דילמה 475235
מצד אחד, כחילונית, אני מאוד מעוניינת בהמשך החיים הטובים - הפסיקה הזו, וכמובן עניין אחר שעלה לאחרונה לחדשות - הפעילות של רשת AM:PM בשבתות. מצד שני, חילוני לא אמור להיות מישהו שמתנגד לדת, אלא אדם בעל פתיחות למגוון דיעות ורגישות לשונה ולאחר. לדעתי, חנויות הן מקום ציבורי. עניין הפרסום הרב בתקשורת הופך את הכל ליותר ציבורי אפילו.

אוף..
דילמה 475236
אני מנסה להבין למה את קוראת "פתיחות לדת". כחילונית, את אמורה להיות פתוחה לדת היהודית בלבד? למה המוכרים הערבים ביפו לא צריכים להיות "פתוחים לדת" היהודית?
החיים הטובים? 475241
האם את לא מסוגלת לשרוד ואף להנות מהחיים ללא לחם במשך שבוע אחד בשנה?

בשבילי כחילוני, החיים הטובים הם ההנאה מהלחם הראשון שאחרי פסח, לאחר שבוע שבו גם אני לא אכלתי וגם הם לא הכינו, זה באמת משהו מיוחד :)
החיים הטובים? 475244
וזה שזו ההנאה שלך אומרת שזו צריכה גם להיות ההנאה שלי? כולנו כמוך?
החיים הטובים? 475256
לא, כל עוד ההנאה שלי לא נפגעת כדי לגרום להנאה שלך.
החיים הטובים? 475273
מכיוון שאני לא מכריח אף אחד לאכול חמץ בפסח, ובוודאי לא תהיה בעיה למצוא מאפיות כשרות שלא אופות חמץ בפסח, הרי שסיפוק ההנאה שלי בהחלט לא מונע את סיפוק ההנאה שלך. זאת אין לומר על מי שיזם, חוקק ו(מנסה) לאכוף את חוק החמץ. במקרה הזה הוא בהחלט פוגע בהנאתי.
החיים הטובים? 475274
מכיוון שאני לא מכריח אף אחד לא לאכול חמץ בביתו, ובוודאי לא תהיה לך בעיה לקנות אותו לפני פסח, הרי שסיפוק ההנאה שלי אינו מונע את סיפוק ההנאה שלך.
הנאתי, אם זה לא היה ברור, היא בלאכול את הלחם מתוצרת שנחה לשבוע ואחרי פסח חזרה להכין את הלחם הראשון, ולא עוד אחד כיום מן הימים.

אני מניח, ותקן אותי אם אני טועה, שאתה גם בעד תחבורה ציבורית בשבת. ובכן, עם אוטובוסים שעוברים ליד החלון של הבית שלי ומרעישים בכל יום, כל היום, אני שמח על ה''כפייה הדתית'' שנותנת לי קצת שקט מהם לפחות בסוף השבוע.
החיים הטובים? 475280
אין הרבה הנאה באכילת לחם בן שבוע. (כמעט) באותה מידה של הגיון אפשר היה לטעון ששנת השמיטה לא פוגעת בצרכנים, שכן הם יכולים היו להצטייד במלאי ירקות שיספיק להם לשנה לפני שנת השמיטה, מפונקים שכמותם. אם אכן ה"הנאה" שלך היא מכך שנאסרת לחלוטין מכירת חמץ בפסח, הרי שהיא פוגעת בהנאה של אחרים. לעומת זאת, מכירת חמץ בפסח לא פוגעת ב"הנאה" המקורית שעליה דיברת (אכילת חמץ לאחר שבוע של התנזרות), אלא אם תסביר אחרת.

לגבי התחבורה הציבורית: אם אתה חושב שזכותך לפתוח חלון לרחוב ראשי בת"א ועדיין ליהנות משקט עולה על זכותם של אנשים להגיע ממקום למקום בתחבורה ציבורית, אז כנראה שאתה מכיר רק בזכויותיך ולא בזכויות אחרים, ומעבר לכך עניין השבת לא רלוונטי (שכן גם ביום חול יש לאסור על תחבורה ציבורית, או תחבורה בכלל ליד ביתך). אם, לעומת זאת, אתה חושב אחרת, אז למה בשבת זה שונה.

ודבר נוסף: המרכאות בפסקה האחרונה מיותרות.
החיים הטובים? 475284
ניסית להמנע מלחם במשך שבוע שלם?

שנת השמיטה נועדה כדי לתת לאדמה לנוח. נניח לרגע שהאדמה זקוקה למנוחה הזו כדי שבשאר השנים תניב תוצר טוב יותר מאשר אילו לא נחה. שם הגיוני לשמוט(?) בכל שנה חלקה אחרת, כך שעדיין ניתן לספק תנובה אך גם לתת לאדמה לנוח. לא יודע אם ניתן לסמוך על יהודים בכך, שכן תמיד ימצאו דרך לעקוף את המצווה, כפי ש"מוכרים" את האדמה לנוכרים כדי לקיים את המצווה לכאורה.

אני לא גר ברחוב ראשי בתל אביב, אלא בשכונה צדדית למדי.
לא חושב שזה עולה על זכותם, גם אני הייתי שמח לפעמים לתחבורה ציבורית גם בסופ"ש, כל עוד (1) לא היה מטרד של רעש וזיהום אויר מהאוטובוסים כפי שיש במהלך השבוע, ו-(2) לא היה ניצול של הנהגים לעבודה מעבר לכמות ימים סבירה (ואל תגיד לי שאין ניצול של אלה העובדים בתפקידים בהם חלק מהעבודה היא בשבת, אפילו עכשיו נהגים נוסעים בטרת צאת השבת כדי להביא את האוטובוס למסוף)

למה בשבת זה שונה? מהסיבה הפשוטה שחייבים יום שבו כולם ינוחו ביחד, אחרת זה לא אפקטיבי ומפספס את המטרה.

זכותי לרשום מרכאות בתגובה שלי, והכפייה המילולית (בלי מרכאות הפעם) שלך אינה מקובלת עליי.
החיים הטובים? 475285
בפעם האחרונה שמישהו שאל אותי את זה, השאלה הבאה שלו היתה אם אני רוצה לבוא לעשות אצלם שבת. זאת גם השאלה הבאה שלך? בכל מקרה, לענות על שאלה בשאלה היא אמנם מנהג יהודי עתיק, וכידוע מסורת צריך לכבד, אך בכל זאת הייתי רוצה שתענה לי כיצד חנויות המוכרות חמץ בפסח מונעות ממך שלא לצרוך חמץ במשך שבוע.

את שנת השמיטה הבאתי רק כדוגמא, אני לא רואה טעם לדון בכך, בעיקר כשאתה העלית בעצמך את הפתרון (חלקה אחרת בכל שנה).

למיטב ידיעתי אין כרגע לאגד אוטובוסים שלא מרעישים כלל וגם לא מזהמים את האוויר (אגב, מה הקשר לזיהום אוויר? לזהם את האוויר ביום חול זה בסדר, אך בשבת לא?), ואולי צריך להשתפר בעניין - אבל עד שיהיה פתרון אחר - זו האלטרנטיבה היחידה, ועכשיו השאלה היא אם לאפשר לאנשים לנסוע (באוטובוסים המרעישים), או לא לאפשר להם לנסוע כלל.

לזכויות הנהגים צריך לדאוג, בלי שום קשר לדת (למרות שאני לא מבין למה אתה רואה בהסעת האוטובוס לפני צאת השבת ניצול - בניגוד לעבודה מעבר לכמות ימים סבירה, שהיא אכן ניצול). אבל אם לזכויות הנהגים אתה דואג - למה להסתמך על חוקים בני אלפי שנים, שאינם מתאימים לזמננו? שכר מינימום, פנסיה, ביטוח לאומי, איסור אפלייה - כל אלו ועוד אינם קיימים בדת היהודית. צריך לדאוג כמובן שהחוקים ייאכפו ושלא יהיה ניצול, אבל זאת ללא קשר.

אני לא מסכים איתך ש"חייבים יום שבו כולם ינוחו יחד, אחרת זה מפספס את המטרה". למה חייבים ומי חייב? אם לכל אחד יהיו ימי מנוחה שונים, גם יהיו לי פחות פקקים בדרך לעבודה וגם יהיה לי פחות עומס באתרי הבילוי ביום החופשי שלי. אני לא אומר שזה פתרון עדיף (יש לו חסרונות), אבל זה בוודאי לא חד משמעי. גם אם מחליטים שיהיה יום מנוחה אחד לכולם, דווקא צריך לעבות את התחבורה הציבורית (לאתרי בילוי) ביום הזה, כדי לאפשר לאנשים ליהנות ממנו באמת. המתכונת, מבחינת תחבורה ציבורית, צריכה להיות דומה ליום העצמאות (שהוא בדיוק הדוגמא ליום חופשי באמת, שמותר לנסוע בו גם לפי חוקי הדת).

אני מרכין ראש ומסיר את הכובע בפני זכותך הקדושה לרשום מה שאתה רוצה בתגובתך. לא הייתי מעלה על דעתי לפנות לעורכי האייל כדי שיסירו את תגובתך. תנוח דעתך - שערה משערות זכותך לא תיפגע. עם זאת, אני שומר לעצמי את הזכות (כבר ראינו שאתה מודע מאד לזכויותיך והרבה פחות לזכויותיהם של אחרים, אז דע לך שגם לאחרים יש זכויות) להביע את דעתי על תגובתך, לעיתים בצורה עוקצנית. אני משתדל לא לעבור את הגבול (למרות שזכותי וגו'), ואני חושב שלא עברתי אותו.

לשאלתך - לא ניסיתי להימנע מלחם למשך שבוע. מעולם גם לא התנסיתי בדיאטה על טהרת העוף המכובס למשך 111 שעות. איך זה קשור לדיוננו - אלוהים יודע.
החיים הטובים? 478076
לידיעתך, ואת זה אני אומרת כנכדה לחקלאי מחונן, לא צריך לתת לאדמה שנה מנוחה אלא לגוון את סוגי הגידולים שמגדלים עליה ולשנות אותם אחת לתקופה בצורה מושכלת ומתוכננת בשביל שהיא לא תהפוך למדבר ולעקרה.
החיים הטובים? 475320
הוא לא דיבר על לחם בן שבוע, אלא על לחם ממאפייה ששבתה לשבוע (וחזרה לפעול).

אגב, שמועה אומרת שיש מקפיאים שבהם לחם ופיתות נשמרים גם יותר משבוע.
החיים הטובים? 475321
הוא רצה שאנחנו נאכל לחם בן שבוע (לחם שנקנה לפני פסח).
לחם מופשר זה פיכס (וזה כבר בלי קשר לדת או לויכוח הזה). עצם הרעיון של השוואת לחם או עוגה מופשרים לכאלו טריים הוא שיקוץ בעיני.
החיים הטובים? 475324
לחם מופשר בתנור (לא במיקרו) זה סביר. ואפשר גם לאפות בבית, אתה יודע (לא בהכרח ללוש חצי שעה. יש מתכונים מהירים ונהדרים ללא שמרים).

כאן מתבקשת כמובן השאלה, האם אופטימיזציה של הנאתך מלחם שנאפה זה עתה מצדיקה מכירת חמץ בפומבי בפסח, אבל אני מעדיפה לחלק מתכונים במקום זאת.
החיים הטובים? 475325
כפי שכתבתי - ההערה לגבי פיכסיותו של הלחם המופשר לא קשורה לדיון הזה, ונראה לי ש-''אופטימיזציה של הנאתך מלחם שנאפה זה עתה'' בהחלט לא ''מצדיקה מכירת חמץ בפומבי בפסח'' (חירות בסיסית, לעומת זאת, בהחלט מצדיקה מכירת חמץ בפומבי בפסח).

רק התרעמתי על ההקבלה בין לחם מופשר ללחם טרי. גם לחם שנאפה בבית, עם כל הכבוד לתנורים הביתיים, לא משתווה ללחם שנאפה במאפייה (אלא אם כן יש לך תנור לבנים ראוי לשמו). ועל אף אהבתי ללחם ביתי (ובהחלט יש לי כמה מתכונים) אני עדיין מעדיף לרוב לחם ממאפייה.
החיים הטובים? 475326
*לאפות בבית*? נו באמת, את מזכירה לי את מאיר פורוש שענה לשאלה בקשר לפגיעה בזכויות הנגרמת מחוק החזיר, בייחוד לאוכלוסיות עולות מחבר העמים ומנהגי האכילה המקובלים עליהן: "הם יכולים לנסוע לעילבון". מעניין למה הוא לא אמר שהם יכולים לנסוע לניו-יורק.

אפשר לא רק לאפות בבית, אפשר גם לזרוע שדה, לגדל בו את ים השיבולים שמסביב, לקצור, לדוש, לטחון, לבנות תנור לבנים ולאפות. אם דירת שני החדרים בפתח תקווה לא מספיקה לכל הפעולות האלה, אפשר לעבור למושב חקלאי, ואם הקרקע יקרה מדי - אפשר להשתקע באירלנד. מה לכל זה ולדמוקרטיה?
החיים הטובים? 475337
תירגע עם השיבולים. לא דיברתי על דמוקרטיה, בסך הכל הגבתי לטענת ''לא טעים לי להוציא לחם מהפריזר''.
החיים הטובים? 475338
ואגב, גם אותה טענה היא לא ממש אבן דרך דמוקרטית. כפי שרמזתי ב תגובה 475324
החיים הטובים? 475368
קשה להרגע. הלחם מעשה-בית האחרון שנתקלתי בו היה כל כך כבד שהיתה דרושה משאית כדי לשנע אותו מהמטבח לפינת האוכל, שלא לדבר על השעות הנוספות ששתי פרוסות ממנו העבידו בפרך את מערכת העיכול. לחם נוסף שנאפה בבית, שנים לפני כן, הוצא זה עתה מן התנור והיה גאוות אופיו (האשה והבעל ביחד, האפייה היה כנראה הדבק המלכד שלהם) - והוא היה רטוב! ממש רטוב! למה להתעלל ככה באורחים?

אז תעברו לדבר על דמוקרטיה! בשביל מה אני כאן?!
החיים הטובים? 475404
קונים מכונה לאפיית לחם ונפתרת הבעיה.
החיים הטובים? 475406
'
קונים מכשיר טלפון, לא חשוב מאיזה דור, ועושים הזמנה מלחם ארז.
החיים הטובים? 475429
בפסח?
החיים הטובים? 475434
'
לפחות בחוה''מ.
החיים הטובים? 475288
את ההנאה (המאוד משונה) שלך, של לאכול חמץ שנאפה ע"י מאפייה ו/או אופה שלא אפו חמץ במשך שבוע, אתה עדיין יכול להפיק ממאפייה שלא תמכור חמץ בפסח. אני חושב שדיי בטוח להניח שתמיד יהיו מאפיות כאלו, כך שהנאתך מובטחת.

אין שום צורך לכפות על *כל* המאפיות לא לאפות חמץ במשך שבוע רק כדי לספק את ההנאה הזו שלך.
החיים הטובים? 475291
אני נהנה לראות אנשים אוכלים חזיר. כשתפסיק למנוע ממני את ההנאה שלי, אפסיק למנוע ממך את ההנאה שלך, אדוני הדמגוג בגרוש.
החיים הטובים? 475254
נסה שלא לאכול לחם שנה; התענוג שאחרי יהיה גבוה בהרבה. אני ממליץ על 2009.
קצת מסורת עוד לא הרגה אף אחד. כלומר, אף אחד שאני מכיר. כלומר, אף אחד שאני מכיר *אישית*.
החיים הטובים? 475260
גם קצת חמץ בפסח עוד לא הרג אף אחד. כלומר, אף אחד שאני מכירה אישית.
החיים הטובים? 475266
המצות לא הורגות, הן מזון כבד וקשה לעיכול יותר מלחם, והן גורמות לרבים, מדי פסח, עצירות, תחושת כבדות ואי-נוחות, ואצל חלקם גם כאבי בטן מטרידים מאוד.

קצת מסורת עוד לא הרגה אף אחד? אולי. או שכן או שלא. כמה זה "קצת"? לא מזמן נזדמן לי להכיר אישית משפחה ובה תינוק שהמסורת לא הרגה אותו, אבל היא *כמעט* הרגה אותו. התינוק, אחד מתאומים, הוא אחד מעשרה תינוקות שנדבקו בארץ בשנתיים האחרונות בהרפס ממוהלים נגועים שקיימו בהם את מסורת מציצת האיבר הפצוע והמדמם, מיד לאחר החיתוך. מדובר על עשרה מקרים ידועים ומתועדים, כאשר ההשערה בקרב גורמי בריאות היא שישנם עוד מקרים רבים אחרים שבהם המוהל הוא מקור ההידבקות, אך אין הוכחות ואין תיעוד רשום. לו התינוק הזה היה נולד לפני חמישים שנה הוא היה עכשיו מת, מת מאוד מאוד. למזלו הגדול הוא נולד לפני קצת פחות משנתיים, וצוות נפלא ומבורך של רופאים ואחיות בהדסה הר-הצופים עבד עליו חזק-חזק, סביב השעון, והצליח להציל את חייו.
החיים הטובים? 475267
מה עושה הרפס לתינוק? האם זה קטלני?
החיים הטובים? 475315
אין לי סמכות מקצועית או ידע מספיק ע"מ להעביר את הנושא באופן יסודי, ונהגתי להזכיר אותו כאן רק משום שנראה לי חשוב מאוד להעביר את המסר ולהעלות את התודעה בנוגע לטקס המסליד הזה, בייחוד אצל אנשים צעירים, לפני הולדת ילדיהם.

כללית, בכל אופן, נגיף ההרפס אכן עשוי להיות קטלני לתינוקות הרבה יותר מאשר למבוגרים היות שאצל תינוקות הוא עשוי להגיע אל המוח במהירות גדולה יותר. אחד מעשרת התינוקות המתועדים אכן לקה בדלקת מוח והנזק אצלו הוא בלתי הפיך.

התינוק שעליו סיפרתי נולד תאום, ומשקלם של תאומים הוא, כידוע, נמוך בד"כ מזה של תינוקות אחרים. הוא ואחיו נולדו במשקל שהוא יפה מאוד לתאומים אך הוא עדיין נמוך בלמעלה מקילו ממשקל הלידה הממוצע (3.250 ק"ג). מקובל שפגים ותינוקות במשקל לידה נמוך הם פגיעים יותר לוירוסים וחיידקים והנזקים אצלם עלולים להיות משמעותיים יותר מאשר בשאר האוכלוסיה, ואף קטלניים.

החיים הטובים? 475270
אתם קוראים את ההודעה הפוך. לי אין שום כבוד למסורת.
מאותגרי אירוניה? 475276
כך נראה. 475289
כלומר, 475339
הרגה מישהו שהכרת אישית?
475514
טרם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים