חמין לשבת? 47985
אילו היו השלטונות הסובייטיים מפרסמים לפני 20 שנה קלטת בה נראה רונאלד רייגן מקבל עצות בענייני מדיניות חוץ מהאסטרולוג של ננסי, הייתי שוקל ברצינות את האפשרות שהקלטת "מבושלת".
חמין לשבת? 47988
ברור, אי אפשר להמלט מזה. אתמול בחדשות דיברו על זה שבממשל בוש חששו שהודאה כל-כך חדה וברורה תראה כמו בישול, ולכן לא ידעו אם כדאי לצאת איתה או לא. אז זה יכול להיות הפוך על הפוך על הפוך, אבל אי אפשר לצאת מזה. בכלים של היום, אין שום מניעה ליצור קלטת כזאת באופן דיגיטאלי - במיוחד כשמדובר באיכות כ"כ גרועה.

האם להאמין להם או לא? לא יודע. זה משנה למישהו?
חמין לשבת? 47999
מישהו יודע אם קיימת טכנולוגיה לזיוף קול באיכות כזו, שאלגוריתמים להשוואת חתימת-קול יכשלו בזיהוי ההבדל?
חמין לשבת? 48018
מישהו יודע אם קיימים אלגוריתמים להשוואת חתימת-קול המסוגלים לספק אבחנה טובה בתנאי רעש ואיכות הקלטה ירודה?
חמין לשבת? 48025
פעם יצא לי לעבוד בשיתוף פעולה עם חברה בשם NSC או NSP שהוקמה ע"י כמה דוקטורים מאשדוד, וזה בערך מה שהם פיתחו. המערכת שלהם לא עסקה דווקא בזיהוי דוברים על פי חתימת הקול שלהם, אבל היא ידעה לזהות תבניות של מלים מוכרות בתוך משפט שנאמר ע"י דובר מקרי בתנאים של רעש. המטרה היתה בזמנו בניית מערכות המופעלות ע"י דיבור אשר יותקנו ברכב ויבינו את הנהג היטב גם כשהרכב רועש.
חמין לשבת? 48032
נשמע לי כאילו הם פיתחו בדיוק את ההיפך ממה שדרוש במקרה דנן. המחשב שלי, לדוגמא, כולל כחלק ממערכת-ההפעלה שתי תת-מערכות לזיהוי קול: אחת מהן פעולת בדומה למערכת שאתה מתאר: היא מזהה פקודות קוליות ללא צורך באימון וללא תלות בזהותו של הדובר. השנייה, לעומת זאת, מותקנת בכניסה ומבקשת ממך לומר משפט מסויים (שקבעת מראש), ומאפשרת לך גישה למחשב רק אם היא מזהה אותך כדובר המקורי - זה מה שנקרא זיהוי חתימת-קול.
חמין לשבת? 48034
למרות השוני מבחינת היישום, יש הרבה משותף בין אלגוריתם מספר אחת (זהה את המלה ''גזר'' או את המלה ''חסה'' בתוך המשפט הבא שיגיד אדם שאינו מוכר למערכת) לאלגוריתם מספר שתיים (החזר קוד משתמש חד-ערכי במידה ודובר המשפט הבא מוכר למערכת) ולאלגוריתם מספר שלוש (זהה מה אומר הדובר הבא מתוך אוצר המלים שהוא עצמו אימן בהן את המערכת בעבר). יש הרבה הבדלים באפליקציה, אך המנגנון התשתיתי המסוגל בין השאר לזהות פונמות ומלים בתוך משפט שנאמר ברצף, להתאימן מול דגימות כלליות או תלויות-דובר ולייצר מקדמי מובהקות להתאמה זו, הוא דומה למדי בכל שלושת היישומים ובהרבה יישומים אחרים של זיהוי דיבור.

אגב, כדי לייצר דגימה כללית (כזאת שהמחשב יזהה היטב בלי אימון מוקדם מצד הדובר) היה צורך בהקלטה של למעלה מעשרת אלפים איש ואיחוד כל הדגימות הללו לכדי מודל אחד.
חמין לשבת? 48357
אני מצטער להגיד, כמישהו שמתעסק בגרפיקה ממוחשבת, שהתאוריות קונספירציה שלכם בדבר "בישול" הקלטת הזו הן מנותקות לחלוטין מהמציאות.
אין שום סיכוי הגיוני שאפשר להגיע בעיבוד תמונה+עיבוד קול דיגיטלי למה שראינו ושמענו מהקלטת הנ"ל. לפני שתתנו דוגמאות למה ניתן לעשות היום בגרפיקה ממוחשבת ע"י הבאת סרטי הוליווד כדוגמא, אני מצטער להודיע לכם שכאשר בגרפיקה של בני אדם עסקינן התעשיה לא הצליחה לייצר אפילו דמות אנושית ממוחשבת אחת אשר בעל מקצוע לא יכול לזהותה בקלות כגרפיקה ממוחשבת (CGI).
האמת היא שאפילו לא הצליחו כל כך לייצר דינוזאורים אמינים במיוחד (למרות שלהדיוטות בתחום זה פארק היורה נראה ממש ריאליסטי)...

לפי מה שאני ראיתי בקלטת הזאת (וישבתי דבוק למסך הטלויזיה על מנת למצוא ולו פיקסל סורר אחד) לא מדובר בזיוף. אני יכול אפילו לנחש שאם יבדקו את טביעת הקול יגלו שמדובר בקולו של בין-לאדין.

האם זה בלתי אפשרי שזה זיוף ? לא. האם זה סביר ? ממש לא.

עפ"י התער של אוקהם : לא עדיף להניח שידידנו אוסמה באמת קשור לפיגועי הטרור ? האם זה כל כך בלתי סביר ?
חמין לשבת? 48359
התער של אוקהם הוא לא ''ההנחה הפופולרית ביותר היא הנכונה''.

אם מנסים ליישם את התער של אוקהם על המקרה הזה התוצאה עלולה להיות שהטייסים כיוונו את המטוסים בעצמם אל המגדלים (מינימום גורמים חיצוניים).

בקיצור, לא ניתן ליישם את התער על מקרה בו לא ידועים כל הפרטים הרלוונטיים.
חמין לשבת? 48583
התער של אוקהם הוא אומנם לא "ההנחה הפופולרית ביותר היא הנכונה", אך אין לכך שום קשר למה שאני אמרתי. דרך אגב תאוריות הקונספירציה הנ"ל הן דווקא ההנחות הפופולריות ביותר (ביחוד באייל ובתיקים באפילה). טענות בישול הקלטת הן כטענות שצילום כדור הארץ ככדורי הן מפוברקות (הרבה יותר קל לפברק "צילום" כזה דרך אגב).
האם אתם לא חושבים שמספר אנשים בדקו כבר את חתימת הקול מהקלטת והשוו אותה לזו של בן לאדן (חתימת קול היא יחודית בדיוק כמו טביעת אצבע, רשתית העין וצופן הד.נ.א שלכם, למרות הפילסוף בהודעות קודמות מעולם לא שמעתי על יכולת לזייף חתימת קול באורך של 60 דקות או בכלל, אפילו לא בחוברות כמו SCIENTIFIC AMERICAN אשר מדברות על מה אפשרי מבחינה תאורטית ולא טכנולוגית. תקנו אותי אם אני טועה)?

דרך אגב, כפתי מאמין לכל דבר, אני אפילו מניח שהתרגום בתחתית הוא תרגום אוטנטי לנאמר למרות שאינני מבין את השפה המדוברת (אני מצטער על חוסר הספקנות הבוטה, אני מבטיח ללמוד את שפתו של ידידנו אוסמה בהקדם האפשרי).

לא ניתן ליישם את התער של אוקהם על מקרה בו לא ידועים כל הפרטים הרלוונטים ??? מה ??? אם היינו יודעים את כל (!)הפרטים הרלוונטיים היינו יודעים כבר את האמת לאמיתה ולא היינו צריכים לבנות שום מודל תאורטי על מנת לתאר את המציאות.

דווקא כאשר חסרים פרטים יש צורך בבניית מודל ורק אז יש צורך בשימוש בתער של אוקהם (משום שמודלים רבים ושונים יכולים לתאר את המציאות באופן שקול).
חמין לשבת? 48710
אני רוצה לתת לך עצה שאני כל הזמן חוזר ונותן לעצמי: לא להתרגש לנוכח תמיכה מוגזמת בתיאוריות משונות ששורת באייל מימים ימימה.
השלם עם התופעה והשתדל להינות.
מי אמר גרפיקה ממוחשבת? 48363
לאטקעס לחנוכה? 48381
אני לא יודע אם לזה התכוון מיץ בשאלתו ''מי דיבר על גריפקה ממוחשבת'' - בכל אופן, אני מניח שהדרך הקלה יותר לבשל קלטת כזו היא למצוא כפיל, וכפיל-קול, ורק להסתייע בקצת איפור. לא רק בן-לאדן מבין בלואו-טק.
לאטקעס לחנוכה? 48584
אם היה מדובר בכפיל קול, העובדה שאין זהות בחתימת הקול היתה כבר מופיעה כידיעה בפריים טיים של החדשות.
בעולם של מיליארדי בני אדם מישהו כבר היה בודק ואם הוכחה מדעית היתה בידיו לא בלתי סביר להניח שרשתות החדשות בעולם היו דואגות לחטוף את הידיעה כסקופ מוצלח במיוחד?

אם זה נראה כמו ברווז ויש לו חתימת קול של ברווז והוא זז כמו ברווז והוא אומר דברים זהים לדברי ברווז, כנראה שזה ברווז.
חמין לשבת? 48464
Hmm.. and what if Bin Laden and his cohorts have already been caught, and were forced to assist in the creation of this tape? Doesn't it make a bit more sense than Al Qaeda making incriminating tapes of themselves, and those "accidentally" getting into American hands?
חמין לשבת? 48473
אתם יודעים מה... אתם צודקים.
גם הצילומים של הטיסה לירח היו מפוברקים (אפילו בסטר טרק הגיעו לאפקטים משובחים יותר).
רצח קנדי היה גם פיברוק ועד היום הוא חי בשלווה על אי בודד עם איטי, קורט קוביין ואלביס.
רצח רבין היה מפוברק ע"י המוסד, ויגאל עמיר היה חיזר שקיבל עבודה צדדית.
עראפת הוא סייבורג שבנה שרון על מנת שיוכל לפתוח במלחמת לבנון 2.
האייל הקורא הוא אשליה והוא בעצם אתר פלסטינאי אשר נועד לדלות מידע חסוי ומסווג מהשמאל הישראלי.
חמין לשבת? 48479
האייל הקורא הוא מיזם של אל-קיעדה
חמין לשבת? 48491
שיט, טל, עלו עלינו.

נו, לפחות אפשר לגדל מחדש את הזקן.
חמין לשבת? 48585
No it doesn't.
Bin Laden is a religious fanatic, he is willing to die for his cause, it is much more sensible that he made those tapes to empower his and Al Qaeda's name among the believers.
חמין לשבת? 48000
אני מאמין לאמריקאים.
הם לפעמים מגבילים פרסום חומר שבידיהם, אך איני מאמין שיעשו מעשה הונאה כזה. גם אם מישהו שם ינסה לעשות דבר כזה, אנשי המקצוע שיעסקו בכך לא ישאירו סוד כזה חסוי, וידליפו אותו. (גם אצלנו)
חמין לשבת? 48055
באחת התוכנית ברדיו צחק השדרן על הנושא.

הוא תיאר איך הם עשו זאת בערך וזה משהו כזה.
במהלך השתלטות על אחת הערים במקרה כמה אנשים החליטו להכנס לבית ולבדוק אם יש בו קלטות, במקרה הם מצאו במקרה סליק של קלטות ובסליק הם עברו קלטת אחת אחרי השניה עד ש במקרה מצאו את זה. (ועל כך נאמר נו באמת)

עכשיו היכולת של האמריקאים בעיקר בבידור היא המגדולות בעולם ואני בהחלט חושב שהם זייפו את זה.
חמין לשבת? 48150
צריך להיות אידיוט מושלם כדי לזייף קלטת כזאת, במיוחד עכשיו, כשהמלחמה כבר פחות או יותר גמורה והעולם האיסלמי לא נסחף לג'יהאד.

אם היתה מתגלית עכשיו קלטת שמפלילה את סאדאם חוסיין, הייתי יותר חשדן, אבל גם אז לא הייתי ממהר להאמין שהיא זויפה. התועלת שבזיוף מתגמדת לעומת הנזק שבאפשרות שהזיוף יתגלה.

גם הסיפור על איך התגלתה הקלטת פחות מופרך ממה שאתה עושה ממנו. אוסף של קלטות באפגניסטן הוא קצת פחות שכיח מאוסף כזה בישראל, ולא מפתיע אותי שבמסגרת איסוף מודיעין צופים גם בקלטות שנמצאו. דווקא אם זה היה זיוף, יותר הגיוני שאיזה רוכב אופנוע רעול פנים היה מוסר את הקלטת לאל ג'אזירה.
חמין לשבת? 48167
וכמובן שכל מחבל ידוע דואג לצלם את עצמו בווידאו על מנת שיוכלו האמריקאים עם יהיה צורך להשתמש בזה.

אני באמת רואה איך בן לדן מתקשר לאחד הערצים בארצות הברית וטוען מה פתאום זה בכלל לא נכון.

מעולם לא אמרתי שהאמריקאים הם לא אדיוטים בהרבה דברים. הסיכוי למצוא קלטת של סדאם דווקא אמור להיות יותר פשוט ולו משום שהוא די אוהב את המדיה והתקשורת סביבו.
חמין לשבת? 48238
אולי הם צילמו בעצמם?
חמין לשבת? 48368
כמובן והם נזכרו שיש להם קלטת כמה חודשים אחרי שהמקרה קרה. נו באמת

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים