מנצל לצורך שאלה 509026
מחסור ברופאים קיים גם באזרחות, לא רק בצבא. אלמלא העליה מברה"מ המנוחה, המצב היה גרוע בהרבה. מדוע אם כך לא הגדילו כבר מזמן (כשהמגמה התחילה להיות מובחנת) את כמות הסטודנטים המתקבלים לרפואה? אני מניח שסיבה כלכלית עומדת מאחורי הדבר.
מנצל לצורך שאלה 509059
הסיבות שונות ודומות.
הסיבה שאין מספיק רופאים בעתודה היא ש (א) לאט-לאט נגמרים הפראיירים, ו- (ב) לאור יחס ההיצע-ביקוש האפסי בקבלה ללימודי רפואה, רף הציונים הנדרש לצורך קבלה עולה בכל שנה. בעוד שמועמדים שאינם תיכוניסטים יכולים להשקיע שנה-שנתיים בשיפור הבגרויות והפסיכומטרי, למועמדים לעתודה את הפריווילגיה הזו - ולכן פחות עתודאים עוברים את רף-הקבלה של האוניברסיטאות, ומעט (מהרצוי) מתקבלים ללימודים. לכן, יש צורך לפתוח בית-ספר חדש לעתודאי-הרפואה. שים-לב: במצב הנוכחי, הגדלת כמות המקומות בשאר בתי-הספר לא בהכרח תעזור לצה"ל - בני ה- 18 אותם הוא מגייס עדיין ימצאו בנחיתות לעומת המשוחררים.

הסיבה שאין מספיק מקומות לרפואה בארץ היא שלימוד רפואה זקוק לתשתית אקדמית (הלימודים בשלב ראשון כוללים בעיקר מדעי יסוד), ובשלב השני לתשתית קלינית, בדמות המחלקות בבתי החולים. לימוד הרפואה בשלב השני נעשה בעיקר בקבוצות קטנות, והמחלקות בבתי החולים חייבות להיות ערוכות (מבחינת סגל ומשאבים) בכדי להתמודד עם כמות הסטודנטים הרבה, והן מתקשות.
להבדיל ממקצועות אקדמיים אחרים, ברפואה אי-אפשר להכפיל את מספר הסטודנטים ע"י מציאת תורם שייבנה אולם חדש וגדול, מה גם שהלימודים עצמם עולים לא מעט כסף לאוניברסיטה, ולמיטב ידיעתי הסבסוד הממשלתי לא תלוי פקולטה - כך שהאוניברסיטה מפסידה (או לפחות, לא מרוויחה כמעט כלל) על הסטודנטים לרפואה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים