בעד הריטואל 502141
דווקא אני בעד הריטואל של פסילה בכנסת וביטול בבג''ץ, כי זה מזכיר לכולנו את המצב האבסורדי שבו אנו חיים.
הבעיה היא, כמו שאומרים, שאסור לבלוע ואסור להקיא.
מצד אחד, נשמעות בפרלמנט דעות נגד המדינה והממסד בחומרה שלא היתה נסבלת במקומות אחרים בעולם בכלל, ומצד שני, פסילה לא תרכך את הקו הלאומני, ויש אומרים אפילו תקרב את המרד.
דווקא הפרוצדורה הזאת מזכירה להם ולנו, שהם נמצאים בפרלמנט על תנאי, רק בגלל הנסיבות המורכבות, ולא בזכות עמדותיהם הלגיטימיות.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502303
לא ולא. הם נמצאים בפרלמנט בזכות שאחרת אין טעם וצידוק להגדרת ישראל כמדינה דמוקרטית ושיויונית לכאורה לכל אזרחיה. ועמדותיהם לגיטימיות, גם אם קיצוניות, לא פחות מהעמדות הקיצוניות של ליברמן ושות'.

וכמו שכתב נתן אלתרמן על חבר הכנסת תופיק טובי:
"ובכן: מי תופיק טובי? הוא חבר הכנסת.
הוא קומוניסט ערבי, בבית הנבחרים
יושב הינו בזכות-מלאה ולא בחסד...
כבר עת אולי לזכור זאת, חברים.

ואין הוא חב בזה כל חוב על גודל נפש.
ישיבתו היא חוק,
היא צו,
היא אלף-בית.
לא! אין הפרלמנט צריך ביד מונפת
לזרוק לו מדי פעם את הגט.

ואין הפרלמנט, בשום פנים ואופן,
צריך לקרוא: אתה דובר באין מחריד
מפני שטוב אני... נדיב... דוגל בחופש...
אין זה הולם אפילו מסיבה פרטית.

עת להחליט סוף-סוף: ככל צירי הבית
גם טובי בו יושב בתוקף המישטר!
ואם זה רציני, אין צורך כל יומיים
על זו הפריבילגיה להגיש לו שטר.

זה טיב הדמוקרטיה, אין נושאי-כליה
נושים תודה באיש. חלקה אולי לא קל,
אך אם היא לא תהיה מובנת מ א ל י ה,
היא לא תהיה מובנת לנו כלל!"

(מתוך "הנזיפה בתופיק טובי", הטור השביעי)
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502323
מה שכב אלתרמן הוא מדויק. נראה לי שבטור השביעי ניתן למצוא שירים פוליטיים שיכולים להתאים לכל מצב פוליטי בישראל כמעט. אנחנו מעלים את הגירה של העבר הקצר שלנו.
גם צרצור וזחאלקה לא יושבים בכנסת בחסד. אם הפסילה הייתה עוברת גם בבג''צ לאזרחיה הערבים של ישראל לא היה כמעט יצוג בכנסת. אבל זו רק אחת מהתוצאות הבלתי רצויות במקרה הזה. תוצאה אחרת תהיה צמצום והצרה של העמדות המושמעות בכנסת. ביטול המפלגות הערביות מטרתו, בין השאר, היא להביא למצב בו ישנה פחות התנגדות לקו הפוליטי של הלאומנים ובמילא אחדות דעים גדולה יותר.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502404
מסכים, שיר יפה.
בוודאי שאין הכוונה לערער את הלגיטימציה של חברי כנסת ערבים.

אך למרבה הצער, מבין חברי הכנסת הערבים יש כאלה שתומכים בהתנגדות אלימה כלפי מדינת ישראל מתוך שאיפה להפסקת קיומה. זה מתבטא במצע הרשימות שלהם, בהתבטאויות שלהם ובפעילות הפרלמנטרית שלהם (אגב, במובן כלשהו על חשבון פעילות לקידום השוויון). נכון, לא כולם כאלה, נתמקד לצורך הדיון בחמישה-שישה שהם כן. אם יש בכלל לדעתך עמדה לא לגיטימית, זו צריכה להיות הדוגמה הראשונה. ואכן, לתופעה זו אין אח ורע במדינות העולם.

לכאורה, בכך הם איבדו את זכותם לכהן בכנסת, אולם לדעתי ניתן לאפשר להם לכהן בכל זאת משיקולים פרגמטיים.
(אולי עד לגבול מסוים, איני יודע מה לומר במקרה של הרשעה בריגול בפועל לטובת מדינת אויב, שאינו לגיטימי אף הוא, אך נתפס כחמור יותר)

-----
הערה: דווקא במקרה של ליברמן, אם עמדותיו אמנם אינן לגיטימיות, לא בטוח שיש שיקולים כבדי משקל להשארתו בכנסת, שכן מצביעיו יוכלו בקלות למצוא את מקומם ברשימות אחרות.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502423
היכן במצע של אחת מהמפלגות הנ"ל יש תמיכה בהתנגדות אלימה כלפי מדינת ישראל מתוך שאיפה להפסקת קיומה?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502484
"אתר חד"ש בערבית מכיל מסר שעשוי להתפרש כתמיכה בארגונים הפלסטיניים נגדם לחמה ישראל. באתר, aljabha.org, מופיע נאום מצולם של בכיר בתנועה, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית מוחמד נפאע, לפיו "אנחנו בעד ההתנגדות בכל מקום". נפאע מדגיש שחברי המפלגה אינם חברי החמאס ולא יהיו, אך מכריז שחד"ש תתמוך במתנגדים לכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים. בשני האתרים המזוהים עם המפלגה בעברית מופיעים מסרים נגד המלחמה, אך לא בעד הארגונים הפלסטיניים.

הכינוי "התנגדות" (בערבית: מוקאוומה) מתפרש לעתים בהקשר הסכסוך הערבי-ישראלי ככינוי כולל לארגונים שנלחמים נגד הכיבוש. בזמן הלחימה בעזה הוא שימש לציון החמאס ושאר הארגונים הפלסטיניים שישראל לחמה נגדם. עם זאת, המונח יכול לשמש גם להתנגדות לא אלימה."

"הדברים אינם מופיעים באתריה של המפלגה בעברית. ח"כ חנין: אנו מתנגדים למלחמה, אך לא תומכים בחמאס ובחיזבאללה"

"תגריד סעדי, שהורשעה בסיוע לסוכן זר בפיגוע בשוק מחנה יהודה בירושלים, הודיעה בצהריים (יום א'), כי תסיר את מועמדותה למועצת העיר סכנין. סעדי קיבלה את החלטתה בעקבות עתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון שדרשה למנוע את התמודדותה ולהוציא צו ביניים המורה על דחיית הבחירות בסכנין. במהלך הדיון בבג"ץ התפרצו בני משפחתה של האשה על כלי התקשורת.
בפיגוע בשוק מחנה יהודה באפריל 2003 נרצחו שישה ישראלים. סעדי, תושבת סכנין בת 25, השתחררה מהכלא בתחילת השנה. היא ריצתה עונש מאסר בן שש שנים, לאחר שהורשעה כי קשרה קשר עם פלסטינים שהשתתפו בפיגועים רצחניים נגד ישראל.
בתגובה לעתירה של התנועה לאיכות השלטון, הודיע נציג המדינה לבית המשפט, כי סעדי לא תימחק מרשימת המועמדים של תנועת חד"ש, אבל היא תהיה פסולה מלכהן במועצת העיר גם אם תיבחר. בתשובתה של המדינה נכתב, כי ”סעדי לא היתה כשירה מלכתחילה להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות ואיננה כשירה לשמש כחברת מועצה גם אם תיבחר".
"במהלך הדיון התבטא השופט חנן מלצר, נגד ההתנהלות בסכנין ואמר, כי הוא לא מאמין שבעיר לא ידעו על הגשת מועמדותה של סעדי. "אם מישהו ידע הוא גם שיתף פעולה ויכול להיות שכל רשימת חד"ש צריכה להיפסל, אולם זה לא נושא לדיון היום", אמר מלצר."
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502486
הפרשנות שהתנגדות לכיבוש-אפילו אלימה -היא התנגדות אלימה לקיום מדינת ישראל, קצת מרחיקת לכת.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502533
השאלה מה אתה מגדיר כ''כיבוש''.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502540
ברור מה אני מגדיר: השטחים שנכבשו ב-‏67. לגבי הערבים במדינת ישראל: רב הערבים מגדירים את הכיבוש בדרך דומה אך יש להם השגות על דמוקרטיותה של המדינה לגביהם.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502543
מעניין. כבר נתקלתי בכאלה שטענו שהכיבוש התחיל ב-‏1882.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502544
הם דומים לאלה שמתחילים את הציונות מעלייתו של ר' יהודה הלוי.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502550
אני הייתי מתחילה את הציונות בשיבת ציון של עזרא ונחמיה...
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502551
זוהי בערך תחילתה של היהדות כפי שאנחנו מכירים אותה כיום,
האם לדעתך יהדות=ציונות?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502565
לא בהכרח.
אם כי אני לא רואה איך אפשר לנער את היהדות מהציונות.
כלומר - אם נניח שהיהדות ה"אמיתית" היא דתית - ובכל מקרה רוב רובם של היהודים עד המאה ה-‏20 היו דתיים - אני לא יכולה לראות איך יכול יהודי לברך 3 פעמים ביום
"תקע בשופר גדול לחירותנו, ושא נס לקבץ גלויותינו, וקבצנו יחד מהרה מ-‏4 כנפות הארץ לארצנו. ברוך אתה ה', מקבץ נדחי עמו ישראל" ו"לירושלים עירך ברחמים תשוב, ותשכון בתוכה כאשר דיברת, ובנה אותה בקרוב בימינו בניין עולם, וכסא דוד עבדך מהרה לתוכה תכין. ברוך את ה' בונה ירושלים" בעודו לא-ציוני.

אני לא יכולה לראות איך אפשר להיות לא-ציוני כשכל פעם שאתה אוכל לחם אתה אומר
""על נהרות בבל, שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון...איך נשיר את שיר ה' על אדמת נכר? אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי..." בימות החול ו
"שיר המעלות, בשוב ה' את שיבת ציון, היינו כחולמים. אז ימלא צחוק פינו, ולשוננו רינה. אז יאמרו בגויים הגדיל ה' לעשות עם אלה. הגדיל ה' לעשות עימנו היינו שמחים. שובה ה' את שביתנו כאפיקים בנגב..." בשבת,
ובכל השבוע "ובנה ירושלים עיר הקודש במהרה בימינו. ברוך אתה ה' בונה ברחמיו ירושלים. ...הרחמן הוא ישבור עולנו מעל צוארנו והוא יוליכנו קוממיות לארצנו".

וכשבכל פעם שאתה אוכל עוגה, בורקס או מין מאפה שאינו-לחם. כשבכל פעם שאתה שותה יין. כשבכל פעם שאתה אוכל ענבים, תאנים, רימונים או תמרים אתה אומר "...ועל ארץ חמדה טובה ורחבה שרצית והנחלת לאבותינו לאכול מפריה ולשבוע מטובה. רחם נא ה' אלוהינו על ישראל עמך ועל ירושלים עירך ועל ציון משכן כבודך ועל מזבחך ועל היכליך, ובנה ירושלים עיר הקודש במהרה בימינו, והעלנו לתוכה ושמחנו בבנינה ונאכל מפריה ונשבע מטובה, ונברכך עליה בקדושה ובטהרה".
על תנאי? 502567
הרבה יהודים רואים עצמם כקוסמופוליטיים, גם דתיים ומסורתיים, התפילות הפכו למטפורות סנטימנטליות, כמו של שכינהם השחורים הנוצרים צאצאי העבדים ששרים על חצית הירדן.
(מעטים מהשחורים אכן היו ציונים והיום הם יושבים בדימונה).
על תנאי? 502569
במאה-מאה ומשהו השנים האחרונות, כן.
כמה קוסמופוליטים היו לך במאה ה-‏17?
על תנאי? 502570
כל אלה שקיבלו את הגלות כגזרה, פיתחו שפות בין לאומיות, והמציאו את הקוסמופוליטיות.
על תנאי? 502577
כל אלה שבדרך כלל לא נשארו דתיים.

היהדות אתנוצנטרית למדי. לטוב ולרע.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502572
לא רק שהתפילות האלה הן לא ציוניות (במובן המודרני של המילה) אלא שרובן הן אנטי ציוניות במובהק. הרי הציונות היתה התנועה שפעלה להקים מדינה יהודית (על ידי בני אדם), והתפילות הלאה קוראות לאלוהים שיקים מדינה יהודית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502589
מנקודת מבט דתית, אין עשב צומח עד שטופח עליו מלאך ואומר לו, "גדל".
האם אתה סבור ששיבת עם ישראל לארצו, לאחר 2,000 שנות גלות, יכלה להתבצע *בניגוד* לרצונו של אלוהים?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502592
יש זרמים חרדיים שסבורים כך.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502595
בגלל 3 השבועות.
ומנגד יש הטוענים ש-‏3 השבועות לא תקפות, משום שעל הדרך אלוהים השביע גם את אומות העולם, ש"לא ישעבדו את ישראל יותר מדי", ואומות העולם כבר עברו על זה עם השואה, שהיתה "יותר מדי" בלשון המעטה, ומלכתחילה שיבת ציון שבמאה האחרונה לא נחשבת מרידה בגויים ועליה בחומה, הואיל והקמת מדינת ישראל נעשתה על דעת אומות העולם.
על תנאי? 502596
טוב, זה כבר ענין אחר.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502598
"שיבת עם ישראל לארצו" היתה תופעה די שולית ומאד חילונית עד הקמת המדינה. בבחירות לאספה המכוננת היו חצי מליון בעלי זכות הצבעה‏1, ורק 12% מהמצביעים הצביעו לחזית הדתית המאוחדת.

1 לשם השוואה, בשואה‏2 מתו פי 12 יותר יהודים.

2 גודווין, ניצחת.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502603
ודאי שלא. איך אפשר לבצע משהו בניגוד לרצון של ישות לא קימת?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502563
עזרא ונחמיה דווקא הכשירו את היהודית לחיי הגלות, לא לחיים לאומיים. בתקופתם ישראל הייתה קולוניה של האימפריה הפרסית והם, שגרו בפרס, הגיעו לישראל מתוקף צו המלך. עזרא, כפי שאולי ידוע לך, התמנה בידי המלך להיות מושל בישראל. בבואם לכאן הם, בין השאר, יצרו את הכנסת הגדולה ובה הם הכשירו את העם לחיי הגולה. ברור היה להם שמדינה יהודית ריבונית לא תתכן באותה התקופה.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502578
כשאתה תקוע בפרס, ואתה מעוניין לחזור לארץ, זה לא משנה לך שישראל תהיה עדיין קולוניה פרסית. מוטב לך להיות קולוניה פרסית *בארץ* מקהילות יהודיות פזורות ברחבי האימפריה הפרסית.

אגב, גם בראשיתה של הציונות המודרנית, השתדלו מאוד אצל ראשי המעצמות. ע"ע פניותיו של הרצל ופגישותיו עם שולטן תורכיה עבדול חמיד השני, עם הקייזר וילהלם השני, עם צ'מבליין שר המושבות הבריטי.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502580
איבדתי את החוט המקשר. אם אפשר, אולי תזכירי לי - על מה אתם מתווכחים?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502590
האם ניתן להגיד שהציונות התחילה בשיבת ציון של עזרא ונחמיה.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502600
וזרובבל?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502601
ויהושע?
על תנאי? 502604
יש סברה שיהושוע הוא אל שמש שהואנש, מה שגורר שהאל הוא ציוני.
מ.ש.ל.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502605
איזה יהושע, א.ב.?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502615
ב.י. יהשע. יהושע בן יהוצדק
כמה תיקונים: 502625
נחמיה היה המושל. הכנסת הגדולה עדיין לא נוצרה בזמנם אבל הם אכן הפכו את יהודי א''י לכת דתית מתבדלת ואתנוצנטרית תוך כדי דחיקת המואבים, העמונים והשומרונים שהיו בעלי קשרים עם היהודים ומעורבים בקהלם. ההשוואה של פעילותם לציונות היא מופרכת לחלוטין.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502547
אני נתפס כאן אמנם כקיצוני אבל אינני כזה.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502500
תטל''א.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502514
תגובה 495932
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502515
אם אף אחד לא יענה באמת וביושרה אינטלקטואלית על השאלה בתגובה 502423, היא עוד עלולה להפוך לשאלה רטורית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502517
האם לדעתך אופן ניסוחו של מצעה של מפלגה הוא המבחן הבלעדי לפועלה ולכוונותיה?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502537
לא.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502576
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502579
מי יכול לתרגם את החלקים הרלוונטים לטובת הבורים שבבית ספרם סברו שצרפתית היא השפה החשובה להשתלבות בעולם בכלל ובמזה"ת בפרט?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502581
בשביל מה יש דוד?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502583
זה דוד?
בפעם האחרונה שניסיתי להעזר בו, הגעתי למסקנה שהסיכוי שלי להבין את הטקסט המקורי באיטלקית על בסיס הספרדית-מדרום-אמריקה שלי גדול יותר מהסיכוי שלי להבין את תרגום-הגוגל לאנגלית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502607
דווקא מצא חן בעיניי חצי ערבי אחמד טיבי.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502766
כן, הצבעים היפים האלה על הלוגו הם דגל פלסטין.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502771
יש קשר למה שכתבתי?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502539
ושווה בעיקר לקרוא שם את התגובות.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502609
בוודאי על תנאי.
אם הם זקוקים לערעור לבגץ בכל מערכת בחירות, ניתן לכנות זאת ''על תנאי''.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502624
לא נכון. זה מראה שהדמוקרטיה שלנו היא על תנאי.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502657
נו, איזונים ובלמים, דמוקרטיה מתגוננת, שלטון החוק, וכו'.
אני לא חושב שבית המשפט חרג כאן מסמכותו.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 502659
מי דיבר על חריגת בית המשפט מסמכותו? מה שהתכוונתי להגיד זה מכיוון שיש לנו נבחרי ציבור רבים מדי שערכים דמוקרטים אינם נר לרגליהם, מעמדם של הח"כים הערבים מעורער ולא בגלל עצם עירעורם לבג"ץ.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565737
תופיק טובי נפטר לפני כמה ימים וזה לא הוזכר בכלי התקשורת המרכזיים. בושה וחרפה.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565739
הוזכר בוויקיפדיה (בפינת החדשות שלהם). הוא היה אחרון חברי הכנסת הראשונה:

כמו שאתם יכולים לראות שם, המקור לידיעה הוא:
חיפוש קצר העלה גם את:

נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565742
חדשות גלי צה"ל לא נחשבות כלי תקשורת מרכזי?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565743
לא שומע רדיו. התייחסתי לאינטרנט, העיתונות הכתובה ואני מניח שגם הטלוויזיה.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565745
למה ללכלך?
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565747
הם החביאו את זה טוב.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565786
הנה משהו שהם החביאו עוד יותר טוב: על פי יאיר צבן, רצה טובי לבקש מהסובייטים לחזור בהם מהתמיכה בהקמת מדינת ישראל, ולהכריז על תמיכה זו כטעות של סטאלין. נראה אותך מוצא התייחסות לזה מחוץ לדיווח בבלוג של דוד מרחב וציטוטיו (ויקיפדיה היא אחד מהם).

נמצאים בפרלמנט על תנאי? 573854
יוסף אלגזי מביא פרוטוקול של שיחה עם טובי שיזם בן גוריון, בשנת 1966. השיחה מעניינת, אך למען האמת לא ברור לי מה ביקש בן גוריון להשיג בה, כי נראה שהוא מיתמם עד כדי גיחוך. מעניין אם הפרוטוקול נאמן למקור.

וחוץ מזה: תגובה 565786 נראית שייכת לחלק ההיסטורי של הדיון על הזרמים במפלגה הקומוניסטית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 573855
שכחתי הקישור
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565935
היתה גם ידיעה בגודל בינוני בהארץ (קראתי בנייר, לא מחפש קישור), מפרגנת (כולל ציטוט מפרגן של רובי ריבלין).
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565948
הארץ הוא הצדיק היחיד בסדום התקשורתית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565955
כן, צדיק הארץ. גם ויינט, נרג, אתר מחלקה ראשונה ואתר החדשות של ערוץ 7.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565956
לא התכוונתי למקרה הספציפי של טובי אלא למצב הכללי של התקשורת הישראלית.
נמצאים בפרלמנט על תנאי? 565958
ברור. אבל ידידיה התכוון למקרה הספציפי שלנו, בו יצאת בהתבטאות מתלהמת ומכלילה שאין לה בסיס ניכר במציאות. כשחוסר הביסוס התחוור, זכינו ממך להתקפה כללית על העיתונות, במקום להתנצלות מאוד ספציפית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים