הבלתי מחוסנים 467113
"חמישה תינוקות שלא חוסנו נגד שעלת מתו ב-‏2007 מהמחלה. במערכת הבריאות מזהירים שהגידול במספר ההורים המסרבים לחסן את ילדיהם מגדיל את הסיכון להתפרצות מגיפות, כמו מגיפת החצבת שתקפה לפני חודשיים קהילה חרדית באזור ירושלים. מתנגדי החיסונים מאשימים את הממסד הרפואי בהסתרת מידע על נזקי החיסונים" http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
הבלתי מחוסנים 467168
מעניין אם גם באייל יש הורים שהחליטו לא לחסן את ילדיהם או לחסן אותם באופן סלקטיבי, או תוך אי-הישמעות להמלצות הגיל וכו'. למי שלא רוצה להיחשף - אפשר למחוק זמנית את הניק והדוא''ל ולהגיב באלמוניות. באמת מסקרן.
הבלתי מחוסנים 467172
מה יש להסתתר? מלשכת הרווחה? יש להם אלף סיבות אחרות להגיע הנה עוד לפני החיסונים.

אני נתתי כמעט הכל, אבל באיחור ולפי לו"ז פרטי (שלא ממש קשור להמלצות מתנגדי החיסונים, אלא לאילוצים והתעצלויות שלנו). צהבת B, החיסון שנותנים ליילודים בבית החולים, לא נתתי. מחכה עם זה לגיל שבו בני יגיע לקבוצת סיכון (יחסי מין ומגע במחטי מזרק נגועות הם הגורמים העיקריים להידבקות, כך שיש לנו עוד איזה שנה-שנתיים).

ממה שראיתי, רוב המלצות הגיל הרשמיות לא בהכרח קשורות לחשיפה ספציפית לסיכון בגיל זה או אחר, אלא לשיקולי המערכת - "לגמור עם זה" ולחסן את כל היילודים לצהבת B, למשל. או לדחוס את כל החיסונים עד גיל שנה וטיפה'לה, כי נמצא שהוא הגיל הממוצע שבו ההורה הישראלי מפסיק להגיע באדיקות למעקב סדיר בטיפת חלב. יוצאי דופן לכלל זה - טטנוס למשל, שחשוב לחסן אליו תינוק שמתחיל לזחול על הקרקע, ואכן ניתן לקראת גיל זחילה.

וממה שעוד ראיתי, מסתמן טרנד שבו מי שלא מחסן את ילדיו ב"חיסוני רשות" פרטיים (שפעת, וירוס רוטה, אבעבועות רוח‏1), מסתכן גם כן בהאשמה כהורה בלתי אחראי או ר"ל "אדיש".

1 שתקעו דגל בביתנו למספר ימים השבוע.
הבלתי מחוסנים 467178
לא, לא חשבתי על לשכת הרווחה אלא עלינו, כאן, האיילים, שלא יתפתחו ויכוחים והאשמות.
הבלתי מחוסנים 467180
קבוצת הסיכון לצהבת B הם גם תינוקות עם אמא נשאית או שבאים במגע קרוב עם נשאים. לכן בכל העולם המתקדם (אפילו במדינות שאין בהם טיפת חלב) ממליצים להורים לחסן את ילדיהם נגד צהבת B בלידה (במקרה של תינוק בסיכון) או עד גיל שנה (לשאר התינוקות).

ואבעבעות רוח יכולה להיות מחלה נוראית, כשהיא תוקפת מבוגרים היא עלולה להיות גם קטלנית (וככל שכמות המחוסנים עולה הסיכוי לקבל אותה בצעירות הוא נמוך) הורה שבוחר שלא לחסן את הילד שלו כנגדה הוא באמת הורה אכזר, טיפש או עצלן.
בתגובה לפסקה האחרונה 467194
אבעבועות רוח דורשות יוזמה מההורים: החיסון ניתן בקופ"ח ולא בטיפת חלב, והוא דורש הוצאה כספית ולוגיסטיקה.

ההתנהגות שלי-עצמי בנושא מוכיחה בעיני כמה משרד הבריאות צודק בכך שהוא קובע לרוב החיסונים לו"ז שמטרתו "לגמור עם זה כשהם עוד קטנים".
הבלתי מחוסנים 467206
אפשר להיות רק עצלנית? אכזרית וטיפשה כבר קראו לי וזה מתחיל לשעמם.
הבלתי מחוסנים 467208
לך ולזאת שהעירה לך: אולי את לא כל כך טפשה, אחרי ככלות הכל. לא יודעת בקשר לאבעבועות רוח, אבל החיסון החדש לוירוס רוטה (לא זוכרת מי משתיכן הזכירה אותו, נדמה לי שאת, כאחד מהחיסונים שהורים חסרי אחריות מתעצלים לתת אותם), שמעתי שאצל הרופאים עדיין יש עליו ויכוחים מפה לאוזן, למרות שהעמדה הרשמית היא שהוא בטוח לגמרי בעקבות מחקרים בעולם וכו'. בארץ הכניסו אותו רק עכשיו, ב-‏2007, כך שהגישה האגואיסטית הגורסת שעדיף שבינתיים ילדים של אחרים יהיו שפני הנסיון, היא אולי גישה לא טפשית כל כך.
הבלתי מחוסנים 467225
מה יצא לנו? דווקא מי שלא‏1 חיסנה הזדהתה, ומי שחיסן כתב באלמוניות.

1 דווקא כן חיסנה, רק לא נגד צהבת B.
הבלתי מחוסנים 467242
וגם לא נשאית.
הבלתי מחוסנים 467433
אני חיסנתי את כל החיסונים ה"סטנדרטים". אני מאמינה גדולה בשיטת החיסונים ואסירת תודה על כך שהם קימים. כל מי שקורא ספרות של המאות 18-19, או אפילו של תחילת המאה ה-‏20, יכול להבין את גודל ההשג.
הבלתי מחוסנים 467454
אפילו של אמצע המאה העשרים. אני גדלתי בתקופה של מגפת הפוליו והכרתי שני ילדים בני גילי שלקו בשיתוק ילדים.
הבלתי מחוסנים 467466
הייתי בטוחה שגדלת בתקופת הסקרלטינה.
הבלתי מחוסנים 467468
את מתבלבלת אם סקרלט אוהרה.
ואתה מתבלבל עם 467499
הבלתי מחוסנים 469929
ויש במשפחתי המורחבת אנשים שהתיתמו בגיל פעוט בשל מגפת השפעת שהכתה בארצות הברית בתחילת המאה. סתם מוטציה נבזית שהרגה כמה עשרות אלפי אנשים, והשאירה, כמו במקרה שאני מכירה, משפחה שהמבוגרת ביותר בה היא בת 10. האם יכול להיות קשר לכך שהילדים כבר נולדו בארה"ב וקיבלו חלק מהחיסונים המודרנים? שהיו בטיפול רפואה (פחות או יותר) מודרנית מיום לידתם, כך שהיו חזקים בריאים וחסונים יותר והיה להם יותר סיכוי? אתמהה.
הבלתי מחוסנים 470040
בעניין זה את יכולה להיות רגועה. אני מניח שאת מדברת על השפעת הספרדית של 1918. היא היכתה בכל העולם ולא רק בארה"ב. הערכת הקורבנות היא בסביבות 50 מיליון, רובם לא אמריקאים.

בימים ההם לא היה קיים חיסון נגד שפעת. היות שלא חלה נסיגה מאז בענייני רפואה וחיסונים ומגיפה כזו לא התרחשה מאז, סביר שלא מדובר על עמידות מיוחדת של „בריאים וחסונים” בדורות הקודמים (מה גם שזו אגדה, הדורות הקודמים לא היו בריאים יותר).
הבלתי מחוסנים 469925
בצהבת B אפשר להידבק גם בשריטות מקריות. לא צריך לשם כך לקיים יחסי מין או להיות נרקומן.

באמת באיזה גיל כדאי לחסן ממחלות העוברות ביחסי מין? אין הרבה מחלות מין שנגדן יש חיסון. אחד החריגים הוא וירוס הפפילומה. זהו חיסון רשות יקר שאינו כלול בסל הבריאות. ניתן לחסן ילדות החל מגיל 9.

האדם הצעיר ביותר בו נתקלתי בעבודתי שחלה במחלת מין היה ילד בן 13, אבל זה משום שאנחנו חיים במדינה קטנה ומגוננת. בעולם הרחב זה כלל לא נדיר או חריג.
הבלתי מחוסנים 469932
למזלי אני לא צריכה לקבל החלטות לגבי העולם הרחב.
הבלתי מחוסנים 469983
א. מה לגבי צהבת C?
ב. החיסון נגד הפפילומה הוא לילדות בלבד? לא לילדים?
הבלתי מחוסנים 470038
הרבה יותר קשה להידבק בצהבת C. דרך ההידבקות הנפוצה היא שיתוף מחטים בין מזריקי סמים. מי שקיבל מוצרי דם לפני אמצע שנות ה-‏90 של המאה שעברה היה יכול להידבק. הדבקה ביחסי מין היא אפשרית אך שיעורה נמוך (לא ידוע בדיוק כמה).

לצהבת C אין חיסון (אך יש טיפול, שאינו מצליח בכל המקרים).

החיסון נגד הפפילומה הוא חדש. המחקרים שנעשו עד כה הם די מוגבלים, ונעשו רק באוכלוסיה הנחשבת לבעלת הסיכון הגבוה ביותר. לכן החיסון מומלץ כיום לנשים בגילאי 9-26. אני מאמין שהקבוצה תורחב בעתיד.

לעניין וירוס פפילומה בגברים, בדרך כלל הם אסימפטומטיים, כלומר לא סובלים מתסמיני מחלה. חריג בולט הוא גברים הומוסקסואליים, שאצלם עלולות להופיע פפילומות ברקטום, דבר מכאיב כשלעצמו. סביר שהחיסון יומלץ בעתיד גם להומוסקסואלים, אך לא ידוע לי על מחקר שבדק את יעילות החיסון אצלם.
הבלתי מחוסנים 470043
תודה.
הבלתי מחוסנים 470224
חדש לי המידע לגבי הומוסקסואלים. האם זה בגלל החדירה?
הבלתי מחוסנים 470242
אני מאמין שכן.
למבוגרים בלבד 470278
אם כך יחסי מין אנליים בלי קונדום נושאים עימם את הסכנה הזאת גם לנשים?
הבלתי מחוסנים 470316
אבל אם כך שימוש בקונדום היה פותר את הבעיה (האם הווירוס עובר בנוזל הזרע)?
ואם כך, מדוע לא מיידעים נשים על "מדיניות מונעת" של שימוש בקונדום, כצעד הבא לפני או במקום חיסון?
הבלתי מחוסנים 470318
מי שלא פוחדת מאיידס תפחד דוקא מפפילומה?
הבלתי מחוסנים 470344
למה "מי שלא פוחדת מאיידס"? אם מישהי יודעת שלה ולבן זוגה הקבוע אין איידס, היא תשמח לקיים יחסים ללא קונדום.

מלבד זאת, אני שואלת לגבי המידע שנותנים לציבור. אם התשובה שלך היא "מסתירים חלק מהמידע כדי שהציבור יתחסן, כי יש מחלות שהוא לא מפחד מהן מספיק", זו לא תשובה קבילה בעיניי.
הבלתי מחוסנים 470348
אני לא סבור ש„לא מיידעים נשים”. אני לא יודע מי אחראי בדיוק ליידע, אבל אנשי מקצוע הנשאלים על כך אמורים לספר זאת.

שימוש בקונדום מונע בעצם את כל מחלות המין. הוא מומלץ אם לבן הזוג יש איידס, הרפס, HPV, צהבת C או מחלה אחרת העלולה לעבור ביחסי מין, וכן אם לא ברור בדיוק אם לבן הזוג יש מחלת מין או לא. ברשימה המיידית לא הזכרתי צהבת B משום שהיעיל ביותר נגדה הוא לקבל חיסון. האיזכור של צהבת C הוא מסוייג היות שמידת הסיכון בהידבקות בשל קיום יחסי מין עדיין לא ברורה.

שימוש בקונדום מומלץ גם ביחסים הומוסקסואליים וגם ביחסים הטרוסקסואליים. מיעוט בני זוג הוא אמצעי נוסף להפחתת הידבקות.

אני ממש לא ממליץ על שימוש בקונדום במקום חיסון HPV. החיסון מומלץ כיום לילדות בנות 9, ולא כדאי לסמוך באופן גורף על הרגלי המיניות העתידים שלהן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים