חרם וחרם נגדי 510445
עומר ברגותי, ממקימי PACBI - Palestinian campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel, נרשם באוניברסיטת תל אביב, לתואר דוקטורט בפילוסופיה.

ארגון 'מוניטור האקדמיה הישראלית' מחתים על עצומה לסילוק עומר ברגותי.

זו תגובת ארגון PACBI:

אם הבנתי נכון, הם טוענים שהקריאה לחרם היא לא נחרצת וחסרת פשרות, אלא לפי יכולת המחרים.
לכן, למשל, 'PACBI מעולם לא קראה לאותם פלסטינים אזרחי ישראל, ולאלו שהוכרחו לשאת מסמכי זיהוי ישראלים, כמו הפלסטינאים תושבי ירושלים הכבושה, להימנע מללמוד או ללמד באותם מוסדות ישראלים.', בגלל שאינם יכולים, לפחות - לא בקלות, ללמוד במוסדות אחרים.
בפסקה אחרת הם מסבירים: 'הפלסטינים, כמו אנשים אחרים הנתונים במשטר אפרטהייד או משטר קולוניאליסטי, התעקשו על זכויותיהם, כולל הזכות להשכלה, אף אם המקומות הזמינים היחידים היו מוסדות אפרטהייד או קולוניאליסטים. נלסון מנדלה למד משפטים באוניברסיטת וויטווטרסרנד שביוהנסבורג, שהיה אז אחד ממוסדות האפרטהייד הגרועים ביותר.'

ואני שואל:
1. לפי ויקי:http://en.wikipedia.org/wiki/Omar_Barghouti עומד ברגותי למד הנדסת חשמל באוניברסיטת קולומביה. אם כך - למה הארגון 'מתיר' לו ללמוד במוסד אקדמי בישראל בזמן שיש לו אפשרות ללמוד במוסד אחר, שאינו תומך בכיבוש?
2. אם אכן יוחרמו מוסדות האקדמיה בישראל, מה יועיל למר ברגותי תואר הדוקטור? האם הוא יאלץ גם לעבוד באוניברסיטה ישראלית? האם מאמריו יוגבלו לעלונים ישראליים?
3. תלמידים לתואר ראשון ושני משלמים על לימודיהם (או שקרן מלגות משלמת עבורם). אם ערבים ילמדו במוסד ישראלי, הם יתרמו בכספם, לטענת ארגון PACBI, לשימור הכיבוש הישראלי. אז למה הארגון 'מתיר', ואולי אף מעודד, ערבים ישראלים ללמוד במוסדות אקדמיה ישראלים?
4. למה חרם על מוסדות אקדמיה ישראלים הוא 'בחירה מוסרית... במטרה להטיל עליהם אחריות על שיתוף הפעולה המביש שלהם בהנצחת הכיבוש והמדיניות הגזענית של המדינה', בעוד החרמת אדם הקורא להחרים את האקדמיות בישראל היא 'מרדף מכשפות ומסע הכפשה'? האם עומר ברגותי מואשם בהאשמות שווא? או לחילופין - האם סגל אוניברסיטת תל אביב חייבים, לדעת אנשי PACBI, להכיר בצדקת החרם כנגדם, ולא לראות בעומר ברגותי כמי שמנסה לפגוע באוניברסיטה?
5. (שאלת רשות) האם, לדעת אנשי PACBI, גם אוניברסיטאות בישראל צריכות להחרים את האקדמיה הישראלית? האם אז הן 'יוכשרו' בעיני PACBI?

נ.ב.
חתמתי על העצומה בגלל השאלה הרביעית, כלומר - בגלל שהמחרימים עצמם מתייחסים לנשק החרם כנשק פסול, כאשר הוא מופנה כנגד אחד 'משלהם'.
חרם וחרם נגדי 510458
ניסיון לתשובות:
1. ויקיפדיה לא מקור אמין וגם בהנחה שהיתה - העובדה שלמד שם לתואר ראשון לא אומרת שהוא יכול ללמוד שם גם לימודי המשך.
2. הוא יוכל להועיל לו בעתיד (כשיגמר הכיבוש), הוא יועיל לו בישראל עצמה, ותועלת לימודי הדוקטור אינה רק בהכרה האקדמית אלא ללימודים ערך בפני עצמם.
3. כפי שהארגון מסביר - יכולת הפלסטינים לרכוש השכלה היא מוגבלת מראש. בוודאי שיכולתם לרכוש השכלה מחוץ לישראל. אין צדק בכך שהפלסטינים יפגעו פעמיים - בשל הכיבוש ובשל החרם שנועד להפסיק את הכיבוש. החרם הוא כלי, לא מטרה.
4. כמו כל פעולה, יש לבחון את ההקשר שלה. מי שקורא להחרים את האקדמיה הישראלית לא קורא להחרמה אישית, אלא לחרם ככלי פוליטי וכלכלי שנועד למחות על המעורבות של האקדמיה בניהול ותחזוק הכיבוש ולסייע בסיום הכיבוש באמצעות שינוי דעת הקהל היהודית בארץ ויצירת עלות לכיבוש. רדיפה אישית אחר דיסידנט פוליטי מריחה אכן מ-"מרדף מכשפות". אני לא חושב שאנשי PACBI מצפים שסגל אוניברסיטת תל אביב יכיר בצדקת החרם נגדם, אלא יכיר בכך שגם מי שחושב שיש להחרים אותם עדיין זכאי לכך שלא יפלו כנגדו.
5. לא. אני חושב שאנשי PACBI מצפים שהאוניברסטאות בישראל יפעלו להפסקת הכיבוש, יפסיקו להרוויח ממנו וינתקו עצמן ממוסדות הכיבוש. אז הן "יוכשרו" בעיני PACBI.
חרם וחרם נגדי 510471
1. ויקיפדיה אינה מקור ראשוני. אולם בד"כ פרטים פשוטים כמו מקום לימודיו של אדם, אשר אותם ניתן לוודא בקלות, לא יהיו שגויים. בפרט בערכים שעליהם עברו מספיק עיניים.

אז בשבילך, הנה אחד הקישורים מהערך:
לפיו לעומר ברגותי יש תואר שני מאוניברסיטת קולומביה.

אם הוא לא הצליח להתקבל לשם ללימודי המשך: זבש"ו.

3. לא הגיוני שהאוניברסיטה והמדינה יממנו את לימודיו של מי שקורא להחרים אותה.

4. כל עוד פעולותיו לא מפריעות לו אישית, החרם הוא כלי פוליטי. כאשר החרם מפריע לקריירה האישית של אחד ממייסדיו, הוא זז פתאום הצידה. זה כמובן לא עניין אישי נגד אותם חוקרים ישראליים מאוניברסיטת ת"א שהקריירה שלהם נפגעה באופן אישי מאותו החרם. אני חושב שעומר ברגותי צריך לסבול קצת למען הכלי הפוליטי שלו.
חרם וחרם נגדי 510477
"אם הוא לא הצליח להתקבל לשם ללימודי המשך: זבש"ו" - מה זה? איזה מין טיעון זה? האם לא מקובל בחברתנו, מקיר לקיר, כי כשאדם לא התקבל למוסד מסויים, הוא ממשיך ומנסה מוסדות אחרים (זאת רק שאלה שהתעוררה למקרא המשפט, מבלי להביע עמדה בזכות ברגותי הנ"ל או כנגדו)?
חרם וחרם נגדי 510486
אני לא יכול להתקבל ללימודים באוניברסיטת ג'דה. זבש''י.
חרם וחרם נגדי 510536
ואכן אף אחד לא קורא למנוע ממך ללמוד באוניברסיטת תל אביב. אני לא מבין מה הבעיה.
נסה שהטיעונים שלך גם יהיו רלבנטיים למשהו.
חרם וחרם נגדי 510732
חוששתני שצפריר לא ממליץ להחרים את אוניברסיטת תל-אביב. זה ההבדל.
חרם וחרם נגדי 510508
באוניברסיטאות הישראליות יש גם פרופסורים יהודים שקוראים לחרם אקדמי על ישראל. מדוע אין העצומה נגד לימודיו של ברגותי מתייחסת גם אליהם?
חרם וחרם נגדי 510555
1. במאמר שקישרתי אליו הם אומרים שמעולם לא דרשו מפלסטינים בישראל להימנע מללמוד בישראל, בגלל שאין (או כמעט ואין) להם אפשרות אחרת. ייתכן שגם עומר ברגותי, במצבו כיום, לא יכול ללמוד במקום אחר. ועדיין, בתור אחד ממייסדי PACBI, הייתי מצפה ממנו להחמיר בכללי החרם, ולא ללמוד במוסד שהוא היה מעדיף להימנע (ולמנוע) מכל קשר אליו.
2. נכון.
3. לא שאלתי על ההצדקה, אלא על התועלת - פלסטיני שלומד במוסד ישראלי, ומשלם על לימודיו, תורם (ולו מעט) למימון מוסד אשר תומך בכיבוש ובאפרטהייד (לטענת PACBI).
4. החרם, בסופו של דבר, אמור להיות אישי - אנשי אקדמיה ישראליים לא יוכלו לפרסם בעלונים בין לאומיים, ולא יוכלו לערוך פרויקטים משותפים עם מוסדות מחו"ל. הרדיפה היא לא בגלל דעותיו, אלא בגלל מעשיו - הלחץ של ארגון PACBI וארגונים אחרים פוגע במוסדות ואנשי אקדמיה ישראלים, כולל אוניברסיטת תל אביב עצמה.
5. 'ינתקו עצמן ממוסדות הכיבוש' כולל גם 'צריכות להחרים את האקדמיה הישראלית', לטענת PACBI, שהרי גם האקדמיה הישראלית היא מוסד כיבוש. מה אוניברסיטת תל אביב, למשל, צריכה לעשות כדי שארגון PACBI יסיר אותה מרשימת האקדמיות המוחרמות?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים