שאל ת'אייל 468208
(מתוך הארץ)
"...בר-און הגדיר את השביתה "שביתה דה-לוקס", משום שהמרצים ממשיכים לקבל חצי משכורת עבור פעילות המחקר שלהם. "בית הדין לעבודה נזף בי למה לא עשינו השבתת מגן", אמר..."

לא הבנתי את הכוונה ב"השבתת מגן". האם בר-און אומר שבית הדין נזף בו על כך שלא השבית לחלוטין את האוניברסיטאות?
שאל ת'אייל 468224
כן
מה שראשי האוניברסיטאות רוצים לעשות זה לסגור את השערים.
ושהמרצים לא יוכלו לבצע את המחקר.
שאל ת'אייל 468233
זה מה שראשי האוניברסיטאות *רוצים*?
נשמע מחוכם. אכן זה ידפוק את המרצים.

___
מעניין אם ראשי האוניברסיטאות, שהם אנשים משכילים, שמו לב שיחד עם המרצים, על אותו ענף שהם מבקשים לכרות, גם הם יושבים.
שאל ת'אייל 468237
מה שעצוב, לדעתי, הוא שההיסוסים של ור"ה וחוסר הרצון שלהם לפגוע באוניברסיטאות, מתברר בדיעבד כצעד שהכי פגע באוניברסיטאות במהלך השביתה הזאת. ההחלטה לסגור את האונ' היא הצעד האמיץ והחכם הראשון של ור"ה במהלך השביתה הזאת ומאוד חבל שהוא מגיע רק בשלב כל כך מאוחר (אם הוא אכן יגיע אי פעם‏1).

__________________
שאל ת'אייל 468242
ראשי האוניברסיטאות אימו להיטפטר ביום ראשון. אם המרצים יפסיקו לקבל משכורת הם לא יוכלו להמשיך בשביתה כול כך הרבה זמן.
שאל ת'אייל 468401
בין נשיאי האוניברסיטאות ישנו דוב לאוטמן, עוד מישהו שהיה פעם מנכ"ל האוצר ויו"ר הועדה לבדיקת תקציב הבטחון-שחכתי את שמו ועוד-לא פרופסורים. זו תכנית ישנה נושה של האוצר להציב בראש האונברסיטאות אנשי ניהול-כלכלנים. אינני בטוח שהם יושבים על אותו ענף כמו המרצים. אני מקווה שהמרצים למדו משהו מהשביתה הזאת (אינני בטוח) והוא שאם היו מתאחדים עם המרצים מבחוץ, המרצים הזוטרים והסטודנטים ומפסיקים גם את הפעילות המחקרית והישיבה בועדות השונות- ההאוצר היה נכנע לאחר שבוע. לא בגלל שהיה רוצה להכנע; בגלל שראש הממשלה והמערכת הפוליטית היו מעמידים אותם במקומם. אני מניח שהמשק לא היה מתמוטט למרות האיומים.
שאל ת'אייל 468528
הפסקת הפעילות המחקרית היתה פוגעת במרצים עצמם. אחד הרעיונות של ור''ה ל''שבירת'' המרצים היתה הפסקת הפעילות הזו.
שאל ת'אייל 468532
כפי שאמרתי, אין ארוחות חינם ומאבקים דה לוקס. זאת בדיוק היתה החולשה של מאבק המרצים: הם ישביתו את הלימודים בתקווה שהסטודנטים יפעילו לחץ וימשיכו לעסוק במחקרים ובתפקידים אחרים ויקבלו שכר -לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה. בגלל זה יכול היה האוצר לומר:שישבתו. המצב במדינת ישראל היום הוא כזה שדורש מציבורים מסויימים לאיים בשבירת כלים כי כללי המישחק הפכו בלתי אפשריים. בשביתה של המורים שדרישותיהם היו צודקות לרוב הדעות, הוציא בית הדין לעבודה צווי מניעה. למעשה המנהג של בתי הדין לעבודה דוחפים את השכירים, אם לא במקרה הזה אז במקרה הבא, לשבירת כלים. המורים יכולים להכריז סכסוך עבודה רק על שכרם; אם ידרשו הטבת תנאים- יוחזרו לעבודה אחר כבוד. המרצים נזהרו ולא העלו דרישות להחזיר תקציבים לאקדמיה אחרת היו מקבלים צווי מניעה. המורים השתפנו ברגע האחרון וחתמו על הסכם שלמעשה העלה את השאלה בשביל מה שבתו?
הם היו צריכים לאתגר את המדינה, לשבור את הכלים ולא לכבד את צווי המניעה שהיו מוצאים. בשביתה הבאה היה בית הדין חושב פעמיים אם להשתמש בקלות הבלתי נסבלת באמצעי של צווי מניעה. היתה כמובן קמה זעקה שהמורים שלנו אינם מכבדים את החוק. כמו תמיד מפילים את המחיר על האחרון בשרשרת. אם משתמשים בחוק באופן מופקר אז יש סכנה שישברו את הכלים; לצערי בתי הדין לעבודה משתמשים בחוק באופן מופקר.
שאל ת'אייל 468538
איך בדיוק היתה השביתה מפריעה יותר לציבור או לאוצר אם הפעילות המחקרית היתה מושבתת? הנפגעים הנוספים היחידים במקרה זה היו המרצים; לא היה בכך שום זרז מבחינת האוצר לסיים את השביתה. להיפך, למעשה.
שאל ת'אייל 468629
לפחות הם היו יוצאים מעמדה מוסרית טיפה יותר גבוהה...
שאל ת'אייל 468631
האקדמיה קשורה בהרבה נימים לפעילות היום יומית בארץ. למשל, להשיב ריקם את הפניות של אמצעי התיקשורת לפרשנויות; פשוט להתנתק מהמדינה ולהתבטא רק בנושא השביתה.בשביתה הקודמת הפעילויות ההשונות שאינן הוראה יצרו לחץ עצום שגרם לממשלה להכנע-לממשלה לא לאוצר.
שאל ת'אייל 468635
זו לא הפסקת פעילות מחקרית, זו הפסקת שירותים לגורמים שונים. פעילות מחקרית באקדמיה = כתיבת מאמרים לכנסים ולכתבי-עת...
שאל ת'אייל 468636
(וגם איסוף חומר לשם כתיבת אותם מאמרים - תכנון, ביצוע וניתוח ניסויים למשל)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים