הטעיה? 50528
אם הבנתי נכון, החוק יפרט רק את הדברים האסורים, כאשר יוזמיו מנסים לשכנע אותנו שמניסוחו אפשר יהיה להבין שמה שלא נאסר בו במפורש הריהו בחזקת מותר (זה, כמובן, המצב הרגיל בחוקים).

הבעיה היא שמה שלא מוזכר בחוק הזה מוזכר בחוקים אחרים, ולא שמעתי שמישהו מתכוון לבטל אותם. יוצא שנישאר עם החוק האוסר על עבודת יהודים בשבת, ואליו יתווסף החוק החדש שאוסר על מסחר באופן גורף.

במלים פשוטות: עוד חקיקה דתית, הפעם במסווה של פשרה ובתמיכת חברי כנסת חילוניים. על זה נוהג יורם ארבל לומר: הללויה!
הטעיה? 50547
מה בעצם החוק *מאפשר* שנאסר לפני-כן?

גם כיום מסעדות, בתי-קפה ובתי קולנוע פתוחים בשבת. אלו הסגורים עושים זאת משיקולי כשרות (שלא ישתנו) או משום שהבעלים דתיים, או שהסביבה דתית (כלומר קהל היעד דתי).

"תחבורה לא מסובסדת" - קרי, מוניות מיוחדות (ואולי גם מוניות שרות). פועלות גם כיום. מה שקיבלנו הוא איסור רשמי על תחבורת אוטובוסים בשבת (האם גם בחיפה תאסר תחבורה זו?). כלומר, שוב השכבות החלשות נפגעות.

ובנוסף, יאסר המסחר בשבת. תזכורת: כשליש מהאוכלוסיה היהודית בישראל עורכים קניות בשבת.

לדתיים יש שתי טענות לגבי אי-מסחר בשבת: חוק סוציאלי (יום מנוחה בשבוע), ותחרות שווה לסוחרים הדתיים עם אלו שאינם שומרים שבת.

לגבי הסוציאליות: אני בעד. יבחר כל אדם את יום החופש השבועי שלו, ומעסיק שיעסיק אדם שבעה ימים בשבוע יקנס בקנס כל-כך גבוה, שיאולץ לסגור את העסק. מה זה קשור לשבת?

לגבי תחרותיות: מי שבוחר להיות דתי, ומקבל עליו במודע את דת ישראל, יודע שלא סתם מכונה עול המצוות בשם זה - "עול". זוהי בחירה שלך, ואם החלטת שלא לסחור בשבת, אל לך להתלונן על כאלו שבחירתם שונה. עובדתית, סוחרים יהודים בכל העולם מחזיקים מעמד מול התחרות.
הטעיה? 50554
החוק לא ''מאפשר'' דבר. הוא אומר מה אסור, ומהווה עוד מדרגה עבור הח''כים הדתיים שיכולים לפנות לשלב הבא של הכפייה החרדית - סגירת בתי השעשועים גם כן. אילו היה מדובר בפשרה, היה מופיע בחוק שחור על-גבי לבן שבתי שעשועים יורשו להשאר פתוחים, ולא ''יותר במרומז'' כמו שטוען לנגנטל.
גם אז, כמובן, אני לא אתמוך בחוק הזה, כי אני חושב שהסטטוס-קוו הזה הוא מזיק ומגוחך, אבל עד שיתווסף השינוי הזה הרי שכל ח''כ חילוני שתומך בו הוא או טיפש, הוא לקקן, או בוגד באלקטורט שלו. בכל מקרה - צריך להעיף אותו מהכנסת.
הטעיה? 50558
מעניין לציין, שבצרפת, רוב בתי העסק סגורים ביום א' לפי חוק מדינה.
הטיעון כאן הוא בעיקר סוציאלי.

לא ראיתי אנשים כאן מתלוננים על ''כפייה דתית''.

סתם חומר למחשבה...
הטעיה? 50561
האם ציינת רוב?

האם זה שבצרפת החוק הוא כזה או אחר זה אומר שגם פה יהיה כך? האם ידוע לך כי בצרפת כמו במדינות אחרות בארופה יש חופשה של חודש בקיץ? גם חוק מדינה.
האם ידוע לך כי בברזיל יש חוק שקובע כי כל עובד זכאי מהמעסיק שלו לחופשה של חודש בשנה ושהו יכול גם לצבור את החופשה (זה חוק סוציאלי, מחייב את המעביד לתת חופשה לא קופא על העובד לקחת חופשה).
האם ידוע לך כי בפריז נהוג עד היום ללכת לבקר במוזאונים מידי יום ראשון ובשאר תערוכות.
האם ידוע לך כי בית המשפט בצרפת קבע שאתר שאינו נמצא בצרפת ולא מאוכסן בצרפת לא יכול לשים במכרזים הפומביים שלו מזכרות נאציות בגלל החוק הצרפתי, וכי בית הבמשפט בארצות הברית אמר להם תעשו מה שאתם רוצים בצרפת על תגידו לנו מה לעשות במה שנימצא בארצות הברית. (עוד מידע על צרפת באתרי ה'נט השונים.)

האם בצרפת יש חוק שאומר שעל בני דת מסויימת לא לעבוד ביום א? ואילו מי שדתו שונה יכול לעבוד ביום א?

כל עוד מדובר בחוק שמדבר על כך שיהודי לא יכול לעבוד בשבת זה אינו חוק סוציאלי אלא כפיה דתית. ברגע שבו המצב יהיה שלכולם אסור לעבוד מסיבה זו או אחרת בשבת ללא קשר לדתם אז אולי יהפוך לחוק סוציאלי.

זה שהמחוקק לא נתן לאזרח לבחור את יום המנוחה האישי שלו זה כבר חוצפה אחרת. אבל הרי ידוע שהמחוקק יודע הכל בעיקר כאשר הכיסא זקוק לחיזוק.
הטעיה? 50562
עד כמה שידוע לי,
1. יש בצרפת חוק להפרדת הכנסיה מהמדינה.
2. אין בנצרות איסור לעבוד ביום ראשון.

בכל מקרה, מה אומר החוק (ז"א אם רוב בתי העסק סגורים, איזה מותר לפתוח)?
הטעיה? 50566
מידע כללי על חוקי התעסוקה בצרפת:
http://www.andersenlegal.com/resource2.nsf/PDFs/Fran...

"Employers must nonetheless leave employees free on Sunday (from midnight to midnight) with the exceptions indicated below
1. A permanent exception, requiring no special authorization, is made for businesses where it would be technically impossible to interrupt operation or where such a halt would prevent service to the public. Examples include in particular hospitals, hotels, restaurants, retail food outlets and factories with continuous firing or operation.
2.Individual exceptions, requiring a prefectural authorization, are made for businesses where Sunday closing would be contrary to the public interest or might disrupt normal operation.
3.In retailing, Sunday work can be authorized by municipal order up to five times a year.
4.Back-up teams working weekends, public holidays or during annual vacation periods, when other employees have time off (collective agreement necessary).
"

מתוך:
הטעיה? 50567
תודה
הטעיה? 50568
סעיף 4 הוא לב העניין: מי שרוצה, יכול לעבוד ביום המנוחה (עם הסכם קיבוצי מתאים) - ולמעשה פירוש הדבר שניתן להעביר את יום המנוחה לכל יום אחר; יום א' הוא פשוט "ברירת המחדל". כמו כן חנויות, מפעלים וכו' יכולים להיות פתוחים ביום המנוחה.

ולבסוף כדאי לשים לב לכך שההתייחסות היא לכך ש"העובד חייב לקבל חופש", להבדיל מ"העסק חייב להיות סגור". בפרט, בעל חנות עצמאי יכול, אם הוא רוצה, לפתוח את חנותו ביום המנוחה. זהו הבדל משמעותי.
האינטרס הציבורי. 50656
החשוב שבמקרי פתור האיסור מדובר הן על *האינטרס הציבורי*, והן על צורך להמשיך באופרציות המספקות שירות כזה.
זהו כמובן חוק אזרחי, בצרפת בה מאז המהפכה מופרדת הדת מהמדינה בתוקף החוקה.

מדובר על אינטרס ציבורי (הכולל זכות לצרכנות למיניה ביום המנוחה השבועי ועל החירות לעבוד למענו).

ואילו אצלנו, השבת שייכת לפי הנוהג הדתי לא לתחום טובת הפרט והאינטרס הציבורי - שהינו בתחום דיני חולין - אלא לתחום הקודש.
כאן מדובר על שיקול הקשור לצו אלוהי במנותק לגמרי מהרווחה האזרחית.

זכורתני כי בזמנו ניסו לאכוף על אילת בעונת התיירות סגירת עסקים בשבת. גויים של שבת, ערבים ברובם, פשטו מטעם משרד הפנים על אילת ורשמו דוחות כבדים. ראש העיר רפי הוכמן, אמר כי זו כמעט מכת מוות לתיירות בעיר. העסקנים הדתיים שהבטיחו לבוחריהם לעשות סדר כהלכה בעיר מפירת השבת הזאת, כונו אז "נבלים ברשות התורה", שהיה נסיון להבהיר להם עניין או שתיים במונחיהם הם. לבסוף האינטרס הציבורי האזרחי גבר, ואילת ניצלה מפשיטת רגל.
אך הדבר ממחיש עד כמה שיקול האינטרס הציבורי, זר לכמה עסקני דת.
האינטרס הציבורי. 50682
עם כל זה, בפועל, ביום ראשון כמעט הכל סגור (חוץ מכמה פטיסרי ומקדונלד'ס).
מעניין למה כאן התוצאה הסופית יצאה כך?
האינטרס הציבורי. 50684
וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ.

כזה הוא האינטרס הציבורי.
בעלי עסקים דתיים והתחרות 50574
הבעיה שבמדינת ישראל, אם תתלונן מספיק חזק ,יום אחד בקונסטלציה קואליציונית מסוימת, תקבל חוק לפיצוי בעלי עסקים שסוגרים את עסקם בשבת.
בצרפת אף אחד לא היה מבין בכלל את הרציונל העקלקל שמאחורי הטענה הזאת

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים