יוזם [משהו] בנושא 507037
המציאות החברתית היא תוצאה של איזון בין כוחות שונים. שינוי המציאות החברתית פרושו הפעלת כוח (פוליטי, כלכלי, חברתי וכדומה) חדש כך שהמערכת תגיע לשיווי משקל חדש. לכן כדי להביא לשינוי חברתי צריך הרבה זמן וסבלנות, כי אחרת הכוחות הנגדיים (שמפסידים משהו מהשינוי) יחזירו את המצב לקדמותו במהרה.

אני פסימי מטבעי על האפקטיביות של שינוי חברתי באמצעות החתמת עצומות, שכנוע קרובים וכן הלאה. יש להם כוח מסויים, והם יכולים להיות אפקטיביים במקרים בהם אין כוחות נגדיים (למשל אם השינוי הוא תיקון של עיוות היסטורי מקרי), אבל אין מאחוריהם מספיק כוח כדי להזיז את המערכת. עצומות טובות במניעת שינויים (למשל סגירת קול המוזיקה), אבל גם השפעתם נמוגה עם הזמן (ולכן כל כמה שנים עולה שוב ההצעה לסגור את קול המוזיקה). הפגנות עוזרות בהפעלת לחץ נקודתי, אבל ליצירת לחץ אפקטיבי דרושים המון אנשים, וזה מאוד קשה לארגן הפגנה של יותר מ-‏1000 איש.

על הבחירות אין לי מה להוסיף על דברי העו"ד החרדי. האונס הקבוצתי שביבי וברק בצעו יחדיו במפלגת העבודה מראים מה התוחלת בהצבעה בבחירות למפלגה "הקרובה לנושא". זה לא אומר שלא ניתן להפעיל פוליטיקאים לטובת נושא מסויים, והדרך הטובה ביותר לפעול לשינוי חברתי היא לרתום חבר כנסת נמרץ לטובת הנושא. לצורך זאת נדרש לוביזם, ולצורך לוביזם אפקטיבי נדרשת עמותה שתפעל בנושא. בנוסף, עמותות טובות בשמירה על הנושא חם בתקשורת, וכך מפעילות לחץ קבוע על המערכת, שיכול להתרגם כעבור זמן לשינוי חברתי.

יש עוד דרכים לשינוי חברתי או כלכלי, חלקם חוקיות וחלקן פחות. בין השאר ניתן למנות עיתונות מגמתית (ע"ע הארץ), פעולה ישירה (ע"ע גרינפיס, פעולה ירוקה, מגמה ירוקה), תביעות יצוגיות, תביעות תקדימיות ובג"צים, סחיטה באיומים (ע"ע מימן נגד פריצקי), משלוח מכתבים ותלונות, וכן הלאה.

הצבעתי ל"יוזם עמותה/לובי שתפעל בנושא", למרות שלא יזמתי שום עמותה או לובי (עדיין). לדעתי פחות מאחוז מהאוכלוסיה אכפתי מספיק כדי להתעסק באופן מעמיק בנושא חברתי כדי לשנות את המצב. 99% האחרים עסוקים בלקטר ובלהשלים עם הקיים.
יוזם [משהו] בנושא 507070
כדאי שתדע שהמאמרים שלך באייל בענייני זכויות יוצרים ופטנטים שינו את העמדה שלי בנושא, ויש להניח שאני לא היחיד. זה לא מתבטא בשום שינוי מיידי, אבל קידמת במשהו עניין שהיה חשוב לך. בניגוד להפגנות ועצומות, האפקט הזה לא דועך במהירות.
יוזם [משהו] בנושא 507090
אני שמח לשמוע שהמאמרים שלי העלו את המודעות לנושאים הללו, ושינו את העמדה שלך ושל קוראים אחרים. כהערת אגב אציין שבדיוק גיליתי לפני כמה ימים שמישהו הוסיף קישור מהוויקיפדיה למאמר, כך שטווח ההשפעה של המאמר אינו מוגבל לקוראי האייל הקורא.

המאמרים באו להציג את קיומה של בעיה שרוב הקוראים לא היו מודעים לקיומה. פתרון הבעיה זה דבר קשה בהרבה, ולכן הייתי מקטלג את המאמרים בקטגוריית חינוך והסברה, שאכן משפיעה לטווח הארוך אבל לא גורמות לשינוי בטווח הקצר.

לדעתי רוב האנשים משלימים עם המצב כי הם הגיעו למסקנה שהאזרח הפשוט לא יכול לגרום לשינוי של ממש. זה נכון חלקית, כי גם לאזרח הפשוט יש דרכים להשפיע על המציאות בה הוא חי, ולאוסף אזרחים (כלומר עמותה) יש גם דרכים יעילות להשפיע. הבעיה לטעמי היא שאין לאזרח הפשוט הידע והכלים כיצד ניתן להביא לשינוי חברתי או אחר. אם הכלים, הידע והיעוץ המקצועי היו נגישים לכל, אולי במקום 3‰ מהאוכלוסיה היו 3% מהאוכלוסיה שאכפתיים מספיק להזיז דברים במדינה הזאת.
יוזם [משהו] בנושא 507409
"הבעיה לטעמי היא שאין לאזרח הפשוט הידע והכלים כיצד ניתן להביא לשינוי חברתי או אחר. אם הכלים"

תיזום עמותה/לובי שיפעל בנושא.
הייתי עושה זאת בעצמי, אבל אין לי את הידע הנדרש.
יוזם [משהו] בנושא 507089
"האונס הקבוצתי שביבי וברק בצעו יחדיו במפלגת העבודה..."
- סליחה?! ואני חשבתי שההצבעה בוועידת מפלגת העבודה התנהלה באופן דמוקרטי... מי שזוכר את עמדותיה ההיסטוריות של מפלגת העבודה מהתקופה בה הייתה עדיין באמת מפלגת מרכז ציונית, ומי שחזה במסע ההשתלחות התקשורתי נגד ברק לפני ההצבעה, מבין איזה קבוצה פוליטית באמת ביצעה אונס במפלגת העבודה.
יוזם [משהו] בנושא 507100
האונס הקבוצתי בו הנאנסת רצתה להאנס. בודאי שהכל התנהל באופן דמוקרטי. הייתי קורא למהלך של ברק , שמחון ועייני- תרגיל בדמגוגיה, הסחת הדעת ועבודה בעינים. משהו ממפא''י עוד נשאר במפלגת העבודה.
יוזם [משהו] בנושא 507102
כשהנאנסת רוצה להיאנס זה לא אונס.
יוזם [משהו] בנושא 507114
בדיוק כך. מפלגת העבודה בחרה במה שרצו רוב חבריה. הם ''רצו'' שיבואר איזה עופר עייני כזה וויבכה על העם הרעב שמצפה שמפלגת העבודה תכנס לממשלה ותציל אותו.
יוזם [משהו] בנושא 507133
גם אם נעשה שימוש ב-GHB, זה עדיין אונס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים