במה הם מואשמים 490389
הסתכלות בכתבה ב"הארץ" מראה משהו מאוד מעניין:
"ההנחיה למשטרה כוללת חקירה בחשד לעבירות על שלושה סעיפי חוק: הסתה להשתמטות משירות (סעיף 109א לחוק העונשין), סיוע להשגת פטור משירות במרמה (סעיף 99 לחוק השיפוט הצבאי) וסיוע להשגת פטור משירות על-ידי מסירה ביודעין של ידיעה כוזבת (סעיף 46 לחוק שירות ביטחון)."
משום מה, כשמסתכלים על החוקים הספציפיים האלו, רואים כי אפשר להאשים את העמותה רק בגלל סעיף 109א לחוק העונשין ולא יותר מזה. הסתכלות על שני הסעיפים האחרים מראים שהעונש הוא רק על האדם שמקבל פטור משירות במרמה או נותן ידיעה כוזבת, ולא של כל מי שעוזר לו.‏12
האם מישהו יכול להאיר את עיני, או את עיניו של האדון מזוז?

1 סעיף 99 לחוק השיפוט הצבאי:
פטור משירות בטחון במרמה
99. חייל שהשיג לעצמו פטור משירות בטחון כמשמעותו בחוק שירות בטחון [נוסח משולב], התשמ"ו-‏1986, בטענות שוא, בהעלמת פרטים חשובים או באמצעי הונאה אחרים, דינו – מאסר עשר שנים.
העונש הוא על החייל
2 סעיף מספר 46 לחוק שירות ביטחון:
(א) מי שעשה אחת מאלה, דינו - מאסר שנתיים:
(2) מסר ביודעין לרשות הפועלת לפי חוק זה ידיעה כוזבת בפרט שהוא חייב למסור לפי חוק זה;
(3) השיג צו של פטור משירות או של דחיית שירות לפי סעיף 36, פטור לפי סעיף 40, היתר יציאה לחוץ לארץ, תעודה או רישום לפי סעיף 43 או 43א כל הקלה אחרת הניתנת לפי חוק זה, הכל על ידי כך שמסר ביודעין לרשות הפועלת לפי חוק זה ידיעה כוזבת בפרט חשוב;
(ב) מי שעשה אחת מאלה, דינו - מאסר חמש שנים:
(1) עשה אחד הדברים המפורטים בסעיף קטן (א), בכוונה להשתמט משירות בטחון;
גם כאן העונש הוא על החייל.
במה הם מואשמים 490398
נדמה לי שסיוע לדבר עבירה אסור ע"פ חוק. כלומר הם עברו על סעיף 109א, ועל סיוע לעבירות שבסעיפים 99 ו-‏46.
לכאורה. לכאורה.
במה הם מואשמים 490427
דומני שסיוע לעבור על חוק (כל חוק שהוא) הוא עבירה ועל כן התנועה נחשבת לעבריינית אם היא מסייעת למלש"בים לעבור על סעיפים 99 ו-‏46.
במה הם מואשמים 490434
אפשרי, אבל לא ממש מסתדר לי.
הרי, קשה מאוד לסייע לדבר העבירות הספציפיות האלו. שכן, איך עוזרים למישהו לתת מידע שגוי לגורמים ממשלתיים? האם לוחשים לו באוזן מה להגיד?
ואם בעזרת אותן לחישות באוזן אפשר לעבוד על הקב"נים, נראה שהבעיה היא יותר גדולה. שכן הקב"נים הם רופאים, וצה"ל שמתנהג כמו אחד שרוצה כל מלש"ב אצלו, נותן לאותם רופאים לשחרר אנשים בכזאת קלות. לכאורה. (האם כ"כ קל להתחזות לאדם דכאוני בפני קב"ן כדי להיות מאובחן ככזה? ואם כן, למה זקוקים נערי ישראל בעלי הבינה ללכת לתנועה קטנה וכמעט אלמונית כדי ללמוד את הסוד?).
לגבי העלמת פרטים או אמצעי הונאה אחרים, אני מניח שאין קשר לתנועה, הרי אין ממש מה להסתיר ("אל תגיד להם שאתה בעצם עמוק בלב כן רוצה להתגייס") או עצות להונאה ("דחוף לכיס של הקב"ן שטר עם תמונתו של יצחק בן־צבי").

עוד שאלה לגבי החוק, סעיף 109(א) לחוק העונשין מדבר על הסתה או שידול להשתמטות. הסתה/שידול חייבים להיות אקטיביים? קרי, הם צריכים לצעוד ברחובות ולצעוק "אל תתגייסו", או שיכול להיות שאני בא לתנועה ושואל את אחד החברים "האם כדאי לי להתגייס?". שאלה של חופש ביטוי, לכאורה.
במה הם מואשמים 490447
אולי לא מסתדר לך, אבל זה מה שהם עושים.
במה הם מואשמים 490455
האמת היא, שכל הסיפור על הונאת הקב''ן מצוץ מהאצבע. קב''נים ימליצו פעמים רבות לשחרר גם מלש''ב שמנסה לשחק תפקיד, פשוט מכיוון שעצם זה שאדם מוכן לעשות זאת, ולקחת את הסיכון, אומר משהו עליו ועל התאמתו למערכת הצבאית. בחור שמשחק אותה דכאוני או שתיין כדי להשתחרר מהצבא עשוי להתגלות כחייל שבאמת נהיה דכאוני ומתאבד, וזה סיכון שצה''ל לא בהכרח מעוניין לקחת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים