יש לי שאלה 485523
שקשורה למאמר באופן מעט עקיף - האם ידוע למישהו על מיעוט כלשהו שלמרות נתוני פתיחה כ"כ גרועים (מהגרים ממדינה נחשלת או מפותחת הרבה פחות, דיכוי היסטורי וכו') הצליחו להשתלב? ולא אכפת לי כמה זמן עבר מהיום בו הם החלו להנות מזכויות פוליטיות שוות, או אם הם חיו תחת משטר קפיליסטי, סוציאל-דמוקרטי או כל דבר אחר. אני לא מצליח להעלות על דעתי אף מקרה כזה.

המיעוטים האסיאתים (יפנים, הודים וכו') בארה"ב עושים חיל, כך מספרים (אני לא נשען על אף נתון אלא רק על שיחות סלון) אך אני לא חושב שהם עונים על הקריטריונים שהצבתי. אני חושב שעוד דבר שמאגר את כל המיעוטים שעולה לי בראש הוא הסולידריות הפנימית שלהם, שיתכן ומונעת את התקדמותם ויתכן שהיא נובעת מאי-התקדמותם.

בכל מקרה, אשמח לתשובה.
יש לי שאלה 485527
יהודים באירופה.
מזרחיים בישראל.
אפריקאים בנבחרת הכדורגל של צרפת.
יש לי שאלה 485583
המזרחיים בישראל הם לא ממש קבוצת מיעוט, ואני חושב שההתפלגות של הקבוצה הזו לא מעידה על השתלבות מוחלטת. כשמסתכלים למעלה המצב די טוב - יש המון מזרחים עשירים, משכילים וכו', אני מניח שמצבם די סביר ביחס לאשכנזים. אבל אני חושב שאנחנו קצת משקרים לעצמנו אם אנחנו חושבים שאין כאן בעיה, והיא דווקא מלמטה - בבתי הכלא, למשל, יושבים מעט מאוד אשכנזים והרבה מאוד מזרחיים יחד עם קבוצות מיעוט אחרות.

יהודים באירופה זו בהחלט דוגמא טובה. אני חושב שהיא עדין מאוד נדירה ביחס לדוגמאות ההפוכות.
יש לי שאלה 485575
יהודים בכל מקום בו היו כמעט, ברב המקרים ללא זכויות פוליטיות שוות או זכויות בכלל.

שחורים אמריקאים צאצאי עבדים הם הקבוצה עם ההצלחה הקטנה ביותר סטטיסטית מכל קבוצה אחרת, כולל מהגרים לא חוקיים ממקסיקו. מהגרים שחורים מאפריקה מצליחים הרבה יותר, מהגרים שחורים מהקריביים גם מצליחים יותר כך שלא מדובר רק באפלייה על רקע צבע עור. בספרו הצליח מאד פריקונומיקס נגע לויט בכמה מהגורמים, אחד המעניינים שבהם הוא הדחייה הקהילתית לכאלו שנתפסים כ''מתלבנים'', שלהתנהג לבן פירושו לעיתים לעבוד בחברות שנפתסות לבנות(או לעבוד בכלל), לתת לילדיך שם ''לבן'', להצליח בלימודים(כן), להתחבר עם לבנים וכו. זהו נגע קהילתי שאפשר אולי להבין את הסיבות לו, אבל קשה להצדיק את התוצאות הקטסטורפליות שלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים