בולשיט 45958
אם לערפאת יהיה חסר מסוק מחר, הרי נקפוץ וניתן לו.
כמו שהיום אנו מספקים לו חשמל למרות שאין לו כסף לשלם עבור החשמל בגלל המצב . . .
לשם מה זה ? בסוף אנחנו משלמים.
ובגלל המסוק העלוב הזה הטלוויזיה כולה מהדורת חדשות אחת, ומוצאים המון אנשים שמסוגלים לנפח לנו את השכל.
ואמר אחד מראשי הפלשתינים: בקשתם מאתנו לפעול, ואתם פועלים מבלי לתת לנו שהות. והוא צודק.
אין מדיניות. אין כוון. סתם ברדק.
בולשיט 45959
ויש שקוראים לברדק הזה ''פעולות חכמות''.
סוף המתקפה 46200
ההודעה שיצאה הבוקר, בחדשות שבע, בקשר להמשך תכנית המתקפה על הרשות הפלשתינית, משקפת את חוסר הכוון והבלבול:

"צה"ל הפסיק את ההתקפות בגלל מזג האוויר, ובגלל (השומע מתבקש לקחת נשימה), הרצון לתת לערפאת עוד הזדמנות להילחם בטרור."

זה ממש פנטסטי.
לולא תהפוכות מזג האוויר אולי לא היינו נותנים לו עוד הזדמנות, אבל אנחנו ואלוהים ביחד החלטנו בכל זאת לתת לו . . .
בעצם, כפי שאני רואה זאת, המתקפה נגמרה. צה"ל פגע ברכוש של הרשות הפלשתינית, תוך הקפדה לא לפגוע באנשיה, ועכשיו הוא נח עד שהפלשתינים יטבחו עוד כמה עשרות אזרחים אצלנו. למרות ההודעה המרשימה, על הגדרת הרשות כתומכת טרור (שמשפטני הפרקליטות אומרים שאין לה שום משמעות), ערפאת הוא כנראה "האופק המדיני" (עוד מילה מעצבנת שהומצאה לאחרונה).

אתמול במשדר "פוליטיקה" השתקפה האווירה הזאת היטב, כאשר בני אלון הביא דימוי מאד מוצלח לאופן התנהגותנו. הוא אמר שמדובר בסימפטום תלות של אישה מוכה בבעלה המכה – התופעה בה נשים מוכות רבות אינן מוכנות לעזוב את הבעל המכה, ומוצאות כבר את התירוצים המתאימים.
הדמוי הקולע הזה נתקל במטר צעקות כללי מכל בריגדת גיבורי אוסלו הותיקים, ובמיוחד מהמנחה דן מרגלית, שקרא למחוק מיד את הדברים מהפרוטוקול.
סוף המתקפה 46212
וכידוע, מרגע שעברת את "האופק המדיני," שוב לא תוכל לברוח, ותיאלץ לחכות עד לסופך המר.

חבל שהפסדתי את החלק הזה של "פוליטיקה." אגב, ממתי יש שם בכלל פרוטוקול?
השמאל כאישה מוכה 46239
דוב,

שמעתי את התוכנית. אולם דווקא דן מרגלית סייע לאלון להשלים את דבריו לנוכח צעקות הכרוכיה של זהבה גלאון. ובאייטם הבא בתוכנית, כשנרי לבנה ביקרה את הדימוי הזה מרגלית לא שיתף איתה פעולה וכדי לסגור עניין אמר שבני אלון לא הובן היטב. לדעתי הדימוי ברור, הובן היטב, ומשמש תיאור קולע ביותר לפסיכולוגיה של השמאל האדוק והדוגמטי.
דימויים 46254
לשמעון ודוב שלום,

בניגוד אליכם לא שמעתי את הדיון בטלוויזיה ולכן יתכן שאני מפספס משהו, אבל להבנתי אשה מוכה לא היתה מוכה אלמלא היתה חלשה באופן משמעותי מבעלה המכה, מה שלא בדיוק תואם את יחסי הכוחות בין ישראל לפלסטינאים. מדוע אתם רואים בדימוי זה תיאור כל כך קולע של המצב כיום? לדעתי הדימוי של ישראל כאשה מוכה משרת דווקא את אלה העוסקים כבר שנים רבות באופן מקצועי בדמוניזציה של הצד השני ובהצגתו כאיום קיומי מעבר לכל פרופורציה הגיונית (הכוונה כמובן לימין האדוק והדוגמטי), זאת כמובן על מנת שגם המלחמה הבאה תוצג כמלחמת מגן ממשפחת "אין ברירה" ולא חס-וחלילה כתוצאה של תאוות כיבוש כזו או אחרת או של חוסר נכונות מצידנו להתפשר על עקרונות מדיניים.

ועוד שאלה: הצעד הנכון ביותר עבור אשה מוכה הוא פעמים רבות פשוט לארוז מזוודות ולברוח מהבית, ויפה שעה אחת קודם. האם זה מה שהציע אתמול השר אלון לתושבי מדינת ישראל?
השמאל כאשה מוכה 46258
אסף,

ניכר שלא שמעת את הדיון אתמול, ואכן פספסת.

האישה המוכה בדימוי של בני אלון היא השמאל הישראלי האדוק ולא כלל מדינת ישראל. הבעל המכה בדימוי הוא ערפאת.

בדיון הסכימה גלאון בחצי פה שערפאת אכן, לא אמין ומפעיל טרור, אך אמרה שבכל זאת, למרות שהוא ממש לא בסדר, אין אופק מדיני בלעדיו, שהוא הפרטנר היחיד וצריך שוב לדבר איתו.
על כך ענה לה בני אלון (והוא ניסה לומר זאת בשיא העדינות, והתנצל מראש על כך שהדימוי כואב) שהשמאל הישראלי לוקה בבעיה שכמוה כ"תסמונת האישה המוכה". השמאל הישראלי האדוק אינו מסוגל להתנתק מערפאת למרות שהוא מתאכזב ממנו פעם אחר פעם, ואף מודה לעיתים באכזבתו ובכעסו. ואכן, בני אלון המליץ לזהבה גלאון פשוט לארוז את המזוודות ולברוח מהבית ולהתנתק כבר מערפאת. ואני מסכים להדגשה שבדבריך בעניין זה: ויפה שעה אחת קודם.

נ.ב.

לאחר רצח זאבי, אמר שריד בנאום רב עוצמה שזה הרגע האחרון, שערפאת חייב להתחיל להלחם בטרור, שזה הצ'אנס האחרון. עבר חודש וחצי, היתה כעת עוד סדרת פיגועים מחרידה, והנה שוב מוכנה מר"ץ לתת צ'אנס לערפאת. עד מתי?
שימוש בדימויים 46322
ללא הבעת דעה פרשנית על מושא הדימוי, האם הוא למעשה התכוון לתיסמונת השבוי והסוהר, כפי שהסרט המצמרר Night Porter (שוער לילה) בחן באופן נוקב.

ואם כן, מה אומרת הבחירה באנלוגית האישה המוכה על מי שבחר בה?
השמאל כאישה מוכה 46344
זה נכון שבני אלון הצליח בסופו של דבר להשלים את דבריו ולהבהיר את הרעיון. אבל הדבר הזה היה על חוט השערה, ואפשר היה להבחין בכך. לא אני בקשתי למחוק את דבריו של בני אלון מהפרוטוקול. דן מרגלית ביקש. זאת עובדה. היה שם משהו כמו נס שאפשר לבני אלון להשלים את דבריו. הוא התעקש להסביר, למרות המחאות הקולניות מכל עבר, וגילה בכך רוח לחימה ראויה לשבח, ואצל דן מרגלית ניכרה בשלב מסוים חרטה ושנוי עמדה שאפשרו לבני אלון להשלים את דבריו.
הזכרתי אותו בתוך מקהלת השמאל גם בגלל זה, וגם משום שיש בלבי הרבה עליו בגין העבר. אני מתכוון לתכנית "פופוליטיקה" שלוותה את "תהליך השלום" כמעט בכל שלביו, שבה יחד עם חבריו יוסף לפיד, אמנון דנקנר והמפיק גורפינקל, צוות בלתי מאוזן בתכנית פוליטית מרכזית, הריצו את הסכמי אוסלו בציבור שהיה חצוי אז.
ומי יודע ? אולי התכנית הזאת, בהשפעתה על הציבור, גרמה למצוי המהלך הזה עד סופו המר.
אולי בעתיד עוד יתברר ש "פופוליטיקה" הייתה אירוע היסטורי . . .
השמאל כאישה מוכה 46351
מוזר, דווקא היום פורסם כי אמנון דנקנר ימונה להיות עורך מעריב. דנקנר פרסם הצהרה כי הוא מעוניין להפוך את העיתון ל''ימני'' יותר.
השמאל כיישות מאוסה 46354
>דנקנר פרסם הצהרה כי הוא מעוניין להפוך את העיתון ל"ימני" יותר

על זה נאמר: א-מחייה!
השמאל כאישה מוכה 46440
דנקנר עבר תהליך של התפכחות.
מענין כי בנושא דרעי העיד דנקנר, כי דן מרגלית היה זה אשר הפנה את תשומת לבו לסתירות והעיוותים בכתב האישום ופסקי הדין.
השמאל כאישה מוכה 46441
אמנון דנקנר הביע חרטה על תמיכת העבר שלו בהסכמי אוסלו, ולאחרונה הוא גם ביקר קשות את הפרקליטות ובית המשפט העליון, בקשר למשפט דרעי ועניינים אחרים. הוא גם הסתייג מרדיפת הזוג נתניהו בזמנו בפרשת השוחד והמתנות.
אבל בשנות ''פופוליטיקה'' הוא היה ''הסמן השמאלי'' של התכנית.
יוסף לפיד היה ''הסמן הימני'' שם, וגם הגדיר את עצמו כימני, אבל היה אוהד קנא יותר מדנקנר להסכמי אוסלו.
ודן מרגלית שמעתיו פעם אומר בפרוש שהוא תומך בהסכמי אוסלו וחושב אותם להסכמים טובים (את מאמריו בהרץ לא קראתי מעולם).
"התפכחות" ? 46448
מתוך תכנית טלויזיה לילית ששודרה לאחרונה ובה התארח דנקנר אצל קובי מידן:
"אני נגד הכיבוש הישראלי בשטחים בדיוק כמו שהייתי ביום השביעי של מלחמת ששת הימים".

נכון, באותו מקום הוא הודה שטעה בהתלהבותו בתהליך אוסלו, אולם את השקפת עולמו לא שינה.

אגב, התכנית הייתה די משעממת ונסבה בעיקר על נמרודי, פרקליטות ושות'.
המפיק גולדפינגר 46371
המפיק גולדפינגר 46439
תמיד זכרתי זאת לפי הסרט הישן של ג'ימס בונד עם שון קונרי והשיר נושאי השם הזה. לולא הסרט בחיים לא הייתי זוכר . לא יודע איך קפץ לי הגורפינקל הזה.
סוף המתקפה 46783
הופעתו של ''בן לאדן שלנו'' בערוץ הראשון בראיון ארוך וממצה מצביעה שוב על שובם של החיים למסלולם הרגיל אחרי איזו סטייה קלה מהשגרה שהשתקפה בהתנערות קלה, בעיקר מילולית, עקב הפיגועים החמורים בירושלים וחיפה.
שוב האויב שהוא גם ה ''אופק המדיני'' מקבל אצלנו שעות מסך רבות, ובעצם לגיטימציה.
גם אם יגיד מישהו שבראיון הזה לא הצליח ערפאת להסתיר את שקריו נראה רע, ואולי לא עשה לעצמו שרות טוב, הרי עצם הופעתו אצלנו היא אירוע בלתי נסבל. לדעתי על הכנסת לחוקק חוק שיאסור על התקשורת לפרסם את תעמולת האויב.
כזכור בתחילת מלחמת אפגניסטן עוד הופיעו דוברי הטליבן באמצעי התקשורת, וגם בן לאדן עצמו הצליח להעביר קלטת תעמולה שהכין. אבל האמריקאים התעשתו במהרה וחסמו את כל הערוצים האלה. תחנת אל גזירה באפגניסטן שבאמצעותה העבירו אויבי האמריקאים מסרים הופצצה והושמדה.
התנהגותנו בנושא זה תוך תמיכה בתעמולת האויב היא עוד סימן לעם שאיבד את הרצון לחיות.
סוף המתקפה 46786
כפי שזכור לי, הסיבה שבארה"ב אסרו על שידור נאומיו של בן לאדן לאומה היתה שיש בהם כביכול מסרים סמויים המיועדים להפעיל את שליחיו הנמצאים בארה"ב. לא שמעתי שמישהו טוען כלפי ערפאת טענה דומה, כך שההשוואה לא במקום.

לדעתי חוק שיאסור על שידור של "תעמולת האויב" (מה זה יכלול, אגב? רק את ערפאת? כל דובר פלסטינאי? כל נאום שיש בו ביקורת על מדיניות הממשלה?) יהיה חוק בולשביסטי מתקופה שכבר חלפה מן העולם, וזה שארה"ב משדרת היסטריה בעקבות אירועי 911 לא חייב בהכרח להכתיב גם לנו כיצד לנהוג. חקיקת חוק כזה כמוה כהודאה שממשלת ישראל מפחדת שאזרחיה ישמעו מה אומר האויב, ואם טיעוניך לגבי ערפאת והדרך שיש לנהוג בו הם מספיק חזקים ומבוססים, תוכל בוודאי לשכנע בהם את הציבור אפילו במסגרת דיון פתוח שבו יוצגו בין השאר גם הדברים שאומר הצד השני.
סוף המתקפה 46788
1. ייתכן שדובר פעם על מסרים סמויים, אבל בודאי לא זה העיקר. דובר בפרוש על התגייסות התקשורת לצורך הנצחון במלחמה. כך בדיוק היה גם בזמן מלחמת המפרץ. אז עוד יותר מהיום התקשורת התגייסה לטובת המלחמה, והייתה אפילו העלמת מידע לצורך זה.
2. לא חשבתי על הניסוח המדוייק של החוק, ובודאי יכולות להתעורר בעיות, אבל עובדה היא שמדינות דמוקרטיות אחרות הצליחו איך שהוא למצוא את שביל הזהב בהיותן במלחמה.
ההיה עולה על הדעת לראות את היטלר בבי. בי. סי. בעת מלחמת העולם השנייה ?
את הלורד האו האו (אני שוב חוזר על דברים שאמרתי), אזרח בריטי שהדבר הרע היחיד שעשה הוא שהעביר את המסרים של האוייב, הבריטים תלו.
הם חוקקו לשם כך חוק מיוחד.
מדובר באינסטינקטים של רצון לשרוד. אנו אבדנו אותם.
למה לא לראיין את ערפאת? 46800
אני לא מבין למה למנוע מן הערוץ הראשון לראיין את ערפאת. בניגוד לאל-ג'זירה, כאן לא ניתן לטעון שערפאת עשוי להשתמש בערוץ להעברת פקודות לפעיליו הסמויים. בניגוד לאל-ג'זירה, כאן לא מדובר (בינתיים) בטרוריסט בן-מוות שארה''ב מנסה לצוד את ראשו. לשכת רוה''מ אמנם מחתה על קיום הראיון, אך לא יצא איסור או בקשה רשמית להימנע משידורו.

הראיון הדהים אותי אישית ותרם לדעתי רבות לחשיפת פרצופו האמיתי של ערפאת בפני האזרח הפשוט. אני ראיתי שחקן סוג ז' מתפתל בהצגת יחיד מחורבנת של שקרים והתחמקויות. הוא מאשים את ישראל ברצח זאבי, את התקשורת היהודית העולמית בעירור העוינות כלפיו, את האמריקנים באספקת טנקים לישראל, את עודד גרנות בעשיית עוול גדול לו. הוא באמת לא יודע איפה הוא חי ובאיזה שנה אנחנו. אין מה להשוות לראיונות של רג'וב ברשת ב' ושל דחלאן ב'הארץ'. לדעתי ערוץ אחד עשה שירות לממשלה בהציגו את ערפאת באור אותנטי וגלוי. עתה יש לנו עדות מצולמת (והראיון המצולם ארוך בהרבה מזה ששודר) לנחשיותו, גם אם יתפגר בדרך טבעית פחות או יותר במהרה בימינו. לדעתי זהו ההישג העיתונאי המרשים ביותר של הערוץ הראשון בשנה האחרונה לפחות, ועודד גרנות עשה שם עבודה לא רעה בכלל, גם אם מוטב היה אם היו מורידים את כתובית ה'בלעדי' אחרי חצי דקה.
למה לא לראיין את ערפאת? 46977
למה לא ניתן לטעון שהוא מעביר פקודות ?
תמיד אפשר לטעון. כמו שאפשר לטעון במקרה של בן לאדן אפשר לטעון גם במקרה הזה. אני מפקפק בכך גם במקרה של בן לאדן אבל לטעון אפשר.
ערפאת הוא לא טרוריסט בן מות ? זה רק בגלל שיש אצלנו החלטה כזאת בגלל טפשותנו. זה חלק מכל העניין שבגללו גם מראיינים אותו אצלנו.
אובייקטיבית הוא בן מות לא פחות מבן לאדן.
אני לא הקשבתי כלל למה שאומר ערפאת. הבטתי "דרך" הטלויזה, והתעצבנתי בגלל עצם הראיון. ידעתי שהוא משקר. הרי מכירים אותו לא מהיום, ולא עניין אותי כלל מה בדיוק מהות השקרים.
למה לא לראיין את ערפאת? 46989
הטענה (הנכונה או המופרכת) במקרה של בן לאדן היא שנאומיו לאומה המשודרים בתחנת אל ג'אזירה בלוויין היו הדרך המעשית היחידה שלו להעביר הוראות מעשיות (מסוג "נוע נוע סוף") לפעיליו המפוזרים ברחבי ארה"ב. מניעת העברת המסרים נתפסה איפוא כצעד של שמירה על הבטחון הלאומי, אשר לאחר אירועי 911 שודרג מעמדו בארה"ב והוא עומד מעל עקרונות זניחים כמו חופש הביטוי והחופש של אמצעי התקשורת לסקר כל דבר בעולם שמעניין את הציבור האמריקני. האם אתה באמת חושב שראש השב"כ (נניח) יכול לטעון ברצינות דבר דומה לגבי ערפאת? האם לערפאת אין אלף דרכים יותר טובות להפעיל את פעיליו בישראל (נניח שיש כאלה) פרט לקיום ראיון בערוץ הממלכתי של הטלוויזיה הישראלית?

גם עניין "בן מוות" לא רלוונטי להשוואה שכן ארה"ב הכריזה רשמית שהיא מבקשת את ראשו של בן לאדן בעוד ישראל לא עשתה דבר כזה. זה שלדעתך ערפאת הוא "אובייקטיבית בן מוות" עוד לא שם אותו בשורה אחת עם אדם שמי שיביא את ראשו יקבל מממשלת ארה"ב סך של 25 מיליון דולרים במזומן.

דוב, אני חושב שבעניין הזה אתה מתקומם ללא סיבה. אמנם לא ראיתי את הראיון בזמן השידור המקורי, אך מהקטעים שראיתי לאחר מכן וממה שקראתי בעיתונים גרם הראיון נזק לערפאת ולמטרותיו (הגלויות) הרבה יותר מאשר תועלת. אין צורך לזלזל באינטליגנציה של הצופים ולהניח שהם יאמינו אוטומטית לכל שטות שערפאת אומר, בטח לא בעת הזו, ויציאות רברבניות של היו"ר בנוסח "למי בכלל אכפת מהאמריקאים" עוד יחזרו אליו כבומרנג וישרתו את האינטרס הישראלי טוב יותר מהסתרתו של ערפאת מעיני הציבור.
למה לא לראיין את ערפאת? 47001
הטענה בדבר המסרים נאמרה פעם אחת והיא קוריוז. אתה אישית באמת חושב שבעולם האינטרנט ראיונות כאלה הם הדרך היחידה של בן לאדן להעביר מסרים ? על פניה זו שטות מוחלטת.
אבל למה אתם (אני מתכוון לתומכים במתן פה לאויב) נתפלים דווקא לידיעה המטופשת הזאת. היו גם ידיעות לפיהן נשיא ארצות הברית ביקש בפרוש מאנשי התקשורת שלא ישדרו את תעמולת האויב והם נענו.
נכון שבהקשר הסכסוך שלנו קשה לכם להבין דבר כזה, אבל שם, באמריקה זה היה. זאת עובדה.
לעניין "בן מות". שוב אני חוזר על דבריי. לא הכרזנו עליו כך כי כך החליטו אנשים שחושבים כמוך. אני לא חושב כך. אני חושב שבפרוש היה מקום להכריז עליו ככזה, ואי ההכרזה הזאת היא חלק מהדברים שאני מתקומם עליהם, וקשורה גם בהזמנותו לראיון. רק הידיעה לפיה הפת"ח שלו הודה בניסיון לרצוח את ראש הממשלה די בה כדי שיוכרז כבן מוות. ואתה יודע כמוני שכדי לחסלו אנחנו לא צריכים להשקיע 25 מליון דולר. כמה מאות שקלים ספורים יספיקו.

שמעתי זה עתה ראיון עם יוסף לפיד שמחייב את הראיון. הנימוק שלו לכך שבארצות הברית אסרו שידורי אויב היא ש "הם היו בפאניקה".
אבל אנחנו לא בפניקה. אנחנו גיבורים על הכיף כפק. המתאבדים שלהם ממשיכים להתפוצץ ואנחנו משחקים בלהצליח לסבול את זה.
כפי שאמרה המנקה במקום עבודתי: "הם נלחמים ואנחנו מתים."
כדי להצליח למות לא היה צריך להקים את מדינת ישראל.
למה לא לראיין את ערפאת? 47057
דב,
האם תואיל לחזור שוב על המקור לסיפור על נסיון ההתנקשות של הפת"ח בראש הממשלה?
אני כנראה לא זוכר טוב, אבל עד כמה שאני זוכר, סיפרת שזה שודר במהדורת חדשות רדיו אחת, בבוקר, ולא שודר אחר כך. ואני ממשיך ודולה מזכרוני שהסברת זאת בכך שזה לא נראה לאף אחד חשוב במיוחד.
אם עד כאן אני צודק, אז אני מבקש לחלוק עליך: האם לא יותר סביר שהפסיקו לשדר זאת בגלל שזה התברר כבלתי-מבוסס?
למה לא לראיין את ערפאת? 47085
הידיעה על תפישת חוליה של חברי הפת"ח שזממה לרצוח את ראש הממשלה, שמקורה אצלנו, שודרה כמה פעמים, ואולי אפילו כמה ימים. אין זו הידיעה היחידה שדברה על פעולות טרור של הפת"ח. בדרך כלל הם "התמחו" בירי על כלי רכב ישראלים ביו"ש.
האם בידיעה זו שמקורה אצלנו אתה מפקפק ? האם תעדיף כמקור מידע את ערפאת שאמר שהשב"כ רצח את גנדי ?
אבל הידיעה שעליה דברתי ששודרה רק פעם אחת הייתה ידיעה בדבר הודעה רשמית של הפת"ח שמאשרת את מה שנמסר על ידנו, ומודה בנסיון לרצוח ראש ממשלה, תוך הבטחה שימשיכו לנסות.
קשה להאמין שידיעה כזאת מופרכת. איש לא ימציא הודעה רשמית של הפת"ח.
אגב, כשאתה שומע את דבריהם של האמריקאים כמו היום פאואל, אתה שומע כיצד הם מפצירים בערפאת לעצור את אנשי החמס.
אין הם דורשים ממנו לעצור את אנשי הפת"ח (אולי גם את ראש הפת"ח - ערפאת), למרות שאלה עוסקים ישירות בטרור.
למה לא לראיין את ערפאת? 47124
אמנם, עדיין אין האמריקאים דורשים לעצור אנשי פת"ח.
אבל בוש הודיע על הקפאת 3 חשבונות הבנק של החמאס בארה"ב, ויום לאחר מכן באיטליה. מבחינה פומבית הדבר נעשה כתגובה לפיגועים בישראל, במנותק מהצרות של ארה"ב. הדבר לא מראה לדעתך על איזו שהיא תזוזה עקרונית במדיניות האמריקאית? מדוע לא עשו זאת עשר שנים קודם לכן?
למה לא לראיין את ערפאת? 47146
כן. זאת תזוזה מעשית בעמדתם, שהיא תוצאה של הפיגועים רבי הנפגעים האחרונים ואולי גם של אירוע התאומים.
אבל מבחינה הצהרתית דבר לא השתנה. החמס - טרור. ערפאת - רשות שאינה טרור, שניתן להאשימה רק בעצלות אך לא בפלילים.
וזה עוות המציאות.
למה לא לראיין את ערפאת? 47190
1. ברוב המקרים, פעולה מעשית נחשבת בעיני יותר מאשר מס שפתיים.

2. איך יכולה ארה"ב להתייחס לרש"פ כארגון טרור לפני שישראל עושה זאת?
שגריר ארה"ב הקודם (ברח לי שמו) נשאל שאלה בראיון: (בקיצור) איך קרה כל מה שקרה? תגובתו הייתה: אש"ף היה אצלינו ברשימת אירגוני הטרור *אתם* (ישראל) הוצאתם אותו משם!
אני מאמין שאם וכאשר, תחזיר ישראל את אש"ף מבחינה הצהרתית למקום ממנו בא, גם ארה"ב תעשה זאת באיזה שהוא שלב. עדיין יש לזכור שלארה"ב יש עכשיו בעיות משלה, שדורשות קואליציות (אף שזה טיעון חלש, שאני בעצמי מפקפק בו).
כלומר, בניגוד למה שהיה בתקופת קלינגטון (או לפני התאומים, אני לא בטוח), ארה"ב עושה את משהו מבחינתה, אבל היא לא תעקוף את ישראל "מימין".
למה לא לראיין את ערפאת? 47257
הביקורת שלי מופנית בראש ובראשונה אלינו. בהבדילנו בין רשות הטרור והארגונים האיסלמיים אנו חוטאים כמובן לאמת, וגורמים בכך נזק לעצמנו.
לגבי האמריקאים, הם כבר ילדים גדולים אין הם צריכים להגרר אחרנו ולחטוא לאמת בגלל שאנו עושים זאת.
לדעתי זה גם לא משרת את האינטרס שלהם.
למה לא לראיין את ערפאת? 47551
בצהריים שמעתי באחת ממהודורות החדשות שתי ידיעות שבאו בזו אחר זו. בראשונה הובאו דברים של פרס, שנמצא באירופה, לפיהם על ערפאת לעצור את אנשי החמס והג'יהד האיסלמי, שזה גם לטובתו, שהטרור שלהם פועל נגדו וכו'.
בשניה נמסר על מעצר חמישה אנשי *פת"ח* - אותו אירגון שערפאת הקימו והוא מפקדו העליון גם היום.
למה נעצרו אנשי פת"ח ? כי הם עוסקים בפועל בטרור.
אבל פרס לא הזכיר כלל את הפת"ח.
זה העוות שעליו אני מדבר.
כולם (גם האמריקאים) יודעים שהם טרוריסטים, אבל נזהרים מלהגדירם, אותם ואת העומד בראשם ככאלה.
למה לא לראיין את ערפאת? 47625
ושוב בחדשות ששמעתי זה עתה.
צ'ייני החמיר את התבטאויותיו כלפי ערפאת (וזה נכון), ואמר שאם אין הוא יכול לעצור את הטרור אז וכו' וכו' . . .
דבריו של צ'ייני משקפים באמת החמרה מסויימת בהשקפותיהם של האמריקאים על ערפאת, אבל את הצעד הכי חשוב עדיין לא עשו: שוב ערפאת לא עוצר את הטרור. הוא אולי עצל או פוחד לעשות זאת. אבל עדיין אין הוא הטרור עצמו. את האמת הזאת הם לא אומרים, ואני חושש שכל עוד אין הם עושים את הצעד החשוב הזה הנסיגה לאחור לעמדה שבה הם מלטפים ומשבחים את האיש אפשרית, וגם תבוא אם גובה הלהבות ירד מעט.
ואז שוב תגדל האש וחוזר חלילה , בדיוק לפי האסטרטגיה של ערפאת והפלשתינים.
למה לא לראיין את ערפאת? 47645
שוב, אני מסכים אחד לאחד עם כל מה שכתבת, כולל האפשרות לנסיגה לאחור וכו'.

עם זאת, אני מזהה בחודשים האחרונים רמזים, חלקם דקים וחלקם עבים, לכך שהאמריקאים משנים/שינו את מדיניות החוץ שלהם באופן מהותי, לעומת המדיניות שהייתה די עקבית מאז שנות השבעים.

להלן כמה מהרמזים:

1. הקפאת חשבונות בנק של ארגוני טרור, חברות קש שמממנות טרור, עמותות לגיוס כספים לטרור תחת המחסה התמים של "לוחמי חופש", וסתם "נזקקים" (תופעה נפוצה מאוד בארה"ב בהקשר של הIRA וארגוני טרור אסלאמים)

2. שילוב כוח קרקעי אמריקאי גדול בלחימה באפגניסטן. בניגוד למה שהסתמן בהתחלה, אין האמריקאים מתכוונים להחליף טרוריסטים(טאליבן) בטרוריסטים(הברית הצפונית). הם מתכוונים להשיג שליטה צבאית *אמריקאית* בשטח, וזאת (כך אני משער) על מנת להשפיע על צורת המשטר.

3. האיומים האחרונים של בוש על סאדם. אם הממשל האמריקאי היה מעוניין לסמם את העם האמריקאי, ולשרוד את הקדנציה במשחקי גולף בבית הלבן, כל שעליו לעשות הוא להפציץ קצת באפגניסטן ולחזור הביתה. אולם, בכך הוא צפוי לספוג עוד ועוד טרור. לעומת זאת אם בוש מעוניין למנוע טרור בעתיד עליו לטפל גם במשטרים נוספים, כגון אירן ועירק. האיומים של בוש על סאדם הם רמז לכך שבוש עוד לא גמר את העבודה מבחינתו.

4. נשמע קונספירטיבי משהו : הכחשת פיגועי טרור. התרסקות מטוס בים השחור, התרסקות מטוס בקווינס, התרסקות מטוס בשוויץ. ישנם עוד כמה מקרים פחות ידועים, למשל פיצוץ אוטובוס במוסקבה ב04/12. לכל אלה יש סיבות טובות לחשוד שאין מדובר בתאונות. ולכן אני מנחש שישנה מדיניות כלל עולמית-מערבית המונהגת על ידי ארה"ב, שמשמעותה להכחיש קיומם של פיגועי טרור עד כמה שניתן. אם יתרסק עוד מטוס על הפנטגון, זה אולי יותר מדי, אבל סתם התרסקויות פה ושם - כן.
ועכשיו אולי נשאלת השאלה מדוע? אז זהו, שצריך להבין שהעוקץ של פיגוע טרור הוא הרעש התקשורתי שעושים ממנו. פיגוע טרור שלא פורסם, אין לו שום אפקטיביות מנקודת המבט של האחראים לפיגוע, וכך מורידים את המוטיבציה לפגע. פגיעה "בזכות הציבור לדעת"? נכון. אבל זו מלחמה בטרור שבאמת ראויה לשמה.
סיכה לבלון? 47822
4. בדיוק משום כך קיים מוסד "לקיחת האחריות".
סיכה זה לא מספיק 47880
היי מיץ,

איפה בדיוק נמצא המוסד הזה? בסופרמרקט?

אה, וואללה, נכון...

בתקשורת!!!

אם ישנה מדיניות כזו, והיא מונהגת על ידי ארה"ב בשיתוף כלל העולם המערבי, אז זה לא יעבור את מסננת צנזורה, בכל העולם המערבי. מתי בפעם האחרונה ראית את שידור של תחנת אל-ג'זירה?
אנחנו התרוגלנו (יש דבר כזה, אגב?) לחשוב, שמה שלא קיים לא מפורסם.
אז תרשה לי להזכיר לך שההפך הוא הנכון : מה שלא פורסם - לא קיים.
סיכה זה לא מספיק 47884
היי ewilde!

טענה לפיה *כל* התקשורת ב*כל* המדינות הדמוקרטיות והפסבדו-דמוקרטיות מצייתת לתכתיבי הממשל האמריקאי לוקה, לטעמיץ, בחוסר-סבירות קיצוני. האם באמת אתה חושב שלאחר שטרוריסט (בין אם יש לו קשר להתרסקות המטוס ובין אם לאו) מתקשר לסוכנות-הידיעות הצרפתית ואומר "זה אנחנו פיצצנו בשם אללה הרחום ונגד הכובש הציוני בפלסטין, על החתום גדודי אל-אקצה בע"מ" - הסוכנות מעלימה את הידיעה ומוחקת את הראיות, ושאחרי שכל זה קורה, הטרוריסט מתייאש ולא עובר לשורה הבאה בעמודת "סוכנויות-ידיעות בינלאומיות" בדפ"ז שלו?

אני רואה אל-ג'זירה רק כשעודד או אהוד מראים לי. אתה מטיל דופי במקצועיותם?
למה לא לראיין את ערפאת? 47854
ראיתי את תגובתך זו מזמן וכל הזמן מפריע לי שלא מהרתי להסתייג מהסעיף האחרון שבו אתה מייחס את תאונות התעופה האחרונות, לפיגועים.
סטטיסטית לא היו השנה יותר תאונות תעופה משנים קודמות, אם כי הריכוז שלהם בא בכמה שבועות ספורים, אך זה קורה. היה לאחרונה רק אירוע התאומים שהיה פיגוע, ולפני יותר משנה אירוע המטוס המצרי שהיה ככל הנראה גם כן פיגוע.
אירוע התאומים ''הזיז את הראש'' לכוון תאוריית הפיגועים.
לחשוב שצבא אוקראינה הודה בטעות דבילית רק כדי לשרת איזה עניין לא ברור כזה, זה כבר ממש מעל ומעבר.
ב/ewilde 47924
איך אתה יודע שצבא אוקראינה הודה וגו'? נכון, לפי *התקשורת*, הכפופה כמובן לגמרי למאווייו‏1 של נשיא ארה"ב.

1 בדיקת איות, מישהו?
ב/ewilde 47927
יכול להיות שזה בגלל הגיל, אבל אני ממש לא מבין מה אתה רוצה.
אולי זה בגלל השמנת 47928
אבל אתה יכול להתעלם, זה ממילא כוון יותר ל-ewilde מאשר אליך.
אני יורד מן העץ 48269
החלטתי לרדת מן העץ בשלב זה.

אני נוטה להסכים שזה לא כל כך פשוט להעלים מידע כזה, באופן שבו תיארתי. עדיין אני לא בטוח שזה בלתי אפשרי. בסה"כ, המקורות *הישירים* מהם מגיע אילנו מידע הם מעטים.

בנוסף אזכיר, שאירגון אל-קאידה, עדיין לא לקח אחריות על אף אחד ממעלליו הרבים (הפגיעה בספינה האמריקאית בתימן, פיצוץ שגרירויות בקניה ובטנזניה, התנקשויות וחתירה תחת משטרים במצרים, אלג'ריה, סעודיה ועוד..)
האם ייתכן שארה"ב, לאחר שזיהתה את המדיניות של אל-קיאדה, החליטה על מדיניות כפי שתיארתי?

ולבסוף, אני מציע שתרשום לעצמך ביומן ב11/09/2002, לבדוק את מניין התאונות בשנה שעברה מבחינה סטטיסתית.
Earth to Mitz 47950
בעניין ‏1 OK.
למה לא לראיין את ערפאת? 47951
פגיעת טיל אוקראיני במטוס בטעות היא הרבה פחות סבירה מאשר במתכוון.

סטטיסטיקה של תאונות תעופה? האם יש בידיך סטטיסטיקה בדבר "תאונות" שבהן טיל פוגע במטוס?
למה לא לראיין את ערפאת? 47962
קשה לי להבין את מהות הויכוח הזה עכשיו, כשברור לכל שזה בדיוק מה שקרה. אשר לסבירותם של טילים אוקראינים לפגוע במטרות בלתי מכוונות ע"י שולחיהם, ספרתי כבר על הטיל שלהם שפגע בבבית שלהם בכפר שלהם. על ההכחשה הראשונית המוזרה ועל ההודאה המאוחרת, בדיוק כמו במקרה שלנו. כנראה שאצלם זה דפוס קבוע בעל סבירות גבוהה מאד.
מה דעתך הסבירות שטיל נ"מ מסוג הוק ינעל על מתקן בבאר נפט ויפגע בו בול ?
סביר או לא. זה היה. היכן ? בראס סודר. ע"י איזה צבא ? צה"ל המהולל. ומי היה שם, ראה את המגדל הבוער, ויכול להעיד על כך ? אני.
למה לא לשגר טיל הוק? 47984
הממ... האם הטיל ננעל על באר נפט או שאיבד את המטרה שלו ופשוט נפל על באר נפט בתום מעופו? מבחינה טכנית זה בלתי אפשרי שטיל הוק ינעל על מטרה נייחת בשל העובדה שמקלט הדופלר של הטיל דורש מהירות מינימלית של המטרה, כדי לא לפגוע במטרות נייחות שהרי הוא טיל נגד מטוסים, ומטוסים באוויר אינם נייחים. לכן, מה שיותר הגיוני שקרה זה שהטיל "התרסק" על באר נפט. סיכוי נמוך אבל יכול לקרות.
למה לא לשגר טיל הוק? 47994
הממר''ע ננעל (כך הוסבר) על מאוורר ענקי שהיה במבנה.
מג''ר שמגר 48019
סיפור מעניין. אני אבדוק אותו עם מקורותי.

אגב, נדמה לי ששברת איזשהו שיא - למיטב ידיעתי כבר שנים לא משתמשים בשמות העבריים של המכ''מים השונים של מערכת ההוק.
מג''ר שמגר 48052
אין מה לעשות. אני ותיק.
חבל שלא משתמשים. רק לחשוב על ראשי תיבות כמו מג"מ שבהם המם השנייה היא תחילת המילה "מתקפים" שהם יענו בעצם רק פולסים ולא תוקפים אף אחד, רק המחשבה על ראשי תיבות כאלה יכולה להעלות חיוך ביום צבאי שגרתי אפור ומשעמם.
בסך הכל לא כל יום יוצא שם לתקוף באומץ לב ובנחישות את מקורות הדלק שלנו. יותר נכון: שהיו שלנו ושאינם עוד.
למה לא לראיין את ערפאת? 48079
לא הבנתי את הסתייגותך. ברור לכל שזה מה שקרה? לי זה לא ברור כלל.

אינני מומחה לנושא, כמובן, אך היות שהנושא עלה, אפרט בכל זאת את דעתי. הסיכוי שטיל יפגע באקראי במטוס הוא בערך כמו הסיכוי ששתי איטריות ייפגשו באוקיאנוס.

הסיכוי שטיל יתקרב לנתיבים המשמשים לתעופה אזרחית הוא, למעשה, אפס, היות שהעניין נבדק לפני כל תרגיל שבו יש סיכוי לירי חי.

הפנטגון הודיע שאוקראינה ירתה טיל על מטוס שהיה בדרכו מישראל לסיביר בערך עשר דקות לאחר האירוע. לא זכורה לי נדיבות כזו מצידם בעבר בשיחרור מידע כה רגיש, וקשה לי להאמין שהם ישחררו מידע כזה ללא החלטה של דרג בכיר מאד. העובדה שהמידע שוחרר מייד מעידה, לדעתי, שההחלטה התקבלה עוד לפני האירוע, כלומר: הוחלט שאם הם יירו על המטוס, תצא על כך הודעה אמריקאית מיידית. מכאן שהירי הזה היה אפילו צפוי.
למה לא לראיין את ערפאת? 48085
כפי שפורסם, התגלו בין שברי המטוס חלקים שמרכיבים את ראש הקרב של הטיל. כמו כן עד כמה שזכור לי פורסם שטילים מסוג זה הופכים להיות משלב מסויים במעופם ''עצמאיים'', כלומר סוג ההתבייתות הוא כזה שאין קשר עם המשגרים בדומה לטילי אינפרה אדום ש''מחפשים'' את חום המנוע ואינם קשורים יותר באותות מבסיס השיגור, ולכן זה לא בדיוק אטריות. מקרה הפגיעה של טיל ההוק שספרתי עליו נראה על פניו הרבה פחות סביר, ובכל זאת אירע.
''ירי על כוחותינו'' הפך להיות לאחרונה גורם מאד משמעותי במלחמות המודרניות. עיקר האבידות של האמריקאים במלחמת המפרץ נבע מגורם זה, וככל הנראה כך זה גם במלחמת אפגניסטן למרות, שבמחשבה ראשונה זה נראה לא סביר.
ישנם פה לפעמים ויכוחים שאני כלל לא מבין מדוע אני נכנס אליהם. הייתה פעם תיאוריית קונספירציה בקשר לרצח רבין, כאילו השב''כ הוא זה שרצח את רבין. עראפת אמר לא מכבר שהמוסד רצח את גנדי וכדומה. אם מישהו יצהיר כאן שאין לו שום הוכחה שקיימת יבשת אנטרקטיקה, ואין הוא מאמין בכך, אפשר יהיה גם ליצור פה ויכוח ארוך ומעניין. אבל כל זה חסר תכלית.
אגב 48089
עד כמה שזכור לי עניין ''עשר הדקות'' פשוט אינו נכון.
הידיעה של האמריקאים באה אם זכרוני אינו מטעני לפחות יממה ואולי כמה ימים אחרי שנודע דבר האסון.
אגב 48100
זכור לי שזה היה די מיידי. אין בידי כרגע קישור מפורש. על פי בטאון חיל האויר‏1 האמריקאים היו הראשונים שסיפרו על הטיל וידעו על כך "מהרגע הראשון". אני מודע לכך שזו אינה הוכחה, ואמשיך לחפש.

אגב 48101
והנה ynet:
"שעות אחדות לאחר האסון טענו גורמים אמריקניים כי האסון אירע בשל פגיעת טיל של צבא אוקראינה במטוס, בעת אימון צבאי. ממשלת אוקראינה מיהרה להכחיש אולם ממצאי הוועדה כאמור מאשרים גירסה זו."
אגב 48185
לא יממה, אבל גם לא עשר דקות. מדובר על כמה שעות אחרי הארוע. אני זוכר את זה, משום ששמעתי על כך לראשונה מכתבת של הערוץ הראשון, כשהייתי בנתב''ג כדי לסקר את הארוע עבור העיתון בו אני עובד. מכיוון שכך, לפחות זמן הנהיגה שלי מלב ירושלים לנתב''ג ועוד כשעה ששהיתי שם עד ששמעתי על כך (מיד כשיצאה הידיעה, מן הסתם, מכיוון שהייתי מוקף בעיתונאים).
הידיעה הראשונית גם לא הייתה כל-כך ברורה - דובר על שובל של טיל שנצפה באזור בזמן הפיצוץ, ואז עלתה הסברה שהדבר קשור לתרגיל הצבאי שהתבצע במקום.
למה לא לראיין את ערפאת? 48098
ירי כוחותינו על כוחותינו ("אש ידידותית" הוא המונח רב ההשראה שמישהו המציא) הוא הרבה יותר מובן. לכל חייל יש נשק אישי, וסף הפתיחה באש בנוי לא מעט על מידת החרדה של החייל או מפקדו. אין לכך כל קשר לירי של טיל בתרגיל.

> "ישנם פה לפעמים ויכוחים שאני כלל לא מבין מדוע אני נכנס אליהם."
איש אינו מכריח אותך להיכנס אליהם. אני נכנס משום שאני נהנה מזה.
למה לא לראיין את ערפאת? 48147
טוב. גם אני אשתדל להנות ככל האפשר.
בקישורית:http://images.maariv.co.il/cache/ART194695.html
שפורסמה ממבזק מיוחד של מערבי ביום שישי כתוב שמקורות בפנטגון מוסרים הערב שטיל אוקראיני וכו'
האירוע היה באחת בצהריים כלומר מדובר בכעשרים שעות.
אבל עכשיו נזכרתי בעוד משהו מאד מעניין.
ביום חמישי, יום האירוע סמוך לשעה 16:40 , חברי לעבודה מיהר להסעות, ולפני שהוא ברח שוחחנו על ידיעה ששמענו ברדיו דקות מספר לפני כן. בידיעה הזאת נאמר שמקורות בפנטגון מוסרים שהמטוס נפגע ע"י טיל (זה הכל). זאת הייתה הידיעה הראשונה שהזכירה טיל. לא הוזכר כלל מי ירה, ובאילו נסיבות.
אני זוכר שאמרתי לחברי שמסיבות טכניות לא ייתכן שמדובר בטיל כתף, ושלכן להערכתי מדובר בטיל רוסי שנורה בטעות.
(לא הייתה לפני מפה, ולא זכרתי באותו רגע שבאותו איזור שוכנת אוקראינה)
כמו כן הערכתי הייתה כבר אז שהידיעה הזאת אמינה. (את הנימוקים פרסמתי יותר מאוחר באייל)
כלומר הידיעה הראשונה שודרה כחמש שעות אחרי האירוע, ועדיין לא כללה את כל הפרטים בדבר אוקראינה ותמרוניה.
למה לא לראיין את ערפאת? 48231
בדרך כלל הפגיעות מ ''אש ידידותית'' שעליהן דברתי לא באו משנשקו האישי של חייל בודד, אלא דווקא דובר באמצעים משוכללים ו ''חכמים'' יותר. הדוגמה האחרונה שפורסמה היא פגיעה של פצצה ''חכמה'' אמריקאית בכחות ידידים שגרמה למותם גם של ארבעה חיילים אמריקאיים.
כיון שמספר הנפגעים האמריקאיים במלחמה זו מאד קטן, גם אם זה המקרה היחיד מדובר באחוז ניכר של הנפגעים.
למה לא לראיין את ערפאת? 48093
איש אינו טוען שהטיל פגע במטוס *באקראי*, אלא שהטיל פגע במטוס *בטעות*, או ליתר דיוק (וכדי לא להסתבך עם ע"ב עוד לפני שהשבוע מתחיל) כתוצאה מכשל באחת מכמה וכמה נקודות-כשל אפשריות אשר הצגתי בדיון הקודם בינינו בנושא (חלקו כאן באייל וחלקו באיציק). בסופו של דבר, כמובן, נשאר עניין ה"טעות" ביחס לכשל, כלומר - אין לי הסבר, נניח, לכך שהפקס עם הנ"צ לא הגיע לכל נמעניו המיועדים טרם התרגיל, אולם ההסתברות לכך שפקס לא יגיע למי שאמור לקרוא אותו כבר גבוהה מההסתברות למפגש בין-אטרייתי, וזו, כאמור, רק נקודת-כשל אחת מני רבות.
למה לא לראיין את ערפאת? 48188
אגב, בילינסקי - טילים יכולים לטעות?
טעות במחשב עלתה לי מליון 48194
ראשית, התשובה לשאלה תלויה בשאלה האם אתה מטריאליסט או דואליסט/אידאליסט.

שנית, טילים לא טועים כיוון שהם (עדיין) לא ממש חושבים. טילים יכולים לעשות מה שאנחנו נסווג (ב"טעות") כ"טעויות" כאשר הקלטים שלהם יהיו שגויים או שחלקים בהם יתקלקלו או שמלכתחילה הם נבנו עם שגיאה בתכנון או בביצוע. בכל מקרה, לא מדובר בטעות במובנה הקלאסי - הטיל לא קיבל מצב נתון והיה בעל תיכנות מסויים ועם זאת בחר בצורה ארביטררית לפעול בצורה אחרת מהמצופה. תמיד צריך להיות לנו הסבר. למשל, אם הקלט היה שגוי (עקב תקלה באחת המערכות) הרי שה"החלטה" שהטיל ביצע הייתה נכונה לאור הקלט שעמד לרשותו ולכן הטיל לא "טעה".

דבר שלישי, אם אתה לא מפסיק לקרוא לי בילינסקי, אז אני מתחיל לקרוא לך קננגיסר. קפיש?
טעות במחשב עלתה לי מליון 48206
אבל מישהו או משהו טעה - הרי אף אחד לא רצה לפוצץ את המטוס הזה. אז איך זה קרה? לא יכול להיות שהחיילים טעו - הרי זה המקצוע שלהם, אי אפשר לצפות מהם לטעות במשהו כזה פשוט כמו לא לפגוע במטוס. לא יכול להיות שזה טעות של הטייס - כי זה המקצוע שלו, לא?
אז מי כן טעה?
כספומט בלע לי יתרת חשבון 48214
אנחנו מדברים על המטוס הרוסי? אם כן, אזי הרבה דברים יכלו לקרות. התרחיש הסביר - המטוס היה מעבר למעטפת הביצועים הסטנדרטית של הטיל, המפעילים לא ידעו שיש מטוסים אזרחיים בנתיב הנ"ל (שנסגר לתנועה). ייתכן (אני לא בטוח, אני צריך לברר לגבי הSA-5) שהטיל ניווט באופן אוטונומי בשלב זה של השיוט. ייתכן והטייס סטה מנתיבו ולא ידע שמתרחש תרגיל צבאי באיזור הכולל ירי טילי נ"מ. יש לי בראש עוד מספר לא מבוטל של "ייתכנים". ייתכן גם (תחזיק חזק...) שמישהו באמת טעה, אבל אני מעדיף שלא להניח זאת אפריורית, וגם אם נגיע למסקנה שמישהו טעה הרי שנרצה להבין *מדוע* הוא טעה, כלומר אילו גורמים הביאו אותו להגיע לאותה מסקנה (שהתבררה בדיעבד כשגוייה).

ישנה כמובן האפשרות גם שהמטוס הופל בכוונה...
למה לא לראיין את ערפאת? 48271
עובד איתי עולה מאוקראינה, שמו אלכס. הוא מספר שבאוקראינה משמשים הסטודנטים באוניברסיאות שאינם משרתים בצבא מן עתודה. כל סטודנט לומד כלימודי העשרה לימודי צבא כלשהם. אלכס למד על הS200. הוא טוען בתוקף, למרות חקירה ארוכה וקשה בנימה סקפטית שעבר אצלי, שלא ייתכן שטיל מסוג S200 פגע במטוס, בין השאר משום שהטיל מונחה מן הקרקע לכל אורך מסלולו, ואינו מסוגל להתביית על מטרה ללא קשר עם הקרקע. את הקשר עם הקרקע אמור היה הטיל לאבד בגלל הטווח.
למה לא לראיין את ערפאת? 48272
וכל עוד הטיל נמצא בקשר עם הקרקע, ההתבייתות מפוקחת על ידי IFF (מערכת זיהוי עמית אויב)
למה לא לראיין את ערפאת? 48278
האם ברגע שהטיל מאבד את הקשר עם הקרקע הוא משמיד את עצמו או ממשיך ופועל על פי מרעום קירבה?
למה לא לראיין את ערפאת? 48296
בעיקרון לטיל יש גם מנגנון של מרעום רקבה, וגם מנגנום של הפעלה מרחוק. בגרסה הגרעינית (מסתבר שיש כזו) יש רק הפעלה מרחוק. אלכס לא משוכנע, אבל הוא חושב שכאשר הטיל מאבד את הקשר עם הקרקע, הוא משמיד עצמו, לפחות בגרסה הקונבנציונלית.

אבל מה זה משנה, בעצם, בשני המקרים הסיכוי לפגוע במטוס אפסיים.
איזה s זה ? 48284
מי צודק ?
בקישורית שהבאתי למעלה ממקורות הפנטגון יום אחר התאונה דובר על טיל מסוג sa 12
הסוג הזה הוא לא הסוג שננקב כאן (S 200) וגם לא הסוג עליו דיבר ערן (s 5) .
SA-5 = S200 48300
איזה s זה ? 48303
עד היום שמעתי רק על S200 או SA5 (מדובר בשני שמות של אותו טיל)

SA12 הוא אחת הגרסאות של S300 הידוע כמתחרה של הפטריוט האמריקאי "במכרז" של איחוד האמירויות. הטווח היעיל של כל הגרסאות של S300 לא עובר את ה100 ק"מ, כך שהוא מומעד פחות סביר לפגוע במטוס.
איזה s זה ? 48314
החברה ב-FAS לא ממש מסכימים איתך לגבי הטווח

איזה s זה ? 48332
ההפניה שלך היא לSA10.
דב דיבר על SA12

הטווח של SA12a הוא 75ק"מ
הטווח של SA12b הוא 100ק"מ

נוקדנות 48333
ewilde:"הטווח היעיל של כל הגרסאות של S300 לא עובר את ה100 ק"מ".
אופס... סליחה, תקלה. 48477
אופס... סליחה, תקלה. 48481
לא תקלה (טעות), יצרת תנאים :)
אופס... סליחה, תקלה. 48494
נכון. אבל מי בעצם יצר את התנאים, אני או אתה? אולי בעצם דב? מה האנטרסים שלו בעניין?
למה לא לראיין את ערפאת? 48297
מפקד כוחות הנ"מ של צה"ל מסכים שהטיל הונחה אל מטרתו, ונותן מתאר אפשרי כללי למדי של הכשל:
במאמר אחר באותו גליון של בטאון חיל-האוויר, נכתב כי לאחר צאתו מטווח ההנחיה הקרקעית (60 ק"מ) הטיל מונחה עצמאית ע"י מכ"ם אוטונומי, המותקן בחרטומו:
אם כן, ישנם שני "handovers": אחד ממכ"ם האיתור, האחראי גם על ה-IFF, למכ"ם הנעילה, ואחד ממכ"ם הנעילה למכ"ם האוטונומי.
למה לא לראיין את ערפאת? 48330
1. קראתי בזהירות את שתי ההפניות, ונדמה לי שיכולה להשתמע סתירה בניהם:
בראשון :
"מדובר בטיל שמחוייב לנעילה על מטרה, מפני שהוא רוכב על גלים אלקטרו-מגנטיים של מכ"ם
הנעילה. יותר מכך, אם לטיל לא היה החזר מהקרקע של מכ"ם הנעילה - הוא היה צריך להתפוצץ באוויר."
כלומר, בצמוד להקשר של מה שדובר קודם (באיזור 200 ק"ר), הטיל מונחה על ידי מכ"ם הנעילה.
בשני:
"אחרי שעבר כ-‏60 ק"מ, מופסקת פעולת המאיצים, הם מושלכים והטיל מתחיל לחפש את המטרה באמצעות מכ"ם אוטונומי, המותקן בחרטומו."
כלומר, משתמע, שלאחר 60 ק"מ הטיל מונחה למטרה עצמאית.

2.
(תודה לערן על ההפניה [הפרשנות היא שלי])

Guidance beyond the 60 km booster jettison point is by course correction command signals from the SQUARE PAIR radar with the S-200's own active radar terminal homing seeker head activated near the projected intercept point for final guidance

כלומר, מעבר ל60 ק"מ ההנחיה היא באמצעות אותות ממכ"ם הנעילה הקרקעי, בנוסף עם המכ"ם האוטונומי שמופעל קרוב לנקודת היירוט לצורך הנחיה סופית.
ועכשיו נשאל : "מתי בעצם מופעל המכ"ם האוטונומי?". אני משער שהוא מופעל ממש קרוב לנקודת הפגיעה, על מנת שלא לפגוע במטרה אחרת שנמצאת באיזור.

לבסוף, אם ננסה להתחבר לנקודה ממנה יצאנו: אלכס טוען שהמערכת כלל אינה מאפשרת שיגור למטרה בטווח 200 ק"ר. ועל כן, אם אני משלב את מה שאמר יאיר דורי, נראה שעצם השיגור התאפשר בגלל שהייתה מטרה אמיתית שהתאימה לגאומטריה של מסלול הטיל.
מכל זה נובע שפגיעת S200 במטוס לא תיתכן ללא טעות *אנוש* נדירה (גם כשל בבניית התמונה האוירית ובקרה על פעילות הסוללה, וגם כשל מקצועי של מפעילי הסוללה), בשילוב עם מקריות שאני לא יודע להעריך אותה והיא ההסתברות שלמטוס גאומטריה מתאימה כאמור, למרות שהמטוס היה הרבה מעבר לטווח השיגור המתוכנן.
למה לא לראיין את ערפאת? 48335
1. גם אני הייתי מודע לסתירה-לכאורה שציינת. למעשה, יובל רבינוביץ בחר להביא מבין שני המאמרים בבטאון דווקא את זה שפחות מתאים לתאוריית "הפגיעה המכוונת" שלו.

2. ככל שנדרשים פחות כשלים בלתי-תלויים כדי להביא לתוצאה שנצפתה, כך יותר סביר שהיא בבחינת תקלה ולא תוצאה של כוונה להפיל את מטוס-הנוסעים. מבחינה זו, משמעותי לקבוע אם די היה ב"טעות-אנוש" אחת או שנדרשו לפחות שתיים בלתי-תלויות. שאלתי היא, אם כן, האם לא היה די בכך שהמטוס יזוהה כמטרה ("כשל בבניית התמונה האווירית") כדי לגרור שרשרת טבעית של פעולות שבסופן הוא מופל?
אנחנו מדברים על מטוסים ונ''מ 48351
בקשר ל-‏2, ראה למשל הפלת המטוס הקוריאני ע"י הרוסים בשנת 1983. שרשרת של תקלות שהתחילה בכך שהטייס הפך שתי ספרות שהזין לטייס האוטומטי כאשר טס מעל אנקורג' שבאלסקה, המשיכה בסטייה לאיזור בו לא היה אמור להיות וכו'.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48362
על זה בדיוק נסבה שאלתי. במקרה של 2, נראה שיכול להיות שלא מדובר ביותר מכשל בלתי-תלוי אחד, ואילו בתיאור של ewilde מדובר על שני כשלים לכאורה בלתי-תלויים.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48378
איני פוסל את הויכוח הזה, ויש בכניסה לפרטים האלה עניין כשלעצמו.
השאלה היא אם מישהו מהמשתתפים באמת מאמין שלא טיל אוקראיני פגע במטוס (מבלי להיכנס לפרטים בדבר הסיבות שגרמו לכך).
זאת אחרי שועדת חקירה רוסית שבדקה את הנושא מצאה גולות השמדה כמוהן ניתן למצוא רק בסוג הטילים האלה בין שברי המטוס, קבעה חד משמעית שמדובר בטיל אוקראיני, והאוקראינים עצמם הודו לבסוף בכך.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48467
אני לא יודע האם טיל אוקראיני פגע במטוס. דבר אחד בטוח: ממצאי ועדת חקירה רוסית כשלעצמם, ו/או הודאה של האוקראינים הם נדבח קטן יחסית במה שמרכיב אצלי את הנסיון להגיע לאמת.

לאלכס (ממקום עבודתי), יש הרבה מה לספר על אותו אוקראיני שהודה במסיבת העיתונאים. מדובר כניראה באדם עם הרבה דם אוקראיני על הידיים, באוקראינה מתיחסים אליו כמו שעירקים מתיחסים לסאדם (אני כבר לא בטוח מה אתה חושב בעניין הזה, אני מקווה שאתה מבין). ולגבי הטיל שפגע בעבר במקום מיושב, אלכס טוען שמדובר היה בפגז תותח, ולא בטיל.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48468
ומה חושב אלכס על חלקי ראש הקרב של הטיל שנמצאו ביחד עם שברי המטוס ?
כמו כן לא הבנתי את ההקשר עם הדם על הידים. איני זוכר שסאדם חוסיין הודה בכך שטיל שירה בטעות גרם לנפגעים.
או שאולי העמדה שלכם היא שהטיל האוקראיני אכן הוא זה שגרם לאירוע, אלא שהדבר לא נעשה בגלל טעות אלא בכוונה. מה בכלל הטענה ?
למה לא להשאיר את ערפאת? 48489
חלקי ראש קרב של טיל ביחד עם שברי המטוס הם ללא ספק הוכחה טובה לפגיעת טיל במטוס. אבל למה אתה מקבל את הפרסומים האלה כתורה מסיני?

בדיווח הבא של הBBC הדברים נראים אחרת:
פוטין טוען שמדובר בפיגוע טרור
שר ההגנה האוקראיני טוען שהתרגיל החל שעה וחצי לאחר התרסקות המטוס
כמו כן, פוטין בשם מקורות אוקראינים רשמיים טוען שהמטוס היה בכלל מחוץ לטווח הטילים
האם עדותו של הטייס הארמני סותרת את הפרסומים האחרונים?
פיני שיף, מעיד שהקשר עם המטוס אבד שעות לפני ההתרסקות
אין לי הפניה, אבל בהתחלה פורסם שהמטוס נחת בבולגריה

מדוע בדיווח האמריקאי שהבאת מציינים את SA12 שהטווח שלו קטן בכדי לפגוע במטוס?

עוד שאלה ששאלתי כבר ברגע הראשון: מהיא בכלל היכולת של האמריקנים לצלם באופן אקראי את פגיעת הטיל במטוס?

אפשר להניח שהם עקבו אחר התרגיל האוקראיני, אבל אני מניח שהם לא יכולים להתמקד על הכל בבת אחת. האם סביר להניח שהלווין תפס במקרה את המטוס במצלמתו שהיה בכלל מחוץ לתחום של התרגיל?

מה גרם לפתע פתאום לכולם להתיישר על פי הגרסה האמריקאית?
שאלה שאני מפנה אליך (בתור מי שמאמין בגירסה האמריקאית): מדוע הודו האוקראינים? מה הם היו מפסידים אם היו דובקים בהכחשה?

ומאחורי כל זה צפים אצלי אנטרסים משותפים, שאולי אפשרו את אישור הגירסה האמריקאית, במקרה ומדובר בפיגוע טרור:
1. מלחמה בטרור (בזמן האחרון אני נחשף לתקשורת מברה"מ לשעבר. אני חושב שרוב האנשים בארץ לא מודעים כלל לטרור האסלאמי במדינות אלו. הטרור שגבר עד מאוד בשנים האחרונות, ונמצא כיום בשיאו)
2. מניעת הפגיעה הכלכלית בחברות התעופה.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48502
כל הטענות שהבאת היו סמוך לאירוע, לפני שועדת החקירה הרוסית בכלל החלה לחקור. אז האוקראינים הכחישו (בגלל המבוכה), והיה מי שרצה לתמוך בהם. התרגיל הזה היה תרגיל משותף עם הרוסים, ולכן אפשר לצפות למידה מסוימת של מבוכה גם אצלם.
האמריקאים מסתירים את יכולותיהם בתחום זה. לכן לא יצאה מהם שום הודאה רשמית, ולא הייתה מסיבת עיתונאים וכדומה, אלא רק הדלפות, כביכול. כפי שהסברתי בזמנו, לדעתי הם ביקשו לספק את המינימום הנדרש כדי שהחקירה הרשמית תעלה על דרך המלך, מבלי לחשוף יותר מדי מיכולתם.
אשר לאי הדיוקים (ההודעה על s 12 היא כפי שהבנתי מקריאת התגובות כאן אינה נכונה), זו טעות סבירה וברורה.
אני מניח שהמידע שהיה בידי האמריקאים בא בהדרגה, והיה בו מעין הרכבת פזל. הדבר הראשון הברור היה, שהייתה כאן פגיעת טיל. בכך הם הבחינו כנראה באחד מאמצעי הגילוי הלוויניים שלהם. ואכן הידיעה הראשונה שאותה שמעתי כחמש שעות אחרי האירוע דברה רק על פגיעת טיל. אחר כך הם החלו להרכיב את התמונה מהמידע המודיעיני. כפי שאני עשיתי פסלו מיד פגיעת טיל כתף, בדקו את האפשרויות לירי טילים מסוג כזה שיכולים לפגוע וצרפו את המידע על התימרונים האוקראינים. אני מניח שאמצעי הגילוי שלהם לא מדויקים עד כדי כך שיכולים להבחין בסוג הטיל. נקיבה בסוג הטיל באה כנראה כתוספת של אחד המומחים שלהם, ובכך הוא טעה. זה קורה.
ההוכחה הכי מובהקת, כפי שאני מבין אותה היא מציאת אותן גולות שאופיניות לאותו טיל שהשתתף בתמרון. העובדה הזאת פסלה כל אפשרות אחרת והיא שגרמה לכך שהאוקראינים שוב לא היו יכולים להכחיש את הפשלה.
למה לא להשאיר את ערפאת? 48465
2. יכל להיות, אני לא יודע ממש את כל הפרטים הטכנים הקטנים, אבל *מהניסוח* של יאיר דורי, משתמע שמדובר בכשלים בלתי תלויים ("כשל כפול", "בשילוב..."). לא מצאתי משהו בניסוח שמשתמע ממנו כשל נגרר.
למה לא לראיין את ערפאת? 47631
אין צורך לשכנע אותי בעניין העיוות עליו אתה מדבר. אני משוכנע כבר ממזמן. חילוקי הדעות שלנו הם בעניינים אחרים, שאני מעלה אותם מדי פעם.
סוף המתקפה 133068
נראה שגם בני אלון קלט מה עומד בשרשי ההצבעה של העם לימין.
שרון הולך להצטרף לכאן, או לכאן 45963
שרון הולך או לפנתיאון גיבורי ישראל, או להיזרק לתהום הנשייה עלוב כברק (החלוד...)

הבה נקווה ששרון מספיק חד להבין שהברירה היא ל''התפרס'' (להיות פרס), או להילחם על חיי ישראל.

אין משהו אחר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים