הוא לא היה לבד בטנק 506389
יחד עם גלעד שליט היו בטנק עוד חיילים. שניים מהם נהרגו בהתקפת המחבלים, לגלעד היה את המזל להשאר בחיים.

מישהו זוכר את שמותיהם? מבלי לחפש?
הכאב על המוות שלהם, נשאר הכאב הפרטי של המשפחות, בעוד הכאב של השבי של גלעד שליט הפך לנחלת הכלל. למה?
הא - סימטריה הזאת מקוממת.

עכשיו, רוצחים שרצחו לא מעט אנשים, חיילים ואזרחים, עלולים להשתחרר כדי שגלעד שליט יחזור הביתה. רוצחי החברים של גלעד מהטנק לא נמצאים ברשימה, הם הרי לא נתפסו, אבל רוצחים רבים אחרים כן.

חילופי שבויים עושים בסוף המלחמה, לא במהלכה.
ידוע ומקובל מתקדימים היסטוריים שהשבויים שישוחררו יחזרו לפעילות החבלנית שהביאה אותם למאסר, ותגרום ב*אופן ישיר* למותם של אזרחים וחיילים ישראלים.

האם אנו מוכנים להקריב את חייהם של ישראלים במספר לא ידוע, אזרחים וחיילים, על מנת להחזיר חייל אחד - שהגן על המדינה וחבריו מתו על הגנתה? האם זה לא מפר את כל המטרה של חיילים? להגן על מדינתם?
האם גלעד שליט הוא החייל ששומר על ישראל מהטנק, או ילד מסכן שגרם למספר לא ידוע של ישראלים, חיילים ואזרחים, לההרג?

העסקה היא חייו של שליט מול חייהם של אחרים, כנראה רבים יותר. האם אנו מוכנים להסכים לעסקה, רק משום שאותם איננו מכירים, ופניו של גלעד מרוחות על לוחות מודעות ברחבי המדינה?

איני תוקף את גלעד או משפחתו, אני תוקף את הקמפיין ואת ההתנהלות בתקשורת.
רק טבעי שהמשפחה תעשה הכל על מנת שהילד הפרטי שלה יחזור, אנו כחברה צריכים להתעלות מעל זה, להבין את המשמעויות, ולעצור את העניין לפני שיקרה אסון נוסף כמו עסקת ג'יבריל.
הוא לא היה לבד בטנק 506395
טענת ה"באופן ישיר" היא בוודאי נכונה. מצד שני, השאלה האמיתית היא האם אלמלא האסיר מוחמד היה משוחרר והולך לפגע ביהודים, האם הלא-אסיר מחמוד לא היה מסוגל לעשות את אותו הדבר בדיוק? כלומר, האם צוואר הבקבוק של הפיגועים הוא מחסור בכח אדם (אפילו כח אדם מיומן, לצורך העניין?)
הוא לא היה לבד בטנק 506402
ומצד שלישי, כשברור וידוע שמוחמד ומחמוד לא ירצו את מלוא עונשם, וישוחררו בעסקת השבויים הקרובה, המוטיבציה של חיילי צה''ל להביאם לדין תקטן פלאים.
והלגיטימציה לחיסולים תגבר.
הוא לא היה לבד בטנק 506405
אם ה"מחיר" של שחרור שליט יתבטא רק באפס סובלנות למחבלים בעתיד - אז כמו שאומר לורד פארקווד, That is a sacrifice I am willing to make.
הוא לא היה לבד בטנק 506414
אך למטיפים להתנהלות של מדינת ישראל כמדינת חוק, יהיו חיים יותר קשים. אם על מחבלים להיות מובאים למשפט. על מנת שיערך צדק. והם לא זוכים לצדק - או ליתר דיוק *אנחנו* לא זוכים לצדק, הם לא יובאו יותר למשפט.
בכל פעם שתהיה הזדמנות לכך, מוחמד ומחמוד יירו במקום.
הוא לא היה לבד בטנק 506617
זה לא כל כך פשוט. מחזיקים אותם במאסר לא רק כי אנחנו מוסריים וטובים ולא רצינו להרוג אותם.

קודם כל, משיגים מהם הרבה מידע בחקירות. המון מידע.

אין - אסירים - אין מידע - יש פיגועים.

דבר שני, אסירים משמשים כאמצעי לחץ על האוכלוסיה, ששוב, עוזר לכל מיני פעולות שיכולות להפריע לצד השני ולעזור לנו.

דבר שלישי, הרבה פעם יש ספק לגבי מישהו. עובד בשביל החמאס? לא עובד? מה בדיוק הוא עושה? לא רוצים להרוג חפים מפשע, אבל גם לא רוצים לעמוד מנגד - אז שמים אותם בכלא בינתיים. כן, זה אמור שכנראה יש חפים מפשע בכלא.

בקיצור, לא מחזיקים את האסירים רק כי לא רוצים להרוג אותם, כי אנחנו טובים ונחמדים. זה רק בונוס.
הדלת המסתובבת 506406
הדלת המסתובבת:
"רוב העצורים הלילה, כבר נעצרו מיד לאחר חטיפת שליט, ושוחררו זמן קצר לאחר מכן."
הוא לא היה לבד בטנק 507080
שלמה אבינרי מסכים אתך, ובוטה יותר כלפי המשפחה המסכנה
הוא לא היה לבד בטנק 507314
חבל מאוד. נדמה לי שבהחלט הגיע הזמן שמישהו יעמיד את משפחת שליט בפני ההשלכות של מעשיה. חבל רק שהדבר נעשה בצורה כל כך חסרת בסיס.

א. אבינרי מצפה ממשפחת שליט שתקים "מפעל הנצחה" לזכרם של חנן ברק ופבל סלוצקר (שנפלו בעת שגלעד נשבה). אני ממש לא מבין מה הוא רוצה מהם. האם הם אמורים לבוא במקום ממשלת צה"ל, משרד הבטחון יד לבנים ואגף ההנצחה?

ב. "משפחת שליט - וכל המערכת התקשורתית העצומה שנרתמה לסייע לה - תרמו לעיוות זה" - נדמה לי שאבינרי הופך את היוצרות. לא משפחת שליט היא זו שגייסה את המערכת התקשורתית. נראה שהמערכת התקשורתית והיחצ"נית היא שגייסה את משפ' שליט בעיקר לצרכיה שלה. אילולא זאת, משפ' שליט היתה ממשיכה לחזר על הפתחים כמו הרבה משפחות מסכנות אחרות הממתינות שמשהו יעשה עבורן.

ג. "אפשר גם לתבוע שתאמר לנו איך פותרים בעיה מוסרית קשה זו" דוקא ממשפ' שליט צריך לתבוע זאת, כאשר אפילו מנהיגינו מתקשים בכך?

ד. "מדובר לא רק בכך שאסירי החמאס עם שחרורם עשויים לחזור לפעילות טרוריסטית, גם מן הגדה המערבית, אלא שכריכת שחרור שליט בהסכם הפסקת אש עם החמאס הופכת למעשה את תושבי הדרום לבני ערובה של עסקת שליט" - לא זכור לי שנועם שליט ייעץ לממשלת ישראל כמה ואיזה אסירים יש לשחרר ובודאי שהוא לא אמר דבר על בנוגע לתושבי הדרום.

ה. הבעיה עם נועם שליט היא שהוא כל הזמן יוצר את הרושם כאילו גלעד כלוא אצל ממשלת ישראל ולא אצל החמאס וכאילו יש איזשהו הסכם ג'נטלמני בין ממשלת ישראל לחיילי צה"ל שבשום מקרה ותנאי לא תאונה רעה לאיש מהם.

ו. אפילו ספירת האיזכורים בגוגל אינה נכונה. המספר הנכון הוא כ-‏3,380,000 אזכורים לגלעד שליט, 2720 אזכורים לחנן ברק ו-‏1243 אזכורים לפאבל סלוצקר.
הוא לא היה לבד בטנק 507327
ה. אני לא רואה איך הוא יוצר אצלך את הרושם הזה. והמשפט השני כלל איננו מובן.
הוא לא היה לבד בטנק 507343
ה. נועם שליט מרבה לתקשר מול ממשלת ישראל, להזכיר לה את חובותיה ולחלק לה ציונים (ויש כמה עיתונאים, רן אדליסט למשל, המעודדים אותו מן היציע). בהרחבה, כל המסע התקשורתי מכוון כלפי פנים, אל אזרחי ישראל וממשלתה. המסקנה המתבקשת היא שעניין שחרורו של גלעד תלוי כל כולו בנו ואם רק נגלה מספיק מחוייבות ולא נשכח אותו, הוא ישוחרר מיד. המשפט השני (המסורבל) התיחס להרבה מאוד התבטאויות פומביות בזמן האחרון (בעיקר של אמהות) בנוסח הבא: אם ממשלת ישראל לא מסוגלת להבטיח שבנינו יחזרו בשלום משרותם הצבאי, אנו נפסיק לשלוח אותם לשרת. אלו דברי הבל ילדותיים. מבוגר אחראי שבאמת מאמין בדברים אלו היה צריך כבר מזמן לדאוג לסדר לילדיו גרין קארד. (משפחת שליט אינה מתנסחת כך, כנראה בהדרכת היחצ"נים, אך זו בעצם משמעות הדברים).
הוא לא היה לבד בטנק 507348
1. נועם שליט דיבר בשנים האלה לא מעט גם אל ועל החמאס.

2. עם זאת, ממשלת ישראל היא זו ששלחה את גלעד לצבא, והיא זו שמשפחת שליט יכולה להפעיל עליה לחץ.
הוא לא היה לבד בטנק 507344
ד. לי זכור שמשפחת שליט תבעה שלא להפסיק את המבצע בעזה בטרם יטופל בנם. לא חיפשתי לינק.

ו. פדיחה של אבינרי - ושל בודקי העובדות הבלתי-קיימים בעיתונות העברית. אני מנחש שהוא חיפש "חנן ברק" ללא מרכאות ומצא מאמרים כגון "חנן עשראווי: ברק הוא פושע מלחמה".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים