מזכיר את הרעיון מאחורי ד''ר סטריינג'לב 505074
שם רוסיה בנתה מכונת יום הדין שאמ היא תותקף בנשק גרעיני, המכונה תופעל אוטומטית ותייצר שרשרת פיצוצים גרעיניים אשר ישמידו את כדור הארץ.

אמנם, הסרט הלך לכוונים אחרים, אבל יש בעיה עם הרעיון שלך:

ברגע שאתה מפרסם מראש את תג המחיר, הצד השני יכול להחליט שהמחיר שווה לו ולפעול

כאשר יש עמימות לגבי תגובתך, והצד השני יודע שלפעמים אתה משתגע, הוא חי ברמה מסויימת של חוסר וודאות. לתחושתי, זו היתה אחת המטרות של עופרת יצוקה- לשדר לדודים שלנו שלפעמים הם יכולים להוציא אותנו מדעתנו ואז התגובה בהתאם...
מזכיר את הרעיון מאחורי ד''ר סטריינג'לב 505088
ייתכן שאני הייתי מתאר את ההגיון שמאחורי "עופרת יצוקה" בעיני מבצעיו בצורה קצת שונה ממך, אך בכל מקרה, *ברור שהעסק הזה לא עובד*. אני שלחתי את המאמר אחרי אותה תקרית בודדת שבה נהרג קצין, אך מאז הפך ירי הרקטות מעזה לתופעה קבועה (גם אתמול נורו מספר קסאמים לעבר עוטף עזה, וגם נתיבות). זה כבר די מעורר רחמים לשמוע, לנוכח הירי שרק הולך ומתגבר, את ברק טוען שהמבצע הרתיע אך בהרתעתו זו ניווכח רק בעתיד.
אני מנסה להתוות דרך שכן תעבוד, שתחליף את הדרך שהתגבשה אצלנו, לדעתי, מאז כהונתו של ברק כרמטכ"ל, שנכשלת שוב ושוב.

ולעניין "ד"ר סטריינג'לאב", יכול להיות קשר אסוציאטיבי בין שיטת "מכונת יום הדין" שבסרט לבין השיטה שאני מציע בגלל המילה "אוטומטי" שהיא מילה מרכזית בשתי השיטות, אבל דמיון אחר איני מוצא.
מכל מקום, לגבי מה שמתואר בסרט ללא קשר למאמר, צריך לזכור שהשיטה שבסרט ההוא כלל לא הופעלה, משום שהאלמנט המרכזי: ההודעה הפומבית על קיומו בפועל של נשק כזה, לא פורסמה בגלל גחמות של מנהיג ברית המועצות שאהב להפתיע, וחיכה למועד מתאים אחרי שהניצרה כבר הוסרה.
אבל לו הייתה התכנית מופעלת כמו שצריך, אני חושב שרק היא הייתה יכולה לעצור מטורף כריפר, לו הייתה חייה באמת דמות ממשית כזאת.
אני חולק עליך 505127
א- פסיכים כמו ריפר לא ניתנים לעצירה. נכון, הדמיון לסרט אסוציאטיבי בלבד, אבל פסיכים תמיד יש

ב- אני לא יודע אם בעזה "העסק לא עובד". תזכורת, לא רק הם יורים עלינו, גם אנו יורים (בדרך כלל, באמצעות מטוסים). מי התחיל? למי מגיע לחטוף בתמורה? זו שאלה שתלוי את מי שואלים.

אפס ירי זו מטרה לא סבירה מאחר ואז כל אידיוט שרוצה בנצחון דת האמת שלו יירה טיל אחד (ויש) כדי להתחיל תגובת שרשרת שתיגמר בחורבן (הוא מקווה כמובן של הצד השני).

נראה לי שישנה איזושהי רמה של ירי ששני הצדדים מוכנים לחיות איתה (נכון להיום).

שאלה אחרונה- איך היית מציע להגיב אם החמס היה מודיע שעל כל אזרח הרוג ברצועה יהיה פיגוע התאבדות במרכז מסחרי בישראל? כלומר- אסטרטגיה טובה גם הצד השני יכול להפעיל....
אני חולק עליך 505130
תשובה אחרונה: אם החמאס היה מצהיר הצהרה כזו הוא לא היה מצליח לממש אותה. לצערם של הפלסטינאים בשנים האחרונות הם לא מצליחים לאפשר לטובי בחוריהם ("יחידת המתאבדים של יהודה"?) להתפוצץ לראווה בקניונים בישראל.
סורי, לא תשובה טובה 505148
אתה עונה לי שטכנית אין באפשרותם לממש את האיום. אבל זה טכני, לא עקרוני

אם החמאס מודיע שיש לו X שאהידים מוכנים עם פצצות בתוך ישראל (או פצצות מוטמנות במקומות נקובים) ושהוא יפעיל אותם כתגובה אם וכאשר ישראל תבצע פשעי מלחמה.

בוא נניח שיש להם את היכולת/ שב"כ מאשר שהסיכון אמיתי: איך ישראל תגיב או צריכה להגיב?

תמיד צריך לזכור שאנו חיים בעולם דו סיטרי. זה לעולם לא "רק" מה אנו יכולים/ מוכנים/ צריכים לעשות אלא תמיד לשאול מה יעשה הצד השני שגם הוא שחקן ליד אותו לוח שמחט
סורי, לא תשובה טובה 505151
למצוא את המסתתרים.

איך ישראל התנהגה כשהיה מצב כזה?

(בפועל פיגוע התרחש כאשר הצליחו, ברוב מאמץ, למצוא מתנדב ודרך להעביר אותו ליעד. ארגון של פיגוע היה מבצע מורכב ולכן לא יכל להעשות מעכשיו לעכשיו כתוצאה מפקודה מלמעלה. כמובן שלכל פיגוע תמיד נמצאה העלווה שאותה הוא נקם)
אני חולק עליך 505133
''העסק לא עובד'', כי מטרת המבצע הייתה לשנות את מצב הירי בדרום, ולפי מה שרואות עיננו עד כה, הוא אכן השתנה, אך לרעה . . .
סיפורי ''מעגל האלימות'' ותגובות השרשרת, הם סיפורי שקר, וכבר הסברתי את דעתי עליהם מספר פעמים. אלימות קיימת בגלל שהצד השני, אינו מרוצה מהמצב בכל הווה, כל הזמן, כולל כשהציעו לו להקים מדינה בגבולות החלוקה, והוא מקיים אלימות כדי לשנות את ההווה בכל תקופה. לא מדובר כלל בתגובה לתגובה ובעיית מה קדם למה הביצה לתרנגולת או התרנגולת לביצה. אני חושב שאחרי תקופת השקט הארוכה שעברנו לאחר חיסול יאסין ורנטיסי, בניגוד לבעלי תיאוריית מעגל האלימות, היה צריך לקרוע להשליך לאשפה את התיאוריה הזאת, ולהיפטר ממנה באופן סופי.
אם יש להם חגורת נפץ, מתאבד ודרך להביאו לקניון הם יממשו את הפיגוע בכל מקרה, והפסקת הפיגועים שהיגיעה לשיא בתקופה שקדמה למבצע חומת מגן, שבה אבדנו עשרות אנשים ביום, סיבתה לא בפרץ אהבה שהציף אותם אלא בכך שמנענו מהם את היכולת הזאת. את היכולת לשגר רקטות מעזה השארנו בידיהם, וגם דאגנו באמצעות הבריחה מציר פילדלפי לשפרה לאין ערוך, הם מנצלים זאת בנפש חפצה כמיטב יכולתם.
אני דברתי על איום עם שיניים, איום שניתן לממשו, בגלל ייחסי הכוחות, ולא לאיומי סרק שאין מאחוריהם שום יכולת מימוש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים