עניין הספרים 51377
אצלי הוא דבר רכושני לחלוטין. בחודשים האחרונים פתחתי בתהליך גמילה בו אני מנסה פשוט לא להכנס לחנויות ספרים, כי תמיד, אבל תמיד זה נגמר בקנייה. אני קונה רק ספרי קריאה (בשביל ספרי עיון יש ספריות). ספרים זה גם המתנה האהובה עלי ביותר, גם לתת וגם לקבל.
ואם נפתח תת- טופיק: איזה ספר הכי טוב קראתם השנה? אני קראתי את שנת הבשרים שלי, ספר של סופרת אמריקאית ממוצא יפני שאני לא זוכרת את שמה, ושמכניס אותה לחיים שלה, יחד עם מחשבות מפחידות קצת על העולם שלנו. (ז"א על תעשיית הבשר האמריקאית, בישראל כולם תמימים וטהורים...) ספר מדהים.
עניין הספרים 51391
ובכן, ללא שום ספק והסתייגות כזו או אחרת: "המנדולינה של קפטן קורלי" לוקחת בענק. ואפילו גיליתי ביקורת על הספר באייל, רק שניסיונותי לצרף לינקים כושלים כל פעם מחדש, אז אני אוותר. (לא, אני לא צריכה שמתנדב נוסף יסביר לי איך. את התיאוריה אני יודעת מעולה. תודה)
בכל אופן- ספר מ ד ה י ם !!!
מצאתי את עצמי מגיעה לחמישים העמודים האחרונים בדילמה נוראית- להמשיך לקרוא כדי לדעת מה קורה בסוף, או להפסיק לקרוא כדי שהקסם לא יפוג.
כל כך אהבתי, שבתחילת השנה חרשתי חנות ספרים אחת אחרי השנייה כדי לרכוש את הספר לעצמי. גם אני לא אקרא אותו שוב לעולם (ונזקקתי להרבה מאד אומץ כדי לקרוא אותו שוב.) - המחשבה שיצירת אומנות מופלאה כזו יכולה לשכון על המדף שלי ליד המיטב- גרמה לי לעונג בל ישוער. מה שכן- רק את המהדורה הכחולה! בשום פנים ואופן אני לא אגע בספר עם התמונה המשוקצת מהסרט. החרפה.
כן, נו... ספרי עיון... 51404
''מבוא ללוגיקה ולמיתודולוגיה של המדעים הדידוקטיביים'' של א. טארצקי (כן, ההוא שהוכיח את הגיאומטריה). לא להיבהל מהשם - ספר לימוד לוגיקה מהיפים שקראתי. מקום שני.

''מושג העצם בפילוסופיה מקאנט עד היגל'' של רוטנשטרייך העצום, זוכה במקום הראשון.
עניין הספרים 51430
ספר *הכי* טוב? קשה לתת תשובה חד-משמעית. כמה מהספרים הטובים שקראתי השנה (לפי סדר הקריאה בלבד - זה לא דירוג). מרבית הספרים אינם חדשים במיוחד.

* 84, Charing Cross Road / Helene Hanff
סיפור חיים דרך חלופת מכתבים בין אוהבת קריאה לסוחר ספרים. תענוג צרוף. ספרון קטנטן ונהדר (ותודה לחבר טוב, שקורא שורות אלו, על ההמלצה).

* H.M.S. Surprise / Patrick O’Brian
הכרך השלישי בסדרת ההרפתקאות של קפטן Jack Aubrey וד"ר Stephan Maturin. מומלץ לחובבי ספרות הסטורית - החיים בצי הבריטי (ובאיפריה הבריטית באופן כללי) בימי מלחמות נפוליאון. הספרים מציירים תמונה נאמנה ומהנה של תקופה מרתקת, עם תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר, שהם דווקא החשובים להדגשת ההבדל בין התקופה ההיא לימינו אנו. מבין ארבעת הכרכים (מתוך עשרים...) שקראתי עד כה, זהו הטוב ביותר. (פרטים על הסדרה ועל שני הכרכים הראשונים, פרסמתי באתר הבית שלי: http://www.forum2.org/tal/books/aubrey.html).

* משפטי גדל ובעיית היסודות של המתמטיקה / ארנון אברון (סדרת האוניברסיטה המשודרת).
ספר שחידש לי מעט מאוד בנוגע למתמטיקה עצמה, וחידש לי המון בנוגע לנקודת המבט שלי על התחום. (ותודה לחבר טוב *אחר*, גם הוא בין קוראי שורות אלו, על ההמלצה...).

* The Professor and the Madman: A Tale of Murder, Insanity, and the Making of the Oxford English Dictionary / Simon Winchester
ספר המגולל סיפור אמיתי, ששלושת גיבוריו הם עורך הפרוייקט המילוני הגדול בהיסטוריה; חולה-רוח הסובל מהזיות ונמצא באישפוז כפוי, שתרם רבות לפרוייקט; ותוצר הפרוייקט, מילון אוקספורד לשפה האנגלית. סיפור מרתק (שנשמע משמים קמעה בהתחלה, אולם העלילה צופנת הפתעות רבות) הכתוב בצורה נהדרת, בידי כותב מוכשר שעמל רבות כדי לגלות את כל הפרטים הקטנים. תורגם לעברית; אין לי מושג מה איכות התרגום.
הכלה המשחררת 51445
הסתקרנתי מהמלצתך על הספר של Helene Hanff.

בעקבותיך אמליץ על ספר: "הכלה המשחררת" מאת א.ב. יהושע. איני מקוראיו המובהקים של יהושע אך הרומן הזה הוא ספרות במיטבה ולא פחות מכך היא רלוונטית לחיינו בישראל כאן ועכשיו.

קישורית לראיון עם א.ב. יהושע שנותן מושג די ברור על הספר:
הכלה המשחררת 51480
חותמת על כל מילה. אינני חסידה גדולה של יהושע אבל הספר הזה הקסים אותי. יש בו ליריות, אהבה גדולה, אנושיות, מתח, מה לא. הוא נגע מאוד ללבי. עד כדי כך שבמרווח של 3-4 ספרים קראתי אותו שוב בהנאה לא פחותה. הצער הגדול היה שלמרות שהספר עבה למדי, הוא נגמר בסוף. רוצו לקרוא!
הכלה המשחררת 51482
אה, נזכרתי. הלינק שנתת לא עובד.
תעתועי הטכנולוגיה 51517
בדקתי, אצלי הלינק כן עובד.
עניין הספרים 51507
משפטי גדל ובעיית היסודות של המתמטיקה / ארנון אברון (סדרת האוניברסיטה המשודרת). אכן טל, ספר נ-ה-ד-ר!
אבל לא מגיע לעשרת הראשונים, ולא נקרא על-ידי בשנה האחרונה. הספר מסביר את הבעיות הגדולות לאורך תולדות המתמטיקה, והעיקר, עושה זאת בצורה קלה באופן פילאי ממש! מומלץ לכל קוראי האייל, גם אלו החסרים רקע ועניין במתמטיקה - ידע מינימלי הוא חובה לדעתי, וספר זה יכול לתת אותו (יש שם כמה טעויות בנושאי פילוסופיה, אבל הן זניחות יחסית [מבחינת חשיבות הנושא העיקרי]).

לאחר שהמלצתי על ספרו של טראצקי כמבוא ללוגיקה וטל על ספרו של אברון כמבוא לבעיות היסוד של המתימטיקה, אמליץ על "הזמנה לפילוסופיה" של יובל שטייניץ כמבוא ראשוני לפילוסופיה (לחסרי רקע; והוא עושה את תפקידו זה בצורה נ-פ-ל-א-ה!) וכהעמקה, לויכוח החם כיום בין הראציונליזם (קאנט) לאמפיריציזם (לאסכולותיו) מומלץ בחום "לעולם תהא המטאפיזיקה", גם הוא של שטייניץ.
עניין הספרים 51607
לא רק לשמאלנים
"הנאורות פרוייקט שלא נשלם" של האדון עזמי בשארה.

כשכולם מסביב מנסים להיות "נאורים" לא יזיק לדעת קצת יותר על התנועה המוזרה הזו.

באותו הקשר, פחות רלבנטי לשיח היויומי אבל עם הרבה רעיונות מעניינים
"three critics of the enlightenment" של ישעיה ברלין. סקירת ביקורותיהם של המן ויקו והרדר על רעיונות תנועת הנאורות. הספר שהכיר לי את עבודתו של הרדר, ולו רק בשביל זה- הכל היה שווה.
עניין הספרים 51446
שלושת הטובים:
הזעקה למיתוס של רולו מיי.
מוצא המידות הטובות של מאט רידלי.
שני גויים בבטנך של ישראל יעקב יובל.

אני מתנזר מסיפורת.
מישהו לרוץ איתו. 51519
ספר קריא מאוד, למעשה, אי אפשר לעזוב אותו. מי שאהב את הסגנון של ''יש ילדים זיגזג'' - זה אותו גרוסמן. וסיפור טוב, זורם, מעניין. לא עם אמירה משמעותית היסטרית (טוב, בטח לא הבנתי...) אבל ספר מצוין לשבת חורפית.
''מה שהיה להוכיח'' 51544
גרוסמן במיטבו - http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
קראתי. 51561
מה שעצוב לי מאוד, זה שהוא צודק, באופן כללי. ומה שעוד יותר עצוב, זה שנראה שהוא התייאש. אם בארזים נפלה השלהבת...
מישהו לרוץ איתו. 51622
נכון, ספר מדליק וסוחף ביותר. גרוסמן הוא אשף. אבל... לאחר קריאת הספר (בנשימה עצורה, יש לציין) נותרתי עם תחושה שמישהו עשה לי מניפולציה רגשית, שהדמויות פלאקטיות, ביחוד דמות הנזירה התמוהה, ושיש בספר, המממ... קיטש מסויים. לא מסכימה איתי? תחשבי שוב.

ובנוסף, יש לי תחושה שהספר נכתב מראש כתסריט לסרט.
מישהו לרוץ איתו. 51635
פלאקטיות? לא חושבת. הנזירה נראתה לי דווקא בסדר גמור (בהנחת העולם של גרוסמן). אני אסביר: בעולם של גרוסמן קורים דברים מאוד משונים להסבר בהיגיון הפשוט. צירופי מקרים כביכול שמובילים את הגיבורים בדיוק לאן שצריך, ואז מתגלים כלא צירופי מקרים בכלל. יש בספר קיטש מסוים, אני מסכימה. אבל הוא מקסים בכל זאת. לגבי המניפולציה הרגשית - טוב, זו הגאונות. גם ב"רוקדת בחשיכה" פון-טרייר עושה מניפולציה רגשית (די מכוערת, לטעמי. מכוערת במובן של אכזרית), אבל עדיין את יוצאת בדיכאון, כי נכנסת כולך לעולם שהוא יצר.
ולגבי התסריטיות - מצוין. אולי שמישהו ירים את הכפפה כבר?
התאפקתי והתאפקתי 51746
אבל 'עיין ערך אהבה' הוא באמת ובתמים יצירת מופת מופלאה של גרוסמן. מאור סבור, כמוני, שמדובר בספר העברי הטוב ביותר, עד כמה שאפשר לדרג ספרים. סיבה טובה לדעת עברית.
מה אני עושה במלבן שלך? 51754
גם אם אמרתי את מה שכתבת (ואכן אמרתי), ההיגד הזה נראה לי אידיוטי, אינפנטילי וחסר תוכן, בשחור על גבי סגול. בפרט, מעל מלבני האייל לא הייתי כותב אף פעם ''הספר העברי הטוב ביותר'' - כשיש לי מספיק זמן, ובמיוחד כשמדובר בדבר כל כך חשוב ומשמעותי, אני משתדל לא להשמע כמו ילד שמשווה משחקים של סוני פלייסטיישן.

מצטער על הבוטות.
התאפקתי והתאפקתי 51967
אכן, ספר גדול. עם זאת, אם לדרג את 10 הגדולים בספרות העברית, הייתי נותנת מקום גבוה יותר ל'עיר קסומה' של יהושע בר יוסף (אין להשוות לבנו שטוף הזימה ולספריו). הוצאת הקיבוץ המאוחד. מומלץ בחום ואני כבר מקנאת במי שיקרא אותו לראשונה.
ועוד אחד 52004
שמאוד אהבתי הוא 'זה עם הפנים אלינו' של רונית מטלון בהוצאת ספריית הפועלים. אשמח להשוות חוויות עם מי שגם קרא.
עשרת הגדולים של הספרות העברית 52038
אם כבר החלו פה לזרוק שמות אז כמה קלאסיקות:

1. ימי צקלג של ס' יזהר (למי שיש סבלנות כוח וזמן)
2. תמול שלשום של עגנון

ואשר לדוד גרוסמן 'חיוך הגדי' הוא לדעתי הספר המוצלח ביותר שלו.
מישהו לרוץ איתו. 53992
ראיתי את הסרט גמר של הבן של דוד גרוסמן שנעשה במסגרת הבגרות שלו בקולנוע לפני שנתיים (או שלוש ?).
לא ברור מי הושפע ממי, אבל יש קווי דמיון ברורים. נראה כאילו הוא לקח כמה מהרעיונות של הספר ועשה מהם סרט של עשרים דקות. או לחלופין יכול להיות שגרוסמן האב שמע את ישיבות התסריט ולקח מהרעיונות שלהם. בכל מקרה נראה כאילו הספר הוא מחווה לבן ולבני גילו הירושלמים.
מישהו לרוץ איתו. 54147
לא ראיתי. היה סרט טוב? בכל מקרה, אם גרוסמן החליט לעשות משהו כמחווה לבנו אני מכבדת אותו על כך, הן על הפתיחות והן על הכוונה. לי אישית פשוט הפריע בספר שהוא בנוי מראש כתסריט. עם זאת אני חייבת לציין שמספר דמויות הצליחו לגעת בי קרוב מאוד, בעיקר תחושת האובדן של תמר וההימצאות מחדש (הלואי עלי).
לא כל ספרי העיון מצויים בספריות 51549
בשנה האחרונה היה לי עניין עם דתות נאו פאגאניות ותחיית הכישוף בתקופתנו הפוסט מודרניסטית.
ספר עיון אחד רציני לרפואה לא מצאתי על מדפי ארצנו בנושא. רק אותם ספרי ''עזרה עצמית'' מפוקפקים (''הפכי למכשפה, התחברי לאשה הקדמונית שבך ושני את חייך'').
התוצאה היתה ביקורים תכופים באתרי האינטרנט אמזון ובארנס אנד נובל.
לא כל ספרי העיון מצויים בספריות 51562
עכשיו (לאחר שקראתי את ההמשך), אני מבין למה...
נ.ב., מתוך Magick In Theory and Practice: להקת TERION - מספר החיה ושם מלאך.
Therion אתה מתכוון 51578
בכל מקרה לא להקות הבלאק מטאל עוררו את העניין הראשוני שלי בנושא אלא דווקא סרט טלויזיה ששודר פעם בערוץ שמונה, אבל נו - אני כבר רגילה לזה שחושבים שאני שטניסטית, מכשפה ושוחטת חתולים רק בגלל שאני מקשיבה לרוק כבד.
Therion אתה מתכוון 52083
אל תקבלי את זה קשה. גם אני לפעמים שומע חומרים כאלו ;))

היה לי ידיד ששמע את המוזיקה של Therion (לאן נעלמה ה-H?), והיה נחמד לגלות את מדרש השם.
The year is still young.. 51583
But I can recommend the Feinman Physics Lectures. He does what few Physics teachers do - he gets what seems to me as the essence of Physics across.

They are highly readable, too, as opposed to most of the technical literature.

Especially useful as a contrast to the Philosophical babble some other people are recommending. (;-)
The year is still young.. 51588
מעניין למי בדיוק אתה רומז...

אם אכן הכוונה אלי, הרי שדווקא הספרים עליהם המלצתי הם מהקלים-לקריאה מכל הספרים שקראתי בשנה האחרונה, וקוראים רבים יכולים להשתמש בהם לפתיחת צוהר מרתק לעולם הפילוסופיה וההיגיון.
The year is still young.. 51658
רמזתי לגישתו של פיינמן בנושא הפילוסופיה, דבר שניכר בכל כתביו.
The year is still young.. 51663
אה... אהמ... אוקי...
ואני גם מסכים.
Feynman, not Feinman 51664
למי שיחפש בספריה.
Doh! 51699
Thank you. I'm afraid that I've become senile with the years. (Who am I kidding, I've always been senile. Have you any idea how long it took me to remember my own phone number? Yet, for some reason, I can still remember my personal firearm's serial number, from basic training. But I digress)
The year is still young.. 51679
אני ממליץ בחום על הספר המשובח "S/390: Principles of Operation" בהוצאת IBM. ספר זה מכיל תיאור ממצה אך מעמיק של כל פקודות המכונה במחשב מיינפריים מסדרת 390, כולל פקודות משעשעות במיוחד כגון EDMK וכן BASSM. הספר מעביר את מסריו באופן שאינו מתנשא מחד אך הוא אינו נוטה לשימוש בביטויים פשטניים מדי מאידך, ובכך הוא מתבלט מעל ספרים אחרים מסוגו.
לא יפה. 51683
הספרים הנ''ל ניחנים בחן ובאנושיות ושונים לחלוטין מכפי שאתה מדמיין אותם.
The year is still young.. 51693
The "Red Book" is indeed a most interesting, and in most chapters, fun reading experience, but i'm not certain that anything but the first volume would be of much interest to anyone not intending to delve into the physics.
the first volume, however, is fabulous!

The year is still young.. 51696
חכה שתגיע ל Red Dragon Book בקומפילציה (מחשבים)...
The year is still young.. 51713
אני בטוח שאסף עמית יכול להמליץ גם על כמה Redbooks מאותו מקום ממנו באה המלצתו הקודמת...
עניין הדיסקים 51684
מי שהצביע אלבומי מוזיקה, ולא ספרים, מותר לו לכתוב על הדיסק הטוב ביותר ששמע השנה?
אום כולתום, "אינת עומרי". כבר כתבתי באייל קצת על מה שהוא עשה לי:
תגובה 36063
פלקונר - פולק שוודי ורוק כבד 51690
אלבום הבכורה של הרכב שוודי בשם פלקונר היה האלבום הטוב ביותר ששמעתי השנה. המוזיקה היא שילוב קסום של רוק כבד מן הסוג הלא כבד מדי (שייקראו מביני דבר 'פאואר מטאל') ושל מוזיקה עממית שוודית.
המילים באנגלית פרט לשיר האחרון - Per Tryssons Datrrar I Vange (בנותיו של פר טרישונס מוונגה).
המדובר בדואט רוקיסטי בין סולן הלהקה לבין זמרת שוודית שמבצעים גירסה מרתקת לבלדה שוודית מן המאה החמש עשרה.
עניין הדיסקים 51702
אני לא בטוח אם קניתי אותו השנה או לפני כן, אבל אני כל פעם שב וחוזר ל''שיר טיול'' של אביתר בנאי. אין לי בדיוק מה להגיד עליו, אבל יש בו קסם מפעים.

אם לא הוא, אז אני אתן את הפרס לפסקול של ''מועדון קרב''.

וזה ששני האלבומים שבחרתי הם מתחום האלקטרוני לא אומר שום דבר על חיבתי הרבה לרוק ופופ. זה פשוט שרק לאחרונה גיליתי את האלקטרוניקה, ואני מקדיש לה קצת יותר תשומת לב בימינו.
זה אני, סליחה 51908
(וסליחה עם מי שמסקרנות לחץ על הלינק רק כדי לוודא, ועכשיו גרמתי לו לפתוח את החלון לשווא. אני חייב לך)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים