העם אמר את דברו! 504549
שלוש נקודות מעניינות ביחס לבחירות הללו:

1. אתמול או שלשום נציגי קדימה יצאו בקביעה ש'העם אמר את דברו' שציפי צריכה להיות ראש ממשלה, ושהם מקווים שביבי לא ינסה "לגנוב" את הכרעת העם.

ואז נזכרתי שבסופו של דבר כל אחת המפלגות קיבלה פחות משלושים אחוזים מהקולות. בכל מקרה, למעלה משבעים אחוזים מ'העם' לא הצביעו למפלגה שתעמוד בראש הממשלה הבאה. אז העם בהחלט אמר את דברו, אבל אני לא בטוח שהבנתי מה הוא אמר (חוץ מאולי 'אנחנו אוהבים בחירות, תנו לנו כאלה כל שנה!').

2. תסריט שלא עלה עדיין אבל לא יפתיע אותי: הצעה של ביבי למופז לקבל ג'וב בכיר בממשלה שיוביל לפרישה של האחרון, ועוד ח"כ-שניים-שלושה-שבעה מקדימה. קדימה היא בסופו של דבר מפלגה אופורטוניסטית שקובצה לה יחדיו מפה ומשם. אין שום סיבה שהתהליך לא יוכל להיות הפוך. ויהיה די משעשע לראות את אנשי קדימה מסבירים שפרישה כזו היא מעילה ברצון הבוחר או את אנשי הליכוד מצדיקים אותה. בין כה וכה, אם תתרחש פרישה כזו היא תאפשר לליכוד לשלוט בצורה סבירה, אם זה טוב ואם זה רע.

3. כשקמה קדימה אמר מאיר שטרית ""התנתקנו מכל האידיאולוגיות למיניהן. זה הייחוד של קדימה. יושבים כאן חברי מפלגת העבודה לשעבר, חברי הליכוד לשעבר, וחברים שלא היו במפלגות אחרות קודם לכן. כבר אין לנו קיטבגים עם מורשת של זאב ז'בוטינסקי או ברל כצנלסון על הגב. אנחנו מסתכלים רק לעתיד". מסתבר שהוא צדק יותר ממה שהוא חשב. המפלגות האידיאולוגיות מימין ומשמאל נמצאות בקריסה רצינית, גם הליכוד והעבודה לא יכולים לחזור לכוחם אך מלפני עשור. יש גוש לא-אידיאולוגי של כ-‏45 מנדטים שמרכיב את המרכז הישראלי, ואני לא יודע עדיין אם זה הכח העולה.
העם אמר את דברו! 504550
תגובה 504414
העם אמר את דברו! 504551
תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים