על תבונה ורגישות. 499608
"כי צדיק בדינו השלח,
אך תמיד, בעברו שותת,
הוא משאיר, כמו טעם מלח,
את דמעת החפים מחטא."
(בדרך נוא אמון, שירי מכות מצריים, נתן אלתרמן)

התגובה של ישראל היתה מוצדקת ונכון לעכשיו גם נעשתה בחוכמה ובאיפוק יחסי. המצב הכרוני של קטיושות על ישובי עוטף עזה היה בלתי נסבל וחייב תגובה. ישראל בחרה מטרות ספציפיות ונמנעה ככל האפשר מפגיעה באזרחים. גם העברת הסיוע ההומניטרי לעזה הוא צעד נכון.

יחד עם זאת, חוזר כאן הקיבעון התפיסתי שאופייני לישראל בכל מלחמותיה ומבצעיה והתבטא באופן בולט בעשור האחרון. במקום לתת לחמאס אולטימטום ולחתור להידברות איתו, מנסה ישראל להורידו על ברכיו. בצה"ל התפלאו שהוא אינו מרים דגל לבן‏1. הניסיון ההיסטורי מלמד שעמים תחת הפצצה מתחשלים ונוטים להתנגדות לאויב ולא לכניעה. התפיסה הזאת נובעת מזילזול בערבים ומקיבעון מחשבתי שכח יכול לפתור הכל ודיפלומטיה היא יפות-נפש ורכרוכיות. הנטייה לרגיעה זמנית נובעת מהסיבה הלא נכונה - התכוננות למבצע קרקעי. בסרט הזה כבר היינו - בתחילה יבואו כל הקריאות הפטריוטיות המתלהמות ולאחר מכן, כאשר יתחילו האבידות, יבואו הצעקות והזעקות והטיפשים והרשעים שביננו יגידו שזה בגלל שנשמרו כללי מוסר רבים מדי ולא היכינו אותם חזק מדי.

הציבור הישראלי שוב מתגלה במלוא הצדקנות הנלעגת שלו. כל ישראלי הוא מומחה גדול לביטחון ויודע מה ואיך לעשות. הוא דוחה את הדאגה לפגיעה באזרחים בטענה שזו אשמתם שהם נמצאים שם תוך כדי התעלמות מהעובדה שהרצועה היא מקום קטן וצפוף ואין להם לאן ללכת משם. הוא מתקשה להבין שהמצב הזה נוצר מלכתחילה בגלל ניסיון התעלמות מהרצועה שיש לנו אחריות לגביה גם לאחר שיצאנו משם, לפחות כל עוד אין הסדר קבע עם הפלסטינים.
בענין זה הציע מובארק הצעה נבונה - החזרת אבו-מאזן לשליטה ברצועה.‏2 אם נגיע לפתרון הזה, זה יהיה כרגיל בדרך העקלקלה ורווית הדמים שאנחנו אוהבים ללכת בה.

על תבונה ורגישות. 499609
ארז, לתת אולטימטום איננו לדרוש כניעה?
על תבונה ורגישות. 499613
באולטימטום כוונתי היא שצריך להעמיד את החמאס בפני ברירה - לשבת ולהידבר איתנו כששני הצדדים מפסיקים את תקיפותיהם או להמשיך בהפצצותינו (במידתיות כמובן) אם הוא לא מוכן להפסיק.
על תבונה ורגישות. 499634
לכל דבר ועניין, לדרוש מהחמאס להפסיק לתקוף פירושו לדרוש ממנו להיכנע.
על תבונה ורגישות. 499663
ההבדל הוא שאני נותן לחמאס מירווח נשימה ברוח העיקרון הידוע של סון טסו ואילו הממשלה אינה נוהגת כך.
על תבונה ורגישות. 499638
אני מבין שכעת אתה משיא עצות לממשלה מכיוון שאתה יודע מה ואיך לעשות..
על תבונה ורגישות. 499611
אתה חושב שתופרים כבר את הנעל שתזרק על אהוד ברק במסיבת העיתונאים המשותפת עם אבו-מאזן?
נ.ב. יש כאן מקרה משעשע של פרה הרוצה להניק יותר משהעגל רוצה לינוק. נדמה לי שאבו-מאזן כבר אינו רוצה לשלוט אפילו ביו"ש (נמסר שאינו מתכוון להעמיד עצמו לבחירות הבאות) ואתה מנסה לסדר לו גם את עזה. איפה אתה חי?
על תבונה ורגישות. 499615
אז עדיף שהחמאס ימשיך לשלוט בעזה או שאנחנו נחזור לשם?
על תבונה ורגישות. 499621
הכי עדיף שחזירים מעופפים ישכינו שלום במזרח התיכון.
על תבונה ורגישות. 499622
עדיף שנניח לפלשתינאים לבחור את מנהיגיהם בעצמם ונתמקד בבחירת המנהיגים שלנו ובמה אנו עושים ועוד יותר במה אנו לא עושים. מבין המועמדים לשלטון ברצועת עזה (החמאס, הפתח, הג'יהאד וממשלת נתניהו-ליברמן-אריאל) נראה לי שהחמאס הוא הרע במיעוטו.
על תבונה ורגישות. 499619
"אבו מאזן" בהקשר הזה אינו לאו דווקא האיש מחמוד עבאס, אלא הפונקציונר יו"ר הרשות‏1. אם הוא לא מתכוון להעמיד עצמו לבחירות הבאות יש להניח שאש"פ יעמיד מישהו אחר.

___
1 האם זאת הרשות הבלתי אפשרית מדיון 2220?
על תבונה ורגישות. 499624
האפשרות הרעה באמת אינה שהרשות תחזור ותתפוס את השלטון ברצועה (אם כי אני חושב שלטווח ארוך עדיף לנו שתי מדינות פלשתיניות מאשר אחת). האפשרות הרעה היא שהם יעשו זאת על חודי הכידונים של ישראל (לטווח הארוך אני מניח שפרוש הדבר יהיה שלטון החמאס גם ברצועה וגם בגדה).
על תבונה ורגישות. 499625
אין ספק.
על תבונה ורגישות. 499616
תגיד, קראת בכלל את הקישורית הראשונה שהבאת? ע"י "בצה"ל הופתעו מהאיפוק היחסי בירי של חמאס" ו"החמאס חטף מכה קשה, אבל הוא עוד צפוי להגיב ואף להגיב באופן קשה. הם לא מתכוונים להרים דגל לבן ואנחנו נלך עד הסוף ונפעיל את כל הכלים שעומדים לרשותנו" אתה מנסה לבסס את הטענה ש"בצה"ל התפלאו שהוא אינו מרים דגל לבן"?

אשר להצעת מובארק, זה באמת רעיון מצויין. כמובן, יש עניין קטן עם החמאס שחושב טיפה אחרת, אבל עם קצת רצון טוב מצידנו זה יסתדר. אם זוכרים כיצד כפינו עליהם להשליך את אחיהם מהקומה ה- 27 כדי לתפוס את השלטון ברצועה, ברור שברגע שנחדל מלכפות עליהם להחזיק בשלטון הם ישמחו להעניקו לאבו-מאזן.

כפי שאמרת, "כל ישראלי הוא מומחה גדול לביטחון ויודע מה ואיך לעשות" אבל רק מעט ישראלים מגיעים לרמת המומחיות שלך בהתעלמות מכל עובדה שאינה מתאימה לפנטזיות שלהם.
על תבונה ורגישות. 499617
רק הערה, הנסיון של נאט''ו בסרביה, של אל קעידה בספרד ושל ארה''ב ביפן מראה את ההיפך. אולי זו פונקציה של עוצמת ההפצצה שקובעת אם העם המופצץ יכנע או יתאחד.
על תבונה ורגישות. 499626
נסיונות ממש לא קשורים ולא רלוונטיים.
על תבונה ורגישות. 499629
הוא מאוד רלוונטי וקשור למשפט ''עמים תחת הפצצה מתחשלים ונוטים להתנגדות לאויב ולא לכניעה''.
על תבונה ורגישות. 499635
לא זכור לי שאל-קעידה הפציצה את ספרד. בכל אופן, כל המקרים האלה הם כניעה של הממשלה. העם מתחשל במצב כזה ולכן השאיפה שהעם ילחץ על ממשלתו להיכנע כשהוא מותקף היא לא מעשית בנוסף לזה שהיא לא מוסרית. זוהי בעצם דרכו של החמאס בהתקפתו על הישובים.
על תבונה ורגישות. 499636
יש כאלו שאומרים שהפיגועים הללו השפיעו על תוצאות הבחירות (דהיינו, על הבחירה של העם המחושל).
על תבונה ורגישות. 499639
פיגוע טרור הוא לא הפצצה מהאויר. זה מאוד מטריד אבל לא משבש את חיי היום-יום בצורה של מצב חירום. ולגבי אותה מלחמה מיותרת - הספרדים הבינו, עם או בלי אותם פיגועים, שאין להם מה לחפש בעיראק, מה שגם האמריקאים ובוש כבר הספיקו להבין.
על תבונה ורגישות. 499640
על אחת כמה וכמה, אם הספיק פיגוע כדי לגרום לספרדים לשנות את דעתם הפוליטית (הבנתי שאתה טוען שזה לא - נראה לי שאיזי חושב אחרת), הרי שהפצצה מהאוויר הייתה עוד יותר אפקטיבית.
על תבונה ורגישות. 499641
הפיגוע חיזק לכל היותר מגמה קיימת וכאמור, התפיסה לא היתה כרוכה בלחימה נגד מבצע הפיגוע אלא התנגדות למעורבות מיותרת במדינה אחרת.
על תבונה ורגישות. 499655
כמדומני שמה שבאמת הרגיז את הספרדים זו ההיתממות של ממשלתם, שניסתה לתלות את הפיגועים בטרור הבאסקי, כשהיה ברור שהיא משקרת במצח נחושה כדי להימנע מלהודות בקשר ביניהם לבין מדיניותה בעירק.
על תבונה ורגישות. 499620
אתה קורא מעיני רוחך. בצה"ל לא מופתעים שחמאס לא נכנע. תוכל לקרוא את ‏1 שלך ולהיווכח שבצה"ל הופתעו מתגובתו הרפה של חמאס (עד כתיבת המאמר, אני מניח שבצה"ל ציפו להפצצת באר שבע).
על תבונה ורגישות. 499642
אכן ציפו להפגזת באר שבע. ראש השב"כ אפילו אמר זאת לפני המבצע ‏1 וכן בהמשך פיקוד העורף הנחה את תושבי ב"ש להתגונן ‏2.

.
על תבונה ורגישות. 499643
בהחלט הניחו שכך יהיה כבר קודם. אלינו‏1 הגיעה חוברת התגוננות של פקע"ר כבר לפני שבועיים או שלושה.

1כלומר אל ההורים אי שם בצפון הנגב.
על תבונה ורגישות. 499646
טקטיקת המלחמה של ישראל יחודית מאוד. זו לא הפעם הראשונה בה מצפה הממשלה ומצפה צה''ל שהאויב יתקיף יותר חזק ויותר רחוק ויפגע באזריו על מנת שישראל תוכל להגביר את המתקפה.
על תבונה ורגישות. 499649
למה? הגיוני מאוד שממשלה תצפה את תגובת הנגד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים