האח הגדול הוא ניסוי מרתק 498242
שיכול לספק חומר לעשרים עבודות דוקטורט, ורק מי שצפה בערוץ 20 או ב-LIVE באינטרנט מודע לו. מי שצפה בתוכנית הערוכה בערוץ 2 ראה סתם עוד תוכנית ריאליטי מתוסרטת. הגדולה של הניסוי היא בחמישים המצלמות שצילמו את הדיירים 24 שעות ביממה והזריקו לנו שידורים גולמיים אמיתיים.

אחד מנושאי המחקר המטרידים ביותר הוא "הכת" שנוצרה סביב שי שטרית, כת שהיו חברים בה צבר, שפרה ורנין - וליאון כהערת שוליים מבולבלת עד שהקבוצה ערכה לו משפט שדה בסצינת "סוכת הנחשים", כי משורה ישחרר רק המוות. ראינו תחת עינית המיקרוסקופ איך פועלת תעמולה ואיך צומחים משטרי רשע, ואיך אנשים שעל פניו הם נבונים ובעלי מחשבה עצמאית מצטרפים למעשים אכזריים מתוך אמונה עיוורת שהם פועלים נגד אויב ש"המנהיג" יצר למענם.

נושא מטריד אחר הוא הדיווחים בתקשורת. זו לי הפעם הראשונה שקראתי דיווחים על דברים שראיתי במו עיניי, והקשר בינם לבין המציאות הוא כל כך בלתי קיים, שאם היה לי שמץ אמון בתקשורת הוא נמחק. לא רק האמון בתקשורת - גם האמון שלי בהיסטוריונים אבד לעולמים.

גם הקשר בין הדמויות כפי שהוצגו בתקשורת לבין התנהגותן האמיתי איננו קיים. יוסי מותג כמאצ'ו תחמן וערמומי - ההיפך הוא הנכון. רנין הוצגה כעדינה וישרה - ובמציאות היא היתה השקרנית הגדולה ביותר בבית האח הגדול, מניפולטיבית ומרשעת.

מה עוד למדתי? למדתי מה שכבר ידעתי - כולם משקרים, ופחות מכל יש להאמין למי שפותח את דבריו במילים "אני נשבע לך במשפחה שלי", "אתה כמו אח בשבילי", או שהיא סתם עוברת לדבר באנגלית. אחרי פתיחות כאלה תבוא מחרוזת של שקרים ובכך אין שום ספק.

ועוד נושאים רבים: תופעת העדר בתקשורת (אין מצב אחר, התקשורת היא תמיד עדר), עדתיות בישראל 2008 (קיימת בעיקר בתקשורת), השפעת הסביבה על ה-IQ (עינב), השפעת התת-מודע על צורת השירה (שפרה שעינתה אותנו במשך חודשיים תמימים ולא ידענו מה חטאנו, עד שצבר הודח ולפתע נפסק לה החנחון אה לה מרילין מונרו)...

ועוד.
האח הגדול הוא ניסוי מרתק 498488
אני חושב שתכניות המציאות מעוררות את הצופים לבחון את הערכים שלהם ואת הסמלים שלהם.. הרבה מדובר בכך שגיבורי התרבות הם ריקים, או שהם כאלה וכאלה, גיבורי תהילה לרגע, ומה הם בכלל עשו בחיים שלהם..כפי שאני מבין את זה באמצעות תכניות המציאות, באמצעות החשיפה לעולמם הפנימי של הגיבורים, מניפולטיבית ככל שתהא, הצופים מייצגים לעצמם- סמלים. הטוב, הרע, הכוחני, הרגיש, ובסמלים כמו בסמלים, המציאות כשלעצמה אינה משנה בהכרח. במה מוטב או שונה טרומפלדור משפרה. בעיניי מבחינת היותם סמל, הגם שזה האריך שנים וזה יחלוף מחר מחרתיים, ובכל זאת הינם שווים.מיהי שפרה באמת, או מיהו טרומפלדור, זה לא ממש משנה. העניין הוא ששתי הדמויות הניעו אנשים רבים לתגובה של הזדהות. מחצית העם צפה אתמול בתכנית האח הגדול, ואני חושב שזה לא יהיה לגמרי מופרך לומר שמחצית העם היה ער ועסוק בעיקר בשאלות של הזדהות עם אחת הדמויות או אחרת..כשהוא מביע לעצמו אותם רשמים שמסוגם (אתה) מציג בהערתך.
האח הגדול הוא ניסוי מרתק 498490
אפרופו אמון בהיסטוריה על רקע אי-דיוקים בתיאור העבר הלא-רחוק: תגובה 441359

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים