יום ג', שלוש פעמים כי טוב 503928
*ליכוד. הבעיה הבוערת היא המשבר הכלכלי‏1, ושם הפתרון שמציע נתניהו (קיצוץ מיסים) נראה לי מבטיח יותר ממה שמציעות העבודה וקדימה (הגדלת התקציב). המחסום הפסיכולוגי‏2 כבר מאחורי, לאחר שבבחירות הקודמות הצבעתי להם.

*קדימה. אחת הסכנות הקשות לטווח הבינוני ומעלה‏1 היא השחיתות בשלטון; למרות שברק ונתניהו אולי אינם נוראיים מבחינה זו, במשחק הזה התדמית משפיעה על המציאות, ולבני מציגה יותר משניהם מנהיגות ודוגמה של ממש. אני חושב גם שאישה בראשות הממשלה עדיפה על גבר, other things being equal, ולו בהיותה (שוב) דוגמה.

*חד"ש. אני בספק אם אני מסכים ולו לסעיף אחד במצע שלהם (שלא קראתי), ועוד פחות מזה להתבטאויות של ראשיה (שלא עקבתי אחריהן מספיק). אבל זה לא כל כך משנה, כי לשלטון היא לא תגיע, וגם לא לממשלה. בין אפשרויות ההצבעה השונות, יש כמה שיש להן השפעה שמעבר לחלוקת המושבים בכנסת, והצבעה של יהודי לחד"ש היא אחת מהן (והרי מתפרסם בסוף, ולו בקירוב, כמה כאלו היו). הבעיה הקשה לטווח רחוק בישראל היא האפשרות לחיים משותפים עם הערבים כאן‏1. ההצבעה הזו, אני חושב, תורמת לסיכוי הזה, ומושיטה יד לערבים שלא בוחרים בקיצוניות של בל"ד ורע"ם-תע"ל. המחסום הפסיכולוגי כבר מאחורי, לאחר שב-‏92(?) הצבעתי להם.

אלו שלושה שיקולים שאני לא רוצה לאזן ביניהם, ולא יודע כיצד. אז אם שינוי הדעה הבא שלי לא יקרה לפני יום ג', אחלק את קולי בין השלוש. (מה זאת אומרת איך? תגובה 502218, פסקה אחרונה לפני הערות השוליים.)

1 הסכסוך עם הפלסטינים גם, כמובן, אבל שם אני לא רואה הבדלים משמעותיים בין המתמודדות על השלטון.
2 אנשים שמכירים אותי, לפחות לא מהאייל, תמיד מופתעים מהבחירה הזו.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 503943
להצביע לקדימה בגלל שהשחיתות היא בעיה?! אתה רציני? זאת הרי מפלגה שכל קיומה אומר "פרס לשחיתות".
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 503993
2. אני לא הופתעתי, אני נדהמתי.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504155
לגבי א': איזה פתרון? נתניהו תמיד הציע ותמיד יציע הפחתת מיסים, בלי קשר לכלום. הוא נשמע בסך הכל כמו אחד שמצטט את התאוריות הישנות של הנאו-ליברלים מארה"ב ושכח להתעדכן במה שקורה בעולם בשנה האחרונה.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504210
הגישה הדומיננטית יותר בעולם בשנה האחרונה היא אכן להזרים כספים ישירות מהממשלה לגורמים במשק. אלא שבינתיים אני לא רואה שזה מצליח מי יודע כמה.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504198
חד"ש תומכים בזכות השיבה. האם זה לא קיצוני מספיק?
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504208
''תמיכה'' בעלמא היא כמעט חסרת משמעות כשאין להם יכולת לקדם את זה שלטונית. מה שיותר חשוב הוא האם הם צועקים את זה בראש חוצות.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504251
כלפי הציבור היהודי? בוודאי שלא. אבל זה ידוע שחד"ש מדברים בשני קולות.

בכלל, אם הם לא צועקים את זה אלא מחביאים, זה יותר טוב?

אגב, גם ליברמן כנראה לא יעשה שום שבועת נאמנות בסופו של דבר. אז מה, זה הופך את תמיכתו בה לפחות גרועה? את הקיצוניות שלו למתינות?
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504275
חד"ש מדברים בשני קולות - חוץ מזה שזה ידוע, זה נכון?
"גם ליברמן כנראה לא יעשה שום שבועת נאמנות בסופו של דבר. אז מה, זה הופך את תמיכתו בה לפחות גרועה?"
כן.
(אילו הוא כן היה מממש את זה, זה היה יותר טוב? גרוע באותה מידה?)

בכל מקרה, אני לא טוען שרצוי שדעות רעות באשר הן תהיינה מוסתרות. אני טוען על קונפליקט הזהות של ערביי ישראל, שרצוי בעתיד הנראה לעין לעמעם ולכסות אותו: תגובה 323583. לצערי אני לא מספיק עוקב כדי לדעת האם ראשי חד"ש באמת עושים זאת, אבל כנראה שהם לפחות טובים יותר מבחינה זו מבל"ד ורע"ם-תע"ל (וכנראה טובים פחות מדע"ם, אבל אלו רחוקים מדי לטעמי מאחוז החסימה).
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504281
ליברמן איננו אידיוט. אם הוא יצליח-אינני מאמין-בהעברת שבועת נאמנות, הוא מסתכן בסרוב די רחב; אולי הוא רוצה את זה כי אז יאבדו את זכות ההצבעה לא מעט אנשים והוא יוכל להיות ראש ממשלה.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504284
לא מזמן קראתי פוסט בבלוג כלשהו שתיאר עד כמה זה נכון, ברמת ה"ביקשתי מתורגמן לאתר שלהם בערבית". לחפש?

אני לא חושב שחד"ש מעמעמים את הקונפליקט, לא כשהם פונים לקהל הערבי.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504298
כן, בבקשה.
יום ג', שלוש פעמים כי טוב 504303
וקודם לכן גם כאן:

מעניין לבדוק האם זכות השיבה "מוצנעת" גם באתר הערבי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים