טמבלוויזיה 489125
אין כאן הפתעה ומה שקרה עם הרשות השניה קורה בכל תחום שבו נוגעת ההפרטה. חוקים ותקנות, כפי שניתן לראות גם במקרה של הערוץ השני, ניתנים להכפפה ואינים עמידים לאורך זמן. "כוחות השוק" אינם ניתנים לעצירה, לכל היותר לעיכוב קצר.
אין לי טלוויזיה. כאשר אני צופה במקרה בטלוויזיה, בבית הוריי או אצל חברים, אני מרגיש שנפלה בחלקי זכות גדולה: לא להיחשף לטמטום ולבידוריות הרדודה של מרבית שידורי הטלוויזיה, לא להיחשף לגזענות ולטפטוף הערכים הרב המצוי בפרסומות. אשרי וטוב לי.
טמבלספר? 489137
לפי אותו הגיון אני מבין שאתה גם לא קורא ספרים ולא גולש באינטרנט... האמנם?
טמבלספר? 489176
כמובן שאני קורא ספרים וגולש באינטרנט (לא מעט באתר זה). מהו ההגיון שזיהית בתגובתי הקודמת?
קריאת ספרים וגלישה באינטרנט שונות מהותית מצפייה בטלוויזיה ולו מפנה שיש לי את היכולת לבחור למה להיחשף. לא תתפוס אותי קורא דניאל סטיל או גולש לאתרים שנתפסים בעיני כמזיקים. גם כאן, ברשת, יש פרסומות, חלונות קופצים, דואר זבל, ועוד רעות חולות. גם בספרים שאני קורא, ובעיקר בספרי העיון, ישנם רעיונות שלא מוצאים חן בעיני או רעיונות שאני מושפע מהם. ההבדל המהותי הוא, שוב, שהחשיפה לאלו מבוקרת. הקריאה היא, להבדיל מהצפייה, אקטיבית יותר, פחות חשופה לגרויים מתמונות מרצדות (תודה לניל פוסטמן) ובאופן כללי, אני רוצה להאמין, רציונלית יותר.
טמבלספר? 489177
"קריאת ספרים וגלישה באינטרנט שונות מהותית מצפייה בטלוויזיה ולו מפנה שיש לי את היכולת לבחור למה להיחשף." ובטלוויזיה אין לך את היכולת לבחור למה להחשף?!
"לא תתפוס אותי קורא דניאל סטיל או גולש לאתרים שנתפסים בעיני כמזיקים" ואם היית לך טלוויזה הייתי תופס אותך רואה תוכניות טפשיות או מזיקות? יש לך כל כך מעט אמון בעצמך? איך אתה מחזיק מעמד מול דניאל סטיל?
"ההבדל המהותי הוא, שוב, שהחשיפה לאלו מבוקרת." שוב, גם בטלוויזיה אתה יכול לבחור במה לצפות...
"הקריאה היא, להבדיל מהצפייה, אקטיבית יותר" אם אתה לא קורא בחדר כושר, אז המשפט הזה לא ברור לי (ואם אתה קורא בחדר כושר, אז אתה יכול באותה מידה גם לצפות בטלוויזיה).
"פחות חשופה לגרויים מתמונות מרצדות (תודה לניל פוסטמן)" מה?! למה זה טוב?
"ובאופן כללי, אני רוצה להאמין, רציונלית יותר." נראה לי שאתה משתמש במילה רציונלי בצורה קצת מוזרה.
טמבלספר? 489676
"ובטלוויזיה אין לך את היכולת לבחור למה להחשף?!"

זה תלוי. אם אין לך כבלים יש שתי ערוצים של זבל לבחור בנהם. אם יש כבלים יש כמה עשרות ערוצים של זבל העומדים לבחירה.
טמבלספר? 489679
אולי רוב מה שמשודר בטלויזיה הוא באמת זבל, בטח לא כל מה שמשודר בטלויזיה הוא זבל. אם מתוך 500 תוכניות שמשודרות עכשיו יש 498 תוכניות שהם זבל, עדיין יש לי שתי תוכניות שהן לא זבל, וייותר מזה לא צריך. גם אם המספר יגדל ל5,000 מול 4,998 או אפילו ל-‏50,000 מול 49,998 עדיין ישארו לי שתי תוכניות שהן לא זבל...
טמבלספר? 489772
סטיה סטטיסטית. ניתן לטפל בה באמצעות תיקון ביטטורנט.
טמבלספר? 489774
1. גם תוכנית טלויזיה בביטטורנט, היא תוכנית טלויזיה.

2. זאת לא סטיה סטטיסטית, בגלל שהרוב ממש לא משנה. רוב האתרים ברשת הם זבל, רוב הספרים הם זבל, רוב המוזיקה היא זבל, רוב הצגות התיאטרון הם זבל, וכמה אנשים יתגאו בזה שהם לא גולשים, לא קוראים ולא מאזינים למוזיקה, לא הולכים לתיאטרון? לאדם שיגיד: "אין לי ספרים. כאשר אני קורה במקרה ספר, בבית הוריי או אצל חברים, אני מרגיש שנפלה בחלקי זכות גדולה: לא להיחשף לטמטום ולבידוריות הרדודה של מרבית הספרים, לא להיחשף לגזענות ולטפטוף הערכים הרב המצוי בספרים. אשרי וטוב לי." כמו תגובה 489125 אנחנו נקרא "בור גאה". ולדעתי, באותו מידה צריך לקרוא גם ולאדם שאומר את אותו הדבר על טלויזיה, שהוא, בסופו של דבר, המדיום שמושך את היוצרים המוצלחים ביותר בעשור האחרון.
טמבלספר? 489781
רוב האנשים הם זבל, לכן אין לי חברים.
אם זה מנחם אותך, 489782
תמשיך לספר לעצמך את זה.
אם זה מנחם אותך, 489786
אבל אני כבר יודע את זה. הבעיה היא שאין לי חברים לספר להם.
טמבלספר? 489854
תתחבר עם חיפושיות זבל.
טמבלספר? 490022
אני חושב שהרעיון הכי מזיק שאליו נחשפת הוא שיש רעיונות שמסוכן להחשף אליהם. אשמח אם תספר לי איפה נתקלת בו, כדי שאדע להשמר.
טמבלספר? 490163
מכיוון שאני אלמוני אניח שתגובתך הופנת אלי. אני הוא האלמוני שהתחיל את הפתיל הזה בנוגע לטמבלוויזיה.
רעיונות שמסוכן להיחשף אליהם: תוכניות ריאלטי למניהן, שמגחיכות אנשים ומשפילות אותם; פרסומות שמטפטפות לך שלא משנה כמה יש לך ומה יש לך תמיד יש יותר טוב ותמיד יש עוד הרבה דברים שאין לך; הפיכת אסון למלודרמה (ראה מקרה רוז) ועוד ועוד.
אינך סבור שחשיפה לדברים מסוג זה עשויה להיות מסוכנת?
טמבלספר? 492145
"חשיפה" לא אמורה להיות מסוכנת. הטמעה עלולה להיות מסוכנת, אבל יש מרחק בין השתיים, ולפחות במקרה הזה, בחירה. חשיפה לרעיונות זה דווקא די חשוב, מאפשר לך להכיר את המצב.

[*גילוי נאות: אני חשוף לטלוויזיה, אבל לא לרעות שהוזכרו לעיל, בד"כ. מאותה סיבה שאני לא נחשף לשמש לעתים קרובות: זה עושה לי כאב ראש זמני שאני מעדיף להימנע ממנו. עדיין, זה לא מסוכן.]

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים