(נא לקרוא בערבית) ''אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית'' 509274
דבריו של מחמוד עבאס לא מפתיעים אותי. לדעתי הדרישה להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית כבר עלתה בעבר, וניתנה לה אותה תשובה - הגדרתה של מדינה היא עניינה הפנימי. עד כמה שאני יודע, ישראל הגדירה את עצמה כמדינה יהודית-דמוקרטית, ועל זה כבר נשפך מלל רב.

רציתי להביא כמה דברים שכתב בן-דרור ימיני בסוף השבוע. ראשית, הוא כותב (ואני הופך כאן את סדר הפסקאות):

"חוץ מלבנון, כל החוקות של מדינות ערב כוללות סעיף אחיד, בדרך כלל הסעיף השני, על כך ש"האיסלאם הוא דת המדינה". איש לא דרש מהן לשנות את הגדרתן העצמית. גם מדינות מערביות קושרות בין זהות לאומית לדתית.

"סעיף 2 [בחוקה הפלסטינית, ע.ב.] קובע ש"העם הפלסטיני הוא חלק מהאומה האיסלאמית". סעיף 5 קובע: "האיסלאם הוא דת המדינה". וסעיף 7 מוסיף ומבהיר: "עקרונות השריעה האיסלאמית הם מקור לחקיקה". זו החוקה שגובשה על ידי צוות רציני של משפטנים, מהמערב ומהעולם הערבי, ובראשו עמד נביל שעת. איש פתח. לא איש חמאס.

"זה לא מפריע לפלסטינים, כמו תועמלנים אחרים מהעולם הערבי, מהמערב ומישראל, לחזור ולדקלם את המנטרה ש"אין דבר כזה מדינה יהודית, ומדינה יהודית היא בהכרח מדינה גזענית"."

אבל החלק המעניין יותר בעיני הוא ההתייחסות לדרישה מהפלסטינים והעולם הערבי להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. ימיני, שלא חשוד בשמאלנות יתר, כותב:

"האם זה אומר שישראל צריכה לדרוש מהפלסטינים הכרה במדינה יהודית כתנאי מוקדם למשא ומתן? ממש לא. אין שום צורך באישור שלהם. רק זה עוד חסר לנו. שזכות היהודים להגדרה עצמית במדינה ריבונית תהיה תלויה באישור אבו מאזן או גוף פלסטיני אחר. הרי מדובר בזכות להגדרה עצמית.

"הגדרה של הרוב היושב במדינת ישראל. אלא אם כן הפרויקט להפיכתנו למדינה דו-לאומית, הקרוי גם מפעל ההתנחלויות בתוככי ריכוזי הפלסטינים, יחסל את הסיכוי למדינה יהודית בחלק מארץ ישראל ההיסטורית. עד שזה יקרה, ובתקווה שזה לא יקרה, יש החלטה של האו"ם.

"לא החלטה עמומה ומותנית, כמו בעניין זכות השיבה, אלא החלטה חד-משמעית. מדינה יהודית. ואנחנו, באיוולתנו, רוצים את אישור אש"ף, הפתח והחמאס, על תקן של מוסד ערעור עליון על החלטות האו"ם. השתגענו?"

(נא לקרוא בערבית) ''אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית'' 509290
כל עוד אנחנו חיים על חרבנו, אין לנו צורך בהסכמה ערבית לקיומה של מדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי. ההתנגדות הערבית לקיומה של מדינה יהודית הוא הגרעין האידאולוגי של מאבק הערבים נגד מדינת ישראל. אם אנו רוצים שלום, כלומר להמשיך את קיומה של המדינה היהודית בלא צורך להגן עליה, הערבים חייבים להשלים עם קיומה של מדינה יהודית. אם לא ישלימו עם העקרון שיש עם יהודי ויש לו זכות הגדרה עצמית, הסכמי שלום יהיו רופפים וזמניים, כמו ההסכמים שיש לנו עם מצריים וירדן - הסכמים בין משטרים, ולא הסכמי שלום אמת.

בן ימיני צודק שאנו לא זקוקים לחותמת כשרות או אישור מוסרי מהערבים. אבל הוא לא מבין שאם הערבים לא ישנו את תפיסת עולמם שלהם ביחס למדינת ישראל, לא יהיה שלום.
(נא לקרוא בערבית) ''אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית'' 509297
אני חושב שהוא דווקא מבין היטב את הסיפא שלך, רק נותן לה פירוש מעשי (ועל כך עיקר המאמר שלו): מדינת ישראל לא תהיה הפתרון לבעיית הפליטים - היא תישאר מדינה שבה רוב יהודי.

(אני מניח שאם תכופף לו את היד, הוא יהיה מוכן במסגרת הסכם שלום וסיום הסכסוך לקליטת מספר מועט, סמלי של פליטים, כדי לשמש עלה תאנה למנהיגים הערבים, אבל לא משהו שיגרום לשינוי במאזן הדמוגרפי, וידרוש את קליטת החלק הארי של הפליטים במדינות ערב ו/או במדינות אחרות)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים