פלאשבקבקבק 506142
הבעיה שלי בטיעון 'מסע אל הזכרון' היא שלקראת סוף הסרט פולמן לוקח את עמדת ועדת החקירה לטבח סברה ושתילה, מתחיל להתעסק בזכרונות של רון בן-ישי ומקנח !ספוילר! בתמונות מצולמות מהטבח. אם הסיפור פה הוא הזיכרון וחקירתו, הרי שכל החלק האחרון של הסרט קצת תקוע - ושם גם פולמן נפטר לגמרי מהפקפוק, הדו-משמעיות ו(כמעט לגמרי) מהנגיעה האישית שהייתה לו. למעשה, 'ואלס' הוא שני סרטים באחד - והבעיה שלי היא שהתפר ביניהם לא מוסבר כראוי.
פלאשבקבקבק 506200
אני מסכים איתך שהסוף חורג מהמסגרת הסובייקטיבית של הסרט. עבורי זה דווקא רגע חשוב, כי הרי מלחמת לבנון לא היתה אך-ורק סובייקטיבית. המעבר אל הצילום מסמן עבורנו את המעבר מהעיסוק בעצמנו אל ''מה שקרה שם'', אל הסבל של האחר--שהוא דווקא מאוד אובייקטיבי וקשה להתכחש לו. לדעתי, התפר שאתה מצביע עליו הוא התפר של האישי--פולמן מצד אחד, והאמהות המקוננות מצד שני.
פלאשבקבקבק 506209
קרו בלבנון עוד הרבה דברים חוץ מטבח סברה ושתילה. אם כבר אובייקטיבי, הרי שההסבר שפולמן שם בפי אחד ממרואייניו לטבח הוא חסר הקשר, אידיוטי למדי ובטח מתעלם מהתמונה הכוללת. וכמו שאמרתי, זה לא רק הסוף שחורג ממסגרת ה'זיכרון' - זה כל עשרים הדקות בערך שמובילות אליו. שני סרטים שונים באותו פיצ'ר.
פלאשבקבקבק 507039
אתה מדבר על ''התמונה הכוללת'' של מלחמת לבנון, וזה לא הפוקוס של הסרט. החלק המסיים של הסרט עושה שימוש בסברה ושתילה כדי לייצר אמירה אנטי-מלחמתית כוללת, ולא אמירה על מלחמת לבנון. אין בסרט באמת ''הסבר'' מלא לטבח (חוץ מיצר נקמה פסיכו-ארוטי) אבל זה, כאמור, לא ממש חשוב ליוצר של הסרט. אתה לא מוכן לקבל את השימוש (המניפולטיבי) של פולמן במלחמת לבנון, וזה לגיטימי בעיני שאתה לא מוכן, אפילו שזה קצת לא לעניין. ועדיין--אתה לא יכול להגיד שהסרט לא אפקטיבי לצרכיו שלו...
פלאשבקבקבק 507059
למה לייצר אמירה אנטי-מלחמתית כללית, כאשר המציאות מחייבת מלחמת חורמה מול כוחות רשע ושטנה כדוגמת אירן, טאליבאן, צ' קוריאה ויתר גופי רשעה על פני האדמה?

ולמה, תמיד, משתמטים מכורח היותם תומכי PC והנגזרות הנפוצות, כאלו שלא מסכנים עצמם על הגדר, הם אלה שמטיפים מוסר ומוראל מול פעילות נוכח הגרועים בחיות-אדם (חיזבאללה, חאמאס)
פלאשבקבקבק 507068
מה צ'יק קוריאה [ויקיפדיה] עשה לך שהכללת אותו בין כוחות הרשע והשטנה?
פלאשבקבקבק 507072
פאתט זקן עם ג'אז וטיטולים ובלי ראפ!
הוא סיינטולוג 507085
פלאשבקבקבק 507069
וקצת יותר ברצינות:

מלחמה זה דבר מלוכלך ומכוער. לפעמים אין ברירה אלא ללכלך ולהתלכלך, אבל זה לא הופך את המלחמה למשהו פחות מלוכלך או יותר נעים.
על מנת שלא ידבק בנו הלכלוך מעבר להכרחי, ובעיקר על מנת שלא נתרגל (שלא לומר נתאהב) ללכלוך, רצוי מדי פעם לייצר אמירה אנטי-מלחמתית כללית.

___
ואגב, לא *רק* משתמטים מכורח היותם תומכי PC והנגזרות הנפוצות, כאלו שלא מסכנים עצמם על הגדר, הם אלה שמטיפים מוסר ומוראל מול פעילות נוכח הגרועים בחיות-אדם.
פלאשבקבקבק 507136
מנוע הבעירה הפנימית, כלומר תחבורה מודרנית - היא דבר מלכלך ומזהם וגובה קורבנות רבים בנפש ובמשאבים. כנ"ל תעשיית המזון (בעיקר בשר מהחי). רק מה, קשה לשנע 7 מיליארד בני אדם על חמורים, ועוד יותר קשה להאכילם בלי שימוש בדשנים ומיכון.

תאי דם לבנים נלחמים דרך קבע. זה יעודם הטבעי. כלומר, מלחמה היא מורשת אבולוציונית מובהקת ומקודדת גנטית.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507175
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507177
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507183
כפי שניתן לראות משורות הבית התחתון, פרי יצירתו המשובחה של מר צימרמן (יהודי/בפטיסט מומר/חוזר בשאלת תם?) ליברל יפה-נפש ואוהב אדם, לא ימנע עצמו חמדת וידוא הריגה:
And I hope that you die
And your death'll come soon
I will follow your casket
In the pale afternoon
And I'll watch while you're lowered
Down to your deathbed
And I'll stand o'er your grave
'Til I'm sure that you're dead

http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507215
קראי שנית, לא וידוא הריגה אלא וידוא מוות מטאפורי - חלום סיומה של מדיניות, לא מותו/ם של אדם/אנשים. השיר במקורו הוא שיר עם עתיק שהובא ליבשת אמריקה ע"י המתיישבים האנגלים. דילן השתמש בעיבוד המסורתי כפי שהועבר במשפחתה של זמרת העם ג'ין ריצ'י ‏1, אך כתב לשיר מילים חדשות שהיתה להן נגיעה למדיניות אייזנהאואר כפי שדילן (ולא רק הוא) הבין אותה וכפי שהסביר את הדבר שנים ארוכות מאוחר יותר ‏2.

1

http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507294
מטאפורי?
סתם שנאת חינם של כל מי שחושב/ת אחרת ממך כבוב צנון דילן מהסיקטיז במאה שעברה עד תחילת המילניום הנוכחי.

מתי לאחרונה ראינו בת-שחוק משוכה על שפתותיו הקמוצות?
או תרועה לנשיא רפובליקני ששיחרר מאות מיליונים מכבלי קומוניזם משעבד בבסיס (רייגן, בוש)?

תמיד אנטי. עם צרבת אנושית בסרעפת. שונא את החברה המערבית ככלל וכפרט, ומעריץ זבלים כקסטרו, צ'ה ודומיו. ורודף אחר תקליטי זהב ותגמולי מיליונים. כאחרון הקפיטליסטים החזיריים.

כמו פה, אותה ההתענגות הסכמתית על דיקטטורת המחשבות. היי, בנות, קיבלתן 3 מנדאטים שלמים במרצ! יפה לכן להיות מדמנת ביצה מתייבשת אל עצמה...
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507338
לא ברור לי על איזה דיקטטורה את מדברת, אבל בכל אופן, את החקיקה למניעת סחר בבני אדם, בין הטובות והמפורטות בתחום זה בפרלמנטים בעולם - יזמה חברת כנסת מטעם מר"צ וגם נלחמה על הנושא כשעוד ענו לה בשיא הרצינות - לא לפני שנים רבות כל כך, בסה"כ בסוף שנות ה-‏90 - ש"אין בישראל זנות ואין בישראל דברים כאלה, יהודים לא עושים דברים כאלה". הנ"ל כבר איננה בכנסת אבל החוק יישאר.

ממני,
אמת ממדמנת הביצה.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507532
תגידי, מתוקה, ומה נשאר בחיים מכל החקיקה הזאת?
יש פחות זונות מיובאות ממולדבה? קיצוץ בבשר החי בטחנות הבשר החי בתחנה המרכזית הישנה?
טלי קורה מבין גבותייך! מרצ זה הכי פאסה שאפשר. (כולל יקירי ניצן הורוביץ המאגניב)
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507566
דווקא יש שיפורים בתחום זה בשנים האחרונות - מאוחר מדי ולאט עד להשתגע, אבל יש שיפורים ואפילו בסטייט דיפרטמנט שמו לב ‏1. אבל עכשיו הגיעו זמנים חדשים, יש לנו שר חוץ, מר ליברמן (היקיר מתגובה 495700). הוא כבר התחיל לעבוד, או לפחות לנאום, ובקרוב, אי"ה, לא רק מרצ תהיה פאסה - כולנו נהיה. לא נספיק להיות היסטוריה ואפילו לא ארכיאולוגיה - אותנו יעבירו ישר לפליאונטולוגיה. כך שבאמת לא סבלן של המולדביות יהיה הבעיה המרכזית שלנו - החבר'ה של המיניסטר יעבירו אותן ללוב, לערב הסעודית או למקומות יפים אחרים שבהם עדיין זורחת השמש.

1
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507624
שמענו נבואות אימים שכאלה על בגין ועל שרון ואפילו על כל מחליף פוטנציאלי של בן גוריון. אבל אנחנו כאן, אז כדאי להרגע. להיזהר, אבל לא להתלהם.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507626
אם לא נתלהם, איך נזהר? ובלי להזהר איך נרגע?
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507628
בגין ושרון לא הורשעו בתקיפה חוזרת של קטין, ועם כל עסקאותיו המפוקפקות של שרון, הוא לא היה קשור קשר הדוק עם אדם כמו מיכאל צ'רנוי, בעל קשרים במאפיה הרוסית וקשור בחשדות לגבי נסיון התנקשות בעיתונאי רוסי (אחד, קאלייטין). הפוליטיקאים שלנו נגועים, כל אחד כמידתו, בשחיתות, אבל בממשלות שלנו עוד לא היה איש פלילים מסוג ליברמן.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507629
לא ניסיתי להגן על הטיפוס המפוקפק, רק לציין שהנבואות כאילו גנב דמוי-פשיסט (וזונה פוליטית!) בממשלה יחסל את המדינה ואת תושביה הן מופרכות.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 507743
מודה ומתוודה שההתפעמות טרום בחירות שלי ממר ליברמן היתה מוגזמת קמעא. לא שהצבעתי עבורו, ולא שמתרגשת במיוחד נוכח הצהרתו לגבי אנאפוליס, הוא פשוט מתפקד כאחד הפוליטיקאים האחרים בזירה. נעלמה 'ברית הזוגיות', כל האמירות הרמות על זכויות בכפוף לחובות, שינוי שיטת הממשל וכו'. נשטף באסלת המינויים.

ועדיין סבורה שמדובר בטיפוס מקורי בהקשר תגובה 495700. נכון, האיש די פלילי כנראה. תאב בצע וחמדן נטול גבולות החוק. מה חדש בארץ הפוליטיקה הישראלית? בוז'י הרצוג (זכות השתיקה) ודירת הפאר של ברק במגדלים? שרון, אולמרט, ביבי? אולי בעלה של לימור לבנת? כל אחת/ד נוגס/ת כמה שאפשר. ככה זה הטבע האנושי.

מה שנשאר הם הרעיונות. בעוד דור, 100 שנה, אם בכלל, נתכנס למצב של הפרדה אמיתית בין פלסטין לישראל. זה יחייב היתלשות מוחלטת ככל האפשר. וכאן יבואו לידי ביטוי הצעותיו של ליברמן. בלי שום קשר לעובדה מה יהא מצבו בביהמ"ש. ג'ומס ממרצ לעולם ישאר אנקדוטה בשולי הדברים. כמו יוסי שריד לפניו, שולה אלוני ויתר תלושי החיים הפוליטיים והממשיים האמיתיים.
http://www.bobdylan.com/#/songs/masters-war 508545
לא מדיניות אייזנהאואר (שהפסיק להיות נשיא כמה שנים קודם), אלא התעשיות הצבאיות (שאייזנהאואר יצא כנגד השפעתן בנאום הפרישה שלו, ובמקרה לגמרי הוזכרו בדיון אחר פה לא מזמן).
ובעברית... 507240

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים