מי יהיו המורים? 51338
האם אתה היית הולך להיות מורה? ועוד בבית ספר שכל ילד שם פשוט אוהב ללמוד? מה משכורתו הממוצעת של מורה בישראל? 7000 שח? מורה צריך לקבל את המשכורת הגבוהה ביותר מבין כל הסקטורים במשק, ואז כוח ההוראה יראה אחרת לגמרי. כמו שזה נראה היום, אולי יהיו תלמידים לבית ספר בזה, אבל בטח שלא יהיו מורים.
מי יהיו המורים? 51388
בוא נחשוב רגע:
7,000 ש"ח לחודש במשך 12 חודשים, שהם 84,000 ש"ח לשנה, עבור עבודה של 9 חודשים. השכר הממוצע לחודש עבודה, אם כך, הוא 9,300 ש"ח. מספר שעות העבודה בשבוע הוא, להערכתי, 25. הוסף על כך שעות בבית שעבורן המורה אינו מקבל שכר, מן הסתם עוד 8 שעות בשבוע, ותראה שהשד לא כל כך נורא. בשלושת החודשים הנותרים הוא (המורה, לא השד) יכול, כמובן, לעבוד בעבודה נוספת, שיעורים פרטיים או משהו שאינו קשור בהוראה.

בונוסים נוספים - בכל חג או שביתת מורים אין שאלה מה לעשות עם הילדים הנשארים בבית, היות שהמורה הוא גם ההורה. בנוסף - בתחילת כל שנה יש כשבועיים השבתה בשל המשכורות הנמוכות, כשלמעשה מדובר על ניצול ההורים המותשים לאחר חודשיים שבהם הילדים בבית.

אז למה אנשים אינם פונים להוראה? משום שהילדים מעצבנים...
מי יהיו המורים? 51478
מהיכן הגיע הנתון הזה (7000 שקל)? האם מישהו יכול להפנות אותי לאיזשהו כלי שבעזרתו ניתן לחשב את השכר של המורים על פי קריטריונים (מורים מקצועיים בכיתות שונות עם השכלה שונה וכו).
מורה ממוצע 51485
בעל תואר ראשון בלי ותק מרוויח פחות מ4000 ש"ח לחודש. מי המציא כאן 7000 ש"ח? עם ותק, שעות נוספות, החלפות וכו המשכורת יכולה להגיע ל5000. זה פחות מהמשכורת הממוצעת למשק בכלל. חוץ מזה שמורה שאין לו ילד עד גיל 14 (שיוצר הטבה מסוימת) מתקשה מאוד להגיע למשרה מלאה, כי פשוט לא תמיד יש מספיק כיתות. זאת משכורת מעליבה. יש המון אנשים ואני ביניהם, שמבחינה אידיאולוגית רצו להיות מורים, אבל אני לא מוכנה לדון את עצמי לחיים של רעב. והדבר הכי נפוץ בקורסי מדריכים למיניהם זה אנשים שמדברים על חינוך בלהט רב, אבל מדגישים- חינוך בלתי פורמלי. כי זאת הדרך להרוויח משהו מחינוך.
תוכלי אולי לפרט קצת בעניין 51515
החינוך הבלתי פורמלי? נכון אמנם שיש לי זמן עד שאני אצטרך להחליט בנושא, אבל כאחת שמתעסקת כבר היום לא מעט (לא מעט? הרבה!) בעניין, הייתי מעוניינת לדעת על אילו אפיקים את מדברת.
חינוך בלתי פורמלי 51670
אני לא ממש מומחית- אבל התכוונתי להדרכות של סמינרים, העשרה לבתי ספר, הדרכות טיולים, כתיבת תוכניות לימודים (ולא למשרד החינוך), ריכוז חינוכי, מוסדות ללימודי מבוגרים (ולא בגרויות- כמו יד בן צבי בירושלים שמעבירה קורסים למבוגרים על ידיעת הארץ, הסטוריה וכו').
חוץ מזה יש בבית ברל מגמה ללימודים בלתי פורמליים שמלאה באנשים שלא יעבדו במשרד החינוך אלא בהשלמות למשרד החינוך.
גם אני התעסקתי הרבה בדברים חינוכיים אבל לא הוראה ממש בכיתות, והתלבטתי קשות בין המשכורת והמעמד (מה אני אלך להיות מורה?) ובין האידיאולוגיה והצורך בבתי הספר. והשיקול הראשון (הצר? האנוכי? אני לא בטוחה) הכריע.
מי יהיו המורים? 51509
יש לי חבר מורה, שטוען שהישועה תבוא שיתמחרו את שכרו כמו שמתמחרים שכר של עורך דין.כלומר שלא יחשבו את זמן ההופעה בשיעור אלא את הזמן שנידרש להכין את השיעור.כמו שעורך דין אינו מתומחר רק על הזמן בבית משפט שבו טרח עבור התיק אלא הוא יקבל את מלוא טרחתו על כל השעות שבו התכונן למשפט.
מי יהיו המורים? 51533
יש הבדל.
עורך הדין מכין את התיק באופן ספציפי. המורה מכין מערך שיעור היכול לשמש אותו פעמים רבות.
מי יהיו המורים? 51634
ואחרי זה מתלוננים שהשיעורים משעממים והמורים חוזרים על עצמם כל שנה.
מי יהיו המורים? 51701
נכון. גם אם המורה מחדש כל שנה, זו פחות עבודה, משום שהחומר מוכר לו.
מי יהיו המורים? 51769
גם רוב עורכי הדין לא ממש ממצאים את הגלגל מחדש בכל דיון משפטי.והם מתחמחים בנישה צרה בעלת חוקי משחק ברורים ואולי אפילו קבועים מראש.
מי יהיו המורים? 52677
מניסיון, מערך השיעור תמיד עובר "ליטוש" בין שימוש לשימוש; הפקת לקחים, אם תרצה. הזמן הנדרש ל"ליטוש" כזה הוא כמובן נמוך מזמן ההכנה המקורי, אבל הוא עדיין לא זניח. במקצועות שאינם טרוויאלים, נדרש גם זמן לחזור על החומר לפני הלימוד.

אצלי התקורה (הזמן המושקע בקורס, מעבר לשעות הלימוד) עומדת בסה"כ, כולל הכנת החומר, על כ- 20% עבור קורס שמועבר ארבע פעמים. לחלוטין לא זניח.
מי יהיו המורים? 52683
אני מאמין שהמקרה שלך הוא חריג. המסה הגדולה של המורים עוסקת בהוראה לגילאים הנמוכים, במקצועות מסורתיים שהחידושים בהם אינם תכופים, והמאמץ האינטלקטואלי הנדרש אינו גדול.
מי יהיו המורים? 371811
משכורתו הממוצעת של מורה היא נתון מטעה. אין מורה ממוצע ומשכורת ממוצעת היא לא יותר ממושג סטטיסטי. מעניין האם יש הבדל בין משכורת חציונית לבין הממוצעת. המשכורות הנמוכות הן דוקא המשכורות שאמורות למשוך מורים חדשים; הלא אדם צעיר שחושב ללמוד להוראה רואה את משכורות הכניסה טחמש השנים הראשונות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים