הגאון מוילנא לא היה כל-כך גאון 478458
לגבי תיאורו של הכותב (במאמר המקורי, אם כבר שכחתם) על "הגאון מוילנה נחשב לגדול הרבנים של עם ישראל בדורות האחרונים הודות לידע העצום והבלתי נתפס שלו בכל תחומי היהדות וגם בתחומי רוח כלליים אחרים. בזכות ידע זה הוא הצליח להבין את סתרי התורה והקבלה, כפי שלא יכול היה שום אדם אחר. הוא היה ידוע כ"עכבר ספריות", שהעדיף לא לעשות דבר חוץ מללמוד עוד ועוד, עד שהקיף כל ידע קיים". אני מבקש להביא לכאן מובאה מקצרה מפיו של פרופ. ישעיהו ליבוביץ ז"ל, בספר "על עולם ומלואו", (עמ. 119): "כל העניין הזה של התייחדות בתורה הוא מזוייף. לא כמו הגאון מוילנא שהיה יושב בחדרו וסוגר את תריסי החלון גם ביום, כדי שאפילו אור השמש לא יפריע לו כשהוא יושב ולומד תורה. והתוצאה באמת לא היתה טובה. זו עובדה ואל נעשה אידיאליזציה. הוא לא הבין את פרשת החסידות וכמעט גרם לפילוג איום בעם היהודי. אילו הצליח, היה מוציא את החסידות מכלל היהדות. אבל על כל פנים לגביו באמת ניתן לומר "אין לו אלא תורה".
הגאון מוילנא לא היה כל-כך גאון 478463
אפשר גם לטעון טענה הפוכה: יתכן שלולא ההתנגדות מצד הגאון ואחרים החסידות היתה רדיקלית יותר, והיתה מוציאה עצמה מכלל היהדות כפי שקרה לחסידי שבתאי צבי. "מה אילו" זה דבר שלא עושים בהיסטוריה. בכל אופן, גם אם הגאון טעה בנושא החסידות זה לא מפחית מגאונותו. אינשטיין טעה לגבי תורת הקוואנטים כשקבע שאלוהים לא משחק בקוביות וזה לא הפך אותו לפיסיקאי "לא כל כך גאון".
הגאון מוילנא לא היה כל-כך גאון 478530
לי ניראה לגבי הגאון בוילנה שהוא היה אכן גאון בלמדנותו,אבל חסר כל הבנה מינימלית שהיא ביחסי אנוש. דהיינו לכאורה לפחות הוא היה חסר כל מה שאנו מכנים כיום ''אינטליגנציה רגשית''.
על פי כל התיאורים הוא הזניח למעשה את בני משפחתו והקדיש להם את הזמן המינימלי ביותר האפשרי מאחר שתמיד היו לו דברים חשובים יותר לעסוק בהם.
מן הסתם אם היה חי היום היו מאשימים אותו בהזנחת ילדיו,אבל מכיוון שחי בתקופה ובחברה אחרת שבה למדנות כזאת זכתה להערצה הכל כולל ילדיו התעלמו מכך אם כי פה ושם בין השיטין אתה מוצא בכתבי ילדיו ונכדיו שההתעלמות הזאת הפריעה להם קצת הרבה גם אם לא היו מודים בזה בפה מלא.
מצד שני העובדה היא שהוא יצר קבוצה של תלמידים מסורים שהיו מוכנים לבצע שינויים דרסטים בחייהם על מנת לישם את רעיונותיו ,אז אולי זה אומר שבכל זאת הייתה לו אינטליגנציה רגשית מסוג מסויים כדי למשוך אותם אליו בצורה כזאת .
למדן גאוני רגיל חסר כל כריזמה לעולם לא היה מצליח לעשות זאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים