דרך צליחה 507410
עברנו את פרעה, נעבור גם את זה...
דרך צליחה 507448
ואולי לא?
ממשלת נתניהו נולדה בחטא נתעב. הבזיון המתועב של חמישה שרים בלי תיק ללא שר בריאות לרפואה (כאשר להוסיף חטא על פשע, משיאירים את המשרד בהשגחת סגן-חתול שהשמנת שלו היא שוד השק הנקוב של הרפואה הציבורית לטובת עמותות חרדיות ומוסדות רפואיים חרדיים שאין להם זכות קיום), היא בעיני ביזיון פושע אשר שולל את זכותה של ממשלת נתניהו לימי חסד ושולל את זכותם של אנשים כמו מרידור ובנימין בגין ליחס לעצמם הגינות ויושרה.
כל מפלגה שאדם כמו סילבן שלום נחשב מבחיריה היא בחזקת תועבה ששומר נפשו ירחק ממנה.
דרך צליחה 507449
יש שר בריאות לכל דבר ועניין מלבד התואר הרישמי.
בממשלת שרון הראשונה היו 7 שרים ללא תיק (ליבני, טאריף, אביטל, לוי, רענן כהן, איתם, יצחק לוי) וסילבן שלום היה שר האוצר וסגן ראש הממשלה. בממשלת שרון השניה שלום היה שר החוץ וסגן ראש הממשלה...
דרך צליחה 507453
טעיתי בספירה, בממשלת שרון הראשונה היו תשעה שרים ללא תיק (שכחתי את מרידור ונווה). בממשלה היוצאת, אגב, היו שבעה.
דרך צליחה 507463
הנתונים האלה קצת מטעים, משום שאינך לוקח בחשבון את מס' השרים בלי תיק שהיו קיימים *בו זמנית*. בממשלת שרון הראשונה (הממשלה ה-‏29) היו לכל היותר 6 שרים ללא תיק (בין מרץ 2001 לינואר 2002, כלומר במשך פחות משנה). עד פברואר 2002 (כלומר במשך כחודש) היו 5 שרים ללא תיק, ואח"כ - עד אפריל, כלומר חודשיים - היו רק 2 שרים ללא תיק. מאפריל ועד יוני שוב חמישה, מיוני עד אוגוסט 4, אוגוסט עד ספטמבר - שלושה, ומספטמבר ועד דצמבר 2002 - רק שרה אחת ללא תיק. היתה זו, למרבית האירוניה, הגב' לבני.

בממשלה היוצאת היו לכל היותר 5 שרים ללא תיק, וזאת למשך פחות מחודשיים (ינואר עד מרץ 2007, כשמג'דלה כיהן לשר ללא תיק). עם הקמתה היו בה רק 4 שרים ללא תיק (למשך 9 חודשים), ושוב 4 שרים לאחר שמג'דלה עזב את התפקיד הנכסף (מרץ 2007 עד מאי, חודשיים). ממאי ועד ספטמבר - שלושה, מספטמבר ועד ינואר 2008 - שוב ארבעה, מינואר עד יולי - שלושה, מיולי עד דצמבר - שניים, ומדצמבר 2008 עד מרץ 2009 - משולם נהרי היה השר היחיד ללא תיק.

יש לציין כי אישית, אני מעדיף שרים-ללא-תיק על פריטת משרדים לפרוטות. תנו לנבחרים את הכבוד שבתואר ואת האפשרות להשתתף בדיוני ממשלה, קבינטים, מטבחונים, מרפסות, ועליות-גג – ואל תפריעו לעבודת הפקידים; אל תמנו מנכ"לים מיותרים לחצאי-משרדים; אל תבזבזו כספים על ניירות מכתבים חדשים למשרדים ממשלתיים שלא היו קיימים אתמול ולא יהיו קיימים מחר.
דרך צליחה 507465
מה מקור הנתונים? האם אתה נוהג לערוך רישומים של תפקידי שרים?
דרך צליחה 507466
אני לא *עד כדי כך* משועמם. מקור הנתונים בקישור שסיפק האייל האלמוני לו עניתי.
דרך צליחה 507490
לפי התחלופה בקרב השרים בלי תיק, אני מתרשמת שזו, למעשה, עבודה יומית. בהתאם, יש לי הצעת ייעול: כשם שלכל אחד מאיתנ מגיעות 15 דקות של תהילה, מדוע ייגרע חלקנו מ-‏15 דקות בלי תיק? אפשר לקבל לתפקיד ברוטציה את כל האדרחים הבוגרים על פי מיקומם ברישום האוכלוסין, כל אחד לרבע שעה, בשכר מינימום או בהתנדבות חובה.
דרך צליחה 507456
מדןע להביא את ממשלת שרון כממשלה לדוגמה?
דרך צליחה 507459
דע עם מי אתה מדבר... שרון הוא הרי הנסיך האולטימטיב של שוקי תגובה 489767
דרך צליחה 507467
אולי לא הייתי ברור מספיק: הביזיון אליו כיוונתי אינו מספר השרים בלי תיק, אלא העובדה שאיש מהם אינו מוכן להיות שר הבריאות. נטפלתי לסילבן שלום, לא משום שהוא בימין וכיוב', אלא משום שמכובדנו זה רואה עצמו ראוי חהיות משנה לרוה"מ (ובמשתמע רוה"מ בעתיד) בזמן שהוא יודע שאינו מוכשר אפילו לנהל את משרד הבריאות.
כל עוד אין שר במשרד הבריאות, כל חובשי הכורסאות נטולי התיקים הם בבחינת נטל שהציבור צריך לבוא עמם חשבון בבחינת "מנה ומנה, תקל ופרסין".
אתה אולי סבור שהמינ-לץ במשרד הבריאות הוא שר לכל דבר ועניין, אבל הוא ומפלגתו אינם סבורים כמוך ואינם מוכנים לעטר עצמם בכתר השרות שהוא גם נזר האחריות, בבחינת "מה העבודה הזאת לכם", לכם ולא להם. (נדמה לי גם שהנ"ל לאחר שדהרת הבהלה של עדר רודפי הכסאות המיניסטריאליים מפני המשרד הנורא, הנ"ל "התעשת" בעצמו והודיע שאינו מעוניין בכלל במשרת סגן השר).
דרך צליחה 507513
מאיפה הבאת שאיש מהשרים בלי תיק אינו מוכן להיות שר הבריאות? בחלוקת השלל בין חברות הקואליציה נמסר התיק ליהדות התורה, והיא כידוע מסרבת למנות שרים מטעמה.
דרך צליחה 507608
אולי. אמרתי את שאמרתי כמשאלת לב ולא כתחזית.
דרך צליחה 507676
אנא, האם תתנדב (אתה או אייל אחר כלשהו) להסביר לי מה קורה שם בעניין תיק הבריאות? מדוע מחכים להחלטה על סגן שר לפני שממנים שר?
דרך צליחה 507678
על פי גדלה, זכאית "יהדות התורה" לאחריות על משרד ממשלתי, אבל מאז ומעולם מסרבים אנשיה להיות חברים בממשלה. לפיכך מקובל למנותם לתפקידי סגני שרים במשרד ללא שר, והיו דברים מעולם.

דרך אגב, גם בין המתנגדים לממשלה יש שאינם מסכימים עם קצפו של שוקי

דרך צליחה 507679
תודה. אבל המשרד לא אמ8ר לסבול מזה שאין לו שר ממש?
דרך צליחה 507682
שר הבריאות, באופן פורמלי, הוא בנימין נתניהו.
נראה שאם סגן השר מבקש לעשות פעולה הדורשת סמכות של שר, יהיה על נתניהו לאשר אותה. עניין אחר הוא היחס שיזכה לו סגן השר מהגורמים המקצועיים במשרדו ומחוצה לו; אם הם ראויים לתפקידיהם, אני מניח שתוארו של הממונה אינו צריך להפריע להם.
דרך צליחה 507684
תודה:)
דרך צליחה 507875
א. ע"פ הטיעונים של כותב המאמר שם גם שר הבריאות הקודם היה אמור להיות הצלחה גדולה (פנסיונרים משתמשים בשרותי הבריאות יותר מחלקם בציבור וכיוב').

ב. ההיסטוריה הלא כל כך רחוקה מלמדת אותנו להזהר מן השרים בהם תומכת חה"כ יחימוביץ.

ג. וברצינות, לדעתי אתה מתיחס בביטול לא מוצדק לשני העניינים הסימליים. לעובדה שמשרד הבריאות הוא המשרד היחיד שלא זכה לכך שבראשו יעמוד שר, חייבת להיות משמעות ביחס לרצינות ולחשיבות בה מתיחסים שרי הממשלה לחובתם לדאוג לשירותי הבריאות של בוחריהם. אני לא יודע מה הובטח לסגן השר החרדי. הזכות להרים את ידו במושב ממשלת ישראל כנראה לא נמנית עליהן.

ד. סירובם של נבחרי המפלגות החרדיות לכהן כשרים אינו עניין איזוטרי וחביב, כפי שעשוי זה שאינו יודע לשאול לסבור. סירובם מבטא את יחסם של החרדים למדינה החילונית כפי שביטא אותו החזון-איש (אאז"ן): אישה אחת התלוננה אצל הרב שסל התפוחים שהביאה מן השוק נשמט מידה ופרחחי הרחוב התנפלו על התפוחים וגנבו אותם. אמר לה הרב, שבמקום לבוא אליו היתה צריכה להתנפל בעצמה על התפוחים ולהציל לפחות חלק מהם. בעיני החרדים, החילונים הם גזלנים הגוזלים מידם את הפרנסה שמייעד להם הקב"ה. אילו כיהנו כשרים בממשלה הם היו הופכים לגזלנים בעצמם. כסגני שרים, הם רק מנסים להשיב לעצמם חלק מן הגזל.

ה. הדרך הבטוחה למוטט את הרפואה הציבורית בישראל היא להכריח את משלמי מס הבריאות בישראל לשלם עבור שירותים בשביל זולתם. מסיבה זו ראוי ששר הבריאות ייצג לא רק את הנזקקים לשירותי הבריאות אלא גם את אלו שמשלמים את החשבון. (אפרופו המאמר, מי שמתנגד לביה"ח באשדוד אינם החילונים או משרד הבריאות אלא משרד האוצר).

ו. כדי לא להמשיך בהטחת האשמות למפרע וניחוש העתיד, אני מציע להמתין ולראות כיצד סגן השר החרדי פותר את בעיית תרומות האיברים, ניתוחי המתים וחדר המיון הממוגן של ביה"ח ברזילי באשקלון.
דרך צליחה 507903
אני דוקא מסכים עם המאמר שבגלובס. עקבתי אחרי פרוטוקולים של דיונים במסויימים בועדות הכנסת ושני הח"כים החרדים -ליצמן וגפני- הם מהח"כים החכמים והענייניים ביותר שבכנסת. דבריהן היו חכמים ואי אפשר היה להבין מהם שהם חרדים.
לגבי ניתוחי המתים: זוהי סוגיא שהחרדים מתנגדים לה באופן עקרוני בין אם הם עוסקים בבריאות ובין אם לא. במבט הכולל ייטב למערכת הבריאות אם יכהן אחד משני הח"כים הללו מאשר אם יכהן שר שיראה בכהונה שלו ארץ גזירה.
באשר לבדיחה שצריך להזהר מהשרים בהם תומכת שלי יחימוביץ: בחצי השני של התמיכה "אהוד ברק שר נהדר" טני מסכים איתך. לגבי עמיר פרץ: יש לי מחשבה די פסימית שכמעט כל שר בטחון מהמצאי שעומד בפנינו-מופז, יעלון, ברק-היה מסיים באופן דומה במלחמת לבנון השניה. עם כל הביקורת שלי על עמיר פרץ, יש לי הרושם שחלק גדול מהביקורת עליו כשר בטחון לא היתה עניינית. הכשלון שלו נבע בעיקר מהדומיננטיות של המימסד הצבאי בטחוני בהוויה הפוליטית אצלנו. הקצונה הגבוהה וזו שבדימוס תנסה להפיל כל אחד שאיננו מתוכה. סיפור המישקפת הוא סתם התעללות בו. האיש היה קצין בצבא ויודע איך להשתמש במישקפת. יתכן ונתנו לו משקפת עם מיכסים על העיניות והוא הוריד אותם אחרי שהבחין שהן סגורות. גם לי קרה שהרמתי מישקפת ולאחר שהבחנתי שאינני רואה כלום, הורדתי את המכסים.
דרך צליחה 508117
אינני יודעת אם מישהו מ''המצאי העומד בפנינו'' היה ממלא את התנאי הזה, אבל התנמאי לביום שונה של מלחמת לבנון השנייה היה להתנגד ליציאה אליה בכלל או לפחות במועד שבו היא התחילה.
דרך צליחה 508119
מסכים לחלוטין. הרושם שלי שאף אחד מהשמות שהזכרתי לא היה מסתפק במכה קצרה וכואבת אלא היה דואג להסתבך. יתכן והיינו מוצאים את צה''ל בעומק לבנון. אף אחד, חוץ אולי מאריק שרון, לא היה אומר לעצמו שאין לנו סיכוי לשבור לחלוטין את חיזבללה ולכן נצא מפסידים.
לפחות תן קרדיט 507908

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים