בית המשפט חושב קצת אחרת 487372
לא כדאי לרופא להתחשב במה שהוא יודע (או חושב שהוא יודע) על התרבות והאמונות של המטופל.
בית המשפט עלול לשפוט אותו לפי מבחני "האדם הסביר" החד-תרבותיים.
בית המשפט חושב קצת אחרת 487374
בדיוק להפך. אם הרופאה היתה מכירה את התרבות החרדית ומכבדת את מטופליה החרדים, היא היתה יודעת שחשוב להסביר להם מה זה בדיקה של חלבון עוברי (בגלל שילדה חרדית שלמדה בבית ספר חרדי ונכנסה להריון ראשון בטח לא יודעת בדיוק מה זה חלבון...) והיא היתה מבינה שיש מקרים בהם גם חרדים יכולים להפיל, ושבכל מקרה, החובה שלה היא להסביר להם...
בית המשפט חושב קצת אחרת 487389
רק הערה קטנטונת - רוב החרדיות לומדות לימודי חול ברמה די גבוהה בתיכון (כולל על חלבונים...), חלק לא קטן מהן עושה בגרות מלאה עם ציונים יפים בהחלט.

הבורות ש"האייל האלמוני" מייחס לחרדים בתחום הביולוגיה רלוונטית כשמדובר בבנים שמנועים מלימודי חול בשל חשש "ביטול זמן". בנות, בנוסף ללימודיהן בתיכון, קוראות בשבועונים מצוינים כמו "משפחה" ו"בקהילה" על הנושאים האלו ברמה ראויה ביותר.

אגב, כמובן שלמרות הסטטיסטיקות ישנם בנים חרדים שיודעים ביולוגיה די הרבה. אני בטוח שישנן פה ושם בנות (חרדיות וחילוניות) שזה זהן למדו מה זה חלבון בבית-ספר לא עוזר להם כמשתמשים בביטוי "חלבון עוברי" :)
בית המשפט חושב קצת אחרת 487390
מעניין מי כותב בשבועונים המצויינים הללו.
בית המשפט חושב קצת אחרת 487391
משפחה (שבועון) [ויקיפדיה]

בקהילה [ויקיפדיה]
בית המשפט חושב קצת אחרת 487392
תודה, אבל עדיין לא ברור אם מי שכותב את הדברים המחכימים הם גברים שלא למדו לימודי חול או נשים. ב''במשפחה'' ראיתי שיש עורכות לכמה מוספים. ב''בקהילה'' לא ראיתי פירוט.
יש כלל אחד בשבועונים חרדיים: 487700
אם הכותב מזדהה באות ראשונה של שמו הפרטי בלבד, זו בד''כ אשה. מעבר לכך, יש עדיין כמה חרדים שלמדו לימודים כלליים, ואפילו כמה דוקטורים חרדים, וגם כמה חרדים שיודעים לגשת לגורמים מקצועיים. זה לא שיש מסך ברזל שמונע מכל גבר חרדי שהוא לדעת שום דבר בביולוגיה.
יש כלל אחד בשבועונים חרדיים: 487701
בינתיים מישהו שלח לי אימייל עם פחות או יותר אותם דברים, וגם הוסיף שהרבה פעמים הם נעזרים בכותבים חילוניים. אני מתאר לעצמי שהרבה חילוניים גם מקבלים את המידע שלהם ממדורי העצות בעיתונים.
בית המשפט חושב קצת אחרת 487381
''מעדותה של הרופאה עלה כי היא הניחה שבשל היותה של האם חרדית, היא לא תבצע הפלה בכל מקרה, ולכן היא לא ראתה צורך להרחיב בנוגע לחשיבותה של הבדיקה.''

זה מה שנקרא ''סטריאוטיפ''. להניח שהמטופל לא מעונין בהסבר רק בגלל שהוא שייך למגזר מסוים. הגישה של ההלימה התרבותית רואה בכל מטופל אינדיבידואל שניזון בין השאר מרקע תרבותי, ונותנת משקל רב למה שהמטופל יודע כעת, חושב, מרגיש, חושש מפניו, רוצה לדעת, וכו'.
בית המשפט חושב קצת אחרת 487422
הסתכלות אחרת על הסטראוטיפ: הרופאה פירשה את הזלזול של המטופלת בבדיקה, כהוכחה לכך שהמטופלת איננה מעוניינת בבדיקות לעובר כי אין לה כוונה להפיל.

טיפת חלב צריכה להלך על חבל דק. מצד אחד חובתה לנדנד למטופלות להיבדק, לחסן וכו', ומצד שני היא צריכה להזהר שלא לנדנד יותר מדי כדי שהמטופלות לא יפסיקו לבוא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים