ובכלל לא לעניין אבל בכל זאת 45878
בשנת 97 הייתי בסיור מקצועי בהודו. פעם ראשונה שלי בארץ המדהימה הזו. רוב הביקור התמצה בבתי חולים, מה שלא היה מרנן ביותר. לפני הודו פגשתי בסינגפור עמית ישראלי שהזהיר אותי שההודים נוהגים לנענע בראש מצד לצד (אות שלילה אצלנו) כאישור לכך שהם שמים לב ומזדהים עם הנושא המוצג בפניהם. האזהרה אכן היתה במקומה, כיוון שבעת הרצאה בפני אולם גדוש ברופאים בבי"ח בבומביי שמתי לב למרבית הזוועה שכולם נדים בראשם לאות שלילה. מזל שזכרתי בזמן. מה שכן, את עמיתי להרצאה (ולעבודה), שאני ממש לא סובלת, לא עידכנתי. וכך למרבה אושרי ראיתי איך הוא מאבד את הביטחון ומתחיל לגמגם. אין שמחה צרופה משמחה לאיד.

מאוחר יותר, בפגישה בניו דלהי, היתה לי שיחה ארוכה עם רופא הודי מכת הברהמינים על נושא הקאסטות. העליתי בפניו תהייה שלי. הנסיעה בערים היא איטית ביותר 10-15 קמ"ש לשעה, עקב פרות, פילים ומה לא שמעכבים את התנועה. בעת החניות המרובות הנכפות על הרכב, צובאים על כל מכונית המוני קבצנים, בהם ילדות יפהפיות הנושאות תינוקות (שכורים, לרוב). הם נצמדים לשמשות המכונית הסגורות ומבטם בהחלט עוכר שלווה. התופעה המפליאה היא שההודים פשוט *לא רואים* אותם. שאלתי את ההודי שלי, לאחר שקיבלתי הסבר ארוך על מבנה הכתות. לא אתן את ההסבר כאן, כיוון שגם כך אני מאריכה מידי. בכולופן, שאלתי על כת הטמאים, עליה נמנים רוב הקבצנים. ההסבר שקיבלתי היה מדהים: בכתובים הקדמונים של דת ההינדו מופיעות כל הכתות, אך אין איזכור כלשהו של הטמאים. לפיכך, הם פשוט אינם קיימים. תחשבו על זה: כמאה מיליון איש שפשוט בלתי נראים לכלל האולוסיה. מזכיר לכם משהו מקומי?
ובכלל לא לעניין אבל בכל זאת 45973
מעניין ומוזר. האם גם אותך אין ההינדים רואים?

דרך אגב, לא ידוע לי על אוכלוסיה כזו בישראל.
invisible 46030
אפופידס יקר/ה
מי מטפח את הגינה שלך? מי שוטף את חדר המדרגות? מי שוטף כלים בחומוסיה שלך? מי מנקה את המשרד אחריך? מכיר?
invisible 46063
סליחה, אבל מי מכיר ומודע לעבודתו של אפופידס עצמו, לדוגמא? יש איזו שאלה בסגנון ששאלת אשר כל תושבי ישראל יענו עליה ללא היסוס, "נו, הרי זה אפופידס!"? מעולם לא הבנתי את ההצהרה על המנקים והמתחזקים האלמוניים אשר אינם בני אדם אלא רק צלליות מיסתוריות. סתם דרמטי מדי. רוב האנשים גם לא יודעים מי זה שר השיכון ואיך קוראים לממונה על ההגבלים העסקיים.
invisible 46066
מי מנכ"ל משרד החוץ?
מי נשיא הטכניון? (ואיך מבטאים את השם שלו, לעזאזל?)
invisible 46202
מי יושב בכנסת? (ולמה?)
גיבור מעמד הפועלים 46154
אם את כבר שואלת, את המשרד מנקים זוג מבוגר, משה ומזל, שעליהם אני יודע די הרבה, ממצב נישואיהם, מצבם הבריאותי, ילדיהם, בעיות משפטיות, שכר ועוד.

השומר בכניסה הוא אורי, נכה ימ"מ שעושה תואר בפסיכולוגיה ואח"כ יעבוד במוסד סגור בו הוא עובד כרגע בסיעוד במשרה חלקית, וגם ראיתי את עבודת המחקר שהגיש. הוא עובד בשכר מינימום והוא גרוש כבר מספר שנים.

כשהוא לא נמצא, נמצא שומר אחר, מבוגר, שאיני יודע את שמו, אך נתתי לו חלק מן השי לחג שקיבלנו וכבר פגשתי את אשתו (הם משחקים ביחד קלפים אירוטיים!) והוא רוצה להכיר לי את בתו. משתכר מינימום.

בחניון שומר X, שלפני פרישה לגימלאות ועלה מגרוזיה וביקר שם שוב לא מזמן וחזר מלא חוויות. משתכר מינימום.
אני גם מכיר את בעל החניון ויתכן שזה לא יעניין אותך, אך הוא משלם כ25000 ש"ח לחודש ארנונה(!) ולא מרוויח הרבה כמו שניתן היה לחשוב.
בבניין אחר בו אני עובד, שומר Y שיש לו 4 ילדים ויש לו בעייה בריאותית מסויימת, (טוב, אימפוטנציה קלה, אולי אפנה אותו לפופק כדי שיגלה לו את סודו) ואני דוחק בו לא להתבייש ולפנות לרופא מומחה בקופ"ח.
עם המנקה שם כמעט שלא הצלחתי ליצור קשר, נראה לנו, לפי התנהגותה שהיא מרגישה מושפלת מכדי לדבר (אולי היא היתה מנתחת מוח ברוסיה?).

עוד דוגמאות?
שרק תדעי, שלערבים יחסי עוד יותר טוב (ולא בגלל חיבה).

גם הגנן ושוטפת חדר המדרגות אינם ערבים. לחומוסיות לא יצא לי ללכת לאחרונה.
לסיכום:
איני יודע אם אני וסביבתי פחות רגישים ל"פועלים השחורים", מי שזה לא יהיה, מאשר כל עם אחר.

בכבוד רב
אפופידס הגבר.
חוסר אחריות 46168
ככה מקלקלים לאנשים תיאוריות? לא יפה.
גיבור מעמד הפועלים 46197
אוקיי, הרגת אותי (משדרת מהרצפה, כי עמוק יותר לא הצלחתי לחפור). אני התכוונתי דווקא לעובדים הזרים, אבל זה מה יש.

ולעיקרו של עניין: סודו של פופק? שו האדא?
סודו של פופק 46225
בימים קשים אלה, בהם עומד שוב למבחן כח העמידה של ישראל,
מתוודה יעקב פופק על תעצומותיו האישיות, שמשמשות השראה ומקור כח לכולנו:
גיבור מעמד הפועלים 46253
תגובה 45937
סודו של פופק 46978
לא יאומן! (החינוך הפולני מונע ממני להגיב לעצם העניין).

הייתכן שסדאם כיוון לר"ג מחמת קינאה?
סודו של פופק 47043
אינני מבין את הקשר בין החינוך הפולני לחוסר התיחסות לעצמות, אימי עליה השלום (אני יתום שלא באשמתי), הייתה לעיתים קרובות מוסיפה עצמות לתבשילים שונים, החל במרק וכלה בצ'ולנט ובכלל, מדובר בסוג מסויים של ריקמה ספוגית שאינה עצם כלל וכלל.
גיבור מעמד הפועלים 91680
אילולא ידעתי שלא אני כתבתי את התשובה הזו, ככל הנראה הייתי טועה...

ואחר כך עוד כתב לי מישהו (מוכר?) על הלינק הזה:
שאני טובה מידי (?)

ההה, קטונתי, מר אפיפודס.
The Allergist's Wife 91796
כדאי לך לנסות לראות את ההצגה הנ"ל שמספרת בדיוק על חברה-קוקיה כזו שעוברת ממשפחה אומנת אחת לשניה. ההבדל הוא שהיא לא רק מנצלת את שרותי האירוח, המטבח וההסעות אלא שגם חדר המיטות ניכלל בשרותים אותם היא לוקחת לעצמה, ואינה טומנת ידה רק במכנסיים אלא גם בשמלות.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים