דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 462639
לפני כמה שנים צפיתי בערוץ 8 בסרט שעסק בשני סוגי דמנציה: אחת בלתי הפיכה (אלצהיימר), הקשורה לחומר אצטיל-כולין. והשניה - שהתגלתה גם בקרב בני חמישים פלוס - קשורה לבעיות בזרימת הדם במוח. בתכנית הובא אדם ממוצא יפני, כמדומני, ששכח מילים בסיסיות בשימוש יום-יומי (כמו "מיקרוגל", "תנור", "מקרר"), נאלץ לעזוב את עבודתו והפסיק להשתתף בשיחות משפחתיות. לאחר עבודה אינטינסיבית עם אשתו, שהונחתה כיצד לעזור לו באימוני שפה, חל שיפור במצבו. במקביל, הראה הנוירולוג שעבד עימו, כי חל שיפור משמעותי בפעילות המוחית ובזרימת הדם במוח. יש לציין שלא מדובר במקרה יחיד. אותו נוירולוג נתקל במקרים רבים באותו סוג. הוא מצא פרופיל אופייני לחלק גדול מאותם אנשים: רובם התמחו בעבודות שדרשו מהם להפעיל סוגי חשיבה מסויימים ולא הפעילו את מוחם באופנים אחרים.
היות ובמקביל לבעייתך ציינת גם עייפות כתוצאה מהליכה ופעולות נוספות, יש אולי מקום לשאול רופא בנוגע להשפעות זרימת דם.
אגב, לשיפור זרימת הדם למוח מייעצים אפילו פסיכיאטריים לקחת תוסף מזון בשם "ג'ינקו בילובה". ולבעיות הנוגעות לאצטיל כולין- ישנו תוסף המזון "לציטין", וגם תוספות מקיפות יותר עם ויטמינים ומינרליים (בשם "ממורקס" או משהו דומה). אלו מומלצים אפילו לאלצהיימר, אך לא כדאי לחכות עד אז.. רצוי, כמובן, להתייעץ עם הרופאים המטפלים לפני כן.
דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 462663
משונה. האינטואיציה שלי אומרת שאם הבעיה היא זרימת הדם במוח, הפתרונות האפשריים הם תרופות לדילול הדם או עבודה גופנית מאומצת. חשיבה אינטנסיבית כפתרון? בכלל לא הייתי מעלה על דעתי.
דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 462667
>חשיבה אינטנסיבית כפתרון? בכלל לא הייתי מעלה על דעתי.

אתה לכוד במעגל קסמים.
דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 462668
חידה לאייל המתחיל: מה גודל נחיצותו של תהליך חשיבה אינטנסיבית ע"מ שאדם יצליח להעלות בדעתו את גודל נחיצותה של חשיבה אינטנסיבית?

אולי יש לו בעיה עם זרימת הדם במוח (סתאאם, דורפל :-). שמעתי המלצה עממית פשוטה למקרים כאלה: לעמוד על הראש שלוש פעמים ביום.

הערת המערכת: המערכת אינה אחראית לתוכן התגובות ומצהירה בזאת כי ההמלצות באתר זה אינן מהוות תחליף לביקור אצל הרופא.
דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 462829
עבודה גופנית מאומצת? בכלל לא הייתי מעלה על שרירי.

אם חשיבה אינטנסיבית מחייבת צריכת חמצן אינטנסיבית באותם אזורי מוח בהם היא נעשית, ואם צריכת חמצן אינטנסיבית מעודדת יצירת כלי דם חדשים, הרעיון לא נשמע מופרך.
pun intended 462839
ידוע לך בוודאי שמי שמאמין שהתמקדות בעבודה על שרירי הבטן דווקא, תעזור לו להפטר מהכרס, טועה. למיטב ידיעתי, הגוף משחרר את הכימיקלים הדרושים לניצול מאגרי השומן אל מערכת הדם, ולא מזריק אותם לאיזורים ספיציפיים בגוף. אני אופתע לגלות שזה שונה עם צריכת החמצן במוח.
pun intended 462842
חיזוק שרירי הבטן מקטין את הכרס משום שהשרירים יותר מתוחים והכרס משתפלת פחות. כמות השומן העיקרית לא יורדת בהכרח מהכרס, אבל האיזור *נראה* פחות רופס.
pun intended 462845
אתה צודק בעניין שריפת שומנים, אבל לא כך הוא בעניין יצירת כלי דם, לפחות עבור השרירים (שהתפתחותם היא בהחלט לוקאלית). אני לא *יודע* שהמנגנון הזה פועל במוח, אבל כמו שאמרתי הוא לא נשמע לי מופרך על פניו.
pun intended 462854
אצל אנשים בוגרים לא נוצרים כלי דם חדשים. זו הסיבה לכך שחלק גדול מהתרופות החדישות לסרטן מתמקדות במניעת היווצרותם של כלי דם שהגידולים יוצרים לעצמם - ניתן לעשות זאת בלי תופעות לוואי שליליות כי הגוף אינו מייצר כאלה בעצמו.
pun intended 462863
האמנם? רופא אחד לפחות הסביר לי שבמקרה של חסימת כלי דם המוליכים ללב נוצרים לפעמים כלי דם אלטרנטיביים שעוקפים (חלקית, למרבה הצער) את המחסום. ההגיון שלי המשיך את הרעיון לכלי דם שמוליכים לשרירים באופן כללי: עם הגידול במסת השריר צריך לספק לו יותר דם (אבל בעקבות ההערה שלך אני מבין שאולי זה נעשה ע"י הרחבת כלי הדם הקיימים).
אפרופו 462865
מהתקופה שבה הייתי הולך למכון כושר, אני זוכר מאוד במעומעם משהו על האמונה הלא-מבוססת-מחקרית שלפעמים ראשים (או מילה אחרת?) של שרירים מתפצלים, ולא רק מתרחבים, מה שאם היה נכון, היה אומר שרירים חזקים וגדולים (=יפים) יותר. יודע על מה אני מדבר?
אפרופו 462868
לא. אני אפילו לא קיבלתי תשובה על השאלה הפשוטה אם כשהשריר גדל נוצרים בו יותר סיבים או שהסיבים הקיימים מתעבים, והאם צפיפות המיטוכונדריה גדלה בשריר מאומן. אם לא הייתי עצלן הייתי בטח מחפש אצל הדוד.
אפרופו 462932
לזה התכוונתי. לסיבים, לא למיטוכונדריה. למה אתה מתכוון בקשר לזה? ומאיפה המנהג לקרוא לגוגל "דוד"?
אפרופו 463009
נדמה לי שבהתחלה קראו כך לססיל אבל גוגל למעשה מחליף אותו. אני מניח שבעוד מספר שנים(כן ירבו, אמן) שכ''ג ידבר על דודה ויקי.
אפרופו 463012
המיטוכונדריה אחראית לייצור האנרגיה בתא, ותמהתי אם כשמאמנים את השריר בנוסף לגידול בנפח יש גם שינוי בכמות המיטוכונדרה ליחידת נפח. לא קיבלתי תשובה.

על גוגל אני לא יודע. נדמה לי שאני הייתי הראשון שקרא לו בשם החיבה הזה באייל, אבל אני לא בטוח. שנשאל את הדוד?
אפרופו 463018
אם כבר עוסקים ביחסי המשפחה, האם יש קשר משפחתי בין הדוד גוגל לדוד סם, או שהם משני ענפים שונים של המשפחה?

אגב, הדוד הזכיר לי שהדודה ויקי כבר הופיעה כאן, למשל תגובה 440120
אפרופו 463107
במקרה של ויקיפדיה זה קצת יותר ברור - אולי יש ל-Xslf דודה בשם "ויקי".
סתימות כספית 463788
מצטער שאני מפריע. מישהו יודע אם הרעלת אלמגם גורמת שיטיון ?

אני מקווה שהנוכחים נעדרי סתימות כספית.
סתימות כספית 463882
בלי מספר מינימום של סתימות כספית בכלל אין מצב לכתוב באייל.
LOL 463866
עד כמה שידוע לי, כנראה שלא. אבל בקצב שבו אחד הדודים שלי מתגרש ומתחתן מחדש, אולי עוד תהיה...
LOL 463869
הוא לקח מנוי על חברת קייטרינג או משהו?
pun intended 467044
דמנציה הפיכה כתוצאה מבעיה בזרימת הדם במוח 464518
תודה על תגובתך על מה שכתבתי. ג'ינגו בילובה לבטח אנסה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים