עוד חוזר הניגון 468118
התנהלותינו היום בגזרת עזה היא חזרה על ניתוח לא נכון, וחוסר הבנה בסיסי של המצב שאליו נקלענו שם, בדיוק כפי שהיה במלחמת לבנון האחרונה.
הנסיגות של אוסלו וההתנתקות הביאו למצב שבו הפלשתינים בעזה חמושים עד צואר ולא חייבים לנצל את מלוא כוחם כדי להציק ליישובי עוטף עזה, והם יכולים לשלוט בגובה הלהבות.
אני יודע שאין נכונות בצדנו להשליט מצב הרתעה אמיתי בדרך שאותה הצעתי מספר פעמים, ולכן כיבוש עזה ושליטה בה הן הברירה היחידה שנותרה בידינו, ואליה נגיע בסופו של דבר בכל מקרה.
הפעילות המוגבלת היום רק מזיקה, משום שהיא גורמת לנזקים ביישובינו ועתידה להביא להפיכת שדירות ויישובים אחרים ליישובי רפאים, ועדיף כבר להימנע ממנה לחלוטין.
גם הדיבורים על "הפעילות הקרקעית" שמתקרבת, מעצבנים אותי. צריך לקרוא לילד בשמו. פעילות קרקעית כזו או אחרת שסופה נסיגה לא תשיג דבר.
אולי זה מרגיז חלק מהקוראים אבל:
כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש כיבוש ! ואחר כך שליטה בשטח עד להסדר.
כמה שמוקדם כך ייטב.
עוד 40 שנה 468145
נחיצותו של כוח אווירי 468177
הקפצת את הדיון הזה הזכירה לי שקראתי לפני כמה ימים את המאמר הזה מאת הגנרל בחה"א האמריקאי צ'ארלס דאנלופ. בין השאר הוא כותב:

מתי מעט שמו לב שבשנת 2007 כמות התקיפות מהאוויר [בעירק] גדלה פי חמש בהשוואה לשנה הקודמת, פעולה שהשלימה את האסטרטגיה ללחימה בהתקוממות. זו הוכחה נוספת לשימוש מוצלח בבהיי-טק [כוח אווירי].

נחיצותו של כוח אווירי 468402
הגנראלים האמריקאים אינם לומדים שום דבר ואינם שוכחים שום דבר. אם תחליף את שמו של הגנראל בווסטמורלנד או גנרים אחרים בשנות ה-‏60 יתאימו הדברים לויאטנם. קראתי לפני מספר ימים סקר שפורסם בעמוד 14 בוושינגטון פוסט ולא פורסם באף עתון אמריקאי: רוב עצום של העיראקים תולה את האפשרות להגיע להסכמה לאומית-שיעים-סונים-בעזיבה מחלטת של האמריקאים, כלומר הם תולים את המצב אצלם בנוכחות האמריקאית. קח את דעתו של הגנראל והסקר ותחליט מה יותר אמין עליך.
נחיצותו של כוח אווירי 468499
איבדתי את הקשר בין מה שכתבת למאמר.
נחיצותו של כוח אווירי 468533
הקשר הוא לדבריך. אתה מביא דברים של גנראל אמריקאי שמנסה להראות שכל הבעיה בעיראק היא טכנית: באילו אמצעים לדכא את הפעילות נגדם ונגד ממשלת עיראק שהיא בינתיים ממשלת בובות. מה שרציתי להראות שרוב העיראקים חושבים שהסיבה למה שקורה בעיראק היא הנוכחות האמריקאית. אז מה שאתה קורא אצל הגנראל הוא, שבעזרת הסלמת הנוכחות- אפשר לפתור את הבעיה. מדוע נתתי את הדוגמה מויאטנם? כי גם שם האמריקאים ניהלו חשבונות של הרוגים בהנחה שיש גבול למספר ההרוגים שהויאטקונג מסוגל לשאת ולא ראו שהם הבעיה.
נדמה לי שהדבר נובע מהתפיסה שך האמריקאים שהם בעלי העולם והכל מותר להם. לפני זמן מה אמרה קונדוליסה רייס שהמצב בעיראק יפתר כשכל הכוחות הזרים יצאו ממנה. לרגע חשבתי: איזה יופי, סוף סוף הגיעה למסקנה הנכונה. אבל לא; היא התכוונה לאיראנים, לאל קעידה וכד'. האמריקאים? הם אינם כוחות זרים, הם נמצאים שם כבעלים ולכן מותר להם.
נחיצותו של כוח אווירי 468605
אני מצטער כי נדמה לי שלא קראת לא את מה שכתבתי (משפט אחד מתוך המאמר) ולא את כל המאמר של הגנרל ההוא.
נחיצותו של כוח אווירי 468620
"מתי מעט שמו לב שבשנת 2007 כמות התקיפות מהאוויר [בעירק] גדלה פי חמש בהשוואה לשנה הקודמת, פעולה שהשלימה את האסטרטגיה ללחימה בהתקוממות. זו הוכחה נוספת לשימוש מוצלח בבהיי-טק [כוח אווירי]."
כן קראתי. הדברים של הגנראל מפספסים את המצב בעליל. הוא ממשיך לספור גויות של הטרוריסטים מתוך הנחה מוטעית שרוב העם העיראקי תומך באמריקאים ובמה שהם מכנים דמוקרטיה ובתוספת כוח (אוירי או קרקעי)- התמוטטות הטרוריסטים קרובה.רוב העיראקים רואים בנוכחות האמריקאית את הסיבה למלחמת האזרחים המשתוללת בעיראק. רוב העיראקים רוצים את עזיבת האמריקאים המיידית. מיעוט נוסף רוצה לראותם עוזבים במהלך השנה.למה לא קראתי את מה שכתבת?
נחיצותו של כוח אווירי 468508
חידשת לי: וושינגטון פוסט איננו עתון אמריקאי?
נחיצותו של כוח אווירי 468534
מה בדיוק הבעיה?
נחיצותו של כוח אווירי 468541
אינני אוהב דיווחים הסותרים את עצמם, כגון "סקר שפורסם בעמוד 14 בוושינגטון פוסט ולא פורסם באף עתון אמריקאי".
נחיצותו של כוח אווירי 468542
אל תתפוס אותי בטעות; השמטתי את המילה "אחר".
נחיצותו של כוח אווירי 474064
אבל, השאלה היא לא, האם יצליחו הפסיכים להעיף את הצבא שמנהל מלחמה רחוקה מהבית? אלא- האם הניסוי בשליטה של חברות בטריטוריה ערבית-מזרחית יגדל או, שהפסיכים יצליחו להעיף אותו??

(כן, 2 סימנים, תודה)
שלום שלום ואין שלום 468247
שמעתי אמש דברים מפי רפי איתן בראיון בטלוויזיה.
לדעתו החמס בלחץ עצום, ואין לו פתרון לבעיה שמעמיד לו צה"ל.
לכן או טו טו יהיה שקט גמור בשדרות וסביבותיה.

ואני הקטן אל מול רפי איתן הגדול אומר: בולשיט !
המצב הזה בשום פנים ואופן לא משחק לטובתנו ושום שקט לא ישרור עד שלא יחול שינוי משמעותי במצב, כפי שהצעתי.
שלום שלום ואין שלום 468248
הוא בכלל לא כזה גדול. למפלגה שלו נבחרים בגיל שבו כבר נעשים קטנים.
תראה מה כתב חבר שלך 468773
חילופי אוכלוסין 468784
ייתכן שאפשר לפתור את הבעייה בעוד דרך: להעביר לשדרות את כל תומכי אוסלו וההתנתקות כולל יוסי גורביץ, שבגללם הגיעו יושבי שדירות שברובם לא תמכו בצעדים האלה למה שהגיעו, ואת תושבי שדרות לשכן בבתיהם הבטוחים והמרווחים (בדרך כלל) של אלה.
הם סיפרו לנו ששום קטיושה לא נורתה ושום קטיושה לא תיירה בעקבות נסיגותיהם, והם ולא אחרים הם אלה שצריכים לשאת בנזקם של אותם טילים שמסתבר שהם נורים ועוד איך.
חילופי אוכלוסין 468807
אולי צריך לשכן בשדרות את אולמרט וברק. בעצם, את זה היו צריכים לעשות לפני ההתתקות.,
חילופי אוכלוסין 468936
איך ברק קשור להתנתקות? הוא לא היה שר או חבר בקואליציה באותה תקופה. למעשה הוא אפילו לא היה חבר כנסת.
חילופי אוכלוסין 468948
וזאת כשלעצמה צריכה להיות סיבה שלא לנסות להיפטר ממנו?
__
כדאי באותה הזדמנות להעביר לשדרות גם את הפועל תל אביב, על עסקניה, שחקניה, מאמניה ובעיקר אוהדיה.
חילופי אוכלוסין 468974
*בעיקר* את עסקניה ואוהדיה. (מומלץ עוד יותר לגבי מכבי ירושלים).
חילופי אוכלוסין 468970
לא קשור להתנתקות. את ברק היה צריך פשוט לחשק אל מחוץ לפוליטיקה עוד לפני הקדנציה הקטלנית שלו. הרבה צרות היו נמנעות מאיתנו כך.
חילופי אוכלוסין 469092
ברק אולי לא קשור להתנתקות כי לא כיהן בתפקיד רשמי בעת שהתחוללה. אבל בודאי יש לו מקום של כבוד ברשימת אבות שיטות הנסיגות, רקיעות הרגליים החזקות והאיומים הריקים, כמענה לבעייות אמיתיות.
הוא גם, אבי קונצפצית ה"צבא הקטן והחכם"(1), שזרעה את הזרעים למחדל מלחמת לבנון השנייה.
את דרכיו אלה הוא לא שינה, וממשיך באותה דרך גם היום.

אגב, לפני ימים מעטים הזכיר את התקופה שבה היו היישובים למרגלות הגולן נתונים להפגזות הסורים, והציע בחוצפתו לתושבי שדירות לגלות נחישות כתושבי אותם יישובים.
הוא רק שכח לציין שבעיית אותן הפגזות נפתרה רק אחרי שהגולן נכבש, ושהוא נכבש אולי בגלל לחצם של נציגי אותם תושבים על אשכול ודיין לעשות זאת.

(1) לדעתי משמעות המושג הזה הוא הפיכת הצבא לכזה שפועל בשיטות של לוחמה זעירה וחיל אוויר, ולא נותן מקום ראוי לפעולות צבאיות רחבות של כיבוש והשתלטות על טריטוריות תוך שימוש בארטילריה שריון וסיוע אווירי לצורך המטרה הזאת. השיטה המוזרה הזאת התפתחה ושוכללה בימי מופז ויעלון שגם באו וחונכו ביחידות הקומנדו והלוחמה הזעירה.
כזכור, הדעה שהתפרסמה בזמן מלחמת המפרץ השנייה לפיה האמריקאים לא יוכלו לכבוש את בגדד בהיותה "בירה ערבית גדולה" הגיעה ממקומותינו, וממציאיה הם בדיוק אותם קצינים שחונכו ברוח זאת. הדעה הזאת התנפצה לרסיסים אחרי ימים מועטים, ובזמנו גם נבאתי כאן באייל שכך יהיה.
חילופי אוכלוסין 469093
ראשית, התקריות בגבול הצפון לא היו רק ירי של הסורים על הישובים. דיין עצמו כתב פעם שאת רוב התקריות אנחנו יזמנו או לפחות היינו אחראים להן. הפתרון שלכיבוש הגלון על מנת להשקיט את הגבול היה בנוי על סילוק 80.000-100.000 הסורים שגרו שם.
אם היינו משאירים אותם, הרווח הגדול היה קטן יותר בלשון המעטה.
לכן אם אתה רוצה ליישם את הפתרון של רמת הגולן על עזה, אתה צריך לסלק משם את התושבים.
הבעיה של כיבוש "בירה ערבית גדולה" איננה רק הכיבוש אלא בעיקר השליטה לאורך זמן.
חילופי אוכלוסין 469116
אני כמעט בטוח לחלוטין שדבריו של דיין כפי שהבאת אותם, הוצאו מהקשרם. זה נכון שתקריות רבות נבעו מכך שהקפדנו להפגין בעלות על אדמות שהיו שלנו בהתאם להסכמי שביתת הנשק, ע"י הכנסת כלים חקלאיים לשם. ממילא היו אדמות אחרות שלנו שהסורים פשוט השתלטו עליהן, ולא היה בכוחנו להוציאן מידיהם. אבל בודאי לא יזמנו תקריות, למשל ע"י פתיחה באש, כדי לגרות את הסורים לירות על יישובים אזרחיים נחותים מבחינה קרקעית. לו עשינו כך הייתה זאת איוולת גמורה מצדנו.מה היינו אמורים להרוויח מכך ?
האמירה שלא ניתן לכבוש "בירה ערבית גדולה" שאותה ציטטתי נאמרה בפרוש בהקשר של כיבוש צבאי, ולא בהקשר של אחזקת המקום לאחר הכיבוש.
אגב, לפני מבצע חומת מגן היו מי שאמרו שגם את שכם אי אפשר לכבוש, אבל עשינו זאת לבסוף לאחר שנות סבל רבות, כשפשוט לא הייתה ברירה אחרת.
חילופי אוכלוסין 469139
הדברים לא הוצאו מהקשרם. היתה תופעה מופלאה בישובים שהיו חוטפים הפגזות: ערב ההפגזה היו התושבים מוזהרים שלמחרת הם צריכים להיות במיקלטים.
חילופי אוכלוסין 469145
נו אז מה ?
ידעו שכאשר מוציאים כלים חקלאיים לשטח הסורים יורים.
השאלה היא אם היה צריך לוותר על הפעולה הזאת או לא, אבל זו שאלה אחרת.
נניח שהחמס היה מסכים לא לירות קסאמים אם יצמצמו את מספר תושבי שדרות לעשרים אחוזים ממספרם היום. אתה יכול להכנע ולהסכים או לא להסכים לדרישה, אבל אי אפשר לומר שאם אתה לא מסכים אתה מתגרה בהם, ואתה זה שגורם לירי.
חילופי אוכלוסין 469153
דיין נתן ראיון ב 1976 ואסר לפרסם אותו, ורק עשרים שנה אחרי כן הראיון פורסם. "לפי דעתי יותר מ 80% [מהתקריות התחילו] ככה: אנחנו היינו שולחים טרקטור [ל]מקום שאי אפשר לעשות בו כלום, בשטח המפורז, ויודעים מראש שהסורים יתחילו לירות...[ו]בסוף הם היו מתעצבנים וכן יורים. ואז היינו מפעילים תותחים [ו] חיל אוויר." דיין אומר שהדפוס הזה התחיל עוד בימיו והמשיך בתקופות של הרמטכלים אחריו, לסקוב, צור ורבין. הדברים לקוחים מהספר של גלוסקא על מלחמת ששת הימים. גלוסקא מסייג את דברי דיין ואומר שצריך לקחת אותם בהקשר של המלחמות על המים (שישראל התחילה ראשונה בהטיות עוד בתחילת שנות החמישים ושעל זה סוריה הגיבה), אבל הוא כותב ש"אין ספק כי צה"ל היה ברוב המקרים הראשון שפתח באש." צריך גם לקחת את ההקשר האחר והוא שיקום ובנית כוח ההרתעה של ישראל שנישחק עקב ההתקלויות המקומיות הללו, ולכן הצבא גם לחץ על פעולה צבאית נרחבת בסוריה עוד לפני המלחמה.
חילופי אוכלוסין 469156
המתכונת הזאת לא היתה ייחודית רק לתקופה שקדמה למילחמת ששת הימים. ביולי 70 היה יום קרב עם הסורים. נאמר ברדיו שהסורים ניסו לתקוף מוצב ולקדם טנקים. הכל טוב ויפה אך את החפ"ק לקראת היום הזה הקמנו כבר קודם. אינני אומר שאת הכל יזמנו; בדרום הרבה אם לא רוב היוזמות היו מיצריות.
חילופי אוכלוסין 469164
מבחינת העובדות הדברים של דיין והדברים שאני כתבתי תואמים. אנו רצינו להפגין נוכחות בשטחים שהיו מצדו המערבי של הגבול הבין לאומי, שעל פי הסכמי שביתת הנשק מותר היה לנו לעבדם. "ידענו שזה מעצבן את הסורים" אבל לא ברור למה הם צריכים להתעצבן מדבר כזה. האם אנחנו צריכים להתעצבן בגלל טרקטור שחורש אדמה בסוריה ? למה צריכים להיות כללי משחק בלתי סימטריים ?
היום הכל התהפך. דיין עצמו, למשל, נתן את הר הבית לווקף, וליהודי אסור להתפלל שם בגלל שזה "מעצבן את הערבים". אני חושב שזה מצב חולני שאסור לנו להשלים עמו, אבל ככה זה היום, ואחרת זה היה אז.
המשפט שצטטת מגלוסקא: "אין ספק כי צה"ל היה ברוב המקרים הראשון שפתח באש.", הוא בפרוש ציור עובדות שונות והפוכות למה שאמר דיין באותו ראיון, ומדובר ככל הנראה בשקר פשוט וישיר.
חילופי אוכלוסין 469188
הסיפור האמיתי לדעתי החריגה, היה שאפשר היה להוציא את סוריה ממעגל המלחמה אחרי מלחמת השחרור. בסוריה לא היתה טראומת תבוסה
ומעשיהם של זעים ושישקלי רומזים שזה היה אפשרי. המדיניות הלאומית שלה עוד לפני 47 היתה לשנות את ההסכמים הקולוניאליים בין צרפת לבריטניה באשר לגבול הבין לאומי. המחיר היה אמור להיות לתת לסורים גישה לכנרת, קביעת הגבול על הירדן ועוד אי אלו מרכיבים. יתכן וזה היה גורם שכל מדיניות המים של מדינת ישראל היתה צריכה להיות שונה, אבל אולי לטווח הארוך זה לא היה יוצא כל כך גרוע (אולי היינו משקיעים יותר בהתפלת מיים במקום בשימוש יתר במקורות הטבעיים). אינני קובע באופן קטגורי שזאת האפשרות היחידה הטובה; אבל ודאי שזו אחת האופציות שהיה צריך להתייחס אליה.
חילופי אוכלוסין 469247
למה לעזאזל שהבעת', כנציגתה הלגיטימית של האומה הערבית, תסכים למסור חלקי מולדת לצלבנים? (או שמא אתה סבור שאילו רק לא היינו מתנגדים להשתלטות הסורית על מקורות המים, לא היה קם הגל הלאומי-סוציאליסטי בעולם הערבי)
חילופי אוכלוסין 469390
תשובתך/שאלתך אינה לעניין. אתה קושר כל דבר בכל דבר. הגל הלאומי- סוציאליסטי הוא שגרם למלחמות ישראל מאז 49 ו/או קם בגלל מצב המילחמה? הבעת' הוא הנציג הלגיטימי של האומה הערבית? ממתי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים