שניים רבים והשלישי זוכה? 50106
מתיחות בין הודו לפקיסטאן מגדילה את השפעתה של סין, הגובלת בשתי המדינות, ועשוייה לכפות על שתיהן סוג כלשהו של הסכם (באם מנהיגי סין ירצו להתערב). בוודאי אם ניו-דלהי ואיסלמאבד עלולות להיחרב בפצצות אטום.

הפתרון שלי כמשקיף מרחוק: ניתוק קשמיר מהודו ופקיסטאן והפיכתה למדינה עצמאית, תוך כדי ערבויות שהצבא הפקיסטני לא ייכנס לשם. (כיום, הודו שולטת בשני שליש מקשמיר ופקיסטאן בשליש, כך ששני הצדדים ייאלצו לוותר). פתרון כזה גם יצמצם את הגבול המשותף ויפחית את מוקדי החיכוך, כמו שמאז הקמת בנגלדש בשטחי פקיסטאן המזרחית, האזור של מזרח הודו ירד מהכותרות בעולם בהקשר המלחמתי.

אפשר לציין גם שקשמיר היתה הנסיכות האחרונה שהצטרפה להודו העצמאית, כמדומני רק בשנת 1949 - כשנתיים לאחר הקמת הודו, (על רקע התקפת גורמים פרו-פקיסטאניים על שטחי הנסיכות).
שניים רבים והשלישי זוכה? 50109
לקשמיר חשיבות אסטרטגית לשני הצדדים. ההודים מציגים אותה כאיזור הררי המגן על בטנם הרכה מפני מתקפה פקיסטנית, ולא יוותרו לעולם על אחיזתם בארץ מוצאם של הבראהמינים הקשמירים (ר' כתבת רקע ב'הארץ'). מאידך, קשמיר סמוכה לבירת פקיסטן, מצב אנלוגי לקרבת הגולן לדמשק או יו"ש לעיה"ק. גם קשמיר עצמאית, חלשה ותלותית במעצמות השכנות אינה מצב רצוי, בפרט כשאין לקשמירים שאיפות לאומיות אחידות או מוגדרות.

הודו אמנם נוקטת כאן בתמרון מסוכן, בנכונותה לחדול את הטרור הפקיסטני במחיר סכנת שואה גרעינית. סביר להניח שהתמרון היה מסוכן פחות אלמלא היו שתי המדינות חושפות את יכולתן הגרעינית הידועה בפומבי, ומתחייבות בזאת למאזן אימה הרסני ביניהן. אני מניח שבועידת 7 ראשי המדינות בנפאל יצליחו שליטי הודו ופקיסטן לרדת מהעץ הגרעיני עליו טיפסו. אחרת, הלך עליהם.
שניים רבים והשלישי זוכה? 50112
אפשר לציין שפרט לנשק הגרעיני, פקיסטאן עם 130 מיליון תושביה אינה מהווה איום אמיתי למיליארד ההודים. יתרה מזאת, כפי שציינת, קשמיר הרבה יותר קרובה לאיסלמאבד מאשר לריכוזי האוכלוסייה העיקריים בהודו. אני מאמין בכל אופן שסין וארה"ב יכפו על הודו ופקיסטאן פתרון, והכוחות האמריקאיים הנמצאים באפגניסטן, במרכז אסיה ובאי דייגו גרסיה עשויים להפוך לכוח חלוץ לשמירת השלום בין שתי מדינות הגרעין. אין לשכוח שמלחמה בין פקיסטאן להודו תחזק יותר את המחנה האיסלאמי-קיצוני בפקיסטאן, וארה"ב לא תוכל להתעלם מכך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים