האינטלגנציה האנושית, גאונות ויתר ירקות... 498152
קראתי כאן בשקיקה <אייקון של התחנפות> הודעות וחילופי דעות בקשר לגאונות, מקורה, והסיכויים להתבצבצותה מקרב אוכלוסייה יעודה. בגדול אני נוטה לכיוון של אותם איילים המניחים כי קשר גנטי עשוי להועיל. מנגד עומדת העובדה כי נדיר למצוא צאצא/ית ישיר/ה לגאון/ה מוכרז/ת. הבת של אריסטו? הנכד לבית איינשטיין?

מהצד הכי רחוק של המדע, משהו שקלטתי מספרי מד"ב בעוונותיי, אני מהרהרת באפשרות שדטרמניזם מסוים עשוי לפסוח על כללי פעמון ההסתברות. אחת לכמה וכמה עתיד להיווצר ביל גייטס כזה, מארי קורי כזאת. ללא התרעה, במפתיע.

יש שיקראו לכך גורל. אחרים אולי ידברו מפוזיזיציה של מזל. אני מעדיפה לראות את המציאות בפרספקטיבה לוגית אם כי די הפכפכה. אבא ואמא נתנו לנו את צירוף הגנים הבראשיתי. הסביבה תומכת/מעודדת/מדכאת/עוצרת התפתחות אישית. כלומר, הנתון האישי כפוף לתנאים הסביבתיים. נראה לי נורמלי לחלוטין.

אלא מה, מה בהקשר המזל, המקרה, הגורל? בתיאום לסדרת הדרמה המצליחה ביותר בתולדות הטלוויזיה - LOST - איפה בדיוק עוברת האבחנה בין מציאות לפנטזיה?

אולי אני חיה בסרט פנימי, אבל כל תחושותיי זועקות שמשהו, בלתי מוגדר, אמורפי, צועק בקול רחש חרישי לקורטקס הפרטי, שיש דבר-מה נוסף לקיום הרגיל. עוד מימד נוסף מעבר למוחשי. לא ניו-אייג' ויתר כשפים של העולם המודרני. סתם הרגשה שמעבר למוכח וההגיוני יש עוד מימד בלתי מוסבר. למשל עניין ההסתברות.

פעם הרצתי תוכנית מחשב לגבי התוחלות של קיום רצף אדום/שחור בפעילות גלגל רולטה. התוצאה הצביעה על רף בסביבות 22-23 סיבובים. בפועל אין לזה שום משמעות מעשית. לוח ההימורים לא סופר את מהלכיו לאחור. אבל מה עם המזליסטים?

אז זהו, המזל אינו עיוור. המזל הוא בן בית במגרשים מסויימים ואדיש כלפי אחרים. בדומה לגאונות המיוחסת לטיפוסים מיוחדים. אוהבת לחשוב כי קיים ברקע איזה אפקט מחבר. כמו הצירוף הגנטי-סביבתי-מקרי של תופעת ברק אובמה.
האינטלגנציה האנושית, גאונות ויתר ירקות... 498182
המזל חרש, עיוור, ונטול זיכרון (התפלגות פואסון). בגלל זה יש אנשים שהוא דרך עליהם יותר או פחות מהרגיל. אין לזה שום השפעה על העתיד.
האינטלגנציה האנושית, גאונות ויתר ירקות... 498184
שכחת שהוא גם הומו.
תגובה לברמנית זוממת 498251
מזל הוא ללא ספק שחקן משמעותי בחיים, על זה כולם יכולים להסכים.

אני מסכים גם שמזל אינו אקראי, אבל בעוד שאנשים נוטים לחשוב על מושגים כ"גורל" או "מזליסט" בשביל להסביר אנשים ברי-מזל ובעצם לא מסבירים כלום, אני חושב שכל אדם יוצר את המזל שלו בעצמו, באמצעות מעשים ובחירות.

תסתכלו שניה על חייכם כקו שנמתח לעתיד וקיומם של פיצולים ממנו בכל נקודה בהווה (הבחירה החופשית), האדם יבחר את הדרך ממנה הוא חושב שייטב לו הכי הרבה (בין אם בעניינים כלכליים, חברתיים או אחרים). בכל "פנייה" שכזו יש גם פוטנציאל המתבטא בפניות-המשך - וזהו המזל.

ככל שבחירותיו של אדם יהיו מולצחות יותר מבחינת פוטנציאל ולא רק רווח ראשוני, יגדלו סיכוייו להיות בר-מזל בעתיד, שכן האופציות שייפתחו בפניו יהיו רבות יותר/טובות יותר או יפגשו אופציות של אנשים אחרים שיבואו לעזרתו.

כמה פעמים חשבתם או שמעתם:
"כמה מזל יש לו שיש לו חברים כאלו טובים" - אולי האדם בחר להשקיע באנשים הנכונים וזה בכלל לא מזל.
"כמה מזל יש לו שהוא כל הזמן מנצח" - אולי האדם פשוט טוב יותר במשחק?
וכו..

אז אולי בעצם אנשים עם מזל מתמשך פשוט חכמים יותר בפן מסויים מהשאר?

לסיכום, הדימוי הזה הוא סתם משהו שחשבתי עליו הרגע, אבל אני באמת חושב שכל אדם יוצר את הסיכויים להיות בר-מזל בעצמו, זאת כמובן בשילוב אקראיות מסויימת של מזל שלא ניתן לשלוט בו, כמו נניח זכייה בלוטו, זה עניין הסתברותי.

Delver
תגובה לברמנית זוממת 498253
סנקה הציע להגדיר מזל כמפגש בין ההכנה להזדמנות.
תגובה לתגובה 498260
הארת אספקטים עמומים מבחינת התחושה שלי, וממילא הנסיון לתרגמם ללוגיקה מסודרת גם בנושא כה חמקני. הדוגמא בבחירת החברים והשפעתה - משכנעת.

חושבת על "מזל" במונחי תוחלת. מה סיכויי ילדת איכרים הודים? כמה מתושבי ישראל יגשימו עצמם לפי סולם מסלאו? כאשר הקוביות נופלות בעיקר בקטע הגנטי ובלידה לתוך סביבה מסוימת.
תגובה לתגובה 498279
"תוחלת" זו תכונה של קוביות הוגנות.מה ש-Delver אומר זה שבני אדם יכולים להטות את הקוביות שלהם - ולו במעט.

יש כאלו שעשו מזה מדע (וגם פרנסה לא רעה). הנה ספר שמסביר "איך למשוך מזל טוב".
לפיו, בעוד שלכל הקוביות ההוגנות תוחלת זהה להוציא 6, סיכויי הילדות ההודיות אינם שווים בהכרח.
תגובה לתגובה 498280
"תוחלת" זו תכונה של קוביות הוגנות?!
תגובה לתגובה 498331
"?!"?!
תגובה לתגובה 498335
סליחה ומחילה אם אני מתפרץ לדלת פתוחה, אבל כוונתו של האלמוני היתה שדבריך, מהם השתמע שמושג התוחלת אינו רלוונטי לקוביות לא הוגנות, לחלוטין אינם נכונים.
תגובה לתגובה 498382
אה, זה. טוב, אני מוכן לוותר על ה''הוגנות'' אם הוא מוכן להיצמד ל''קוביות''.

מה שרציתי להדגיש הוא, שבניגוד לקוביות מכל הסוגים, לאנשים יש השפעה על התוחלת שלהם. אני למשל הפסקתי לעשן.
תגובה לתגובה 498385
ובכל זאת, קיימת תוחלת מסויימת להפסקת עישון של מי שמעשן מעל X שנים, עם התפלגות נורמלית.
הדוגמא הכי מפורסמת, אולי, היא בכדורסל ‏1: בניגוד לדיעה הרווחת, "יד חמה" לא קיימת. כלומר, הסיכוי של שחקן לקלוע את הזריקה הבאה לא קשור לכך שהפרשן הכריז לפני רגע
"he is on fire! he is in the zone! give him the ball", אלא להסתברות הקליעה לפי ההתפלגות הרגילה של הזריקות שלו (אותה מוצאים מתוך סטטיסטיקת זריקות העבר שלו).
הסטטיסטיקה היא בסה"כ כלי לתיאור, והיא יעילה לא רק לקוביות אלא גם לחישוב הסיכוי שמשורר מוביל בן 29 יכתוב שיר שיפורסם במגזין שירה בחו"ל, או למספר התגובות באייל, שתגרור תגובה עם המילים "שתי שקל".

תגובה לתגובה 498387
הדוגמא שאתה מביא היא בעצמה סוג של ''אגדה'', כפי שניתן לקרוא במאמר שקישרת אליו.
תגובה לתגובה 498388
השורה אליה התייחסתי:

The question that Gilovich et al. (1985) sought to
answer was whether basketball players produce more
streaks of hits or misses than expected by chance given
their underlying shooting percentage. Their analysis
showed that the answer to this question was "no", for an
individual.
תגובה לתגובה 498391
ליתר דיוק: המאמר מראה ש"בממוצע" או "ברוב המקרים" לא קיימת "יד חמה".
הוא כלל וכלל לא מראה שלא קיימת "יד חמה". יכול להיות שרק בתנאים מסויימים ה"זכרון" עובד (לדוגמה: אם זה יום שני ולשחקן קוראים משה, או יום שלישי ולשחקן קוראים דוד, הקליעות שלו תהיה עם "זכרון".)
תגובה לתגובה 498403
המאמר לא מתייחס להבדל המהותי בין השלכת קוביות לכדורסל: בכדורסל המאמץ המושקע על ידי יריביך בעצירתך משתנה בהתאם לרצף קליעותיך. בקוביה, התנאים לא משתנים בין זריקה לזריקה. בהתחשב בכך, התוצאות שהגיעו אליהם הם יפות מאוד, מבחינת מובהקות ההתאמה להתפלגות (כי בעצם, יש לכל שחקן יותר מהתפלגות אחת- ראשונה למשחקים רגילים, שניה למשחקים בהם יריביו חושבים שיש לו יד חמה, ועוד. וחיבור גאוסיאנים אינו גאוסיאן).
תגובה לתגובה 498406
נא לסלוח לקשקשת החלקית שבתגובה הקודמת, יש לי תירוצים.
כוונתי היתה לומר שאם היתה קיימת יד חמה, ההתפלגות הכללית של הקליעות לאורך כל העונה לא היתה נורמלית. מכיון שהיא (כמעט ‏1) נורמלית, הרי שדה-פקטו אנו רואים שתופעת היד החמה, למרות שבבירור היא קיימת לעיתים ‏2, זוכה לאינספור זיהויים שגויים עקב נטייתנו לפרש חזרות על אירועים אקראיים באופן שגוי ‏3.

1 כמעט נורמלית במקרה הרגיל. שחקן שמשחק פצוע, או שמואשם לפתע באונס, או שהתחיל להשתמש בסטרואידים- בבירור ביצועיו לא יתאימו לביצועיו מן העבר.
2 דאגתי לקלקול קיבה אצל כל שאר השחקנים על המגרש, כולל חברי קבוצתי, וקלעתי מאתיים נקודות בעת שהם נשרכים אחריי ואוחזים בבטנם בכאב. יד חמה קלאסית.
3 תגובה 354729 ובאופן כללי כל אותו שרשור.
תגובה לתגובה 498392
===>"להסתברות הקליעה לפי ההתפלגות הרגילה של הזריקות שלו"
לי בכל זאת נראה שהמילה האחרונה - שלו - היא החשובה ביותר. מה שקובע אם הוא יקלע בפעם הבאה זה לא תוחלת הקליעה של כל השחקנים או של כל האנשים, אלא תוחלת הקליעה *שלו*.

זאת בניגוד לקוביות (ההוגנות) שהתוחלת של כל אחת מהן להוציא 6 בזריקה הבאה, שווה לזו של כל האחרות.
תגובה לתגובה 498393
די, תפסיק לדבר על הסתברות. זה כואב.
תגובה לתגובה 498439
מי דיבר על הסתברות? אני מדבר על אנשים.
תגובה לתגובה 498395
למרות שיש עוד קוביות עם תוחלת דומה, תוצאות של קוביה ספציפית נקבעות כמובן רק לפי התוחלת שלה. אני יכול לבנות קוביה יחידה במינה (למשל לשים גולת מתכת קטנה בנקודה מסויימת בתוכה), ואז התפלגות התוצאות שלה תהיה שונה מזו של קוביות אחרות. עדיין חוקי הסטטיסטיקה ימשלו בה.
באופן דומה, כל אדם (לא באמת *כל* אדם) הוא קוביה מיוחדת, אבל באופן תיאורטי לפחות, אפשר למצוא מה ההסתברות שלו לקבל תוצאות מסויימות במבחנים מסויימים (לא רק מבחן IQ, אלא אפילו דברים כמו "הסיכוי להתקבל לעבודה בתחום בו הוא מעוניין" וכדומה).
מה שפסיכולוגים מהז'אנר המתאים עושים, הוא להביא את המחקר למצב שבו היכולת לעשות זאת תהיה יותר מעשית ופחות תיאורטית.
תגובה לתגובה 498437
אני קצת מאבד אותך. וודאי שחוקי הסטטיסטיקה (או הטבע) ימשלו בה ,אבל מה *אתה* יכול להגיד עליה? אני מחזיק עכשיו ביד "קוביה מיוחדת במינה" (עם כדור בנקודה מסוימת בתוכה). אתה יודע מה הסיכוי שהיא תראה 6 בזריקה הבאה או ב-‏100 הזריקות הבאות?

ככה, נראה לי, גם לגבי אנשים. יש לי ילד "מיוחד במינו" (כמו כל האנשים) אתה יכול להגיד לי מה הסיכוי שהוא יהיה אופה, בלי לדעת אפילו אם הוא אוהב עוגות?
תגובה לתגובה 498441
אמור לי היכן שמת את הגולה בתוך הקוביה, ואומר לך בדיוק מה הסיכויים שתיפול על כל צד.
באותו אופן, אמור לי (לא באמת לי) במה עוסקים הורי הילד, כמה אחים יש לו, איפה הוא גר וכו', ואומר לך (תיאורטית ‏1) בדיוק מה הסיכוי שיהיה אופה ‏1. אם השאלה תהיה "מה הסיכוי שיפתח עסק בתחום מכירת המוצרים", לתשובה אפילו יכולה להיות מהימנות כלשהי.

1 אבל לא כי בלתי אפשרי במציאות לחזות צפונות נפש האדם, אלא כי אנחנו עדיין לא מבינים מספיק את העניינים הללו כדי לחזות במדויק שאני אהיה מאלף אריות, ואחי רואה חשבון (של הקרקס).
תגובה לתגובה 498447
אני לא משתכנע, אבל כנראה לא משכנע אותך.

אני לא זוכר היכן שמתי את הגולה בקוביה. יתר על כן, יש לי שק מלא קוביות שבכל אחת מהן יש גולה (במשקל שונה, ובמיקום שונה). את הקוביה שיש לי ביד שלפתי מהשק בעיניים עצומות.

גם את הילד המיוחד שלי שלפתי משק מלא ילדים כאלו.
תגובה לתגובה 498448
1. אז אנחנו מסכימים שהמספר יודע הכל מסוגל לקשר בין נתוני הפתיחה של ילד לבין סיכוייו להצליח בחיים, ולהביע סיכויים אלו באמצעים סטטיסטיים (בניגוד למזל, גורל, יד האל, רצון הנודד וכו').
2. גם אנו המוגבלים מסוגלים לחישובים כאלו. בנו של מיליארדר ובנו של הומלס נרקומן שאותו סכום בחשבון בנקם, לא יזכו להתייחסות זהה (השני יוערך יותר, כי אנו יודעים לומר שסיכויי ההצלחה שלו היו נמוכים יותר).
תגובה לתגובה 498451
האמת, אני לא יודע על מה אנחנו לא מסכימים, אם בכלל. כמובן שסיכויי התעשרות של בן המלך גדולים מאלו של בן הטוחן - כמו שסיכויי קוביה עם גולה ליד פאת ה-‏6, גדולים יותר ליפול על 6. וכמובן שאלוהים יודע הכול - כולל אם הבן שלי יהיה אופה.אלא שלי הוא לא אמר את זה.
תגובה לתגובה 498452
אבל בנו של הנרקומן צבר את כספו בסחר בסמים...
תגובה לתגובה 498453
המילה ''סיכוי'' ו''מדוייק'' אינן חברות טובות.
תגובה לתגובה 498456
זה ממש לא נכון.
תגובה לתגובה 498472
זה איננו נכון רק אם הסיכוי הוא 1:1. כל סיכוי אחר איננו מדוייק כי גם אם יש לי סיכוי 1:80 שהוא סיכוי קטן, אני יכול לפגוע. מה מדוייק כאן?
תגובה לתגובה 498509
הסיכוי עצמו יכול להיות מדוייק בהחלט. בקוביה אידיאלית הסיכוי הוא *בדיוק* ששית לכל פאה. אם לא נזהר כאן מישהו עוד יפלוט את המושג "רווח סמך", ואז אנא אנו באים?
תגובה לתגובה 498411
תוכל למצוא דיון די עשיר על היד החמה בתגובות לדיון 2518
תגובה לתגובה 498412
אופס, אני רואה שכבר גילית בעצמך.
תגובה לתגובה 498402
The dice think that too.
תגובה לתגובה 498440
but what do you think?
תגובה לברמנית זוממת 498299
Luck favours the prepared mind (לואי פסטר)
תגובה לברמנית זוממת 498336
I find that the harder I work, the more luck I seem to have
(תומס ג'פרסון)

המזל הולך עם הטובים
(מיטב כדורגלני ארצנו)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים