נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5134
נאיביות היא לא תכונה מושכת, ומי שמצפה מדובר צה"ל לאינפורמציה אובייקטיבית כשל הטיימס או לחילופין "הארץ",חי בעולם עצוב מאד. דובר צהל כשמו כן הוא: דובר. כמו משרד דוברות ויחסי ציבור של פוליטיקאי. הרי לא תצפה לקבל ממשרד כזה את האמת, כל האמת, ושום דבר פרט לאמת? אז במה זכה דובר צה"ל לציפיות? זה הרי אותו הגוף שאמר לנו לכסות את החלונות בנילון ולשתות מים.אז מה השתנה?
נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5135
אינני מצפה ממנו לכל האמת, אבל אני מצפה ממנו שלא ישקר במצח נחושה. מדובר בשלוחה של הממשל, וככזו יש לה אחריות כלפי הציבור. העולם שלי עצוב מספיק גם ככה, אני לא צריך גם נאיביות בנוסף לכל.
נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5136
כמו שנאמר במשפט המופלא של האלוף אורי שגיא:
"דובר צה"ל משקר כהרגלו".
נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5155
Dagi, why are you hiding your real identity?
ריאליזם זה מושך? 5137
הו דובי, אתה רוצה מוסר בפוליטיקה? לא למדת עד עכשיו שזה פשוט לא מסתדר?
כיון שדובר צה"ל כפוף לצה"ל שבתורו כפוף לדרג המדיני *ברור* שדובר צה"ל לא יאמר את האמת.
תפקידו האמיתי של דובר הוא לשתוק, לא לדבר. שים לב היכן ממנים דובר - איפה שאסור שיצא החוצה מידע שעלול להזיק לאותו ארגון. אם זה דובר צה"ל או דובר אגד, זה לא משנה.
תאר לעצמך שהיית מתקשר לדובר צה"ל ומתחיל לשאול אותו שאלות על סדר הכוחות של צה"ל - כמה טנקים יש לנו? מה אחוז השמישות של מטוסי חיל האויר? ברור לך איזו תגובה תקבל. לכן תפקידו של דובר הוא להסתיר מידע ולחשוף מידע מגמתי (אולי אפילו שקרי) שיועיל לטובת הארגון.
זו גם הזדמנות להזכיר את אחת הפרות הקדושות - השעטנז הבלתי מתקבל על הדעת של תוכניות חדשות בגלי-צה"ל. אם להזכיר דוגמא פיקנטית אחת אז אשמח להזכיר את דרישתו של סגן שר הביטחון, מר אפרים סנה, להשעות/לנער כתבים צבאיים שדבריהם לא נשאו חן בעיניו (גור צלל-יכין?).
נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5138
לממשל, דובי יקירי, יש אחריות רק לעצמו. אחריות רק להשאר בעמדת הכח ככל האפשר. מנקודה זאת יוצא שהממשל יעשה דברים חיובים רק אם ציבור הבוחרים יבהיר לו שאחרת יקח את כוחו האלקטוראלי למקום אחר.
לא מסכים 5140
לא מסכים ולא מסכים - כתבתי על זה קצת בויכוח האינסופי ביני לבין דב אנשלוביץ בתגובות למאמרו "הטילים הביולוגיים של אסד"
חוצמזה, משפחת ברזיק מתפצלת? הכי הופתעתי לראות תגובה של לידור ולה תגובה של צחי...
לא מסכים 5141
אנחנו מפוצלים מלידה. אני בכלל רציתי רובוטריק אבל הביאו לי אח. הורים.
נאיביות היא לא תכונה מושכת. 5147
לדובר צה''ל יש מטרה אחת ויחידה - לנסות ולכוון את דעת הציבור לתועלתו. למעשה, אני לא חושב שיש הבדל מהותי בתאור התפקיד בין דובר צה''ל לבין מח' הפרסום של קוקה קולה. בעצם, אולי דובר צה''ל פחות יעיל.

בכל מקרה, לצבא וגם לממשלה יש זכות מלאה להסתיר מידע מהציבור. כאמור - התקשורת אמורה להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה. לצבא, יותר מלכל שאר הזרועות, יש צורך עילאי בשמירה על מוטיבציה ומוראל גבוהים, בנוסף לשמירה על סודות צבאיים. דיסאינפורמציה (כלפי חוץ וכלפי פנים) היוותה גורם משמעותי בכל מלחמה מהזמן המודרני (ובכלל), ותמשיך להשפיע כל עוד עמים נלחמים זה בזה - הטייסים הבריטים היו הכי טובים כי הם אכלו גזר, החיילים הגרמניים היו הרשע בהתגלמותו וכל תבוסה כנגדם היא תבוסה של המין האנושי, ניצחנו אותם מעטים מול רבים, כי כוח האדם הישראלי איכותי יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים