תקציב 2009 510798
דיוני התקציב השנה מעניינים.

תקציב שנת 2009 לא הוכן במועדו מכיוון שנקבעו בחירות לתחילת השנה. כצפוי עד המועד הסופי להעברת התקציב (סוף מרץ) בקושי היתה ממשלה ואין מה לדבר על הצעת תקציב.

נתניהו הבטיב בבחירות (בניגוד ללבני ולברק) להוריד מיסים. עם הרכבת הממשלה מונה לתפקיד שר האוצר יובל שטייניץ, ח"כ חסר כוח פוליטי עצמאי וחסר ניסיון ביצועי.נתניהו הצהיר שהוא יהיה גם "שר על לענייני כלכלה".

מפלגת העבודה נכנסה לממשלה במידה רבה עקב לחצו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני: נגד ברק המפסיד קל להצביע. אולם קריאתו של עופר עיני למפלגה להכנס לממשלה כדי ליצור שם קבוצת לחץ עזרה לשכנע מספיק מאנשי מפלגת העבודה לחזור הביתה (לממשלה).

נתניהו החליט שמכיוון שהתקציב לא יהיה מוכן לפני אמצע השנה, עדיף שהוא יהיה עבור תקופה של שנה וחצי במקום של חצי שנה. כלומר: הדיון עכשיו הוא על התקציב של שארית 2009 ושל 2010. בסוף השנה יחסך מנתניהו המצורך להעביר תקציב נוסף.

הצעת התקציב הראשונה שהוגשה היתה ברוח הבטחתו של נתניהו: קיצוצים בכל מה שאפשר וגם בעוד כמה דברים. הציניקנים מייד טענו שיש שם הרבה סעיפים שנועדו להיות פשוט עמדות מיקוח.

עם פרסום ההצעה של משרד האוצר, החלה מחאה נרחבת כנגדה. אנשי מפלגת העבודה, לדוגמה, לא היו מוכנים להצביע בעד הגזרות הללו (וכן גם בעד קיצוץ בתקציב הבטחון, משרדו של אהוד ברק). עופר עיני (ביחד עם נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש) דרשו לבטל את רוב הקיצוצים. בניגוד לשנים קודמות שבהן ההסתדרות יכלה רק למרר את חייה של הממשלה עם שביתות, היום יש לעופר עיני יכולת השפעה על מספר לא מבוטל של חברי כנסת ושרים. קצת קשה להתעלם ממנו.

נתניהו נאלץ להכין הצעת תקציב חדשה, שמנוגדת להבטחותיו מהבחירות (טיפול במשבר הכלכלי ע"י הורדת המיסים). בניגוד לשנים קודמות, מסגרת התקציב עצמה נפתחה לדיון והמספר 1.7 מהכותרת לא נשמר. נציגו של נתניהו בדיונים היה אורי יוגב אשר היה ראש אגף התקציבים באוצר בזמן שנתניהו היה השר.

לפחות לפי העיתונות מהימים האחרונים, פקידי האוצר מאוד לא מרוצים. ראש אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב, אף התפטר מתפקידו.

בין שאר ההשגים של ההסתדרות היו מספר סעיפים שמיועדים לחזק את מעמד ארגוני העובדים. כמובן שהסעיפים הללא לא יעברו בתהליך חקיקה מסודר אלא (כמו כל מה שמסביב לתקצים) יהיו חלק מחוק ההסדרים. חוק ההסדרים חי וקיים.
תקציב 2009 510804
תיקון קטן: רם בלניקוב התפטר בעיקר בגלל שנתפס חותר תחת ראש הממשלה ומשמיץ אותו. אחר כך הוא כבר נתן רציונליזציה להתפטרות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים