אטום 49605
והנה ראיון עם שחקן במחזה אטום שחושב שמן הראוי שיהיו יותר מחלוקות בחברה הישראלית ממה שיש עכשיו:
מתי גולן ואטום 50515
המחזאי מתי גולן מחבר" אטום " עצמו טרח לענות בגיליון "העיר" האחרון של 27 .12 כנגד מתקיפיו השונים במאמר בשם "מיהו אנטישמי".
גולן כותב שם שאילו לפני 15 שנה היה תיאטרון הקאמרי מעלה הצגה על צעיר חבוש כיפה שרוצח את ראש הממשלה היו מגדפים את המחזאי כאנטישמי כפי שעושים לו לגולן היום.
גולן מדגיש שהוא מדובר במחזהו רק על כת קיצונית ולא על כלל הציבור הדתי ,ומביא לעומת זאת אימנרות של מנהיגים דתיים שונים מהרב ש"ח ועד עובדיה יוסף דרך הרמב"ם שיש בהם התקפות על כלל הציבור החילוני ונגד אישים ספציפיים כמו שולמית אלוני .
גולן מתיחס בפירוט לספרו של ספי רכלבסקי "חמורו של משיח " כמקור למידע רב על רעיונות מסוכנים אצל הציבור הדתי וגם לספרה של צביה גרינפלד "הם מפחדים"ספר שגם הוא מדבר על רעיונות משיחיים מסוכנים בחברה הדתית ונכתב בדי אישה חרדית.
גולן שואל : "אין שום דבר ב"אטום" שלא נמצא בכתובים רבים אחרים , אז על מה יצא הקצף ?" ועונה :" כנראה על ההמחשה המחזאית שעושה את הכתוב ליותר ברור וממוקד".
גולן כותב " מטרת "אטום" להזהיר את הציונות החילונית שאם לא תתעשת היא עלולה להביא על עצמה כלייה לכן מי שמתריע מי שנאבק בסכנה הוא פרו-שמי.האנטישמים האמיתיים הם אלה שמעדיפים להתעלם מהסכנה ,מבקרים את המתריעים עליה -ובכך מקדימים את בואה".
גולן מסיים :" עכשיו תחשבו : אם תיאטרון הקאמרי היה מציג לפני 15 שנה מחזה על רצח ראש הממשלה בידי חובש כיפה -אולי הרבה דברים היו נראים אחרת".
בטענה האחרונה אגב אינני מסכים עם גולן . גם אם הייתה הצגה כזאת לפני 15 שנה אינני חושב שהיא הייתה משנה משהו. אבל לגבי טענותיו הנוכחיות על הסכנה מכתות קיצוניות , יתכן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים