עוד תימוכין לעמדה המוצגת במאמר 476502
'
והפעם, מכיוון חוקרי מדע המוח ומדעני העצב. ללא ערכיות. מתוך נסיון להתחקות על מודל הפעולה הנוירוני והזיקות ההדדיות באמצעות הסינופסות.

"מדענים כענת ביאגון, שהדמיות תלת ממדיות של המוח האנושי הן חלק משגרת יומם, יגידו לכם שאין מקום אחד במרחבי המוח שבו אפשר לראות את התודעה או את המודעות העצמית, שכה יקרות ללבנו. זו בסך הכל אשליה שנוצרת על ידי אנדרלמוסיה של מערכות נוירולוגיות שפועלות בתיאום מופלא. אשליה! אלפי שנים של עיסוק ב"נפש", ב"נשמה", ב"אני", ב"אישיות", ב"רוח", ב"טבע האדם", ואפילו נצנוץ אחד לא מופיע על המסך המשוכלל של fMRI או PET, אז על מה אתם מדברים?

"הדור הצעיר של החוקרים", כתב וולף, "לוקח את זה צעד אחד קדימה. מאחר שתודעה ומחשבה הן בסך הכל תוצרים פיסיקליים של המוח ומערכת העצבים שלך - ומאחר שהמוח שלך הגיע מתוכנת (גנטית) מלידה - מה גורם לך לחשוב שיש לך בכלל רצון חופשי?"

גם וולף לקח את זה צעד קדימה. כשם שניטשה הכריז ב-‏1882 ש"אלוהים מת", ומה שהוא התכוון לומר בעצם זה שבעידן של רציונליות ומחקר מדעי אנשים משכילים אינם מאמינים יותר בקיומו של אלוהים, מנבא וולף שכבר בעתיד הקרוב "ניטשה חדש יקום ויכריז: 'האני מת'. ומאחר שתהיה לו כנראה נטייה לפואטיות, כמו שהיתה לניטשה הראשון, קרוב לוודאי שהוא יאמר: 'הנשמה מתה'. והוא יוסיף שהוא בסך הכל מביא לידיעתנו את החדשות. החדשות אודות האירוע הגדול ביותר של המילניום: 'הנשמה האנושית, הפליטה האחרונה של עולם הערכים הישן, מתה, כי אנשים משכילים כבר לא מאמינים יותר שהיא קיימת"."
עוד תימוכין לעמדה המוצגת במאמר 476504
מישהוא פעם ציפה למצוא עדויות ל"נשמה" ו"נפש" בתוך המוח? זה עצם הויכוח הכי עתיק של הפילוסופיה. אפילו המדענית המכובדת מדגישה שהיא לא מתקרבת לאיזור......

זה לא שאני מסכים עם הדואליזם של ליבוביץ(נהפוך הוא...).
אני יותר בכיוון של דניאל דנט. מאז שבילינסקי המליץ על הספר,התמכרתי בצורה קשה ליצירת המופת הזאת. כשפרופסור אסא כשר אמר לפני מספר שנים שהבעיה הפסיכופיזית לעולם לא תפתר-לזה הוא התכוון.תצחקו כולכם על הניו אייג'. עוד בסוף יתברר שיש שם משהו.

עוד בקטע של אשליה.......אמר ליבוביץ ובזה אני מסכים במאת האחוזים שמי שאומר שמדובר באשליה מביא את ההפרכה הניצחת לתפיסה המכניסטית,כי הרי אם זה תוצר פיזיקלי של מכונה אין זאת אשליה כלל ועיקר. בוא לא נשלה את עצמינו שמדובר באשליה. אשליה של אשליה היא האמת לאמיתה.
עוד תימוכין לעמדה המוצגת במאמר 476507
'
ציטטתי את המשפטים הספציפיים הללו רק בגלל שהוזכר שם הביטוי "רצון חופשי". נשוא המאמר ועיקר הדיון פה. כלומר, איזכור מופרכותו בהקשר חקר המוח.

ליתר דבריך - צריך לחשוב עליהם. באיזה ספר מדובר ובאיזו שפה?
עוד תימוכין לעמדה המוצגת במאמר 476508
Freedom evolves/ניתן לקנות בamazon.com בזיל הזול.

תיקון קטן: ההמלצה היא מירדן ניר בוכבינדר ולא מערן בילינסקי. ירדן,לך התודה והברכה.
עוד תימוכין לעמדה המוצגת במאמר 476509
(באמת תהיתי מדוע השם שלי הופיע שם. לא נורא, תמיד מחמיא לעמוד לצד ירדן :) )

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים