492673
פעמים רבות בהסטוריה של כדור הארץ שינויים אקלימיים הביאו להכחדות המוניות של מינים מסוימים ואפשרו לאחרים לשגשג, כמו ההכחדה המפורסמת לפני כ-‏65 מיליון שנים, שהביאה להכחדת הדינוזאורים ול"השתלטות" היונקים. זו דוגמה די קיצונית.
אירוע קטסטרופלי כזה בהחלט יכול למחוק כ-‏8,000 שנים של התפתחות טכנולוגית ולהביא אותנו חזרה למצב של חברה שבה קצב המוטציות הוא גבוה יותר ויחד עם זאת אין לחברה אפשרות לתמוך בפרטים החלשים. הכוונה היא שאולי אנחנו על מעין "מישור אבולוציוני" כרגע אבל זה בהחלט יכול להשתנות.
מעניין אם האירוע הקטסטרופלי שיעשה יהיה תופעת טבע כלשהי, או תוצר של ההתקדמות הטכנולוגית שלנו (או שילוב בין שתי האפשרויות).
האמת? 492677
זה לא ממש מעניין (בעצם, זה ממש לא מעניין), ואני יכול (ומעדיף) לחכות בסבלנות מבלי לקבל את התשובה.
ורק את האמת 492680
אני אישית מקווה לא להיות באזור כשמה-שלא-יהיה יקרה. בכל אופן, שמעתי שהסבלנות משתלמת, אז אל יאוש.
493264
חורף גרעיני הוא לא פחות טבעי משינוי משמעותי של הרכב האטמוספירה בעקבות מיליוני שנים של פוטוסינתיזה. http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_Catastrophe

קשה לי לדמיין אירוע שלא יכחיד לחלוטין את האנושות, אבל ידרדר אותה משמעותית (חברה שאין בכוחה לתמוך בפרטים החלשים, כי היא עסוקה מדי במאבק השרדותי באיתני הטבע) למשך פרק זמן ניכר (100 שנים, נגיד). מלבד, כמובן, שרידה מקרית של שבט מבודד ותו לא.
493276
מה הבעיה? תחשוב על מגפה שמשמידה 95% מהאוכלוסיה. אלה שישארו לא יוכלו לתחזק את כל מה שמניע היום את הציביליזציה - כריית מחצבים והפיכתם לחומרי גלם, מערכות תחבורה, תקשורת, מים, חשמל וביוב וכן הלאה; בלי אלה גם לא תוכל להתקיים חקלאות מתועשת בנוסח הנוהג כיום. התוצאה תהיה שהם יצטרכו לחזור למצב טרום-תעשייתי למשך תקופה מסוימת.
493306
למה שחמישה אחוזים מכדור הארץ לא יוכלו לתחזק את כל מה שמניע היום את הציוויליזציה? כל אחד מששת המיליארדים (שבעת המיליארדים?) אוחז במומחיות היחודית רק לו?
493320
זו לא שאלה רק של מומחיות. גם אם כל הידע קיים, התפעול של התשתיות הקיימות דורש את המספר המתאים של בני אדם שיבצעו אותו וגם את המספר המתאים של לקוחות שיהפכו את זה לכדאי. קח לדוגמה אספקת דלק. כמה אנשים דרושים כדי לתפעל בית זיקוק? כמה מיכליות דרושות כדי לספק את הדלק ממנו לרחבי הארץ? כמה תחנות דלק דרושות כדי שתוכל להסתובב עם האוטו בידיעה שלא תיתקע? האם ניתן היה לקיים את כל המערכת הזו אילו מספר הלקוחות היה יורד ב-‏95%? אילו תשעה עשר מכל עשרים עובדים של בתי הזיקוק היו נעלמים, האם אלה שנותרו (אפילו אם נניח שיש להם את הידע) היו מסוגלים לתפעל את המתקנים לבדם? אותן שאלות ניתן לשאול לגבי רשת החשמל, הטלפוניה, המים וכן הלאה. מעבר לכך, יש מספיק סוגים של מומחיות שמספרם של אלה המחזיקים בהם הוא מצומצם מספיק כדי שהפחתה דרסטית בהם לא תאפשר לקיים את המוצר או השירות כלל. כמה מומחים לכיבוי שריפות בבארות נפט קיימים בעולם? אולי כמה עשרות, אבל בלי האנשים האלה כל שריפה שתפרוץ בבארות האלה עלולה לבעור במשך שנים ולשתק אותן. כמה רבי חובלים של סירות גרר יש בכל נמל? בנמל בינוני יהיו אולי עשרה או חמישה עשר כאלה. בלעדיהם הנמל יהיה משותק. אפשר להמשיך ברשימה הזו עוד ועוד.
493322
נראה לי שאם הניצולים יתרכזו באזור גיאוגרפי קטן כל הבעיות שאתה מעלה נפתרות.
493331
לא. ראשית, כדי להתרכז באזור קטן הם צריכים להגיע אליו איכשהו, להיות ניזונים בדרך ממשהו וכו' (שלא לדבר על האפשרות שלהם להקים מסגרות שיאפשרו להחליט על השינוי הזה ולבצע אותו, להתגבר על מתחים פנימיים והבדלי תרבות וכו'). חוץ מזה, הכלכלה המודרנית שלך תלויה באספקה של מוצרים וחומרי גלם מכל פינה בעולם. נחושת מצ'ילה, נפט מסעודיה, חיטה ופחם מארה"ב, ברזל מאוסטרליה, שמן דקלים מאינדונזיה, אורז מהודו, קקאו מאפריקה... הניצולים לא יוכלו לוותר על רוב העולם ולהמשיך לקיים כלכלה כזו. יותר מזה, אני חוזר ומציין את העובדה שכלכלה מתועשת זקוקה לצרכנים במספר מספיק; אופרציה "כבדה" כמו בתי זיקוק, מזקקות פלדה או אלומיניום, תעשיית רכב, תעופה וספנות וכיו"ב פשוט הופכים ללא כדאיים ברגע שאין מספיק ביקוש. אם אתה חושב שחמישה אחוז מהמין האנושי שישרדו מהווים אוכלוסיה מספקת כדי לתמוך בכלכלה מודרנית אתה מוזמן להוריד את שיעור השרידה לאחוז אחד.
493424
יש לי תחושה לא נוחה שאתה ממש מתכנן מין פיגוע ביולוגי כזה רק כדי להגיד ''אמרתי לך'' אחר כך. אנא השאר קצת יותר אנשים, אם לא איכפת לך.
493447
שכחת להוסיף לחישוב את כח האדם הנדרש להתגוננות מן הזומבים!
493636
הציוויליזציה האנושית הנוכחית לא מבוססת על לא קקאו ולא על שמן דקלים. גם בלי אורז מהודו אפשר לשרוד, אם יש לך גידול מקומי אחר.
תעופה וספנות הופכים לפחות כדאיים, לא לבלתי-כדאיים במובהק. החברה תהיה פחות משגשגת, כן, אבל לא על זה דיברנו, אלא על התדרדרות למצב של מלחמה קיומית מתמדת של הפרטים.
493635
1. 5% מהאוכלוסיה האנושית זה המון אנשים. מספיק לכל סוג שאנחנו מכירים כרגע של economy of scale (מלבד אולי משהו כמו מעלית החלל, אבל זה לא בדיוק הכרחי לציוויליזציה [בטווח הבינוני]).
2. הציוויליזציה האנושית לא בנויה סביב היכולת שלי לאכול סלט שהוטס חמש-אלף ק"מ אל השולחן במסעדה שאליה נהגתי עשרים דקות. על מותרות אפשר לוותר, להשאר עם מה שרוב ה-‏5% צריכים, ועדיין להשאר עם תרבות שקרובה בדברים החושבים לשלנו. זה לא מוכיח שקו הטיעון שלך לא תקף, אבל תצטרך דוגמה אחרת.
3. גם עשירית אחוז משישה מיליארד איש מספיק בכדי להפוך בתי זיקוק למשתלמים. במקרה של הרבה פחות אנשים מזה - הם יכולים לחיות מהשאריות של ששת המיליארדים הנעלמים במשך זמן מה.
4. כמה מומחים לכיבוי שריפות בבארות נפט קיימים בעולם? לא יודע, אבל אפשר ללמוד את זה גם בלי הדרכה ממומחה בח"ן. חבל מאוד על האנשים שימותו בזמן שלומדים, אבל הציוויליזציה תשרוד.
493655
אציין שזו גם דעתי, בהסתייגות קלה שאם השורדים יהיו דווקא מקרב אוכלוסיות מעוטות ידע, סקרנות ומוסר, שפרישתן כה נרחבת על פני חלדנו, אכן עשויה להיות תקופת חושך ארוכה. אלו עשויים אף עשויים למנוע מן המעטים שכן יכולים להשיב את הציוויליזציה לתפארתה‏1, לעשות כן.

------------------------------------------------
1 בעידוד מי שגיחכו כאן במרירות וישרדו ?
494685
קשור ומאד משעשע:

495046
קטע מצויין. מזכיר לי את אחת הסיבות שדחפה אותי ללמוד פיסיקה - כדי להבין את הסובב אותי, מבלי לחוש חסר אונים או יכולת עשיה. עכשיו רק נשאר להבין בני אדם ואני מסודר (:
495331
צ''ל ''מבלי לחוש פליאה מיותרת או היעדר יכולת עשייה''.
495333
1. מיותרת?
2. כיצד חוסר ידע בפיזיקה גורם לך לחוש היעדר יכולת עשייה (אז אולי בגלל שאני לא יודע פיזיקה אני לא מצליח לעשות מספיק דברים שהייתי רוצה?)?
פליאה 495351
1. "הדבר היפה ביותר אותו אנו יכולים לחוש הוא תחושת המסתורין. במסתורין מצוי המקור של כל אמנות ומדע אמיתיים. למי שהרגשה זאת זרה, מי שאינו יכול להיעצר ולהתפלא, לעמוד חדור יראת כבוד בפניה, משול למת; עיניו עצומות" - אלברט איינשטיין

ובכן, לא לפליאה זו כיוונתי, אלא לזו הנובעת מבורות באשר לעקיבת הרעם את הברק, באשר לקופסה המשמיעה קולות (רדיו), האינטרנט וכד'. לא הייתי רוצה להעביר את חיי כאשר כל אלו קורים מסביבי ללא היגיון וסיבה אליהם יש לי גישה. מעבר לזה, לא תמצא מי שפליאתו אל נוכח הקיים רבה משלי. וגם אם תמצא לא תוכל להוכיח זאת (:

2. לימודי פיסיקה (אבל לא רק) נותנים לך יכולת להבין את החוקיות ובמקרים רבים גם יכולת לפעול (או להמנע מפעולה) בקשר לסובב אותנו ואפילו באשר לגופינו. הבה אדגים לך: עמיתה לעבודה‏1 סיפרה לי פעם, בעקבות התחשמלות קלה שלי, על חברתה, שהיתה בהריון והתחשמלה פעמיים באותו היום. "איך זה קרה?", שאלתי. "היא פתחה את מכונת הכביסה ברגליים רטובות ויחפות, ואז היא התחשמלה". "והפעם השניה?" שאלתי בזעזוע ופליאה כאחד. "זה הקפיץ את הפקק ואז היא ניגשה יחפה לארון החשמל וניסתה לגעת שם בכל מיני דברים ואז היא חטפה זרם שהעיף אותה לקיר הנגדי". "תגידי, איך היא בכלל עברה בחינות בגרות?" שאלתי אותה בתדהמה מלווה בצחוק, ביודעי שחברותיה לקחו ברובן 4-5 יחידות פיסיקה‏2 : תוך כדי צחוק רם היא סיפרה לי שזוהי באמת היחידה מבין חברותיה שלא עשתה בגרות.

אני מקווה שהלקח מובן: אם תיחרב הציווליזציה ותגור במערה ותצטרך לבחור שותפה לקימום המין האנושי, כולל הטכנולוגיה, אזי תעדיף לצוד דובים עבור מישהי עם חמש יחידות פיסיקה מאשר בשביל אחת עם בעיות אכילה.

------------------------------------------------------------
1 ההיא מתגובה 438815
2 מה שהיא סיפרה לי אחרי ששאלתי אותה בעדינות אם לחברותיה יש כישורים נוספים מלבד בעיות אכילה.
פלאי פלאים 495353
והרבה יותר קל לגלול את האבן לפתח המערה בעזרת סנדה וחוק המנוף(:
פליאה 495359
ק\ה לי להאמין H צורך בבגרות כלשהי בפיסיקה כדי לדעת שלא ניגשים לטפל בחשמל או בכלי חשמל ברגלים יחפות ורטובות.
פליאה 495360
תודה רבה. ידעתי שיש משהו דפוק במערכות היחסים שלי. פתחת בפני שדה חדש ורחב של שיקולים בבחירת בנות-זוג.
פליאה 495368
עזוב, לך על השיקולים הפיזיולוגיים ולא הפיזיקליים.
פליאה 495371
אני נראה לך כזה שטחי? אופי. אופי ואישיות, זה מה שמשחק אצלי. חוץ מזה, הבטחתי לעצמי בחורה לא סימטרית רק להרגיז את שכ"ג והתזות האבולוציוניות שלו.
פליאה 495378
לא סימטרית באיזה חתך? אולי יש לי כמה מספרי טלפון בשבילך.
פליאה 495390
מספרי טלפון? למה, נראה לך שאני מחפש בחורות כדי לדבר איתן?
פליאה 495391
אז מה, לארגן לך תמונות? יש לי חברה עם חיתוך של טבעת מוביוס‏1, אשאל אותה.

1 מושג שבחיים לא הייתי נתקלת בו לולא האייל.
פליאה 495393
תמונות? למה, נראה לך שאין לי מספיק תמונות של בחורות באינטרנט? נראה לך שהחיבור המהיר לרשת זה בשביל האייל?

אני בטוח שההיתקלות במושג תרמה לך והעשירה רבות את חייך. אני יודע שאותי היא שינתה לחלוטין.
פליאה 496190
"The internet is for porn!"
פליאה 495398
עזוב, לך על בחורה עם סימטריה סיבובית.
פליאה 495401
אין לי מושג קלוש למה אתה מתכוון, אבל אני תוהה אם זה הדיבור על סימטריה או הדיבור על בחורות שגרם לך להתעורר ולהגיב. רק תגיד מה, ונכתוב על זה יותר.
פליאה 495479
I meant this:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_symmetry

I assure you it was not the girls talk, I'm beyond that.

פליאה 495480
מעניין. זה לוקח את הפנטזיות שלי לכיוונים חדשים ומפתיעים ביותר.
אלבק? 495482
מר אורן היקר,

אנו שמחים להודיעך כי פתרנו את הבעיה שלך עבור נשים כדוריות.

בכבוד רב,

המועצה לשידוכים בעייתיים, התשכ''ג
אלבק? 495507
נו? אתה רוצה כסף למולדים?
אלבק? 497536
כדוריות וחסרות חיכוך.
אלבק? 528912
אילו אינם שידוכים בעייתיים - זהו העתיד: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1123606.html
פליאה 495369
''בעקבות התחשמלות קלה שלי'' - אתה רואה, זאת היתה שגיאה לוותר על הדוקטורט.
פליאה 495421
לא בטוח שזה היה עוזר. הנה, קח אותי, למשל - אני בעלת דוקטורט בפיזיקה, ובכל זאת המקרר ואנוכי מתחשמלים לנו אהדדית לעיתים תכופות, וזאת עקב העובדה שהנני גם בעלת הפרעת אכילה - מפריע לי שהחבר'ה מוכרחים לאכול גלידה דווקא כשאני באמצע הספונג'ה - מה יש, הם לא יכולים לחכות קצת? אז אני מזנקת ברגליים יחפות ורטובות וטורקת להם את דלת המקפיא בפרצוף, טרם ממשו זממם.

דלת מכונת הכביסה חומקת, דרך קבע, מגורל דומה, וזאת עקב מנהגי הנוח והקומפקטי (והזול!!) לוותר בד"כ על השימוש בבגדים (להוציא ימים גשומים של ממש - כ-‏15 בכל חורף) ולהסתפק בעלה תאנה טרי, מינימליסטי, שאני קוטפת לי מדי לילה בבוסתנה של השכנה ממול, העלמה אולקוס.
פליאה 495426
אולי כדאי שתשקלי גם דוקטורט בבוטניקה, כדי לדעת שגם בימי החורף שאינם גשומים אין להשיג עלי תאנה טריים.
פליאה 495429
גם בלי לימודי בוטניקה (אם אתחיל עכשיו, אשלים את הדוקטורט כשאהיה סבתא) - בויקי נאמר שהעץ נשיר. האמת היא שכל הנסיון שלי עם עלי העץ הללו (ומה שהניע אותי לכתוב את הדברים שבתגובה הקודמת) מסתכם בזכרון רחוק מימי ילדותי הרכה. במושב של סבתי ז''ל היתה משפחה אחת ממוצא תימני (כנראה). לפעמים הם היו מביאים עלי תאנה מהיכנשהו (אולי מקרובים במקומות אחרים) ומניחים אותם על פצעים פתוחים ועל העיניים, כשהיו אדומות ומגרדות. בגיל ההוא לא שמתי לב, אבל עכשיו, תוך העלאת זכרונות (לבד. כבר אין לי עם מי) בעקבות דבריך - סביר באמת להניח שכשהייתי עדה לאירוע טיפולי כזה - זה קרה באיזושהי חופשת חג, לא בחורף.
פליאה 495377
נו, והתינוק באמת יצא עם חשמל סטאטי בשיער?
פליאה 496743
לא, אבל הוא יצא ללא בגרות. כנראה שזה תורשתי.
פליאה 496746
לא נראה לי. אני מכירה המון אנשים עם בגרות שהתינוקות שלהם נולדו בלעדיה.
מולד או נרכש 496747
וההורים נולדו איתה?
מולד או נרכש 496748
לא יודעת, היכרתי אותם כשהיו כבר גדולים.
מולד או נרכש 496749
התינוקות?
מולד או נרכש 496750
לא, את הכרובים.
מה עשה הכרוב לכרובית? 496787
לא הבנתי,
תינוקות נולדים מכרובים, ממה נולדים ההורים? איך נולדים כרובים?
ואיך הכרוביות משתבצות בענין?
מה עשה הכרוב לכרובית? 496796
הייתי חושב שאתה די מבוגר לדעת את הדברים האלה, אבל למען הסדר הטוב:
תינוקות נולדים מכרובים.
הורים אינם נולדים אלא מיוצרים במפעלים מיוחדים ונשלחים בידי חסידות.
כרוביות הן סוג של ירקות ואינן שייכות לעניין.
כרוביות הן לא סוג של ברוקולי? 496799
כרוביות הן לא סוג של ברוקולי? 496828
נשמע סביר, אבל ירקות אינם בתום התמחותי. אותי אפשר לשאול רק על עניינים משפחתיים.
מה עשה הכרוב לכרובית? 496800
אבל הריח של הכרוביות הוא קצת פחות מעיק מזה של הכרובים.
495263
מעולה!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים