פוליטיקה נקייה 505096
הדרישה של לבני לרוטציה היא סחטנות שלא גרועה מהסחטנות האופיינית של ש"ס. מילא לדרוש שינויים בקווי היסוד, אבל זו ממש חוצפה לדרוש ראשות ממשלה, כשבעליל לא השיגה רוב קואליציוני ולא תיקו קואליציוני (כמו שהיה ב-‏84'). גם כן פוליטיקה נקייה.
אם ללבני יש זכות לדרוש רוטציה, מדוע לליברמן או לאלי ישי אין זכות כזו? גם הם הכרחיים להקמת ממשלה. ברור שנורמה שבה ראשי מפלגות שהפסידו דורשים שותפות בראשות הממשלה היא הרסנית וסחטנית. הבעיה היא לא שיטת בחירות, אלא העדר תרבות פוליטית, בעיקר אצל השמאל שיכול להרשות לעצמו להתנהל איך שבא לו בעידוד התקשורת. בתרבות פוליטית תקינה הצד שהפסיד מודה בהפסדו, ולא עושה תרגילים מדיפי ניחוח רע כמו לבני עכשיו, או פרס ב-‏1990.
דמיינו לעצמכם את התמונה ההפוכה - ביבי בתפקיד של לבני, כאשר ללבני הזדמנות להקים קואליציה בתמיכת המפלגות הערביות. התקשורת הייתה מהללת את הלגיטימיות של ממשלת שמאל צרה, ומזדעזעת אם ביבי היה מנסה להפוך יתרון חסר משמעות במנדט למסיבת ניצחון ולתביעה לרוטציה.
אופן ההתנהלות של לבני מצדיק רטרואקטיבית את מה שכתב עליה ארי שביט. בין היתר כתב שהיא לא מעמיקה, ובאמת אין דבר מטופש יותר מאשר להתייחס באופן נבער כזה לשיטת הבחירות שלנו, כאילו היא נותנת יתרון כלשהו למפלגה הגדולה ביותר.
פוליטיקה נקייה 505103
במילה שמאל את מתכוון לציפי ליבני? מעניין.
פוליטיקה נקייה ? 505107
ניתקלתי בלא מעט אנשים, שאינם מתענינים בפוליטיקה לעומקו של ענין, המייחסים לליבני שמאלניות מסוימת, לדעתי עקב היותה אשה ולא מתלהמת.
פוליטיקה נקייה ? 505109
על פי איזו הגדרה לבני לא בשמאל המדיני (להבדיל משמאל כלכלי-חברתי)? משום שהיא לא תומכת בזכות השיבה? לבני סירבה להקים ממשלה עם ש"ס, משום שלא רצתה להתחייב על שלמות ירושלים.
פוליטיקה נקייה ? 505140
לבני ציונית ולכן לא בשמאל.
פוליטיקה נקייה ? 505146
אה. אז עכשיו שמאל = אנטי ציונות? זה מבית מדרשם של מי שסבורים ש"שמאל זה אני ושניים וחצי החברים שלי"?
פוליטיקה נקייה ? 505147
נראה שהתגובה של האלמוני נכתבה בציניות. ואם זה לא נכון, התגובה מדברת בעד עצמה, וכולנו מבינים לבד כמה היא מגוחכת (ולכן, אגב, נראה שהיא נכתבה בציניות). מסוג התגובות שראוי להשאיר ללא תגובה, אלא אם כן יש לך משהו חכם או מצחיק להוסיף.
פוליטיקה נקייה ? 505152
לא ממש מצחיק, אבל תמיד בקריאה ראשונה אני מתבלבל בין ציונות לבין ציניות.

ולהשלמת התמונה, צינית באנגלית: Holly
פוליטיקה נקייה ? 505226
הולי? והפירוש?
פוליטיקה נקייה ? 505237
רגע, מה זה gout?
פוליטיקה נקייה ? 505253
gout: פודגרה, צינית (המחלה)

holly: צינית (הפרח)
פוליטיקה נקייה ? 505255
אני יודע, כתבתי בציניות.
פוליטיקה נקייה ? 505264
אתה יודע יותר מדי.
פוליטיקה נקייה ? 505155
אין דבר כזה באמת שמאל מדיני להבדיל משמאל כלכלי-חברתי. ההגדרות הללו משבשות כל דרך לחלוקה פוליטית ברורה ויוצרות אפשרויות נהדרות להסחת הדעת ולטשטוש. צריך להבדיל בין השקפות כלכליות-חברתיות שהן שמאל וימין והשקפות מדיניות שהן יונים וניצים ועוד תיאורים מתחום הזאולוגיה. בד"כ זה מסתדר שאנשי שמאל נוטים להיות יונים. לא תמיד אנשי ימין נוטים להיות ניצים אבל היונים שבהם אינם שמאל. ציפי ליבני אינה מתונה בתחום המדיני ולא שמאל חברתי. השיפוט הוא מאד פשוט: על פי המעשים ולא הדיבורים. היא היתה בעלת גישות ניציות לגבי עזה. היא למעשה לא עשתה שום דבר לגבי תהליך שלום (בלי הא הידיעה) כלשהו זולת דיבורים על יונים וכד'. היות שאנחנו חיים בעולם יחסי: יחסית לליכוד, לש"ס, לליברמן ואחרים בימין העמוק, ציפי ליבני היא מתונה אבל נץ מתון ולא יונה.
החלק השני של הסחת הדעת היא ההתעלמות מהמיפלגה שמאחוריה: צחי הנגבי, עתניאל שנלר, זאב בוים וכד'. לא התחשבנתי כאן עם מפלגת העבודה ה"שמאלנית".
פוליטיקה נקייה ? 505161
ניצים, יונים, שמאל, ימין הם אכן מונחים מקובלים בסוגיות דנן.
האם "מתון" הוא קיצור ל"קרוב לדעותיי"?
פוליטיקה נקייה ? 505168
לא. מתון הוא אחד שמוכן לדבר, מוכן לפשרות ומניח שמולו עומדים בני אדם ולא רק מושגים ותפיסות עולם.
פוליטיקה נקייה ? 505225
תרגום: "כן".
פוליטיקה נקייה ? 505306
במה מתבטאת הנציות המתונה שלה? לצאת למלחמה כשיורים על אזרחיך יומם ולילה, זה אפילו צ'מברליין לא היה מעלה על דעתו לא לעשות. למעשה הוא יצא למלחמה כשירו על חיילים פולנים, לא על אזרחים בריטיים. והוא לא הפסיק אותה באמצע, כשהירי עוד נמשך.
פוליטיקה נקייה ? 505327
לא נכנס כאן לויכוחים על מערכת היחסים שבינינו לבין הפלסטינאים מאז אוסלו. אחזור ואומר: למרות הרטוריקה המתלהמת של ארגון החמאס, הן בע"פ והן בכתב, היו תקופות שהוא ישב בשקט; אינני בטוח שאין לנו בכלל אחריות לכך, שהוא בחר לירות קסאמים ולא לשבת בשקט ולבצר את שלטונו בעזה לא רק מבחינה צבאית אלא גם כלכלית. אסתפק בזה.
פוליטיקה נקייה ? 505339
טוב שלפחות אתה זוכר תקופות בהן חמאס ישב בשקט יחסי, ומכיר בכך שזה קרה באחריותנו. למשל לאחר הריגת אחמד יאסין.
פוליטיקה נקייה ? 505415
זה היה לפני חיסולו של יחיא עייש.
פוליטיקה נקייה ? 505422
*גם*
פוליטיקה נקייה ? 505424
קודם לחיסולו הספיק יחיה עייש לשגר פיגועי התאבדות שקטלו כ-‏100 אזרחים ישראלים. האחרון שבהם התבצע חודשיים וחצי קודם לחיסול ובו מצאו את מותם 22 איש באוטובוס חמש בת"א, במטען שהוכן ע"י עייש עצמו.
איזה אינטרס הוביל לדעתך את ממשלת ישראל לגדוע שקט יחסי זה?
פוליטיקה נקייה ? 505425
אופס, התבלבלתי בשנה, הפיגוע בקו חמש לא היה האחרון ולא חודשיים וחצי לפני חיסולו של עייש. האחרון היה בירושלים, בקו 26, ארבעה חודשים וחצי קודם לחיסול. אך שאלתי בעינה עומדת.
פוליטיקה נקייה ? 505476
חודש לאחר חיסול יחיא עייש, התפטר כרמי גילון. גילון רצה לפרוש לאחר הישג. ההישג הזה חיסל את פרס בבחירות.
פוליטיקה נקייה ? 505491
מה שחיסל את פרס בבחירות הם הדיווחים בתקשורת על הסכם עם עראפאת על השעיית הפיגועים עד אחרי הבחירות. זה, והעובדה שהוא יסכים לחלוקת ירושלים.
פוליטיקה נקייה ? 505494
כלומר חטאו של עייש וסיבת חיסולו היו פיאור הקריירה של גילון, שאולי אף הניח לו להמשיך בהכנת פיגועים והכשרת אחרים (למשל מוחי א-דין א-שריף) עד לסמוך לפרישתו?
פוליטיקה נקייה ? 505679
כרמי גילון התפטר בגלל שבמשמרת שלו נרצח רבין. הוא רצה להתפטר מיד אחרי הרצח אך נשאר עוד כמה חודשים לפי בקשת פרס. וכל זה לא קשור בכלל ליחיא עייש.
פוליטיקה נקייה ? 505692
בכלל לא קשור. רק מעניין למה התפטר מיד לאחר חיסול יחיא עייש.
פוליטיקה נקייה ? 505505
הבה נשתמש בהיגיון: אם העובדה שבין הפיגוע האחרון של יחיא עייש למותו עברו ארבעה חודשים וחצי מלמדת שעייש פרש מדרך הטרור ולא היה צריך להיות מחוסל, הנה העובדה שעברו חודשיים בין חיסולו לגל הפיגועים מלמדת לפי אותו הגיון שלא היה שום קשר בין החיסול לפיגועים.
פוליטיקה נקייה ? 505319
נורא קל למתג את קדימה כמפלגת שמאל. אנשי הליכוד שבה (במיוחד אולמרט, הנגבי אך גם ציפי) מדברים על ''התפכחות'' מהדרך הישנה והמוטעית שהייתה מנת חלקם. בעוד אנשי העבודה שבה (איציק, רמון ) מדברים על הסתבאותה של מפלגת העבודה ועל חוסר יכולת להשפיע על כלל הציבור מתוכה. אסייג ואומר שיש כמה ''ניצים'' אשר לא ממש התבטאו בנוגע לעזיבת המפלגה אך נראה כי הם נמצאים עדיין בצד הימני של המפה (שטרית ועזרא למשל)
505326
שטרית? מאיר שטרית היה יונה הומה של הליכוד עוד בשנות התשעים. נדמה לי שהוא אפילו היה אחד מהבודדים בליכוד (ואולי אף היחיד?) שלא התנגדו להסכם אוסלו.
היו שלושה שלא התנגדו 505361
היו גם אסעד אסעד ורוני מילוא
היו שלושה שלא התנגדו 505362
ואללה, לא זכרתי (לפחות את מילוא הייתי צריך לזכור).
ועל כך הגיעה הסיסמה הניצחית של איוב קרא במאבקו להשגת המקום השמור לדרוזים בליכוד בבחירות 96': 'איוב קרא- כי אסעד לא נאמן לליכוד.'
נשבע לכם, זאת הייתה הסיסמה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים