שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 516761
אני יודע שבמרבית תרגולי הויפסנה המועברים בארץ, שאורכם יותר מכמה שעות, סדר היום כולל מדיטציה קבוצתית שבה מתבוננים בהרצאות מוקלטות בטלביזיה.
מצד שני, מעולם לא שמעתי מישהו המתאר את ההרצאות הללו כחלק משמעותי מהחוויה.

מישהו יכול לפרט מעט?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 516901
לא מניסיון אישי - מסיפורים של חברה.

היא מספרת שבמהלך 10 הימים יש כל מיני שלבים ותקופות שמסתבר שעוברים פחות או יותר על כולם באותה צורה. למשל, בסביבות היום השלישי מתחילים להיות מודעים לאנרגיה מינית שזורמת בגוף, ממש עוברת במקומות שונים בו - ולאו דווקא המקומות הסטנדרטיים. חברתי חוותה את זה וחקרה את התחושה במשך רוב היום :-P וכמובן לא יכלה לחלוק את זה עם איש.

והנה, בהרצאה המוקלטת של היום השלישי (בערב), פתח המאסטר (או מי שלא יהיה) ואמר "אני יודע שנורא כייף לכם להשתעשע באנרגיה המינית הזו, אבל... (תמשיכו למדוט, בלה בלה בלה)".
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518220
זה נשמע לי כמו ממבו ג'מבו רוחני קלאסי. כמו קבלה או משהו.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518264
מה מתוך תגובתי נשמע לך כמו ממבו ג'מבו רוחני קלאסי?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518272
''אנרגיה מינית שזורמת בגוף''
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518286
האם חווית פעם תשוקה הדדית מול מישהו/י, כששניכם במרחק נגיעה, ומרגישים "חשמל באוויר"? אז זה זה.

אני לא חושבת שזה ממבו ג'מבו - אישית חוויתי את זה, אני לא חושבת שזו חוויה חד פעמית או אקסלוסיבית, ולדעתי לא סתם המושג הזה נוכח גם בשיח ובתרבות (ר' "חשמל זורם בכפות ידיך", שם, שם) לא כמטאפורה לאיזה שלב רוחני אלא כתיאור פשוט של התחושה.

אולי בעצם לא תיארתי נכון כשדיברתי על "אנרגיה", למרות שזו צורה של אנרגיה. אבל אני לא מוצאת מונח אחר שאינו מתחום החשמל :-)
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518287
"תחושות מיניות"?
גם אני מתרגז מהשימוש הניו אייג'י במונח "אנרגיה",
בתחושות דומות אפשר להתנסות דרך סמים כמן אקסטזי או ל.ס.ד.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518295
מה שכוס יין אדום עושה לה
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518299
אפשר. אבל זה נראה לי מעורפל מדי. הזיקה לתחום החשמל/אנרגיה היא בדיוק בגלל שמרגישים את זה "עובר" ו"זורם", ובעיקר נמצא גם בין שני הגופים ולא רק בתוכם. תחושה יכולה להיות גם סטאטית, והיא משויכת לתוך הגוף ולא לחוץ שלו.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518312
הניו-אייג'ים לא אומרים ''אנרגיה'' הם בדרך כלל אומרים ''אנרגיות'', ברבים. ומרוב שהם מכניסים את זה לדיבור המקובל, שמעתי כבר ברדיו פיזיקאי שהסביר משהו וגם הוא התבלבל עקב ההרגל שפושה בכל, ואמר ''אנרגיות'' במקום לומר ''אנרגיה'', בשיחה על פיזיקה. לפני כמה שנים זה היה מרגיז אותי, כיום זה מצחיק אותי.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518314
תגובה 230266
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518323
תגובה 230267
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518308
לפי מה שרותי נבון אמרה כשהיינו צעירים, "חשמל זורם" זה דווקא על העניין עצמו, על המגע עצמו, לא על "מרחק נגיעה", לא על "תחושות שבפנים", לא על "תחושות שבין" (אולי גם אבל לא רק על תחושות שבין או בפנים) ולא שום פלסף מהסוגים האלה. הצורה שהיא שרה את זה גם לא השאירה מקום לספקות - זה *לא* היה ויפסאנה, זה היה על הדבר האמיתי. הדיבור על הדבר האמיתי וההגשה הפרובוקטיבית זה גם מה שהפך את השיר הזה לנועז, אי אז בשנות השבעים, ככה שאולי זה אפילו קצת עושה לו עוול, לדבר עליו עכשיו כדוגמה לרעיון שאת מעבירה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518324
התחושות הן אמיתיות גם כתוצאת ויפאסאנה וגם כתוצאת חומרים משני תודעה, בשירה של רותי נבון זה ארוע טבעי ואקראי, ביוגה לומדים לשלוט ולתמרן (יוגה טנטרה), עם סמים אפשר גם כן להגיע לאותו המצב החושי.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518337
ארוע טבעי - כן. אקראי? - מי אמר? אולי מדובר במפגש מתוכנן ומכוון?

אין ויכוח על כך שהתחושות הן אמיתיות. בביטוי היומיומי "הדבר האמיתי" התכוונתי שלא מדובר במצוות מלומדות, תורות מלומדות או בכוונות פיוטיות נסתרות אלא בדבר הממשי, הפיזי - זו היתה הכוונה בשיר של רותי נבון, שכתב לה יורם טהרלב שהיה בשנות השבעים אביהם של מספר להיטי פופ מוזמנים, מסחריים וחסרי יומרות (ומצידי, הדבר ייאמר לזכותו - *מאוד מאוד* לזכותו).

אגב, לא רק ביוגה ולא רק בסמים - אפשר להגיע אל אותו מצב חושי בעזרת הדמיון. אם מישהו עושה את זה בעזרת הדיסציפלינה הקשה התובענית והמתמשכת של היוגה, אזי אולי ראוי לומר עליו את מה שאמר ראנדי על אורי גלר - "If he bends spoons with divine powers, then he's doing it the hard way" :-).
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518339
איבדתי את חוט הטיעונים שלך. מה הנושא?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518341
הלעג שלך מיותר לגמרי.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518395
מכיר אמבות?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518388
הנושא שלי (לא של המאמר, רק שלי): נא לא להעליב את רותי נבון הצעירה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518392
רותי נבון בסך הכל ביצעה את השיר, ולא טוב מביוחד, החשיבות של האומן המבצע קטנה במיוחד בשירי פופ דלוחים שכאלה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518353
חשבתי שהמאמר מדבר על סדנא שהיתה מפגש מתוכנן ומכוון.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518415
א. נכון (יש לי תיאוריה סודית שהדברים הם אקראיים וללא יד נעלמה,
אני מטפטף אותה בעדינות בכל הזדמנות, סליחה).
ב.גם נכון.
ג.נכון, אבל כדי לדמיין צריך קודם להתנסות בחוויה, וביוגה יש יתרונות רבים אחרים גופניים, חוץ מאשר מין.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518418
יוגה זו עבודה זרה, כדאי להיזהר מאנשים שמתרגלים יוגה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518425
יוגה זה סוג של התעמלות. הינדואיזם זה עבודה זרה, יש יוגים הינדים עובדי אלילים ויש יוגים יהודים והם עובדים להשם יתברך האחד והמיוחד.
בכלל, כדאי להזהר מאנשים, ובייחוד מאנשים עובדים.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519461
עובדתית תנועת הויפאסאנה היא חלק מן הדת הבודהיסטית ולא ההינדית. היחס בין הויפאסאנה לבין הבודהיזם הוא בערך כמו בין החסידות ליהדות.
בתאור של הויפאסאנה המובא כאן קצת קשה לראות את הקשר לדת הבודהיסטית, אבל צריך להניח כי המשווקים של הויפאסאנה דאגו ל''טהר'' אותה מן ההקשרים הדתיים שאינם אומרים דבר לאותו מעמד ביניים מערבי המעוניין בסה''כ במעין תירגול גופני משרה שלווה עם מעט ארומה רוחנית.
הבודהיזם העיוני עוסק במקורו של הסבל האנושי, ממקם אותו בנפש האדם וב''אני''. הבודהיסט מנסה ללמד את הדרך כיצד להמלט מן הסבל הנובע מתוך ה''אני''. מתרגלי הויפאסאנה במערב, לעומת זאת, לא כל כך סובלים. הבעיה שלהם היא יותר איך להמלט מן הסבל של הזולת.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519467
אז אולי אתה צריך לראות מה חושב הבודהיסט החולני (לפני שהוידאו יעלם בכלל)
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519985
Vipassana, as you can see briefly even by a very basic search (http://en.wikipedia.org/wiki/Vipassan%C4%81)
is not a movement, but rather a method of meditation.
In fact, this is one of two main methods, the other being Shamata, taught by the buddha.
(Surely those methods, or at least versions of them, existed before the buddha, just to note it out).
Very generally speaking, Shamata points more towards concentration and calmness of the mind, while vipassana, that is commonly translated as 'Insight Meditation' point to observation of the phenomena and appearances as a way to realize the nature of reality (or of reality as grasped by the mind, just to be short here, these definitions alone i know need some more clarification).
As such, vipassana meditation is a very basic and major part of the buddhist practice, more like prayer to Judaism, if we want to follow those analogies.
Moreover, compared with other kinds of buddhist meditations (tibetan buddhism a good example here) that use complex visualisations of deities and such, the vipassana meditation itself demands almost no apriori assumptions or beliefs, and it focuses strictly on external and internal sensual inputs.
Indeed the Vipassana 10-days meditation workshops - accurately known as Guanka's vipassana workshops by the names of the one founded that format - are kind of new, but they stand on very old traditions, and somehow in the west when people talk about 'Vipassana' they point to those special workshops and practice. So there can be some confusion there. Yet the basic concept as i said is much more wide and old, and is taught and practiced in many other forms and places all over the buddhist world, eastern and western branches alike.
To say it is a physical practice is quite odd in that sense, because mostly the practitioner is sitting still, and practices the mind and not the body. (unless you call soduko solving physical practice also).
To say it give a little calmness with some spirituality, is also not accurate to my opinion, mostly because on the basics of it lies a most radical change of our concepts and view of the nature of teh world, so i wouldn't think it is the easy path for the 'shanti' practitioner.
I agree with what you say generally about the buddhism's main goals, and the vipassana is one of the main tools for those goals, in a very non-theoretical but practical way.
whether it works or not is another discussion.
I strongly disagree about the western vipassana practitioners, the suffering and unhappiness in the west world are still very common, although most of us have nice homes and plenty of easy ways to get food and medicine.
(I am almost ashamed to write such a banal thing down in that last, but that remark about the suffering demanded some response.)

שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 520155
OK. אתקן עצמי בשני נקודות.

א. ע"פ הויקיפדיה אתה צודק. הויפאסנה היא הטכניקה המדיטאטיבית ואילו שם הענף הבודהיסטי הותיק שהשתמש בה הוא התראוואדה. אני הסתמכתי על ספר ישן משנות ה-‏50 שטען שהויפאסנא הוא שמה של אחת מן התנועות שהרכיבו את התראוודא, בעוד הויקיפדיה טוען שתנועת הויפאסנא היא מודרנית. יתכן שזכרוני הטעה אותי ויתכן שכותב הספר טעה.

ב. גם בעניין הסבל של חסידי הויפאסנא המערביים נראה שאתה צודק. הסבל ה"מערבי" בניגוד לסבל ה"אסיאני" המסורתי, שייך יותר למה שאלן דה בוטון קרא "חרדת הסטאטוס" וכדו'. למעשה חרדת הסטאטוס שהיא צורה של סבל סובייקטיבי מתאימה מאוד לסבל שהבודהא גאותמה חשב עליו. בעצם אם רוצים למתוח ביקורת פוזיטיביסטית על תורתו של הבודהא, אפשר לומר שהוא מטשטש במכוון את הגבולות בין הסבל האובייקטיבי הנובע ממצוקה חומרית לבין הסבל הסובייקטיבי הנובע מן השאיפות והרצונות של האגו.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518439
עבודה זרה היא סוג של עבודה. אני אכן ממליץ להשתדל מעבודה, ומאנשים שמתרגלים אותה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518443
כמה מביך להבחין שלא רק הקדימוני בחידוד (אירוע שצריך הייתי לחזות גם אם פספסתיו), אלא שהמקדים שוכן ממש מעל הודעתי לדיראון עולם (או נכון יותר, רגע).
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518444
להשתדל *להימנע* מעבודה, התכוונת.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518421
א. אם התיאוריה אינה סודית מדי, איזה דברים הם אקראיים וללא יד נעלמה?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518454
זה היה נסיון להתבדח (:
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518458
באייל?!
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518442
סליחה, לא הבנתי. מה התיאוריה הסודית?

("אני לא יכול לגלות לך, כי אז היא כבר לא תהיה סודית")
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518445
אבולוציה (ראה הדיון מעבר לכביש).
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518463
מה הקטע הזה איתך, למה את שולחת חלק מהפוסטים תחת הניק וחלק באלמוניות? (סתם סקרנות)
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518467
ששש...
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518486
למה לא?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518505
אה, עכשיו את מנצלת את היעדרו של השכ"ג כדי להגניב הנה את הק****ת?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518544
למה לא? כי זה מאד מוזר
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518550
כשהיא מגיבה להנאתה היא עושה זאת באלמוניות, וכשהיא שולחת מסרים למפעילים שלה, היא עושה זאת תחת הניק המוסכם מראש.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518555
אם אנחנו כבר בנושא, את כותבת רק כ"איילה הבודדה"?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518570
למה אתה שואל? אני קוראת כבר קרוב לשנתיים אבל מגיבה חדשה וחסרת בטחון, כך שבהתחלה שלחתי כמה פוסטים כאייל אלמוני, בעיקר שאלות קצרות. לו היה לי המוניטין של החשמנית או ברקת ושאר הותיקים לא הייתי צריכה את האלמוניות.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518571
למה צריך מוניטין?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518572
למה צריך? זה כל כך נראה לי מובן מאליו שאני אפילו לא יודעת איך לנסח את זה במלים. צריך מוניטין מאותה סיבה שצריך אותו בחיים האמיתיים, בשביל שיתיחסו אליך ברצינות ובכבוד. ערן בלינסקי דיבר על זה הפתיל מתגובה 482838
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518583
אפשר להשיג כעת מסטיקים עם מוניטין!
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518584
באבולציה יש ויש יד נעלמה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518332
קטונתי מלעשות עוול לרותי נבון ולקול הגיטרה החשמלית שלה.

רק הערה אחת: אני מתארת תחושה פיזית קונקרטית. לא הבאתי שום פרשנות שלה, רוחנית או אחרת. לא ברור לי למה זה נכנס אצלך למגירת ה"פלסף".
כאמור לא התנסיתי בוויפאסנה ואין לי שום פלסף לגביה.
מה לעשות? לעשות! 518375
אוף, ואני קטונתי מלהושיב אותך על ספסל הנאשמים, הפלסף הוא לא אצלך אישית אלא בהתעסקות עם הנושא, בסדנאות, במלמדים, בדיבוריות הרבה ובבאזזז שמסביב.

התחושה הפיזית היא קונקרטית מאוד, אבל השיר לא מדבר על שני אנשים שרק עומדים במרחק עשרים ס''מ זה מזו ועושים זה לזו עיניים ומשהו נורא-נורא-נורא חושני קורה בקצות העצבים שלהם (או בלבבו, או בלבבה, לך תדע), אלא בסמי ורוזי שעושים את זה, יו נואו, ממש עושים את זה, שומו שמיים, כמו רומיאו ויוליה, כמו בראד ואנג'לינה, כמו אוסקר ויילד והלורד ההוא, איך קראו לו, משהו דגלאס, כמו החסידות והכרובים - עו-שים-את-זה.

מי חלם שיהיה לי כל כך קשה להסביר את עובדות החיים. אנוכי סיימתי.
מה לעשות? לעשות! 518379
דיברת על זה עם יורם טהרלב, או שזו השערה?
מה לעשות? לעשות! 518383
טוב, טוב, תרגיעי. ממילא הכל סובלימציה.
מה לעשות? לעשות! 518398
איך אני יכולה להרגיע עם כל צוות האיילים הנוגחים האלה שכנגדי? ריבונו של עולם, האם לא נשאר כבר שום דבר מקודש בימינו? רותי נבון, לא לתת לילדים לנגוע בדברים חשמליים, סקס, משהו! איפה כל הערכים של פעם?!
מה לעשות? לעשות! 518399
חשמל סטטי גורם לשערות הדקיקות שעל העור לסמור. התרגשות גדולה יכולה לגרום לאותו אפקט. לא צריך שום ניו אייג' ושום רותי נבון בשביל לראות את הקשר. המסקנה שלי היא שלברקת יש שערות על הידיים.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518359
חוץ מזה, אם הדוגמא לא נראית לך אז הנה אחרת: http://www.youtube.com/watch?v=nC2gZMNkyJo
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518330
דווקא מדברייך הקודמים בנושא קיבלתי תחושה שאת מדברת על אנרגיה מינית *בלי* שיהיה מישהו במרחק נגיעה. כפי שידיד שלי נהג לומר פעם, "יחס חד מקומי":)
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518357
לא היא.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518361
למה אתם יורדים על ברקת, אז היא קצת בקטע הניו-אייג'י, כולם חייבים להיות רציונליסטים כמוכם, יש אנשים שאוהבים ללבוש בגדים של הודים ולעשות סקס טנטרי ולשתות צ'אי, זכותם.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518368
מה לא רציונלי בשתיית צ'אי או בעשיית סקס בטנטורה?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518373
צ'אי לא טעים כמו קפה הפוך, למשל.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518380
איכס לשניהם (שותה אמריקנו עם חלב קר בצד. ככה זה, התל אביביות חזקה מהניו אייג'יות).

חוץ מזה, ביום שבו יתפסו אותי לובשת בגדים הודיים אפשר להחזיר אותי לשולח. וביום שבו יתפסו אותי עושה סקס טנטרי... אני מקווה שיתנו לי להמשיך עד הסוף.
לא ניו אייג'י ולא תל אביבי 518397
אמריקנו זה המים הדלוחים האלה שעברו פעם ליד קפה?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518433
חשבתי שכל הרעיון בסקס טנטרי הוא שאין סוף.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518528
התבלבלת עם לולאת מוביוס.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518529
לולאת מוביוס זה אוננות טנטרית.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518532
הפתיל הזה הוא אוננות טנטרית.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518436
אני חווה תחושות כאלו אם חלפו יותר מ-‏12 שעות מהשפיכה האחרונה. יכול להיות שאצל בעלי מחשבה מזוהמת פחות זה לוקח שלושה ימים. אני מנחש שתושבי הויפאסנה נמנעים מלענג את עצמם, או אחרים?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518452
ויפאסנה זה לא מקום, זה סוג של התעמלות למוח.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518552
ותושבי הסוג של התעמלות למוח מתנזרים במהלכה?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518554
לא מבין בזה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 518557
סדנה אינטנסיבית של עשרה ימים ברצף אינה מעקרונות השיטה, הרעיון עלה לפני לא הרבה שנים כנסוי בבית כלא בהודו, ההצלחה היתה מרשימה במונחים של השב''ס, מתח בבית הסוהר, אלימות וכו'.
מכיוון שהרעיון מתאים גם בחבררה המערבית, מסיבות של נוחות וזמינות, הענין של סדנה מרתונית תפס יפה.
בד''כ העוסק ביוגה מתאמן פרק זמן מסוים כל יום וחי את חייו כאחד האדם.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519062
מעריכים שלרוב הזוגות לוקח כ-‏11 דקות לתנות אהבים ולפעמים זה ממש לא כיף. אז דמיינו תרבות שבה המין קדוש ולא חטא ומיניות נתפסת כביטוי חיובי של כוח החיים. למעשה מיניות ורוחניות אף פעם לא היו נפרדים עד האלף הראשון לספירה שאז הכחשתו של הגוף הפך לתאולוגיה הפופולרית. מין רוחני הוא אנרגיה מינית שמרחיבה אל מעבר לתחושות הפיזיות של הנאה ואורגזמת איברי המין. להתנסות תודעתית במין רוחני ישנה איכות של התכוונת ומודעות מוגברת. לפחות כך חושבת הפסיכולוגית והמטפלת לינדה סוואג'.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519063
אני לא יודע מה זו "אנרגיה מינית", ואיך דווקא היא, המינית, "מרחיבה אל מעבר לתחושות הפיזיות של הנאה ואורגזמת איברי המין". למען האמת, אני גם לא יודע מה זו רוחניות, ולא בגלל שאני מטריאליסט. עם זאת, אני חושד שרוב האנשים חוו במהלך קיום יחסי אישות תחושות חיוביות שהן מעבר להנאה הגופנית, בלי לקרוא לזה מין רוחני. אולי אפילו לכך נתייחד המונח "לעשות אהבה", להבדיל מ"להזדיין\לשכב".
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519098
איזה שעמום, אלוהים. מין בלי חטא. היא צריכה איזה גנן.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519099
היא סתם רוצה כסף. חלק מאילה שיאמינו למה שהיא כותבת יהיו הלקוחות שלה.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519101
סליחה, תתעלמו בבקשה. המקצוע שלה כמעט התאים, אך לא בדיוק.
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519122
הבנתי את החידוד אבל לא את הטיעון. היכן אתה מוצא את החטא בחיי המין היומיומיים (ולא, השאלה איננה כמותית כמובן)?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519154
מ.ש.ל?
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519258
מצער לקרוא (גם מבחנת התוכן וגם מבחינת הדיון).
שאלה: מה לגבי הרצאות מוקלטות? 519158
שעמום? אתגר!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים