל לא זו הנקודה, כמובן.
**כן, בסדר, יש גם אי-אילו חברות היי-טק שמשתלטות לעובדים שלהן על החיים. זה עדיין לא אותו הדבר. מ"פ שהכרתי פעם ועזב את הצבא ניסה להסביר לי למה הוא עוזב אם הוא עובר לעשות תפקיד דומה בשב"כ. "זה לא משנה כמה מאוחר אני אגמור לעבוד או כמה עמוס אני אהיה, אני אחזור הביתה. בצבא, לא חשוב מתי אני גומר את העבודה, גם כשאני הולך לישון אני עדיין בצבא", הוא הסביר לי. כמה שבועות אחר כך שמעתי גירסה דומה מבחור אחר שעבר מסלול מאד דומה.
I LOVE THIS COMPANY 457604
את צודקת, אבל אני דיברתי על אינטרסים כלכליים, שאותם ניתן להשוות.
המערכת אמנם שולטת על כל אספקט של החיים שלך - אבל אולי יהיה מי שיאהב את זה. אחרי הכל, כשאתה בצבא אין מעסיק פורמלי, רואה חשבון, ביטוח לאומי ומס הכנסה - יש "שלישות" :)
I LOVE THIS COMPANY 457606
בצבא יש לך מפקד (שזה הרבה יותר פורמלי לפעמים מכל מעסיק), סדרת הוראות מטופשות שגם אם אתה מוכן לקבל בגיל 18 אתה מוכן לקבל הרבה פחות בגיל 25 וכל מיני מצבים כל כך מגוחכים וחסרי הגיון שיכולים להביא את רוב האנשים לידי ייאוש.
אולי אין לך רו"ח ובטו"ל, אבל יש לך רס"ר, מב"ס וכל מיני אנשים שאכפת להם מאורך השיער שלך.
I LOVE THIS COMPANY 457623
טוב, גם אני יכול: ההוראות שאתה מקבל בגיל 25 פחות מטופשות, אתה נמצא פחות במצבים מגוחכים, אתה לומד להסתדר עם המדים ועם אורך השיער; בנוסף - תחושת השליחות והתרומה חזקה יותר, העבודה יכולה להיות מאוד מעניינת (נראה לי שווה לחקור ביצועים של F16, אבל מה אני מבין), ואתה מחובר לאירועים אקטואלים - אני באמת קצת מקנא באנשי חיל האוויר שיודעים בדיוק מה קרה בסוריה (עפ"ז).
ובעברית: הכל עניין של טעם.
I LOVE THIS COMPANY 457631
בקשר לנקודה האחרונה:
האנשים שחוקרים ביצועים של F-16 לא יודעים מה קרה בסוריה...

אם כל חיל האוויר היה יודע מה קרה בסוריה, אז כולם היו יודעים.
מי שיודעים זה הטייסים שהיו שם ועוד קומץ קטן של בכירים.
I LOVE THIS COMPANY 457634
א. מן הסתם.
ב. ברור שלא כל חיל האוויר. אבל יש מי שיודע, נכון?
I LOVE THIS COMPANY 457635
ב. אנחנו ממשיכים לקוות שכן.
I LOVE THIS COMPANY 457644
ב. יש כמה, אבל רובם סורים.
I LOVE THIS COMPANY 457654
אז מתי נפתחת עונת הגיוסים של צבא סוריה?
I LOVE THIS COMPANY 457656
בין 5 ל-‏7 בבוקר.
תגובה למאמר 457442
אני לא מוכן למלא שום חובה (שירות צבאי, תשלום מיסים, מושבע וכו') מרגע שהגדירו אותה כחובה.

אני כן מוכן לעשות דברים למען החברה בזמני הפרטי, במינון שנוח לי ובלי כפייה/התערבות חיצונית כלשהי.

כרגע אני מתנדב במד"א בממוצע כ 8 שעות בשבוע, ותורם לעמותות שונות שאני מאמין בפעולותיהן ושאני סבור‏1 שהן מנצלון את הכסף בצורה הגונה וחכמה בממוצע כ 300 שקל בחודש.

אני לא מסכים שההצדקה היחידה לאי-תשלום מיסים היא שחיתות. אני לא מסכים עם עצם הרעיון של המדינה כגוף כוחני שלוקח כסף מאנשים ומעביר אותו לאנשים אחרים.

מלבד זאת אני חותם על כמה שאר ההודעה שלך בשמחה.

_
1 אפשר להחליף את "אני סבור" ב "הן הצליחו לגרום לי להאמין בכך".
תגובה למאמר 457458
בהצלחה בתרומה לעמותות השונות, למשל 'העמותה לבניין כבישים', 'העמותה לחקר החלל', 'העמותה לאיסוף מודיעין על איראן' ו'העמותה לצדק' (שמפעילה ניידות ובתי משפט, כמלכ''ר, כמובן).
תגובה למאמר 457477
דוגמאות לא טובות. כולן, מלבד העמותה לאיסוף מודיעין על איראן, מאויישות אקסקלוסיבית על ידי אזרחים שבחרו לעסוק בתחום, וגם במקרה של יוצאת הדופן - אם אגלה שיוצאי תיכון הם הקורה המרכזית שם בארגון, אני אהיה מאוד מודאג.
תגובה למאמר 457535
מדובר בארגונים ש:
א. מטיבים לחלק נכבד מהאוכלוסיה, אבל מאפשרים טפילות.
ב. טיפה בים בעוגת הנהנים מהתקציב, מה שיגרום לכל אזרח להעביר את 'חוק התקציב' אצלו בחשבון הבנק כל שנה.
תגובה למאמר 457505
''אני לא מוכן למלא שום חובה (שירות צבאי, תשלום מיסים, מושבע וכו') מרגע שהגדירו אותה כחובה''
זו אידיאלוגיה די מוזרה שלא לומר ילדותית בלשון המעטה והאזכור של תום סויר במורד הפתיל מדגים זאת בצורה יפה.
אני גם, כמעט מידי שבוע, מתנדב במרכז לילדים מוגבלים אבל לא רואה בכך היתר או אליבי להתחמק מחובות אחרות שקשה או לא נעים למלא.
אם אתה דבק באידיאולוגיה הזו אך לא נמנע מלפנות לשירותים לאומיים הממומנים על ידי אזרחים שומרי חוק אז כמו משטרה או בתי חולים או אפילו נסיעה בכבישים עירוניים אזי לא מדובר רק באידיאולוגיה ילדותית אלא גם צבועה וסוציומאטית.
תגובה למאמר 457511
אני מתנגד לכל סוג של כפייה.

אני לא רואה שום הצדקה למדינה לנהוג נגיד באלימות ולשלול את החופש שלי או לקחת את רכושי. גם לא בשביל לממן משהו ש 99% מהאנשים מאמינים בו. אם הם מאמינים בו אז שיממנו אותו בעצמם.

הייתי מאוד מרוצה ממצב בו לא הייתי צריך לשלם מיסים ובתמורה לא הייתי מקבל שירותים מהמדינה כלל.
למרבה הצער, אף אחד לא מציע לי את עיסקת החלומות הזו, ורוב הכנסתי עדיין נגזלת מידי חודש בכוח הזרוע ע"י המדינה.

אני לא רואה בהתנדבות שלי היתר או אליבי לשום דבר, אתה שאלת האם יש משהו שאני מוכן לעשות למען החברה, ואני עניתי שאני אכן עושה דברים שאני בוחר מרצוני החופשי.
גם אם אפסיק בפעילות זו אני עדיין אמשיך להתנגד למיסים.
תגובה למאמר 457513
הבהרה:

כשכתבתי:
"אני לא מוכן למלא שום חובה מרגע שהגדירו אותה כחובה".

לא התכוונתי שאם יש משהו שאני תומך בו, ברגע שמגדירים אותו כחובה אני כבר מתנגד אליו.

התכוונתי שאני מתנגד לעצם הכפייה.

כלומר, גם אם אני תומך במשהו, ואעשה אותו בעצמי, אני מתנגד לכך שהמדינה תכריח אנשים לנהוג כמוני.

לדוגמא, יש (מעט מאוד, אבל יש) דברים שהמדינה עושה עם כספי המיסים שלי, שאני תומך בהם. ולמרות זאת, אני מתנגד לכך שהמדינה כופה על אנשים לממן את אותם דברים.

באופן אפילו יותר ספציפי: אני תורם מידי פעם לעמותה שמקבלת גם כסף מהמדינה, הייתי שמח אם יותר אנשים היו עושים כמוני ותורמים כסף לעמותה הזאת. ואני עדיין מתנגד לכך שהמדינה מעבירה לאותה עמותה ממש כסף שנגבה ממיסים, אני מעדיף שהמדינה תפסיק לתת כסף לאותה עמותה ותשתמש בכסף כדי להוריד מיסים.
תגובה למאמר 457387
עזוב את רוזנברג. הוא מושתל של השב"כ. תפקידו לחבל בהתארגנויות שמאלניות, בין השאר באמצעות תגובות יהירות כאלה.

א-פרופו מערכות עם השמדה-עצמית מובנית, מה קורה אצלכם? רה"מכם התמנה זה עתה, וכבר מתפטר? זו קללת האלים על הפקרת מקדש יאסוקוני? מה הסיכוי לשיבתו של קואיזומי - הוא התפטר גם מהפרלמנט?
תגובה למאמר 457429
האמת היא שמי שהיה יוצא מן הכלל הוא דווקא קויזומי שכיהן במשך חמש שנים בניגוד לרוב ראשי הממשלה שכיהנו כשנה או שנתיים. בשיטת הממשל היפנית ראש הממשלה איננו דמות חשובה או בעלת משקל מיוחד והחלפתה היא עניין שבשגרה.
פרסום עצמי חסר בושה אך נדיר - http://www.asafshafrir.com
תגובה למאמר 457428
מתוך האמנה של "פרופיל חדש":

אנחנו קוראות להכיר בזכות של גברים ונשים לבטא את השתתפותם בחברה באמצעות שרות אזרחי אלטרנטיבי. כוונתנו לסוגי שרות מגוונים שישתלבו בקהילה ויתבצעו גם בארגונים לא ממלכתיים, התנדבותיים.
תגובה למאמר 457448
אחת הבעיות עם שירות התנדבותי היא שאי-אפשר להכריח מתנדבים לעשות דברים שהם לא רוצים, ואין ודאות שיהיה מי שיבצע את כל העבודות המשעממות (בעיקר, אבל גם את הקשות והמסוכנות).
תגובה למאמר 457485
לא יודע איך זה היום, בזמני לצנחנים התנדבו, ואילו לגולני גויסו.
דווקא גולנצ'יקים, הרבה יותר מצנחנים, היה קשה להכריח לעשות דברים שהם לא רוצים.
או כמו שנכתב ב"ילקוט הכזבים": "לא רק אבו ליש התנדב לפלמח... פעם אחת כשנמאסה עליו העבודה בגן הירק של עין החורש, התייצב לפני המם-מם ואמר לו: שמע חביבי, או שאתה מוציא אותי לפעולה, או שאני יוצא מהפלמח בהתנדבות."
תגובה למאמר 457523
כמו שאמרתי, יותר בעייתי למצוא מי שיעשה את העבודות המשעממות בהתנדבות.
תגובה למאמר 457487
תתפלא(1) עד כמה עבודות שבאופן נורמלי (כעניין של פרנסה או כורח בשירות מסוים) נתפסות כשיא השעמום מקבלות נופך של עניין מרתק והילת אצילות יתרה כשהן נעשות בהתנדבות.

1. כלומר, במקרה ששכחת את לקחי תום סויר.
תגובה למאמר 457524
1. זה עובד בטווח הקצר הרבה יותר טוב מבטווח הארוך.
תגובה למאמר 457529
1. ניסית?
תגובה למאמר 457545
1. היו לי חוויות דומות. תמיד הייתי נלהב ואנרגטי בעבודות בימים הראשונים. מאוחר יותר - אם לא היו משלמים לי, בשום פנים ואופן לא הייתי נשאר.
תגובה למאמר 457547
אה, זה משהו אחר. אני דיברתי על עבודות שהן התנדבותיות מראש.
תגובה למאמר 457549
אתה חושב ששם זה יהיה אחרת? אני לא.
תגובה למאמר 457551
לא ''חושב'' ולא ''יהיה''. ''יודע'' ו''זה אחרת''.
talk to the hand? 457959
תרבות דיון במיטבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים