עזות מצח 504407
נראה לי, שהכרזתה של ציפורה על נצחונה, כשטרם נספרו הקולות במעטפות הכפולות (4-5 מנדטים), הינה מוקדמת מדי ואולי גם עזת מצח, בפרט כשבאופן מסורתי מרבית הקולות הללו הולכים לימין.
עזות מצח 504570
הכרזתה של לבני על ניצחון היא עזות מצח מסיבה אחרת - שהבחירות בישראל אינן תחרות שמטרתה לצאת הסיעה הגדולה ביותר. להיותה של קדימה הסיעה הגדולה ביותר אין שום משמעות, לא פורמלית ובמקרה הזה גם לא מהותית - ברור שיותר אנשים הצביעו למפלגות תומכות נתניהו מלמפלגות תומכות לבני.

הספין הזה של קדימה רק מסבך לכולם את החיים ועוד עשוי לגרום להקמת ממשלת ימין. צחוק הגורל הוא שהאחראים להקמת ממשלה כזו יהיו תומכי מרצ והעבודה שהצביעו לקדימה כי התרשמו מהתעמולה שאפשרי שלבני תקים את הממשלה הבאה בשעה שהיה ברור מראש שהאופציה הזאת פשוט לא ריאלית. אלמלא הקולות האלה הייתה קדימה קטנה מהליכוד ונכנסת לקואליציה בראשות נתניהו בלי לעשות בעיות.

למען האמת אני די משוכנע שזה מה שיקרה בסוף בכל מקרה, פשוט כי לנתניהו יש אופציות נוספות וכי קדימה לא בנויה לאופוזיציה, אבל בינתיים נתניהו דואג דבר ראשון ליצור גוש חוסם ונכנס לכל מיני התחייבויות כלפי מפלגות הימין.
עזות מצח 504573
במקרה זה דווקא יש יסוד לטענת קדימה ולבני.
מעולם לא היתה מפלגה בישראל שהרכיבה ממשלה מבלי לזכות במספר הקולות הרב ביותר מקרב הבוחרים. גושים זה טוב לתיאורים חד-מימדיים בתקשורת. החרדים האשכנזים, למשל, אינם יותר ימין מאשר שמאל מדיני או חברתי. כמו זונות הם הולכים עם מי שמשלם להם אתנן מתאים. כנ"ל החלק החרדי בש"ס‏1 (2-3 מנדאטים מקרב ה-‏11 שרובם מסורתיים, ואפילו מחללי שבת ובועלי נידות = בובלילקיות). אותו הכלל נכון גם למצביעי ליברמן בחלקם הגדול. אולי הם שונאים את חוצפת ערביי ישראל והנרפות מול החמאס והקסאמים, אבל אין להם זיקה עמוקה לבית-אל ושילה. מצידם שיהיה שקט בנצרת עילית ואשקלון. ובעיקר פרנסה נאותה וחיים טובים עם הרבה תרבות, אוכל ושתיה.

ומי שמדברת גבוהה-גבוהה על 'גוש הימין' כדאי שתבחן את ח"כ מיקי איתן מהליכוד, סילבן שלום, דן מרידור, יוסי פלד, הקיבוצניק יעלון ועוד יוני שובך בטחוניסטים - לעומת מופז, הנגבי, דיסקין, בלילה, באום, עזרא ועוד ניצים מקן הליכוד, הממשיכים את הקו בקדימה.

או בקיצור - 70% מהיהודים תמכו בהתנתקות. 90% במלחמת לבנון II ו'עופרת יצוקה'. כמה כצהל'ה קיצונים ימנים, כמה ג'ומסים משמאל, רק מתחמים את המרחב האמיתי של המשחק הפוליטי. ביבי או ציפי? לא ממש משנה. אני מעדיפה אותה אבל הוא מצויד יותר ביכולות אינטלקטואליות, וכמובן נסיון. שאלת אישיותו הנפסדת נשארת בעינה.

1 ש"ס חברה לממשלות רבין וברק. ללא היסוס. אפילו בשיתוף מרצ.
עזות מצח 504574
"מעולם לא היתה מפלגה בישראל שהרכיבה ממשלה מבלי לזכות במספר הקולות הרב ביותר מקרב הבוחרים." דווקא היו מקרים מעולם:
ב-‏1984 זכה המערך ב-‏34.9% מהקולות בזמן שהליכוד זכה ב-‏31.9% מהקולות. מי שהרכיב את הממשלה היה שמיר (מהליכוד), ופרס (מהמערך) החליף אותו שנתיים אחר כך.
ב-‏1996 זכתה העבודה ב-‏34 מנדטים, והליכוד ב-‏32 מנדטים. את הממשלה הקים נתניהו (שוב מהליכוד), והפעם פרס (אותו פרס, הפעם מהעבודה) לא החליף אותו.
ב-‏2009 זכה הליכוד ב-‏27 מנדטים וקדימה ב-‏28 מנדטים. את הממשלה ירכיב נתניהו (כן, אותו נתניהו מאותו ליכוד) והפעם פרס (כן, אותו פרס, שוב מפלגה אחרת) הוא זה שיטיל עליו את הטלת הממשלה בתפקידו כנשיא (ואם יש שני דברים שגורמים לנו, השמאלנים הותיקים, קצת אושר בימים עצובים כאלה, הם הידיעה שפרס הוא זה שיצטרך להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה, ושנתניהו הוא זה שיצטרך להסתדר עם בגין, ליברמן, ש"ס, האיחוד הלאומי, מופז ויעלון).
עזות מצח 504576
צודקת, לא הייתי מודעת לאירועי 1984. נשמע לי מוזר כל שמות המפלגות הארכאיות ההן. הבחירות לכנסת האחת עשרה [ויקיפדיה]

ב-‏96', לעומת זאת, התקיימו בחירות בשני פתקים לרה"מ והמפלגות.
עזות מצח 504579
לפעמים את כל כך מטומטמת בהתנצלויות שלך על כלום עד שזה כואב לי בגבות.

גם ב-‏1984 הרכיב המנצח פרס את הממשלה בראשותו. נכון ששמיר זכה ברוטציה אבל הסדר נשמר. המפלגה הגדולה תמיד הציבה את ראש הממשלה לראשונה.
עזות מצח 504600
האם לברמנית המעורערת יש פיצול אישיות?
עזות מצח 504619
בהחלט.
עזות מצח 504575
אני לא מבין מה הקשר בין הדברים שכתבת ובין העובדה שרוב של חברי הכנסת באים ממפלגות תומכות נתניהו‏1 ולכן הוא יעמוד בראש ממשלה כזאת או אחרת.

1 החרדים האשכנזים הם הבוחרים הימניים ביותר למעט אלה של האיחוד הלאומי, ש"ס גם היא עברה כברת דרך מאז ימי רבין וממילא כבר הצהירה שתתמוך בנתניהו, לגבי האיחוד הלאומי והבית היהודי אין בכלל שאלה, ונשארה רק ישראל ביתנו. לי אין בכלל ספק שהיא תתמוך בנתניהו, ואם לך יש ספק, את מוזמנת לחכות לפגישות של נציגי המפלגות עם הנשיא.
עזות מצח 504577
חזרתי וטענתי כי נתניהו ירכיב ממשלה. חוזרת וטוענת כי מה שנקרא גוש הימין זה גוש המרכז הישראלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים