וויקימוס 482343
. המערכת תגביל אוטומטית מס מאמרים שיכולים לעלות בחודש או מינימום שבועות בין מאמר למאמר.
. הקוראים יערכו את המאמר
. הקוראים ידרגו את רמת עריכתו של המאמר. כמינימום קוראים יצביעו שהמאמר בסדר הוא יסגר לעריכה.
. בנתיים אפשר יהיה לבגיב למאמר בוסר
יהיה מעניין אם רק כמה קוראים אקטיביים יערכו מאמרים, למשל מוסגולמי וסמיילי יתחרו על אותו מאמר
וויקימוס 482344
מי יצליח לקרוא מאמר שיערך על ידי מוסגולמי וסמיילי?
וויקימוס 482346
מי שיצליח המערכת תבחר אותו אוטומטית לעורך ראשי
וויקימוס 482352
אם הנ''לים יהיו לעורכים הראשיים, ייבחרו האיילים אוטומטית ע''י ארגון הבריאות של האו''ם כקבוצת האנשים הראשונה בעולם שהצליחה להתגבר על הבעיה הקטנה של הצורך האנושי באספקת חמצן. זה יהיה צעד גדול לאדם וצעד אדיר לאנושות, אבל לא נראה לי שזה מה שיפתור את בעיות העריכה.
וויקימוס 482356
אז אתה מבקש שלא נציע את עצמנו? טוב.
וויקימוס 482357
חו''ח הכל ברוח טובה. חושבני שדווקא אתה יכול להיות עורך טוב בגלל הנטיה לסדר וקפדנות.
וויקימוס 482358
אני מתגובה 482352, וע"מ למנוע טעות אופטית כלשהי העשויה להיווצר כאן, ברצוני לציין כי אינני מסכים עם בעל/ת תגובה 482357. אני באמת סבור ששניכם, אתה והמוס, אינכם מתאימים להשתתפות בעבודת הצוות הנדרשת ממערכת, כל מערכת, וזאת מבלי להביע דעה כללית שלילית על האינטליגנציה, כושר הביטוי והכישורים בכלל - של מי משניכם, ותוך שאני מכיר ומעריך תכונות אלה באישיותכם.
וויקימוס 482441
נבחרת בזאת לעורך!
בלוגמוס 482374
כל קורא רשום יוכל לפרסם "מאמרים" (להלן פוסטים) בתת מתחם אישי בתוך האייל, כל אחד יוכל לפרסם תגובה לכל פוסט/תגובה של כל אחד אחר כמו היום, מגיבים משלמים יוכלו גם לעצב את המתחם האישי שלהם. המערכת תתרכז בחסימת טרולים, מחיקת תגובות לא חוקיות פרסום "פוסטים מובחרים" וספירת כסף.
בלוגמוס 482379
אז אתה רוצה שהאייל יהפוך לישראבלוג?
בלוגמוס 482381
רוצה? אני רוצה שאתה תחזור לערוך את האייל. יש סיכוי?

אבל אם כל מה שניתן לי לבחור זה בין האייל סגור, לאייל מתחרה בישראבלוג, אני מעדיף את האופציה השניה. לאייל יש מערכת תגובות ידידותית שגם מאפשרת לך לעקוב לוגית אחרי הדיונים וגם לראות איך הם מתפתחים עם הזמן. אני לא מכיר עוד מערכת בלוגים שמאפשרת את זה בעברית בחינם.
בלוגמוס 482382
מה רע במערכת התגובות של ישראבלוג? (שלא תבין אותי לא נכון, יש לי הרבה בעיות עם ישראבלוג, אבל זו לא אחת מהן). גם לוורדפרס יש מערכת תגובות לא רעה אם משתמשים בתוסף שרשור תגובות.
בלוגמוס 482387
עד כמה שידוע לי בוורדפרס ובישראבלוג אי אפשר לראות רק את התגובות החדשות, ושאתה נכנס לדיון של כמה מאה תגובות שרק חמש מתוכן חדשות ואת השאר קראת, אז לך תחפש את החדשות.

וכן, אני באמת רוצה שתחזור לערוך את האייל.
בלוגמוס 482424
תארגנו לי 1500 ש"ח לחודש ויש על מה לדבר. :)

(לא, סתם).

אם כבר ענייני כספים, אני דווקא מקווה שמישהו יסכים[*] להרים את התרומה הדרושה כדי לשמור את האתר באוויר (אולי בצורה סטטית, בלי המנוע שמאפשר הוספת תגובות חדשות), כך שלא יאבד כל מה שנכתב פה בכמעט עשור האחרון.

[*] אם טל בכלל יסכים לאפשר את זה.
בלוגמוס 482436
גם לשם מטרה זו (בתקווה שלא נגיע לכך ותימצא דרך לשמור על ''האייל'' בריא ובועט) אתרום בשמחה.
המדיום הוא המסר 482452
מערכת התגובות היא חלק גדול מאוד ממה שעושה את האייל למה שהוא (ועין הדג, גם, דרך אגב).

אני לא מכיר מערכת דומה ליכולת הדינאמית של האייל לזכרון והצגה מה נקרא ומה לא בבלוגים או בפורומים אחרים. היכולת הזו מאפשרת למשתמשים לעקוב בצורה נוחה אחרי דיונים - הרבה אחרי שהדיונים נקברים בעבר. הסיבה שאין את הפונקציונאליות הזו בישרא או ורדפרס היא בגלל שהיא לא דרושה בבלוגים אישיים שבהם יש תגובות בודדות, או עשרות לסיפור - ובהם בדרך כלל לא מתפתחים דיונים בצורה שהם מתפתחים במקום כמו האייל (ואולי זה תוצאה של המדיום עצמו?).

- זו אחת משני הסיבות העקריות שהאייל *עדיין* קיים. בניגוד למה שאני חשבתי שיקרה: אני חשבתי שהוא יסגר בערך שנה אחרי שהעורך הראשי עזב אותו וחלק גדול מהכותבים שהוו את גרעין הקהילה - פתחו בלוגים משלהם.

האינרציה פשוט מחזיקה מעמד יותר זמן בגלל הדיונים המתמשכים ובגלל האנשים שנשארו פה. מבחינתי ברב המקרים שווה להכנס למאמר בגלל התגובות והדיונים- לא בגלל המאמרים עצמם.

עם כל הכבוד - בימינו אין הצדקה אמיתית לקיום אתר תוכן גולשים שדורש מטה-עריכה דרקונית ברמת כתב עת אקאדמי שנעשה ע"י נושאי תפקידים מוגדרים בחינם ובהתנדבות.

טוב, אז מכיוון שדי ברור שבמתקונת הנוכחית האייל לא יוכל לשרוד, נשאלת השאלות: מה כן אפשר לעשות? והאם צריך לעשות בכלל?

אענה על השאלה השניה קודם: לדעתי כן. צריך לעשות. לאייל יש משמעות גדולה מאוד כקהילה ומקום לדיונים מעבר למערכת הטכנית הנפלאה שעליה הוא עומד. יהיה חבל לסגור אותו - נסתכל רגע על מערכות דומות שנסגרו (או הפכו ללא רלוונטיות): אולטינט, הפורומים של iol , ערוצי irc מסויימים שנעלמו - האם אנחנו מתגעגעים לאינטראקציה שהיתה בהם?

I know I do.

מה שיכול להציל את האייל זה לא "עורכים" או יותר כתיבה איכותית לאייל - במסגרת תפקידית דומה לעבר - זה לא אפשרות ברת קיימה מבחינה אסטרטגית.

נניח שיבואו עורכים חדשים וכותבים חדשים.. כמה זמן יקח עד שלהם ימאס? כמה זמן יקח עד שהם יבינו שהיתרון של האייל מול ניהול בלוג עצמאי(קהילה+מערכת) לא מצליח לפצות על החסרון (חוסר מיתוג עצמי, חוסר כתיבה אישית, המון השקעה ואנרגיה בדיונים פוליטיים עם עורכים אחרים באייל). הבעיה איננה עם זה שלעורכים הותיקים של האייל סתם נמאס מכתיבה בגלל ילדים, עבודה, חיים - זה לא נכון, לרובם (אם לא לכולם) יש בלוגים אישיים חיים שנותנים מענה לרב הצרכים שהאייל פעם סיפק בצורה יחודית.

המצב הזה רק הופך להיות יותר מובהק.

אז מה כן אפשר לעשות?

טוב. דבר ראשון צריך לנתח למה האייל כבר אינו אטרקטיבי לעריכה וכתיבה של מאמרים. ולנסות למצוא את האיזון בין הפארמטרים שאפשר יהיה לטפל בהם ברמה שהרוח הכללית שלו תשמר.

אפשרות אחת סבירה לדעתי: אם כבר "עורכים" - אז האייל צריך להפוך לאגרגטור של תוכן קיים - בבלוגים בעיקר (אבל לא רק) - שינצל את שני היתרונות שעדיין קיימים לאייל להמשיך להוות פלאטפורמה לדיונים מעניינים:

- המערכת הטכנית עצמה

- הקהילה שהאייל יצר בשנות קיומו.

אם במקום לערוך ולכתוב תכנים שמתאימים לאייל - העורכים יפנו תשומת לב לתכנים שעומדים בסטאנדרטים של האייל (אולי ברמת לינק, אולי ברמת העתקת פוסט ברשות, צריך למצוא את הדרך לבצע את זה בפועל) - כולם ירוויחו. לדעתי.

מהבחינה הטכנית זה נראה לי טריוואלי. למעשה מערכת דומה כבר קיימת באייל - מערכת החדשות. זו רק שאלה של הגדרת האנשים שיסכימו להיות העורכים, והגדרת נהלים די ברורים לקריטריונים של אילו תכנים נכנסים, ואילו לא. אפשר ללכת צעד אחד רחוק יותר - ולאפשר לאנשים להציע חומר שכבר נכתב באתרם לפרסום*. ואפשר ללכת אפילו רחוק יותר - אפשרות פירסום על פי מערכת דירוג של חברים (ותיקים שמכירים את האופי וסטאנדרט של האייל) - שיהיו סוג של עורכים.

* מה שיסגור מעגל בהתחשב בזה שהשראה הראשונית לבנית המערכת הטכנית של האייל היתה -slashdot.org
המדיום הוא המסר 482453
המדיום הוא המסר 482455
מה שמצחיק שהיה לי את הפוסט הזה של דובי פתוח בטאב אחר בדפדפן ועדיין לא קראתי אותו...

בקיצור - דובי חשב פחות או יותר על אותו פתרון אבל לא ישמו אותו בגלל שהמערכת היתה, איך נאמר, טיפה מקובעת. נו טוב, קורה. על פי מה שדובי כתב נראה שחלק גדול מהבעיה היא המבנה הבירוקראטי של המערכת עצמה - אבל זה משהו שהמערכת צריכה לבדוק בעצמה.

נראה לי שזה זמן טוב לצאת מקיבעון. או אולי להציע פתרון אחר אפשרי.
הבהרה קטנה.. 482454
מיד אחרי שכתבתי את המשפט הזה:

"עם כל הכבוד - בימינו אין הצדקה אמיתית לקיום אתר תוכן גולשים שדורש מטה-עריכה דרקונית ברמת כתב עת אקאדמי שנעשה ע"י נושאי תפקידים מוגדרים בחינם ובהתנדבות."

הבנתי שיהיה קל מאוד לעשות את ההקבלה הלא נכונה עם האתר הזה של הצעירים, נו... איך קוראים לו... קיפיפדיה או משהו כזה.

הכוונה שלי היתה לאתר תוכן גולשים שמוגדר במבנה "בלוגי" - מאמר ותגובות, שבו לקהילה תפקיד מרכזי בהגדרת אופי האתר.

ויקיפדיה קצת שונה מהאייל. גם בגלל שמבנה העריכה של ויקיפדיה הוא כמעט לחלוטין שטוח - כל משתמש הוא עורך - וגם בגלל שהוא פונה לקהל הרבה יותר מגוון וגדול מהאייל. הפונקציה שלו היא בראש ובראשונה משאב מידע "יבש" ולא מקום בהכרך מקום לדיון וקהילה (זה נוצר כתוצר משני שעוזר לאתר לצמוח, אבל אינו ה"אופי" של האתר) בקיצור - לא אותו דבר.
המדיום הוא המסר 482471
מעניין. בלי להתייחס לעיקר, רק הערה שולית: כתבת "הבעיה איננה עם זה שלעורכים הוותיקים של האייל סתם נמאס מכתיבה בגלל ילדים, עבודה, חיים - זה לא נכון, לרובם (אם לא לכולם) יש בלוגים אישיים חיים שנותנים מענה לרב הצרכים שהאייל פעם סיפק בצורה ייחודית".

לי יש בלוג אישי מ-‏2001, לטל יש אתר אישי כבר X (=המון) שנים לפני כן, לטלי היה כתב עת שלם כבר לפני 3 שנים, ערן מחזיק בלוג כבר שנתיים-שלוש(?). ואני די בטוחה שכולם כתבו שנים לפני כן באופן פעיל ותדיר ביותר מפורום אחד, לבד מהאייל, בפלטפורמות אחרות (לא יודעת לגבי האחרים, רק אני סופרת 3 פלטפורמות מקבילות נוספות שבהן כתבתי, ערכתי, ניהלתי וכולי).

עייפות החומר קיימת, אבל לא בגלל ריבוי הערוצים לכתיבה אישית - הגורם הזה תמיד היה קיים.
הקישור הגורדי 482513
בהמשך לרעיון הטוב של הבאת חומר מהאינטרנט, למה לא להתחיל מהבלוגים האישיים של העורכים? זה חומר שכבר כתוב, וכבר ערוך, אז... למה לא, בעצם?
בכל יום לומדים דבר חדש 482535
אופססס, לא ידעתי שגם לערן יש בלוג (האחרים מוכרים לי). אז עכשיו עיינתי בו וראיתי באחד הפוסטים הפניה בלתי מחמיאה (נוזפת קצת, יש לומר) לפתיל באייל, בהשתתפותי. סקר: האם פעילותך האיילית/האינטרנטית-כללית הובילה אותך לתובנות עצמיות חדשות?

לא יודעת איך זה אצלכם, איילות-איילים, אבל אני, בכל אופן, הסקתי בשלב מאוחר יחסית בחיי, הן מן הפעילות האיילית שלי עצמי ובעיקר מכמה דעות שהובעו ביחס אלי - שאני אדם מאוד לא סימפטי. איך זה שכל העולם וקוזינתו עשו ת'צמם תמיד שהם מתים עלי? למה אף'חד לא דאג לגלות לי כבר לפני שנים, עוד לפני פרוץ הרשת, שאני חרא של בנאדם? לא יפה! הלו-הלו, אתם שם מהעולם האמיתי, מה עוד אתם מסתירים?... :-).
בכל יום לומדים דבר חדש 482569
לא רק אתה. מעולם לא תיעבו אותי בחיים האמיתיים כמו שתיעבו אותי ברשת, ואם תיעבו, מעולם לא טרחו לומר לי את זה במילים איומות כמו שאמרו לי ברשת (לא באייל דווקא). וכל זה בלי סיבה ממשית ומוצקה.

לצערי או לשמחתי, לא יכולה לומר שברשת אהבו אותי יותר מאשר בחיים האמיתיים.

_________
ברקת, שהיתה מידרדרת בקלות לטיפה המרה ושותה כדי לשכוח, לולא מצבה המחייב.
בכל יום לומדים דבר חדש 482571
_____________
"מצבה המחייב"
הריון?
בכל יום לומדים דבר חדש 482599
מה לעשות, קורה.
בכל יום לומדים דבר חדש 482583
האלמונית שהגבת עליה הייתה אשה, הרי היא כתבה "לא יודעת"!
וגם אני אתכן, אם כי לא לגמרי. כלומר, נראה לי שיותר משמתעבים אותי כאן, בעיקר בזים לי בוז אינסופי, קוסמי ואקזיסטנציאלי. בעצם, הייתי צריכה להתנדף מכאן כבר מזמן, ובכל זאת אני חוזרת בכל פעם לקבל עוד מנות הגמדה שכאלה.
נו טוב, מי יידע את נפש האדם...
בכל יום לומדים דבר חדש 482596
כנראה שאני אוטיסט מושלם. אני הרגשתי כלפיכן ההפך בדיוק.
בכל יום לומדים דבר חדש 482597
חן חן, חמוד אתה!
בכל יום לומדים דבר חדש 482600
נו, אז הגבתי לאלמוני גנרי.
בכל יום לומדים דבר חדש 482601
אותי מעולם לא תיעבו ברשת באותו הלהט בו תיעבו אותי בחיים האמיתיים, אבל זה גם נמשך הרבה פחות זמן. בכלל, רגשות ברשת נוטים להיות כמו שריפת קוצים: עזים מאוד, קצרי מועד וחסרי סיבה ממשית.
בכל יום לומדים דבר חדש 482627
אבל יש לי הרגשה שגם את (כמו כל אחד אחר) הופכת להיות הרבה פחות מנומסת למראה דיעה טיפשית בעיניך כשמדובר באינטרנט.
בלוגמוס 482384
אה, ואתה ממש לא רוצה שאני אחזור לערוך את האייל. טל המסכן יקבל התקף לב.
בלוגמוס 482442
האם אני מריחה כאן איזה קרע בינך לבין טל? אבוי לכם!
בלוגמוס 482445
חלילה. הדוב מתבדח.
בלוגמוס 482446
תודה לאל, ישתבח שמו. אבל איך אפשר להתבדח בימים קשים כאלה???

(אגב - אני עורכת במקצועי, ואשמח לנדב כמה שעות שבועיות למען האתר. מה עליי לעשות?
בלוגמוס 482449
לכתוב למערכת editors@haayal.co.il
בלוגמוס 482500
אפשר להתחיל בלסגור סוגריים ולצמצם בסימני פיסוק.
בלוגמוס 483197
אבל תמיד הסנדלר הולך יחף, לא?
בלוגמוס 482457
חס וחלילה (למרות שעשיתי בביקור האחרון שלי בארץ משהו שהוא עדיין חייב לי כאפה עליו). רק התכוונתי שכדי שאני אתפקד טל צריך להפעיל את המנואלה בגב שלי (היא מופעלת באמצעות אמירת המילה "נו?!"), ואני חושש לבריאותו של הבוס המקשיש.

(טוב, עכשיו הוא ישנא אותי לעד :) )
בלוגמוס 482461
נו!
וויקימוס 482426
כבר ניסו מערכות ציונים וסינון כאלה. הפעם האחרונה שבדקתי היתה לפני שנים, אבל הכי רחוק, לדעתי, הגיע http://kuro5hin.org ; בלי שום עורכים עם פריבילגיות מיוחדות בכלל, רק הצבעות של קוראים ואלגוריתמים סטטיסטיים למיניהם. זה לא ממש עבד טוב בשום מקום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים