דפוסי חשיבה ''צבאיים'' , קשרים. 509143
השפעה שיש לדעתי של הצבא על העם (צבא בונה עם) היא באותם אלופים שמשתחררים מהצבא אחרי עשרות שנים של חשיבה מקובעת בדפוסים מסוימים, שאפרט מעט בהמשך.
הם נכנסים לתפקידים בכירים בחלקם, ומשפיעים על היררכיות שלמות של ארגונים בדפוסי חשיבה אלה.
בכך נוצרת שמרנות, הקפדה על פרוזדורות (לפעמים זה טוב...) ונוקשות מרובה. אי פתיחות לדפוסי חשיבה שונים וחדשניים. קושי ביכולת לאמפתיה, להבנת מקום האדם בארגון, להבנת יחסי אנוש וניהול אנשים שלא דרך ''פקודות'' אלא בדרכי דיאלוג.
הקושי בדיאלוג באופן כללי, בין איש הצבא לסביבתו, יוצר דפוסי תקשורת לא אנושיים בארגונים רבים.
יחס שוביניסטי שנובע מיחסו של ''המפקד'' ל''מזכירה'' ממשיך את דרכו לאזרחות.
שלא לדבר על הקשרים, הקליקות, החברים מהצבא, שמור לי ואשמור לך, ערכי החברות שלפני ערכים חברתיים אחרים, החברים האלה שקשורים למוסדות הון, תעשיה ושלטון, והזמינות של חברות זו, ביחד עם הכוח הנלווה אליה, מביאים גם לקלות הבלתי נסבלת של שחיתות.
דפוסי חשיבה ''צבאיים'' , קשרים. 509144
חברים (ליתר דיוק: מכרים וקשרים) יש רק מהצבא?

(יש לי חברים מהלימודים באוניברסיטה. הקשרים איתם מאוד שימושיים. יש לי חברים מהעבודות הקודמות. מכל מיני תחומי עניין משותפים. יש לי גם מהצבא)

דרך אגב, בוסים ב"אזרחות" לא רגילים ליחס מזלזל ל"מזכירה"? הסטראוטיפ הזה חזק שם באותה מידה (ולא רק בארץ. לא נדרשת השפעה של הצבא לשם כך)

בקיצור: citation needed
דפוסי חשיבה ''צבאיים'' , קשרים. 509145
דרך אגב, בוסים ב"אזרחות" לא רגילים ליחס מזלזל ל"מזכירה"?
אכן כן, וחלק מזה עשוי להיות, בחלקו כאמור, ירושה מהמורשת הצבאית שבה נותנים פקודות למזכירה ולא רואים בה אדם שנמצא שם בגופו ובנפשו.
הטיעון שלי מתיחס לשילוב של בעלי תפקידים בכירים המתברגים לתפקידים בכירים באזרחות, ביחד עם השילוב של ערכי חברות מימי "הקרבות" או ימי הצבא ההישרדותיים בכל מובן אחר, דבר המאפשר שילוב של הון ושלטון שהוא עוצמתי יותר מ"סתם חברים" שיש לכל אחד.
ומה לגבי דפוסי החשיבה חסרי היכולת לדיאלוג? זה לדעתי הרבה יותר משמעותי בהשפעה שלו על איכות החיים הן ברמת הכנסת והממשלה והן ברמת הרבה מאד אנשים שסובלים ביום יום מתקשורת פיקודית ולא דיאלוגית, תקשורת שמבטלת אותם כבני אדם, שלא עושה להם מקום, שלא עושה למחשבות שלהם ולאמונות שלהם מקום במקום בו הם עובדים. ובכך הם אינם באים לידי מימוש עצמי.
כאמור, לא רק הצבא אשם, ברור.
אבל יש לו השפעה ללא כל ספק.
דפוסי חשיבה ''צבאיים'' , קשרים. 509151
השווה לארצות אחרות והוכח טענה, בבקשה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים