תאוריה נחמדה 476481
תודה על המאמר המעניין. האם אתה מכיר מקורות לגבי פועלם של 'רוזני ציון'?

אגב - יש הבדל חשוב בין המוסד לישוב הישן. כבר ב'התגלות' הראשונה של סלדון למאמיניו הוא מודה שכתיבת האנציקלופדיה היתה רק תירוץ לשלוח אותם לטרמינוס, והמטרה האמיתית שלהם היא להקים את הקיסרות מחדש. אצל אנשי הישוב הישן לימוד התורה היה ונותר ה'מפעל' העיקרי, וההתישבות היתה משנית בחשיבותה.

יש עוד הבדל בין הקשר בין המוסד והמוסד האחר והקשר בין תלמידי הגר"א בירושלים ו'רוזני ציון': בספרי המוסד, המוסד אמור לפעול באופן כמעט עצמאי (השמירה על עצמאות המוסד היא האתגר העיקרי שחוזר בספרי המוסד), והמוסד האחר אמור להנחות בחשאי את המוסד במסלול שהארי סלדון התווה. הקשר בין ה'מוסדות' של הגר"א די שונה - הישוב הישן מתרכז בלימוד תורה, וה'מוסד האחר' תומך בו כלכלית ופוליטית.

אבל הרעיון הבסיסי, לשלוח חבורת למדנים לאיזור נידח כדי לקדם את האנושות במסלול הנכון, דומה בשני המפעלים. דמיון די משעשע.
תאוריה נחמדה 479555
לאסף ארצי. לצערי אתה טועה בהצגת הדברים ובהצגת המטרה של תלמידי הגאון בארץ ישראל.
הגאון מוילנא כתב שאנחנו מתקרבים לגאולה השלימה, וכדי לקדם את הקץ יקדם בנין ירושלים לגאולה השלימה, והוא המשיך, קודם תהיה התיישבות ע"י קניין קרקע ובנין בתי בארץ ישראל ורק אחרי כן החזרת השכינה לציון.
ותלמידיו וצאצאיהם אכן בנו את הארץ, אם כי לא תמיד עלה בידם. כבר בשנות ה-‏30 של המאה התשעה עשר, ניסו לקנות קרקע ליד יריחו והדבר לא עלה בידם כי השלטון מנע זאת מהם, קנו קרקעות ברמה ליד ירושלים, ראשוני רוכשי הקרקעות מכספם מחוץ לירושלים - ובנית נחלת שבעה ועוד ועוד ועוד.
כך שהתיאור שלך שאצל אנשי הישוב הישן לימוד התורה היה ונותר "המפעל העיקרי" אינו מדוייק. נכון שהם גם למדו תורה אך גם עסקו בבנית ארץ ישראל עוד הרבה לפני הבילויים ואנשי העליה הראשונה.
אשמח מאד לשוחח עמך על נושא זה ולשלוח לך חומר בנושא.
ראובן
תאוריה נחמדה 479559
ריבלין, יש קשר ליו"ר הכנסת הקודמת?
תאוריה נחמדה 479563
לא. אני ראובן, סתם אזרח ושייך למשפחת ריבלין
תאוריה נחמדה 479567
נו, אלה 3 עובדות בהן אתה זהה ליו"ר הכנסת הקודמת.
תאוריה נחמדה 479592
האם זו תשובה להערותי?
איני יודע מי שכתב תשובה זו , אבל כדאי שתחשוב פעם שניה לפני שאתה עונה
ראובן
תאוריה נחמדה 479593
אה, אז אתה לא יו''ר הכנסת הקודמת. ראובן ריבלין ההוא יש חוש הומור. (עצי במקצת)
תאוריה נחמדה 480377
ובתגובתך הוכחת כי יכולת הכתיבה שלך, חכמה רבה לא הביאה לך
ראובן
תאוריה נחמדה 479646
חיפוש זריז העלה:
יוסף ריבלין [ויקיפדיה]

מתוך הערך:

יוסף ישעיהו ריבלין (1837 לערך - 1896) היה מראשי הקהילה היהודית בירושלים במאה ה-‏19, ונחשב לאחת הדמויות החשובות ביותר במפעל היציאה מהחומות

...

יוסף ריבלין הושפע רבות מתורת סבו, ופעל כל ימי חייו להגשמת "מצוות הרחבה" - הציווי ההלכתי להרחיב את גבולה של ירושלים לקראת בוא המשיח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים