עצמאות זו לא רק מלחמה 4618
כמה צפוי, כמה נדוש. כותב פה אדם מאמר נגד הכנסת תכנים מיליטנטיים ולאומניים לתוכניות הלימודים, וכבר קופצת מולו מקהלת הזאבים המקומית ובפיהם היללות הרגילות: "האם היטלר לא הרג יהודים?", "מה כבר הבעיה לרקוד לצליליו של המנון צה"ל?", "בארה"ב יותר גרוע!", וכמובן שמכאן סלול כבר המדרון החלקלק להאשמות בלא פחות משכתוב ההיסטוריה (!). וכל זה למה? כי הועלה ספק לגבי הדרך בה יש ללמד ילדי גן על היטלר ומה שקרה בשואה.

יש כל מיני זוועות בעולם. איש אחד ממילוואקי, ג'פרי דאהמר שמו, רצח לא פחות מחמישה עשר נערים שחורים ואכל את בשרם. האם גם את זה תמליץ, מר אנשלוביץ, שילמדו ילדים בגן חובה? והרי אם לא, תואשם לאלתר בשכתוב ההיסטוריה ובהסתרת מידע חיוני מהציבור בן החמש! נו באמת.

"חופש המידע" אינו הנושא כאן וגם לא הסתרתו. אף אחד, לרבות הכותב המקורי, לא הציע שאירועים כלשהם יימחקו מספרי דברי הימים. הנושא היה מערכת החינוך והתאמת התכנים שלה לאופיה של מדינה שמנסה לצאת מהפוזה לפיה העולם כולו נגדנו וכל העם צבא, ולהתקדם קצת לכיוון של הנחלת ערכים שלא כולם לקוחים מסיפורי מורשת קרב ומשירי חיים חפר. נכון, הילדים שלא יספגו מנות יתר של מורעלות אולי לא ישושו אלי קרב בגיל 18 כפי שהיו מצפים מהם כמה אנשים כאן, ואולי יגלו ספקנות מול פוליטיקאים ומדינאים שמבטיחים רק שלנצח נאכל חרב, אבל הם בהחלט עשויים לגדול באווירה יותר נורמלית ושפויה מזו שבה גדלנו אנחנו. תמיד יהיו כאן פנימיות צבאיות ומסגרות אחרות של חינוך פשיסטי לנוער יהודי, ומי שרוצה רשאי כמובן לשלוח לשם את ילדיו, אבל אני רוצה לחזק את ידי הכותב - באמת הגיע הזמן שחינוך באמצעות סיפורי גבורה תחת אש ומארשים צבאיים יהיה עוד זרם שולי ולא המיינסטרים בחברה הישראלית.
הגזמה פראית 4622
מה בסך הכל עשתה הגננת?
כששאלו מה זו שואה ומה קרה בה היא סיפרה להם על האיש הרע היטלר שהרג המון יהודים בתוכם ילדים.
הם לא יודעים מה זה בדיוק להרוג, בטח שלא על תאי הגזים, אלא שזה משהו רע שהתבצע גם על ילדים כמוהם ומכאן כמה השואה נוראה.

יש לנו עדיין הרבה מאוד סיבות לקדם את הצבא במערכת החינוך אבל כל השלכה קיצונית אחרת היא כשלון של ההורים.

מערכת החינוך אינה מספיק שמאלנית בשבילך?
תשקיע גם אתה בחינוך ילדיך.
אבל אי אפשר... 4623
מה לעשות שבמדינת ישראל מקהלת הזאבים עדיפה על מקהלת היונים. אני לא מעוניין להכנס לפוליטיקה בנושא זה אולם הדיבורים שלך מתאימים לסוג אחר של מדינות ולא לנו. עד כמה שהייתי רוצה שדבריך יהיו נכונים, הרי זה בלתי אפשרי מבחינת מדינת ישראל היות ומדינת ישראל נמצאת עדיין במצב של מלחמה. לא חסרים לנו אוייבים ויש צורך בחינוך (מסויים, לא כולל) על ערכי הצבא. אין מה לעשות - אנחנו אולי מחשיבים עצמנו מדינה מערבית אבל אנחנו ממש לא כאלה. אנחנו מדינה שנתונה תחת איומים בלתי פוסקים מכל הסוגים וחינוך פתוח וליברלי (עד כמה שאני רוצה שיהיה) רק יחליש אותנו.כשיגמרו המלחמות, האיומים וההרג אני אהיה הראשון שיסכים איתך.
אבל לא לפני...
אבל אי אפשר... 4625
קודם כל בתגובתי הקודמת לא התככונתי להאשים רק את מערכת החינוך הנקודה הייתה שהאשמה היא ברובה גם בתוכנו ולא רק במרצ כפי שאתה חושב!
אני באמת חושב שאין טעם להכנס לדיונים פוליטיים חסריי משמעות ואולי נסתכל על מה שאנחנו כן יכולים לשנות!
וזה לא כזה פשוט כמו שאתה מתאר את זה בקשר לכדורגל קודם כל זה רק דוגמא אחת לאופן שבו החברה לוקחת דבר טוב לקיצוניות מגעילה וזה לא שחור ולבן ,כמו שאתה אומר אז מי שרוצה שלא ישלח את הילדים שלו לכדורגל ,זה לא ככה,אתה חושב שמישהו שולח את הילדים שלו לשם כדיי שהם יהפכו להיות אלימים!?
אנחנו מדינה כובשת,וגזענית בחלקה ועד שלא יקום ראש ממשלה שבאמת ינסה לשנות את המציאות הזאת של מלחמה לא יעזור כלום לא נוכל לשנות את המצב הזה!
בקשר למנטליות הישראלית אני לפחות הרמתי ידיים!!
אבל אי אפשר... 4629
הצורך שלנו להחזיק צבא אינו שייך לעניין. הרי הכותב לא ביקש לבטל את הצבא. הוא רק ציין שהאינדוקטרינציה של דור ההורים היא ארכאית.
האם לדעתך חינוך להומניות יחליש את המוטיבציה של חיילינו להתעלל בנכבשים?
אני מקווה שכן. ואני, למרבא הפליאה, ימני. מלחמותינו הן החלטה פוליטית. התנהגותנו כלפי אויבינו היא החלטה אישית של כל חייל, ולצערי במקרים רבים היא שגויה.
הגיע באמת הזמן לדחות את הדיון על התנהגות מוסרית לגיל אחר, בו ביקורת היא יותר אפשרית.
עצמאות זו לא רק מלחמה 4663
אנחנו מחנכים את ילדנו הרכים לא להתפתות ולהיענות לבקשותיהם של זרים שיבואו איתם ויקבלו מהם סוכריה וכדומה. אי אפשר להסביר לילדים הרכים מדוע עליהם לסרב להצעות כאלה בלי להסביר להם כך או אחרת שבעולמנו יש אנשים רעים, ובלי לתת להם מושג מה האנשים הרעים האלה עלולים לעשות. עדיף שהילדים יסבלו מטראומה מאשר יפלו קרבן למעשיהם של סוטים, כי אז הטראומה שלהם תהיה גדולה בהרבה.
הרבה דובר על טראומות בלתי ניתנות לרפוי של אנשים שעברו את השואה, וגם במידה זו או אחרת טראומות שמהם סבלו צאצאיהם.
לא שמעתי על ילדים שלא חיו את העניין יום יום בתוך משפחתם , ושעברו טראומה כזאת רק בעקבות סיפור שסופר להם. אני חושב שיש כאן הגזמה רבה בעניין זה.
אחד מילדיי ביקש להצטרף למשלחת בני נוער מהתיכון בו למד למסע בפולין, וקיבל את אישורי. לא הבחנתי אצלו בשום טראומה בשובו מהמסע. לדעתי המסע הזה רק העשיר אותו והפך אותו ליותר "בן אדם".
בכוונה הוספתי להודעתי את דברה של שולמית אלוני שצריך להפסיק את מסעות בני הנוער לפולין משום שהנוער חוזר משם יותר ימני. מדוע אינכם מגיבים על דבריה אלה ?
האין זו דוגמה בוטה להעלמת עובדות הסטוריות לצרכים פוליטיים (אני לא מדבר על עצם הטפשות שבהודאה פומבית של פוליטיקאי בכוונות לא כשרות. לפחות הייתה מנסה להמציא תרוץ אחר, כמו הכותבים המתוחכמים של האייל בדבר טראומות שסובלות הנפשות הרכות וכדומה ...)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים