אפקט החממה 477378
האם יש קשר בין מחסור האורז לבין התחממות כדור הארץ? אני אשמח אם יענו לי על השאלה תודה ויום העצמאות שמח
אפקט החממה 595016
המחסור באורז ניגרם בגלל התחממות חשבונות הבנקים של ספקולטנטים בשוק האורז העולמי. מאז מחירי האורז ירדו במקצת.

מאז 2008 (השנה בה נשאלה שאלתך) עברו הספקולנטים לתחומים רבים אחרים — כגון ספקולציה במחירי הנדל"ן בארצות הברית, ספקולציות במחירי הנפט, ספקולציות במחירי ניירות ערך ומלוות (השקעות סולידיות ... עלק) — וכדומה.

אשר להתחממות הגלובלית שניצפתה בשנת 2002 (השנה בה התחיל הפתיל). מאז ועד היום עלתה הטמפרטורה הגלובלית בפחות מעשירית מעלה והנה זה פלא: לא קרה שום אסון כתוצאה מכך. בין המעטים שהרוויחו מההפחדות הם אמצעי התישקורת שמוכרים לנו הפחדות כדי שניקנה את השטויות שהם מוכרים לנו.
ער האט געזוגט 598010
"לא קרה שום אסון כתוצאה מכך"

וזו מניין לך? לית מאן דפליג שמאז שנת 2002 אירעו על פני הגלובוס עשרות (ואף מאות) אסונות שמקורם באקלים - בין הבולטים שבהם הצפות רחבות היקף וחסרות תקדים בתאילנד, בסין ובפיליפינים ובצורות חסרות תקדים באפריקה (יש עוד).

לפי מה קבעת שאף אחד מהם לא קשור להתחממות הגלובלית?
ער האט געזוגט 598018
לית מאן דפליג ?
דפליג דפליג ועוד איך דפליג.

חובת ההוכחה היא עליך, לא עלי. לא הוכח שום קשר סיבתי, לפי מודל פיסיקלי-מתמטי מדוייק, שמוכיח קשר בין האסונות האקלימיים לבין התחממות גלובלית משוערת של 0.1 C (עשירית מעלת צלסיוס) בעשר השנים האחרונות. אמרתי "משוערת" מפני שאפילו שיעור ההתחממות הגלובלית לא ניבדק באמינות מספקת. קורלציה, אפילו אם הייתה, שווה בדיוק כמו הוכחה אסטרולוגית שבה קושרים אסונות טבע לצירופי מזלות בשמיים רק משום ששני האירועים חלו בזמן סמוך.

לגבי אסונות אקלימיים, היו המון אסונות כאילו מאז ומעולם ויהיו המון בעתיד. אין שום הוכחה שכמות האסונות האקלימיים היום גדולה יותר מזו שהייתה לפני 100 שנה, לפני 1000 שניה ולפני 10000 שנה.

הדבר היחיד שגדל הוא שיפור טכנולוגיית העיקוב והגדלת האוכלוסיה , מה שמשפיע על מספר האסונות שנירשמים. אם יהיה אסון טבע היום בלאס ווגאס, הוא יגרום נזקים עצומים, אבל אסון טבע לפני 100 שנה באותו מקום לא היה ידוע בכלל, כי היה שם רק מדבר. יתכן שלפני 100 שנה אפילו לא היו יודעים שיש אסון טבע באיזור לאס ווגאס כי המעקב שם היה רופף.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים