הנאום שלא היה 51787
אני עוד מחכה ליום שבו מנהיג ישראלי יאמר אחרי פיגוע התאבדות בלב עיר ישראלית: "לא סתם קמים אנשים ומפוצצים עצמם במרכזה של עיר. לא סתם עומדת מאחוריהם אוכלוסיה גדולה הרואה בהם גיבורים. אנחנו נדרשים לעצור ולעשות חושבים, כדי למצוא את הדרך לנטרל את המניעים למעשים מסוג זה. כראש ממשלה שחיי אזרחיו חשובים לו, לא אתן את ידי להמשך ההרג. לא עוד מלחמה, לא עוד שנאה!".

אבל ב"הארץ" כתוב בעקבות מותם של ארבעת החיילים בכרם שלום היום: "בעבר החליט הקבינט כי צה"ל יגיב מיידית על כל פיגוע פלסטיני". יש סיבה טובה לחשוב - על סמך ניסיון העבר, הכרת החומר ומניעיו של שרון, שבראשם פחד מוות ממו"מ - שגם הפעם יהיה כן.

שרון, וברק לפניו, מתאימים לתיאור של בוש: "לא כל כך חכמים, (ובעיקר) לא כל כך נאורים". מכנה משותף נוסף להם ולבוש שלא הוזכר במאמר הוא, שהם כולם גזענים ורואים את עצמם כטובים יותר. למה כבר ניתן לצפות במדינה שמנהיגיה עשו את רוב שנותיהם תוך הרג בלתי פוסק של "מחבלים מלוכלכים"?! ליבם גס בחיי אדם ובכלל זה בחיינו אנו. צריך להעיף אותם ואת דומיהם לעזאזל כמה שיותר מהר! את, אתה ואני יכולים להיות קרבנות הפיגוע הבא.
תיקון- חכמים, חכמים מאוד 51790
אבל בהחלט לא כל כך משכילים, ובטח שלא יותר מפוליטיקאים קטנים.
הנאום שלא היה 51793
I don't think either Barak or Sharon weigh human lives poorly, and I think neither of them is racist. As for their education, Barak is a magister, and Sharon is one of the most experienced politicians in the current scene. I don't think any of them significantly endangers me.

[I'm afraid the grammar above ain't superb, sorry]
הנאום שלא היה 51795
השכלה פורמלית אינה מעידה דווקא על השכלה אמיתית. ניתוח מערכות או משפטנות יכולות להיות רק טכנוקרטיה, אם לא משלימים אותן באנושיות על כל משמעויותיה.
אם לשרון היו חשובים חיי אדם הוא היה מקדם את ההודנה, ואת תוכניתו של סנה לשיקום כלכלי במקביל להקפאת מו"מ, והיה עושה עוד הרבה דברים אחרים.
אם חיי אדם היו חשובים לברק לא היו נהרגים 59 פלסטינים בשבוע הראשון של האינתיפאדה (מה שגרר את הרג הישראלים, שיכלו להיות אתה או אני), וגם לא 13 אזרחים ערבים.

תלוי מהיכן מסתכלים. הם בטח היו אומרים משהו בסגנון "אין ברירה", אבל וודאי שיש ברירה, ומי שלא בוחר בה, מזלזל מבחינתי בחיי האזרחים. (חיי אדם, אגב, אינם רק סוגיה של חיים ומוות פיזי. יש הרבה אפשרויות אחרות. גם נתינת יד לעוני הוא זלזול בחיי אדם. להזכירך- ברק: אין אנשים רעבים, ואם יש, שהאזרחים יפתחו את המקררים. אם זה לא זלזול ואטימות, מה כן?!
הנאום שלא היה 51805
אז מה כן מעיד על השכלה פורמלית? בקיצור, כל מי שלא עושה בדיוק מה שאתה חושב שהוא נכון - הוא לא משכיל? הרי אתה הוא השופט היחיד של האנושיות, ולא תקבל שום ציון מלבד זה שאתה מעניק לבן-אדם, כמדד להשכלה. על כן, המדד שלך הוא חסר משמעות.
לשרון חשובים חיי אדם, והוא חושב שפעולות של סיוע לרשות הפלסטינית, בטווח הארוך (אם לא גם בטווח הקצר) יגרמו לעוד פגיעה בחיי אדם, מעבר למה שיהיה לא לא ינקטו צעדים אלו. מדוע? משום שהוא רוצה בקריסת הרשות, ומאמין שזו הדרך הטובה ביותר להכניע את הטרור. הוא טועה? אולי. אבל להגיד שלא אכפת לו שאנשים מתים - לדעתי זה סתם הטחת בוץ.

הצהרותיו של ברק אודות העוני לא היו הצהרות של זלזול בחיי אדם. נתחיל מזה שבינתיים אנשים לא גוועים ברעב. עוד לא ראיתי תמונות של ילדים ישראלים עם בטן נפוחה מרעב. ההצהרה של ברק הייתה הצהרה קפילטיסטית ליברלית קלאסית למדי: המדינה לא אמורה לדאוג לעניים, אלא הציבור אמור לדאוג לעניים. אם הציבור היה מתגייס למוסדות צדקה (אמיתיים, לא ה"עמותות" החרדיות), העניים היו יכולים לקבל מזון בשפע. זה לא קרה? הרי לך הוכחה שלציבור לא ממש אכפת. אם לציבור לא אכפת, למה שהממשלה תעשה את זה?
גם עם ההצהרה הזו אפשר להתווכח, כמובן (בעיקר משום שאחוז המיסים הנגבה מהציבור בארץ הוא גבוה מאוד, ויכול להסביר את ההמנעות מתרומות), אבל פשוט להצהיר שמי שלא תומך בשיטת הממשל הסוציאליסטית הוא אדם שמזלזל בחיי אדם, זה להתחמק מהדיון ולפסול מראש את העמדה של היריב שלך. אם זה מה שאתה רוצה לעשות - תפאדל, אבל אל תצפה לשכנע מישהו.
יו, דובי... 51813
אני לא יודעת איפה אתה מסתכל. מהמקום שבו אני נמצאת, אני רק רואה כמה הרבה אנשים נרתמים לעזור בכל מישור אפשרי.
אז יכול להיות שהתפיסה שלי מאד נאיבית, ויכול להיות שאני פשוט נוטה להסתכל על דברים מאד ספיציפים, ויכול להיות שזה סתם מקרה ויכול להיות ש...

ולמה אתה מזלזל בעמותות החרדיות? רבות מהן עושות עבודת קודש לא פחות מאירגונים ועמותות חילוניות.

אבל המדינה _כן_ אמורה לדעתי לעזור.
זאת אומרת, הציבור נותן לה את הלגיטימציה ואת מלוא האפשרות לעשות את זה- המסים. (אני עוד לא משלמת כאלו, אז אני פשוט אאמין לך שהאחוז הנגבה הוא גבוה. מעולם לא התעניינתי בנושא במיוחד.)
אחוז המס בארץ 51815
הוא, אאל"ט, מהגבוהים. אבל, בניגוד למדינות סעד (או רווחה, אני לא סגורה על ההבדלים בהגדרות) אחרות, פה לא מקבלים כלום בחזרה. בהולנד למשל, משלמים אחוז מס גבוה כמעט כמו פה, ואולי אפילו יותר. אבל בהולנד, סטודנט לומד על חשבון המדינה וגם מקבל עזרה במחיה בזמן הלימודים. בהולנד אישה שיולדת מקבלת שנה(!) חופשת לידה על חשבון המדינה, וגם עוזרת ל - 3 או 6 חודשים (אני לא בטוחה) שתעזור לה בבישול ונקיון הבית. נדמה לי שגם שם אפשר להתחלק בחופשת לידה או להחליף (שהגבר ייקח חופשה).
לא שאני אומרת שהולנד מושלמת, ממש לא, אבל רק רציתי לתת דוגמה.
יו, דובי... 51846
מהמקום שאני נמצא בו, אני לא רואה אף אחד נרתם לשום דבר, אז אני מניח שהאמת אי שם באמצע. אבל מה שאני מדבר עליו הוא מבחן התוצאה - מרבית העניים, אני מניח, טרם הרגישו את נדיבות ליבם של כל אותם רבים שאת ראית.

אני מזלזל בעמותות החרדיות משתי סיבות: א. אמרתי "עמותות" עם מרכאות, וכיוונתי לאלו הפיקטיביות.
ב. רבות מהעמותות הלא פיקטיביות עוסקות בעיקר בסיוע לחרדים אחרים, ולא לכלל הנזקקים. מכיוון שאני בד"כ רואה בחרדים יותר אחראים למצבם הפיננסי מאשר סתם אנשים שלא מצליחים למצוא עבודה - אני מייחס לפעילות הזאת פחות חשיבות.

אני מבין איך המיסים נותנים לה את האפשרות לבצע זאת (נגיד ש) בעזרת המיסים - אבל איך המיסים מהווים לגיטימציה? תראי איך כל מגזר במדינה הזו דורש עוד ועוד משאבים לעצמו - הנגב רוצה משאבים, החרדים רוצים משאבים, הקיבוצים רוצים משאבים, התעשיינים, המורים, המרצים, הנכים - כולם רוצים כספים מהממשלה. הגדילו לעשות הנכים שמסרבים(!) לקבל הצעות שייטיבו עם הנכים שבאמת צריכים סיוע, על חשבון אלו שפחות זקוקים לו. הם רוצים שכולם יקבלו, ולא אכפת להם אם בינתיים אנשים נפגעים.
ארגוני הסטודנטים מעוניינים לעורר זעקה כעת על כך שההורדה של 1400 ש"ח בשכר הלימוד, עליה הוחלט לא מזמן, בוטלה ע"י שרון. תא תכלית (תא ימני באונ' העברית) מפיץ מנשרים בהם הוא מפציר בסטודנטים ש*לא* להשתתף בהפגנות למען הורדת שכר הלימוד, משום שבימינו דרישה כזו היא בלתי הוגנת חברתית, וכי יש מגזרים שזקוקים לכסף הזה יותר מאיתנו. אני נוטה להסכים.‏1
אז בינתיים, הציבור לא ממש נותן לגיטימציה להעברת חלק נכבד מכספי המיסים שלו לטובת הנזקקים - הציבור בעיקר רוצה שהמיסים יחזרו אליו, ואם אפשר - בצורת מזומנים. ההגיון מאחרי זה לא ממש ברור לי: אם כבר, עדיף להלחם להורדת המיסים, ואז המזומן ישאר אצלנו בידיים...

1 לא שזה משנה משהו - הסטודנטים לא יצאו להפגין בלי קשר. אנחנו לא מפגינים על כלום, וחוץ מזה - יש שלג בחוץ!
51944
שוב, אני לא יודעת מתי לאחרונה את היית נזקק. חלק לא קטן מהעמותות והאירגונים החרדיים (ואני מתייחסת כמובן לעמותות האמיתיות) עוזר לכל מי שפונה אליהם. אם מישהו נכה, הוא לא נכה מבחירה, אני חושבת שעל זה אנחנו מסכימים.לא?

דבר נוסף- ציינתי כבר שאני לא בטוח נמצאת במקום הכי אופייני. אבל אני כן רואה אנשים שנרתמים לעזרת אלו שיותר חסרי מזל (או יכולת?) מהם. מספרם רק הולך וגדל. אז אולי זכיתי, והשנה הזו שלי מאפשרת לי לראות בתוך כל השחור כל כך הרבה יופי ואור אצל אנשים.
על כל פעם שאניפותחת את העיתון ורוצה לבכות, אני פוגשת עוד מישהו שנותן מעצמו למען אחרים.
לדעתי זה שווה כל כך הרבה.

ולגבי שאר הדברים שכתבת- עם חלקם אני מסכימה. אבל חזרתי לפני שעה משר הטבעות-אני עדיין נפעמת. תעזבו אותי בשקט... ורוצו!!!
יו, דובי... 52162
יש בארץ מאות עמותות התנדבותיות לסיוע חברתי, ואולם כאשר כמיליון ורבע אזרחים נמצאים רשמית מתחת לקו העוני ומאות אלפים ואולי מיליונים אחרים נמצאים במצוקה ''לא רשמית'', מעט קשה לעמותות (החרדיות והחילוניות כאחד) לעמוד במשימה. רק המדינה יכולה לקבל החלטות שמשמעותן שינוי מבני בהיקף גדול במשק לטובת הנזקקים.
הנאום שלא היה 51839
הסיבה שבשלה כתבתי שברק ושרון אינם משכילים היתה היקש על דבריו של ליאור בנוגע לבוש ("לא כל כך משכיל, לא כל כך נאור"). בוש, על פי אמת המידה בנקבעה ביחס לברק ושרון גם הוא משכיל- בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת ייל, ותואר שני במינהל עסקים מהרווארד. עם זאת, ייתכן שהשימוש בתואר "לא משכילים" לגבי השניים לא היה מושכל מספיק. שניהם אכן יכולים להיחשב משכילים.

תקופת ההשכלה (מאה 18) שהובילה למהפיכה הצרפתית, הביאה איתה מונח חדש ומהפכני- האזרחות שהחליפה את הנתינות. עם הופעתו של מונח זה החלו נקבעות מטבע הדברים גם זכויות האזרח. במובן זה של צפצוף על זכויות האזרח ברק ושרון כאחד נוגדים בצורה קוטבית את המשמעות הראשונית והבסיסית ביותר של מושג ההשכלה. ישראל היא מפירה סדרתית של אמנות בינלאומיות לזכויות האזרח החל מאמנת ז'נווה (בסופ"ש הראשון של האינתיפאדה נמנע גינוי באו"ם לישראל על הפרת אמנת ז'נווה רק בווטו אמריקני. דוגמא להפרה- ירי ממסוקים על מיידי אבנים), אמנות להגנת ילדים, לאי הפליה בחינוך (דו"ח זכויות אדם אמריקני קובע נחרצות שישראל מפלה בבוטות את האוכלוסיה הערבית בתחום החינוך) ועוד. במבחן זה ברק ושרון אינם משכילים.

סליחה אם טעיתי והגבתי באופן ממנו ניתן להבין שאני הוא השופט היחיד של האנושיות. אני לא. בנוגע לסוציאליזם- לא אמרתי שזאת הצעתי. יש הרבה דברים לעשות לפני שמנהיגים משטר סוציאליסטי לשם הנהגת צדק חברתי. עם זאת- הטלת האשמה על החברה ולא על המנהיגות איננה רצינית בעיני. המנהיגים נבחרים על בסיס הבטחותיהם לשפר את המצב לטובת האזרחים, וחבל מאוד שבישראל גם חלק מהאזרחים כבר אינם מצפים מהם לעמוד באותן הבטחות (כך משתמע מדבריך- תקן אותי אם אני טועה). הם לא מקבלים משכורות מכובדות ותנאים משופרים בכדי להטיל את האחריות על כל גורם חיצוני שאינו הם.

ובנוגע למה שלדעתם משפר את מצבנו וכו' וכו'- זה נושא לדיונים אינסופיים. אומר רק שהמצב מלמד יותר מכל על כשלון מתמשך וחד משמעי בניהול המדינה זה כמה עשורים. אין סיבה שחלקנו נהפוך לבשר תותחים וחלקנו האחר ייחנק תחת עול הקיום הכלכלי - על כל השפעותיו, שהאלימות היא הבולטת שביניהן - ללא תקווה וללא סיכוי. גם שרון יודע שחיסול גורר פיגוע ושסגר גורר התקפה. השנה האחרונה סיפקה אינספור הוכחות לכך.

(שבועיים לפני חיסול אבו הנוד ומות חמשת הילדים בחאן יונס ממטען צה"לי נהרג ישראלי אחד בפיגוע- אח"כ באו הפיגועים במחנה 80, ירושלים וחיפה והתוצאות ידועות. בשלשה השבועות האחרונים לא היה אף נפגע ישראלי בפעולות איבה בשל מאמצי הרשות, אך הסגר, ההרעבה ומניעת הטיפול הרפואי נמשכו. בשבוע שבין 13 ל- 19 בדצמבר נהרגו 20 פלסטינים, מהם 7 קטינים בני 11, 12, 13, 15, 16 ו- 17 שלא חטאו בדבר. האם שרון לא ידע שסופו של החנק הזה עלול להיות פיגוע או מתקפה? כבר נאמר כאן איפשהו שהוא לא טיפש).
הנאום שלא היה 51852
ישראל, כמו כל מדינה אחרת בעולם, היא מפירה סדרתית של אמנות בינלאומיות - לזאת אני אסכים. להזכירך, אנשים נהרגו גם בהפגנות במהלך ועידת הסחר העולמי באיפה-שזה-לא-היה. לא הפגנה של מיעוט אתני עוין, לא תמיכה בגוף חיצוני שעויין את המדינה - הפגנה כלכלית לחלוטין, ואנשים מתו.
לא זכור לי שמישהו גינה את הממשלה שגרמה לכך.
ישראל מפלה ערבים? נכון. אני מסכים, ומדובר בעוול מתמשך. אני חושב שצריך לתקן את זה. אני לא חושב שזו עילה לקרוא למישהו בשמות. אגב, גם ארה"ב לא בדיוק מספקת חינוך שיוויוני לשחורים. אז נכון ששם החלוקה היא לכאורה לפי מעמד סוציו-אקונומי, ולא לפי השתייכות אתנית, אבל - נו, באמת...
אם אתה רוצה להגדיר כך משכילים, אני חושש שאין אף אדם משכיל אחד בעמדת הנהגה בעולם כיום. עצוב, אני יודע, אבל ככה זה.

סליחה, תזכיר לי איזו הבטחה עשה שרון שהוא לא מקיים בינתיים? שרון (שאני לא הצבעתי בעדו, יש לציין) עושה בדיוק מה שהוא אמר שהוא יעשה, ובדיוק מה שאמרו שהוא יעשה, ושום דבר ממעשיו אינו מפתיע אף אחד. אז אתה רוצה להגיד שזה לא מה שהציבור ביקש?

חיסול גורר פיגוע? יש הוכחות? ובכן, אני יכול באותה המידה לומר שהסכמי אוסלו גררו פיגועים, הסלמה - ובסופו של דבר, את האינתיפאדה הנוכחית. (אני לא אומר את זה, אבל רבים דווקא כן אומרים)

אני אניח שבפסקה האחרונה שלך, כשאתה אומר "אף נפגע ישראלי", אתה מתכוון "אף נפגע ישראלי בתחומי הקו הירוק" - שכן היו מספר הרוגים מעבר לו.
ואני חשבתי שאתה לא מזלזל בחיי אדם באשר הוא אדם...
הנאום שלא היה 51882
אני מעט נבוך להגיב, אשמח אם תאמר אתה את המילה האחרונה אחרי תגובה זאת.

משטרות איטליה ושבדיה (אם אני לא טועה. אולי שווייץ?) הרגו מפגינים. הן גונו על כך (לגבי איטליה אני יודע בבירור). ההבדל בינן ובין ישראל הוא שאצלן לא מדובר בשיטה. אם מצבן היה כשלנו אולי הן היו לא פחות גרועות, אבל זאת שאלה תיאורטית בשלב זה. בפועל- ישראל מפירה הרבה יותר אמנות מהמדינות להן היא רוצה להידמות במערב, ובייחוד באירופה.

בנוגע לגינויים- מן המפורסמות הוא שהברית בין הון לשלטון הוא מהחזקים ביותר הקיימים. בהון נכללים גם טייקוני התקשורת, מה שיכול אולי להסביר הסתרה של עוולות שלטוניות או הקטנתן בתקשורת הבינלאומית. הגינויים אינם מדד.

אדם שמופלה וחייו הם סיוט בשל כך, היה מצטמרר למקרא דבריך ש"לא צריך לקרוא בשמות". צריך גם צריך לקרוא בשמות אם זה יכול להועיל במשהו או לזעזע. אל תדאג לברק ושרון. שניהם חיים טוב, מסודרים כלכלית, וגם דור ההמשך שלהם ישתלב כנראה בעשירונים העליונים. הם כבר יתגברו על כינויי הגנאי שיוצמדו להם. אם כינויים אלה יגבירו במשהו את הדרישה הציבורית מהם לקחת אחריות במלוא מובן המילה ולדאוג לחלשים ולמדוכאים הרי שמחיר "חוסר הנימוס" עולה לעין ערוך על הנזק.

ססמת הבחירות של שרון נסמכה על שתי הבטחות מרכזיות- שלום וביטחון. אין שלום, אין ביטחון. שרון מפר את הבטחתו. (באמת שכחת???)

אחת הבעיות הגדולות של ישראל היא שהיא רוצה להידמות לארה"ב בכל. בעיה גדולה עוד יותר היא שזה אכן קורה בתחומים רבים. אל תצפה ממני להגן על המדינה המדולדלת רוחנית הזאת. (המונח שאוב מפרופ' אלן בלום שכתב את הספר "דלדולה של הרוח באמריקה").

יש מנהיגים משכילים בעולם (או כאלה שלפחות מתאמצים בכדי להיות ראויים לתואר). הם אולי מעטים, אבל קיימים. ראה מנהיגי מדינות סקנדינביה, הולנד (כפי שכבר נזכר באחת התגובות כאן) ועוד. אני לא מספיק יודע על מנהיגי העולם בכדי לפרט יותר מזה, אבל לא הכל כל כך רע.

הסכמי אוסלו קיבעו בדיעבד את המשך הכיבוש בדרכים אחרות. גם אני מתנגד למתכונתם המוכרת לנו.

הנתון לגבי שלשה שבועות ללא נפגעים נלקח ממקור כלשהו בתקשורת (נדמה לי שקראתי את זה ב"הארץ", אני לא בטוח). אני, בכל אופן, לא זוכר נפגעים מעבר לקו הירוק בשבועות האחרונים. תזכיר לי אם באפשרותך. ובכל אופן, אני חייב להודות שגם ליבי נהיה מעט גס במוות. כמה כבר אפשר להוציא אנרגיות על צער וכאב?! עם זאת, חלק גדול ממשפחתי מתגורר בשטחים (בין השאר בנצרים וב"אברהם אבינו" בחברון), ושם גם יושב חלק מהעם שלי, כך שוודאי שגם אני מעורב. כשאני רואה תמונות של הרוגים בשטחים גם ליבי נצבט, למרות שאני חושב שמדובר בפרובוקטורים ששותפים לאחריות על מעגל הדמים הנורא במדינה האומללה שלנו (לא אכחד שכשאנשים נהרגים בערים בישראל יש בליבי כעס גם על המתנחלים. אנשים תמימים משלמים לדעתי את מחיר האידיאולוגיה הפנאטית שלהם). יש הבדל בין המתנחלים ובין שאר אזרחי המדינה- הם בוחרים לגור שם, ובוחרים אף באפשרות למות "על קידוש ה"'. בערבית קוראים לזה ג'יהאד.

ליבי גם גס לא מעט בחייהם של מחבלים מתאבדים. אף אחד לא מושלם.
הנאום שלא היה 51911
נבוך? למה נבוך? מה שווה לכתוב תגובה אם אני יודע שלא תענה לי?

אני לא יודע אם חייו של מישהו בישראל הם סיוט - אני מניח שבשטחים המצב די זוועתי, אבל בקרב ערביי-ישראל, מדובר "סתם" על חוסר-נוחות קיצוני והרגשה של השפלה (לא סתם, כמובן, אבל גם לא סיוט).
בכל מקרה - אני בספק אם קריאות כגון אלו הן מה שיעזור לקורבנות האפליה.

סיסמת הבחירות של שרון הייתה, ואני מצטט: "יש לי בטחון בשלום של שרון". אם אתה רואה כאן הבטחה כלשהי, פרשן לי בבקשה.

מדינות סקנדינביה לא ממש נדרשות לשום מצב בעייתי שאפילו מתקרב למצב בישראל. להם קל להיות נאורים ו"משכילים", להגדרתך. הם צריכים מאוד להתאמץ כדי שלא להיות כאלו. (והם עושים את זה, ראה רשת הפדופילים באזור).

לגבי שלושת השבועות האחרונים, בדקתי ואכן אף אזרח ישראלי לא נהרג במהלכם, אבל לא בגלל שלא ניסו. היו מספר מקרים של פציעות, חלקן קשות. כמו כן, סמל מיכאל סיטבון נהרג במהלך חילופי אש עם פלסטינים.
ואני מצטט 51918
ו"רק שרון יביא שלום / שלום שישמור עלינו / שרון מנהיג לשלום / שלום שישמור עלינו / שלום שישמור עלינו / שלום שישמור עלינו / שרון מנהיג לשלום / אריאל שרון" היא הברקה פרטית שלי? הייתי בטוח ששמעתי את זה איפשהו.
הנאום שלא היה 51922
נבוך כיוון שקינן בי חשש מהיגררות לווכחנות מתישה שבה כל צד מנסה להיות בעל "המילה האחרונה", אבל אתה צודק, זה מגוחך. גם אני כותב בכדי לקבל בין השאר תגובה.

אתה ואני כנראה חיים די טוב, אבל יש לא מעט אנשים בישראל שחייהם הם סיוט יומיומי ואף אחד לא דואג להם. חולים במחלות קשות שהמדינה לא מממנת להם תרופות יקרות ההכרחיות להצלת חייהם, ילדי רחוב שאף אחד לא מטפל בהם, עניים, חלק מעולי אתיופיה המצויים במצוקות קשות, נכים החיים בתנאים לא תנאים, אמנים שמעידים על מקרר ריק ועוד.

כמדומני, היו בקמפיין שרון גם וורסיות אחרות כמו: "רק שרון יביא שלום", ו"רק שרון יביא בטחון". האין אלה התחייבויות?

הייתי רוצה להאמין שסיטבון והרוגי היום הם ההרוגים האחרונים במלחמה הזאת. זה אפשרי אם רק נשכיל לוותר על גבולות 67' לטובת הפלסטינים. גם הם בני אדם שכלתניים ברובם, המבינים שאין דרך להשמיד את ישראל (אם יימשך הסכסוך ישראל-ערב, אזי באמת תהיה אפשרות שזה יקרה בסיוע הפצצה האיראנית), בגלל יחסי הכוחות הנוטים בבירור לטובת ישראל, בגלל חוסר הלגיטימציה הבינלאומית (החלטות האו"ם 242 338 תומכות במדינה פלסטינית בגבולות 67') ובשל ההבנה שאי אפשר להילחם כל החיים. רוב הפלסטינים, כמו רוב הישראלים, רוצים רק לחיות בשלום ושלווה.

האם אנו באמת מוכנים לוותר על גבולות 67', המהווים 22 אחוזים בלבד מפלסטין ההיסטורית, למען חיים נורמליים??? זאת שאלת השאלות.

הפלסטינים, מצידם, לא יפסיקו להילחם עד שהם לא יקבלו לפחות את המעט הזה, ואני מבין אותם לחלוטין בנקודה הזאת. גם כך הם מובסים ומוותרים על רובה המוחלט של פלסטין עליה הם חולמים. אם יש לנו איזשהו כבוד אליהם כבני אדם אנחנו צריכים להבין שאנחנו לא עושים להם טובות. יש להם זכות אלמנטרית להגדרה עצמית ומדינה. אנחנו כעם הרי היינו בדיוק בסרט הזה ממש אתמול במונחים היסטוריים.
הנאום שלא היה 51959
האם תוכל לצטט את החלטות האו"ם 338 ו-‏242?
הנאום שלא היה 51979
עכשיו כולכם יכולים לצטט אותן 8^)

אגב, נדמה לי שהוויכוח בינכם יהיה (כמו שתמיד היה) על פרשנות המילים from teritories. האם יש לפרשן כ"משטחים" (כלומר, נסיגה מסויימת, אך לא בהכרח מלאה) לבין "מהשטחים" (כלומר נסיגה מלאה). הנושא נידון בהרחבה (מהצד הישראלי כמובן) כאן: http://www.mfa.gov.il/mfa/go.asp?MFAH0g9w0 וכאן: http://www.mfa.gov.il/mfa/go.asp?MFAH0cyv0
הנאום שלא היה 51982
אגב, נדמה לי שלא זה מה שאשר לבשן כיוון אליו. בכל מקרה, אין זכר לפלסטינים או למדינה פלסטינית בהחלטות האלה, ולכן קצת תמוה לייחס להן ''תמיכה במדינה פלסטינית'' (למרות שהן לא סותרות את הרעיון בשום אופן).
הנאום שלא היה 52161
נדמה לי שהערפול ואי הזכרת הפלסטינים נובע מכך שעד 67' היו השטחים הכבושים בידי ממלכת ירדן. מאז התרחשו כמה דברים וברור שהפלסטינים הם עם (יש להם משקיף באו"ם) הזכאי למדינה, כמו כל אחד מהעמים שזכו בשלטון מרכזי ב-‏200 השנה האחרונות. תהליך הלאומיות עוד לא הסתיים אם כי הוא קרוב לכדי גיבוש סופי ("קהיליות מדומיינות" של בנדקיט אנדרסון ו"לאומים ולאומיות" של ארנסט גלנר שופכים אור על התהליך הזה ומניעיו. אם לתקצר משהו ממה שאומרים הספרים הללו הרי שכאמור 200 "תרבויות" מתוך 800 שהגדירו את עצמן ככאלה לפני 200 שנה זכו בכך, וזהו הרקע למלחמות הרבות במאה ה- 20. אלה היו ברובן מלחמות על הגדרה לאומית בטריטוריה). הפלסטינים הם בין העמים האחרונים שייהנו מזכות זאת, ומאז 67' עובדה זאת התקבעה באינספור הזדמנויות. ישראל הרשמית עצמה הכירה בכך בהסכמי אוסלו - שמלכתחילה עוצבו על בסיס שתי ההחלטות הללו - וראתה את הפלסטינים כנהנים מנסיגתה העתידית מהשטחים הכבושים.
הנאום שלא היה 51983
ייתכן שהבנת האנגלית שלי לקויה; לא מצאתי היכן מצוין בהחלטות 242 ו338 שיש להקים מדינה פלשתינאית.
הנאום שלא היה 51993
צודק, קראתי מהר מדי את נתנאל. בכל אופן, אתם יכולים לדון גם על זה (לא שחסר לכם על מה, אני מניח).
הנאום שלא היה 52131
אין לי סבלנות וזמן לדיונים. אני רק מתקן שגיאות.
הנאום שלא היה 52149
אז אולי עדיף כבר שתחזור לכתוב בתור ''נקדן''
הנאום שלא היה 52286
מיא אמר לך שזה אני?
הנאום שלא היה 52005
אה, זה שיש אנשים שחיים לא טוב אני יודע. זו כבר לא אפליה. אם אני אחלה באיזו מחלה נדירה, גם אני לא אזכה לקבל תרופה - כולם נדפקים באופן שווה בעליל. אני חשבתי שאתה מדבר על אפליה בין יהודים לערבים בישראל.
האם צריך לעזור לכל האנשים הללו? וואלה, לא יודע. זאת אומרת - בעולם אידיאלי, כן, היינו עוזרים לכולם. בעולם שלנו, אפעס, יש יותר נזקקים מכספי מיסים, ולא ניתן לעזור לכולם באופן ובכמות שהם רוצים. כמובן שיש המון איפה לקצץ עוד לפני שמגיעים לשכבות החלשות (ביורוקרטיה, הוצאות של הכנסת, משכורות בכירים - וכן, גם חרדים ומתנחלים) - אבל זה כבר קצת יותר קשה לעשות, והפוליטיקאים שלנו לא אוהבים לעבוד קשה.

"רק שרון יביא שלום", אם נהיה ממש קטנוניים, זו הצהרה בעלת ערך אמת (נכון או לא נכון), אבל היא לא כוללת הבטחה. בכל מקרה, לדעתו של שרון, הצעדים שהוא נוקט היום הם הדרך הנכונה להכנעה של הרשות, מה שיביא לשלום (השלום של שרון הוא הפסקת אש, ולא מעבר לזה).

הבעיה העיקרית שלי היא עם ה"לפחות" הזה בפיסקה האחרונה - אין הצהרות של ממש מצד הפלסטינים, לא מהרחוב ולא מההנהגה, שמדברת על הסתפקות בשטחי 67'. אני רואה מהם בעיקר הצהרות על רצונם להשתלט על כל רחבי ישראל, ובעיקר על ירושלים. עד שלא תהיה אינדיקציה רצינית לכוונה אמיתית שלהם להסתפק בשטחי 67', הרי שהויתור על אמצעי הגנה מסוימים (רצועת חיץ, למשל) היא איוולת. מיותר לציין שאני רואה בהתנחלויות הרבות קוץ בעכוז של ישראל, וחושב שיש לפנות את רובן המוחלט.

כשאנחנו היינו בסרט הזה, כזכור לך, אנחנו קיבלנו בזרועות פתוחות את תוכנית החלוקה, שנתנה לנו חלק מזערי משטחי ארץ-ישראל. אתה זוכר מי לא קיבל את התוכנית?
הנאום שלא היה 52164
יש אפליות ומחדלים מכל הסוגים והמינים שהמשותף לכולם הוא שהמדינה לא פותרת אותם. הפער של פי 40 בין שכר הבכירים לשכר המינימום ושל פי 17 בין שכר הבכירים והשכר הממוצע נובע לא מעט ממדיניות ממשלתית מעוותת. (משעשע היה לשמוע את ההטפות של שרון ומופז לערפאת שמבזבז 20 מיליון דולר על נשק במקום לדאוג לעמו העני. בישראל כידוע, לא מתחמש הצבא במיליארדי דולרים שהיו פותרים בעיות רבות, ותקציב הבטחון זעום ממש- רק 18 אחוז מתקציב המדינה. הנה ציטוט מהערות מרכז המחקר אדווה על תקציב 2002: "הצעת תקציב המדינה לשנת 2002, שהוכנה על ידי משרד האוצר לישיבת הממשלה ביום 16.9.2001, מגדילה את תקציב הביטחון בעיקר על חשבון צמצום השירותים החברתיים". אח"כ בא הפירוט. כדאי להיכנס לאתר ללמוד מעט על ניהול הכספים במדינה. http://www.adva.org).

אם שרון התכוון להפסקת אש הוא היה צריך להבטיח: "רק שרון יביא הפסקת אש". אתה נשמע כדוברו המסור בפיתולים המילוליים שאתה נותן להצהרתו. (הנה דוגמא לשקר של שרון- אמר שלא ידע על ההודנה, אבל הוכח- יש מכתב של יועצו המדיני מאפריל השנה בנושא - שהוא ידע גם ידע. יוזמי ההודנה פנו קודם כל אליו, אח"כ לפרס ורק לבסוף לנשיא קצב. חנה קים, הארץ, סופ"ש שעבר. והדוגמא הידועה- חברי ועדת חו"ב אמרו בפירוש ששרון שיקר להם כשר ביטחון בנוגע ליעדי ומגבלות "מבצע אורנים", הידוע גם כמבצע של"ג, ומלחמת לבנון. עד כדי כך קשה לך להאמין ששרון נוקט לעיתים בדברי שקר?).

אם הפילטר שלך להצהרות הפלסטינים הוא ניתוחי אמ"ן אזי שאני מבין למה אתה סבור שאין אינדיקציות להסתפקות הפלסטינים בגבולות 67', אבל על ניתוחי אמ"ן אני מקווה שניתן יהיה ללמוד לפחות משהו קטן ממאמר שכתבתי ואני מקווה שיתפרסם כאן... מה עם זה, אגב?
בכל אופן, אני דווקא שומע לא מעט התבטאויות פלסטיניות לאורך שנים המדברות על שלום בכפוף לנסיגה המוצעת ב- 242 338. כל הבכירים הפלסטינים התבטאו בנושא, אלא שאנחנו לא נוטים להאמין להם אף פעם. ירושלים המזרחית נכבשה גם היא ב- 67', ולגיטימי לחלוטין שהם ישאפו לשלוט על 200 אלף פלסטינים המתגוררים בה ועל מסגד אל אקצא. מי יתפלל במסגד אם לא הם- הרב בני אלון ואביגדור ליברמן? או אולי כדאי להרוס אותו, כפי שעשה משטר הטאליבן לפסלי הבודהא).

בנוגע לתכנית החלוקה- יכול להיות שהפלסטינים טעו. ואז מה, נילחם בשל כך עד חורמה? נבצע רצח עם או אולי טרנספר? זה הרי לא יעלה על הדעת. הפלסטינים חיים כבר יותר ממאה שנים בתחושת עלבון קשה בשל יחס העולם אליהם. הנה דברים שאמר הלורד בלפור ב- 1917: "הציונות צודקת או לא צודקת, רעה או טובה… היא בעלת חשיבות עמוקה פי כמה משאיפותיהם ומדעותיהם הקדומות של 700 אלף הערבים היושבים בארץ עתיקה זו". עם יחס כאל פרימיטיביים בעלי דעות קדומות, למה שהפלסטינים לא יחשדו שהחלטות בינ"ל מזלזלות ופוגעות בהם ועל כן אין לקבלן? ושוב, גם אם הם בכל זאת טעו, זה לא נותן לאף אחד את הזכות לנשל אותם לנצח ולהתייחס אליהם כאל בני אדם סוג ז'.
הנאום שלא היה 52597
אני לא רוצה להכנס לפרטי התקציב. אם לומר את האמת, אין לי מושג קלוש מה הצרכים האמיתיים של הצבא כדי לאפשר אבטחה סבירה של אזרחי ישראל. אני כן יודע שיש המון בזבוז בצבא - אבל הבזבוז לא נמצא בהתחמשות, אלא במשכורות ובשאר הטבות.

אני לא יועצו של שרון לענייני התפתלות. אני מסתכל בעיניים מפוקחות על מה שהוא בסופו של דבר לא יותר מקמפיין תקשורתי. בדיוק כמו שאתה לא הולך להתלונן לקוקה-קולה שזה לא באמת טעם החיים, כך אינך יכול לבוא בתלונות לשרון על זה שהסיסמא שהמציא לו איזה יועץ תקשורת אינה מבוצעת הלכה למעשה. זו בעיה של המערכת ושל הציבור, אבל לא של שרון.

למיטב הבנתי, ואני לא בקיא בפרטי הסוגיה, הרי ששרון אמר שהוא לא ידע על כוונתו של הנשיא לקיים את ההודנה, ולא שהוא לא מכיר את הקונספט.

הנה בעיה: הצד הפלסטיני מבטא שתי עמדות בבת אחת: אחת פרו-שלום, ואחת מיליטריסטית וטרוריסטית. אם היה ניתן לחלק את ההצהרות בין אנשים שונים, הייתי יכול לומר שמדובר בשני זרמים בקרב הציבור, ואז עלינו לדבר עם הזרם היוני, ולקוות שהוא ישתלט על הזרם הניצי. אבל לא כך הוא - אותו אדם נוקט פעם אחת עמדה ניצית ופעם אחת עמדה יונית - בהתאם לקהל אליו הוא מדבר.
כעת אנו נמצאים בדילמה: האם הוא משקר לנו כדי להשיג יתרונות מדיניים, או שמא הוא משקר לציבור הפלסטיני כדי להשיג את תמיכתו? אנשלוביץ' יגיד שמספיק להביט על המעשים של הרשות כדי להבין שהוא משקר לנו, ולא לפלסטינים. אבל אפילו אם נגיד שאי אפשר לעשות זאת - מכיוון שאין לנו שום דרך לדעת למי הוא משקר, עלינו לנהוג בחשדנות, ולהניח כהנחת יסוד שהוא משקר לנו. למה? וורסיה של ההימור של פסקל: אם הוא משקר לנו ואנחנו מאמינים לו, התוצאות תהיינה הרסניות עבורנו. אם הוא אומר את האמת ואנחנו לא מאמינים לו, ההפסד הוא הרבה יותר נמוך עבורנו, ואפשר לתקן את השגיאה שלנו (דרך מעשים שלו. למה רק אנחנו צריכים לעשות "צעדים בוני אמון"?).

אגב, אני אישית בעד להשמיד את המסגד הזה. עם פצצת אטום, אם אפשר, כדי שאף אחד לא יתקרב למקום המקולל הזה שוב עוד הרבה הרבה זמן.

הפלסטינים טעו, ולכן הם משלמים מחיר. לחשוב שהם עכשיו יכולים להשיג הכל, זו איוולת שלהם. הם לא יכולים. הם בעמדת הנחיתות עכשיו, ואין שום סיבה שנכנע לכל הדרישות שלהם. כל הרעיון, הרי, הוא להגיע לפשרה.
הנאום שלא היה 52600
כל הדרישות שלהם היא פלסטין ההיסטורית מלפני 48' (כפי שגם אני הייתי מעדיף את מדינת ישראל מהים הגדול ועד הפרת והחידקל, או לפחות עד הירדן). מדינה פלסטינית בגבולות 67' היא היא הפשרה שאתה מדבר עליה וככל שאנו דוחים אותה, כך משלמים שני הצדדים מחיר יקר לאין ערוך. הפלסטינים נמצאים בנחיתות כבר 34 שנה ויישארו עוד שנים רבות- האם זו סיבה מספיק טובה להמשיך להילחם ולשלם מחיר מיותר? הטיעון הזה של הנחיתות הוא שורש הרע כבר שנים רבות בישראל, והוא זה המתנקם בסופו של דבר גם בנו.

ראה דברי הרמטכ"ל בכנס הרצליה בדצמבר. הבאתי את רוחם בתגובתי האחרונה לדב.
הנאום שלא היה 53198
אני חושש שישראל בגבולות 67' זה המינימום. מה שאגב, לא מפריע להם - מהי זכות השיבה אם לא פגיעה בריבונות של ישראל על שטחים גדולים בתוך הקו הירוק?
הנאום שלא היה 52797
כשם ש"הארגנטינאים טעו, ולכן הם משלמים מחיר"?
הנאום שלא היה 53197
מה זה קשור ומתי אמרתי את זה?
הנאום שלא היה 53207
לא אמרת, ולכן שאלתי אם היית אומר את זה. היית?
הנאום שלא היה 54351
לא.
הנאום שלא היה 52249
האם תוכל להביא אילו שהם סימוכין לדעה שלך, שהפלסטינים מבינים שאי אפשר להשמיד את ישראל, ושאר הצהרות שלך שלא נשמעות יותר מדי קונסיסטנטיות עם המציאות? גם אני הייתי רוצה להאמין שרוב בני האדם הם בסך הכל הגיוניים, ליברליים, ומערביים, אך המציאות תופחת על פני שוב ושוב.
הנאום שלא היה 52252
רוצה להגיד - טופחת
חשדתי שמשהו שם היה לא כשורה. 52254
תודה.
הנאום שלא היה 52260
הנה דוגמא אחת:

אוסאמה אל עלי, קצין בכיר בביטחון הלאומי הפלסטיני וחבר במשמרות המהפיכה של אש"ף צוטט ביום שני השבוע אצל עמירה הס ב"הארץ" בהקשר לספינת הנשק: "ברשות יודעים שאם נירה טיל אחד לתוך שטחי ישראל זאת תהיה הזדמנות לישראל לכתוש אותנו". הוא ציין גם שבכל שטחי הרשות אין מקלטים אליהם ניתן להימלט בשעת מתקפה ישראלית.

הם לא חייבים להיות "הגיוניים מערביים וליברליים" בכדי לקרוא את המציאות נכוחה.

אם ההערות שלי לא "נשמעות" לך "עקביות" עם המציאות, נא פרוש משנתך והבא הוכחות. אני מחובר כל הזמן למציאות.
הנאום שלא היה 52275
זה סתם תירוץ עלוב. כמה מרגמות נורו מן הרשות אל תוך שטח ישראל? האם הרשות נראית לך כתושה? אולי מגוררת קצת.

בלי לשים לב, אתה מסיק את המציאות נכוחה מתוך תרבותך שלך. ואפילו לא ידעת שאתה כזה. נראה לך מובן מאליו שהיתרון הטכנולוגי גרידא של מדינת ישראל מבטיח נצחון מוחץ. ואילו המציאות הראתה לנו שיתרונות שכאלה לא כל כך מכריעים. ע"ע וייטנאם.
הנאום שלא היה 51796
כשמסתכלים על עם שלם (שאיתו אתה אמור לנהל משא ומתן) לא בגובה העיניים, כי אם במין גישה מתנשאת שאומרת: "טוב, ניתן להם איזה קילומטר-שניים, נפרק איזו התנחלות והם יירגעו מהשטויות והטרור שלהם", אין (לי לפחות) דרך יותר טובה להגדיר את זה מאשר גזענות. ולגבי השכלתם של ראשי ממשלות ישראל בעבר ובהווה - אני לא מומחית ביוגרפיה, אבל לדעתי לא זו היתה הכוונה. נתנאל - תקן אותי אם אני טועה - התכוון לא להשכלה הפורמלית שלהם, אלא להתכחשות המשונה לעובדה שמהצד השני של קו התפר יש בני אדם, ולא "מחבלים". לא כולם, בכל אופן.
הנאום שלא היה 51855
הגזענות היא ההתיחסות הסלחנית שלנו לטרור ולתמיכה בטרור. אני מצפה מכל פלשתיני שיקום וילחם כנגד ארגוני הטרור. הגישה שמקבלת כמובן מאליו את זה שהערבים נוקטים בטרור כדי להשיג את מטרותיהם, היא גישה גזענית - כאילו הערבי אינו מסוגל לנהוג אחרת.
הנאום שלא היה 52167
מהו טרור? סגר, הרעבה, פגזים וקליעים טועים ההורגים גברים נשים וילדים "במקרה" אינם טרור?

אני מסכים שהטרור הפלסטיני נפשע - בדומה לגרסתו הישראלית - ואני סבור גם שהוא פוגע בפלסטינים. התנגדות אלימה לצבא בשטחים הכבושים לגיטימית בעיני (הלוואי שלא היה בה צורך, אבל גם אנחנו, אולי כמותם, מבינים מצוין את שפת הכח. לא סתם התכנסה וועידת מדריד לאחר האינתיפאדה הראשונה, ולא במקרה הבשילו ממש אז הסכמי אוסלו), אבל פיגועי הטרור בתוך ישראל הם מעשי זוועה הראויים לכל גינוי. לו הייתי פלסטיני סביר שהייתי נאבק נגד הפיגועים הללו, משתי הסיבות דלעיל- זאת זוועה אנושית אנטי מוסרית ומצמררת, וזה פוגע בסופו של דבר במטרה שעליה הם נאבקים ומערער מאוד את אמינותם. גם אני חושב שיש לדרוש מהם למגר את הטרור.

וודאי שהערבים מסוגלים לנהוג אחרת, ויש ביניהם מעטים, מעטים מדי, הקוראים למאבק לא אלים, ממש כמו המעטים, המעטים מדי בקרבנו, הקוראים לפתרון שלא בדרכים אלימות.
הנאום שלא היה 51865
למיטב ידיעתי, לשרון יש תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
כבוד או אמיתי? 51867
עורך דין? ! 51869
גם כן כבוד.
כבוד או אמיתי? 51871
אם אינני טועה, ישנן מגבלות על הקידום האפשרי לקצינים שאינם בעלי תואר ראשון. נדמה לי שההגבלה היא מעל לרס''ן. כמובן, יתכן שבזמן שאריאל שרון היה אלוף, לא היו הגבלות כאלה.
אכן, לא היו אז המגבלות הנ''ל 51879
כבוד או אמיתי? 51878
אמיתי, אמיתי. אל תתווכח עם מיליונר...
הנאום שלא היה 51886
גם הנאצים הרגו אותנו "לא סתם". לכל דבר יש סיבה. אז צריך היה לקום אז, ולהגיד שיש להם סיבה ?
מה היה יוצא מזה ?
והיום "הסיבה" של הפלשתינים היא שהם לא רוצים אותנו כאן. הם אומרים זאת בפרוש. רק צריך להקשיב.
אז אלה מתוכנו שבכל זאת רוצים להישאר כאן, מה יצא להם מזה שיגידו שיש סיבה ?
הנאום שלא היה 52171
נראה לי שבנקודה זאת אזדקק למעט טיעונים ריאליסטיים. אתה הרי לא ממש תשתכנע אם אטען שהפלסטינים אינם נאצים.

אין להם סיכוי! ושוב- אין להם סיכוי.!! אין לפלסטינים יכולת צבאית להעיף אותנו מכאן ולא תהיה להם בעשורים הקרובים. ישראל גדולה מהם פי שניים מספרית, והיא מעצמה טכנולוגית, כלכלית וצבאית אדירה ביחס אליהם.
ובנוסף- אין להם לגיטימציה. אחרי שיקבלו מדינה בגבולות 67' גם אירופה לא תתמוך בהם עוד ואפילו לא המצרים. יש להם יותר מדי מה להפסיד. אם יעשו משהו לא יקבלו סיוע, ינודו בעולם וכו'. בנוסף - וסליחה על החזרה לאידיאליזם - גם הם ברובם בני אדם שרק רוצים חיים שלווים. (פנאטים ומטומטמים יש בכל מקום). גם הפלסטינים כאנשים חושבים מבינים שאין דרך להעיף 6 מיליון אנשים, ועל כן הגיוני ונכון יותר מבחינתם יהיה לקבל את קיומנו ולחיות לצידנו. הרי עוד לפני שהם יספיקו לומר ג'ק רובינזון יכולים 2 גדודי שריון ו- 3 טייסות (חלקיק זעיר מכח האש של צה"ל) למחות מעל פני האדמה את כל הערים והכפרים הפלסטינים. זה לא ייקח יותר מיום אחד. האם הפחד שלנו מהם הוא באמת קיומי או שאנחנו פשוט לא מוכנים לוותר על משהו? אני חושב שפשוט הפכנו חמדנים, חמדני שטחים.

הסכנה הקיומית לישראל היא העוני, המרמור האזרחי, האלימות בבתיה"ס, האלימות כלפי רופאים, נשים, האלימות בכביש, במגרשים, זיהום הסביבה ומקורות המים, ובעיקר הבורות האיומה שהופכת במדינת "ערוץ 2" לנורמה. אנחנו כבר מזמן לא עם הספר או עם של אינטלקטואלים. אנחנו עם שכהניו הם גנרלים וזה מה שכל כך עצוב ויותר מכך- מ-ס-ו-כ-ן!
הנאום שלא היה 52177
תחילה רק אחזור ואומר שמטרתם: חיסולנו, כתובה באמנה הפלשתינית, וניתן לשמוע אותה בטלוויזיה שלהם וברמקולי המסגדים, ופשוט צריך להשתדל מאד כדי לא לשמוע.

אבל אתה מדבר על הסכויים.
ובכן אני מקווה שאכן לא יצליחו, אבל אי אפשר לומר שאין להם סיכויים.
הסנריו שבו בכל זאת יצליחו לא יהיה בודאי באמצעות איזו מלחמה גדולה שבה הפלשתינים בלבד ילחמו בנו. כך באמת אין להם סיכוי.
אבל זה יכול להיות מלחמה גדולה, אבל בשיתוף כל מדינות ערב ובמיוחד מצרים שהסכם השלום עמה הביא לחיזוקה בנשק מערבי והפיכתה למדינה חזקה צבאית בצורה מאד משמעותית.
וזה יכול להיות גם ללא מלחמה בכלל, אלא ע"י פעולה רבת שנים שתשחוק אותנו ותגרום לנו להחליט בעצמנו לחסל את העסק.
וזה יכול להיות גם לגמרי אחרת. זכור, למשל, שבאיראן התחלף שלטון השאח למרות שהצבא עם כל הכח והנשק החדיש תמך בו.
יתרון טכנולוגי, במיוחד כשהוא נשאר במחסנים מתוך בחירה, אינו יכול תמיד בהכרח להביא להכרעה.
הנאום שלא היה 52182
הנטיה לראות שחורות היא לפעמים נבואה שמגשימה את עצמה. זאת כיוון שאם אלה הנחות היסוד, הרי שפעולות התגובה להן הן מתגוננות וחשדניות ומגבירות את המתח. אני מבקש לתת סיכוי.

העולם משתנה ללא הפסקה. גורמים חדשים נכנסים לתמונה. מאזן האימה הגרעיני הביא לצד השלכות שליליות גם פחד גדול ממלחמות מוחלטות. העובדה שבמאה הקרובה יהיה צורך במשאבים של שלשה כדורי ארץ לשם המשך החיים על הכוכב שלנו תהיה ככל שיחלוף הזמן משמעותית ומשפיעה יותר ויותר. אם נמשיך להילחם על הגבולות לא ישאר בסוף בשביל מה להילחם. כאן כבר מדובר על אינטרסים משותפים לאויבים ואוהבים כאחד. ישנם עוד אינספור גורמים המשפיעים על המציאות שאני לא מציין.

אני לא נוטה לקבל את ההנחה שהאינסטינקט הקיומי של כל הערבים הוא להשמיד את כל היהודים. רק היום פירסם עודד גרנות דברים מתונים שנאמרו דווקא באיראן. מרצה באוניברסיטה בטהרן דיבר על כך שיש להגיע למצב שירושלים תהיה בירה דתית לשלש הדתות. מסתבר שאפילו באיראן יש מי שלוקח את ישראל והיהודים בחשבון, ואפילו אומר זאת בכנס פומבי. ואם כך, למה לתדלק את השנאה והמלחמה ללא הפסקה? אולי בכל זאת יש דרך להנמיך את הלהבות ולהתחיל לדבר כבני אדם שווים? אני מאמין שיש דרך, כי הערבים הם בני אדם כמונו. כשנפסיק לעשות להם דמוניזציה, ונתחיל לדבר איתם בגובה העיניים, יש סיכוי שגם הם יבינו שלא כל היהודים או הישראלים הם חיות צמאות דם כפי שחלקם אולי סבורים היום.

למה לא לתת צ'אנס לסיכוי? אופטימיות היא מידה טובה בחיים הלאומיים בדיוק כמו בחיים האישיים. נסה לחשוב על כך מבלי להיות כבול לידיעותיך הקודמות על מהות הערבים ושנאתם אלינו.

אחסוך לך משפט קטן- כמה שאני נאיבי! ועם זאת, נוהגים לומר שבתמימות יש הרבה יופי וכח.
הנאום שלא היה 52183
אומרים גם שתמימים נהרגים הרבה יותר מהר מחשדנים.

אז מה
הנאום שלא היה 52186
החשדנות לא הורגת אותנו?
הנאום שלא היה 52596
אני לא יודע, אבל עדיין אני מעדיף לחשוד ולהזהר מאשר לשים ראשי בפה הארי ולהמתין ולאות אולי הוא בכלל ארנבת ללא שיניים.

אני אישית רוצה לראות את הארי מתנהג כמו ארנבת על מנת שאני אתחיל להאמין שמדובר בארנבת, כרגע הארי מתנהג כמו ארי , וכמו שכבר נרשם פעם, אם זה עושה קול של ארי, מסתובב כארי , ורוקד כארי, אולי באמת מדובר בארי ולא בארנבת, ואז הדרך לטפל בו היא לא לתת לו בכל פעם קצת גזר ולהמתין אלא להשתמש באמצעים יותר קשים מול השיניים שלו, עד שהוא יהפוך לארי זקן וחכם שמבין שבעזרת שיניים וציפורניים קשה לשבור תחנות רוח, גם עם בסופו של דבר יתכן וזה אפשרי.
הנאום שלא היה 52217
החלוקה של אלה שאינם בעד משא ומתן ואלה שהם כן היא חלוקה לא נכונה. (אני מתכוון למשא ומתן בעת רגיעה. כשיש מלחמה צריך לנצח.)
זו בכלל לא השאלה. השאלה מה אתה מוכן לתת בעד הסכם שלום. כרגע, תנאיו של ערפאת, כפי שהוא מציג אותם, אבל אני מעריך שברגע שיקבלם יבקש עוד, הם זכות השיבה, כלומר החזרת כל פליטי 48 על צאצאיהם למקומם. הוא התחיל לדבר על כך עוד הרבה לפני פסגת קמפ דויד (ראה מאמרי מלפני שנה וחצי "ערפאת מאיר את טפשות אוסלו").
איני יודע מה העמדה שלך אבל לתת לו את זה גם שריד מתנגד. אז על מה ננהל מו"מ ?
הערבים אותם ערבים, הים אותו ים 52231
בחייך, אדון אנשלביץ, על מי אתה מנסה לעבוד? אתה הרי אחד מהאנשים שהתנגדו תמיד ויתנגדו לעולם לקיום משא ומתן עם הערבים. בשביל להיווכח בזה לא צריך לקרוא את מאמריך מלפני שנה וחצי כי הוכחת את זה שוב אפילו בתשובה הזאת.

יוסי שריד אמנם לא תומך במימוש זכות השיבה, אבל יחד עם זה הוא כן בעד קיום מו"מ עם ערפת, ולכן אזכורו בנשימה אחת עם הסבריך המלומדים הוא סתם נסיון הטעייה לא מוצלח. גם אמונתך שערפת יבקש עוד דברים ברגע שיקבל את מה שהוא מבקש היום (מי יתן לו את זה אם אפילו שריד מתנגד? נעזוב זה) היא עוד הוכחה לכך שההתנגדות שלך למו"מ היא עמוקה הרבה יותר מאיך שאתה מציג אותה. כשערפת דורש את זכות השיבה אתה רואה בזה סיבה שלא לקיים איתו משא ומתן. אם הוא היה מודיע היום שהוא מסיר את הדרישה למימוש זכות השיבה באופן חד צדדי, היית כותב שזה עוד טריק של השקרן הפתולוגי שמנסה להחזיר לעצמו קצת נקודות אצל מנהיגי העולם ושוב היית טוען בלהט שאסור לקיים איתו משא ומתן. אפילו אם אחרי שבעים ימי שקט ערפת היה עושה לעצמו טרנספר חזרה לטוניס סתם ככה מתוך התחשבות בסביבה וגם קורא לכל שאר הערבים לבוא בעקבותיו, אתה הרי היית מתנגד למו"מ איתו. למה? כי אתה פשוט מתנגד למו"מ עם ערבים באופן עקרוני, וכל השאר זה רק טקטיקות פרימיטיביות של הסוואה לעמדה המקובעת הזאת.

וזה לא יפריע לך כמובן להתנפח כמו תרנגול כל פעם שירמזו לך בעדינות שהסיבה האמיתית לעמדתך היא שאתה פשוט גזען שלא נאה לו לדבר עם ערבים בגובה העיניים. ההבדל היחיד בינך לבין שאר הימניים הגזענים והמתלהמים היא שאתה מספיק מתוחכם להסוות את גזענותך במאמרים ארוכים שמתבססים רובם ככולם על השוואות מופרכות לדברים אחרים שקרו במדינות אחרות ובדרך כלל גם בזמנים אחרים, עם כמה הוכחות של לוגיקה בגרוש לשיפור הטעם הכללי, ותמיד עם אותה מסקנה בסוף. מה, חשבת שתצליח לעבוד על כל האנשים כל הזמן? חשוב שוב, ושוב, ושוב, עד שירד לך האסימון ותבין שכל יום בלי מו"מ רק מעלה את המחיר שאנחנו משלמים. ואנחנו עוד נשלם, שלא יהיה לך ספק. על אפך ועל חמתך יהיה פה בסוף הסדר קבע עם שתי מדינות לשני עמים, והוא יבוא במקום הטבח בערבים שלו אתה מייחל כבר שנים אך אפילו מנהיגיך המהוללים ביותר מתגלים כמספיק אחראים בכדי שלא ליזום אותו בעצמם.

הנחמה היחידה שלך יכולה להיות שעם הלך הרוח הנוכחי ועם כל אש השנאה שאתה וחבריך דואגים ללבות מדי יום, יכול להיות שזה כבר לא יקרה בימי חייך (תלוי בן כמה אתה) כך שאתה באופן אישי אולי כבר לא תצטרך לאכול את הלב כשתבין יום אחד כמה טעית ולאיזה נזק עצום גרמה עקשנותך וסרבנותך.
הערבים אותם ערבים, הים אותו ים 52240
מרוב נסיון לא ליצור אנטגוניזם אני משתדל כל הזמן לכתוב במילים רכות מתוך תקווה (אולי נאיביות) שהדברים ייכנסו לראש וללב.
ואולם, אני מסכים לחלוטין עם ניבה- מדובר בגזענות טהורה שמוליכה את קו המחשבה ה"אנשלוביצית". כל כך מתסכל להתמודד עם זה! אולי זה באמת פתאטי לנסות להיות הגיוני אל מול גזענות המצביעה על הלך מחשבה אנטי-לוגי לחלוטין. אני מותש מזה. האלימות הגזענית מקיפה אותנו מכל העברים.

השבוע כבר חלפה במוחי המחשבה שאולי הדרך היחידה לשחרר את המועקה הכבדה הזאת היא על ידי המרת יהדותי או לחילופין ישראליותי במשהו אחר. עד מתי אוכל להשתייך לעם המגלה כל כך הרבה כיעור תחת מסווה של נאורות, דמוקרטיות ומערביות?! הלב זועק מכאב ותסכול.
העמים הם אותם עמים 52256
אל נא תמיר תרבותך מהר כל כך. העמים האחרים אינם צבועים? האמריקאנים, למשל, עם ערכיהם הפוריטניים כלפי חוץ וההוללות המינית מאחורי דלתיים סגורות? השבדים, שתמיד מופיעים ראשונים ברשימת זכויות האדם של האו"ם, כמובן, בלי קשר לעובדה שעורכי הרשימה הם, הפלא ופלא, שבדים? המוסלמים, שצועקים השכם וערב על קשיחות היד של המערב, בזמן שהם נוהגים בעריצות רבה פי כמה כלפי אוכלוסיותיהם שלהם, שקוראים לדתם דת השלום ביום אחד, ובערב אותו יום תורמים לחוטפי-מטוסים ומחבלים מתאבדים? והרשימה עוד ארוכה.

הדבר היחיד שמייחד את התרבות היהודית-נוצרית היא האשמה העצמית, הנובעת ממעין צדקנות במסווה. "כן, כולם ככה, אבל אנחנו אמורים להיות טובים יותר מזה."
העמים הם אותם עמים 52261
כן, כולם חארות, ואנחנו משתלבים יופי במגמה הזאת. עם סגולה ואור לגויים לעילא ולעילא.
העמים הם אותם עמים 52273
אין ביננו ויכוח בנושא זה.
ואם אנחנו ברוח של האשמות 52253
ישנם אנשים מסויימים, שאוהבים להכניס את כל מי שלא מסכים איתם לתבניות ידועות מראש, כדי שלא יצטרכו חס וחלילה להתמודד איתם. ''אלה גזענים, אלה פרימיטיבים, אלה עשירים, אלה בורים, אלה קפיטליסטים,'' וכו' וכו'. כן, תירוצים נהדרים יש להם לא לשוחח עם אף אחד שאינו מסכים איתם.

אותם אלה המדברים כל הזמן על הדברות. מעניין.
הערבים אותם ערבים, הים אותו ים 52278
מעולם לא נעזרתי במישהו כדי לנתח את מחשבותיי הנסתרות גם ממני, ואם אעשה זאת פעם, בודאי לא אבחר בך וגם לא בנתנאל.
חוץ מזה שניכם כמובן גזענים פשיסטים ויתר המלים הנחמדות.
הנאום שלא היה 52436
אגב, דב, הרמטכ"ל מופז עצמו אמר בכנס הרצליה בחודש שעבר שמטרת האינתיפאדה הנוכחית היא השגת מדינה פלסטינית בגבולות 67'. על זה לדבריו אנחנו נלחמים היום (עקיבא אלדר, "כשנותנים לשרון אור ירוק הוא לא יעצור באור אדום", "הארץ", 20/12/01). האם אתה זקוק ליותר מכך?

בנאום שנשא ערפאת ב-‏11 בדצמבר בפני פעילי פת"ח ומקורבים במלון קזבלנקה ברמאללה, הוא אמר את הדברים הבאים: "בנוסף לכך קיים נושא העקורים, שבו מטפלת ועדה מרובעת מצרית-ירדנית-ישראלית-פלסטינית אשר דנה בעקורי 67. עניין העקורים הוא עניין שהוכרע לגביו".
ניתוח הדברים: על פי הסכמי אוסלו אכן תותר חזרתם לגדה של עקורי 67', שרובם ברחו מהגדה לירדן במלחמת ששת הימים. ב- 12 באוקטובר 99', כתב אלוף בן ב"הארץ": "ההנחיות למשלחת הישראלית (לועדה, נ.י) היו לסחוב את הדיונים ככל האפשר ולהימנע מהחלטות".

בנושא פליטי 48' אמר ערפאת באותו נאום: "הנושא שיש לקבוע עמדה בעניינו הוא נושא פליטי 48'. הנושא הזה הוצג ובוסס בקמפ דיוויד. זו מטרת כולנו".
עניין העקורים הוכרע, כיוון שהוסכם לגביו באוסלו מול הישראלים. מנגד, נושא פליטי 48' עוד לא הוכרע. היקש מסוגיית העקורים מעלה שהנעלם החסר הוא הבנה עם הישראלים. עצם העובדה שיש להגיע להכרעה מול הישראלים, שהיו השותפים לקמפ דייויד, מלמדת כי גם מבחינת ערפאת יש להם עמדה, וקיומם הוא עובדה מוגמרת שאין לשנותה. ערפאת אינו אומר באיזו דרך צריכה הסוגיה להיפתר ובטח שאינו אומר שפליטי 48' צריכים לחזור לתוך פלסטין ההיסטורית. כל זה נאמר בפורום פלסטיני סגור, לא לעיני המצלמות, הישראלים והעולם.

אני מחכה לציטוטים שתביא בהם ערפאת אומר מפורשות שהוא מעוניין בהחזרת כל פליטי 48' וצאצאיהם לתוך גבולות ישראל. בסס את דבריך במציאות.
הנאום שלא היה 52482
אני, אכן, לא זקוק לדעתו של שאול מופז. תוכן דבריו לא מתקבל על הדעת. לו מטרתם של הפלשתינים הייתה מדינה פלשתנית בגבולות 67 הם היו לוחצים עוד טיפה בקמפ דויד ומשיגים זאת. ברק ושלמה בן עמי היו מוכנים לכך והם ידעו זאת.
קראתי פעם כתבה על עיתונאית איטלקיה (לא יהודיה) שהיא מן הבודדים בעיתונאי העולם שתומכים בענייננו. בראיון, היא מספרת על שתי תמונות שקלטה לאחר פסגת קמפ דויד שחיזקו את דעתה על מה שקרה.
התמונה הראשונה: ברק חוזר מקמפ דויד. ברק חזר משם אבל וחפוי ראש. בנתב"ג נראה רציני ועצוב כאילו חרב עליו עולמו.
התמונה השניה: ערפאת חוזר מקמפ דויד. מצב רוחו מרומם. הוא מחייך ועושה תמונת וי באצבעותיו.
כפי שסיפרה, שתי התמונות האלה דברו בעד עצמן.
בניגוד לדעתו של מופז, מה שאומר ערפאת על הרצונות שלו דווקא כן מעניין אותי.
הדבר הכי טרי הוא דווח מהיום ששמעתיו ברדיו. לצערי זה היה לפני שראיתי את דבריך אלה, וכנראה, גם לפני שכתבת אותם. לו הייתי שומע זאת אחרי קריאת דבריך, הייתי רושם את הפרטים העיקריים,
מדובר בנאום טלפוני שנשא באיזה טקס במחנה הפליטים רשידיה בלבנון שמאכלס פליטי 48 .
לפי מה שדווח בקול ישראל, ערפאת אמר שלא ישרור שלום עד ששומעיו יחזרו לבתיהם. חד וחלק.
יש נימוק ממש טרוויאלי שמוכיח שאשף אינו מעוניין במדינה בגבולות 67 . אש"ף נוסד לפני מלחמת ששת הימים, והפת"ח שאותו הקים ובראשו עמד ערפאת היה הגוף הגדול באש"ף.
מטרות הארגון נרשמו אז באמנה הפלשתינית, ודובר בפרוש על חיסול מדינת ישראל. לא דובר שם כלל על תכנית להקים מדינה בחלק מממלכת ירדן.
אתה יכול לומר שאנשים וגופים יכולים לשנות את מטרותיהם. אבל זה לא המקרה. הציטוטים שהבאת בדבריך אינם ברורים וניתנים לפרשנות. כפי שהעדת על עצמך את אופטימי מטבעך ולכן אולי אתה מפרשם כך.
אבל לומר לפליטי רשדיה : "לא יכון שלום עד שתחזרו לבתיכם", זה מאד ברור ולא ניתן לפרשנות.
ואמירתו זו של ערפאת אינה חד פעמית, אלא חלק מסדרה, שהתחילה מזמן ונמשכה גם לתוך "תהליך אוסלו". קרא את מאמרי "ערפת מאיר את טפשות אוסלו" שנכתב הרבה לפני פסגת קמפ דויד. יש גם שם צטוט.
הנאום שלא היה 52487
אני שומע עכשיו את חדשות שבע. הגענו לתחזית וזה סוף החדשות. הסקופ הזה שעליו דווחתי כבר לא מדווח. התיקשורת לא עושה מזה חגיגה כמו שהיא יודעת לעשות כשהיא רוצה.
לדעתי זו ידיעה בעלת חשיבות גדולה, אבל אנחנו עצמנו עוסקים באי מתן מקום ראוי לידיעות מסוג זה.
זה בדיוק מה שספרתי במאמר "ערפאת מאיר את טפשות אוסלו". גם שם הוזכרה הידיעה על דברים כה חשובים שאמר ערפאת בשתי מהדורות חדשות בלבד. באותה תקופה עניין פליטי 48 היה נושא בלתי מדובר כלל, וזה לא עניין אף אחד. היום, כיון שזה היה הנושא העיקרי שהכשיל את פסגת קמפ דויד מדברים על כך לפעמים.
לא עוד מלחמה 51954
Now remember back, what happened when Barak said that if he was to be born in a refugee camp, he would have possibly joined one of the militant groups. Israel was in shock, and criticism roared. It will take time until the people of Israel could accept a speech such as the one you are suggesting...
לא עוד מלחמה 52185
נדמה לי שאת מתכוונת בעיקר לפוליטיקאים שיום אחר כך היו מגישים אי אמון. הציבור היה מן הסתם מסתייג נמרצות, אבל נותן צ'אנס לקול מעט שונה. זה הרי תפקידם של מנהיגים- ללכת עם האמת שלהם גם אם היא לא פופולרית, וזה מה שמבחין בעיני בין מנהיגים גדולים ובין מנהיגים שהפוליטיקה הקטנה והרייטינג שלהם עומדים בראש מעייניהם (כפי שנהג ברק לפני ולאחר קמפ דיוויד כשהקואליציה שלו היתה בסכנה).
הנאום שלא היה 52074
נכון. ברק שרון ובוש, הם, הם האחראים למותם של ישראלים חפים מפשע בארץ ולטבח והרצח הנורא של 5000 איש בארצות הברית. צרצ'יל המיליטנט שבתקופתו נהרגו מליונים מאזרחיו ואזרחי העולם? הוא כמובן גאון ובעל ראייה למרחוק.

בוש שרק נכנס לתפקידו כנשיא ואפילו לא הספיק לקבוע מדיניות הוא המטומטם והנבל האחראי לרציחתם של אלפי אמריקנים בני עמו. וזאת כי הוא פשוט נראה לי אחד כזה. גם מטומטם, גם אשם, וגם אמריקני קפיטליסטי שמרן אויב הנאורות.

וברק גם כן, הוא נראה לי כזה פשוט ובור, וגם הוא אחראי בכלל לכל מצב העימות שלנו עם הערבים משנות השלושים. לא סתם אנחנו לא נמצאים בלבנון יותר. ושרון, הוא מהדור המקים, זה שאחראי לכל מותם של אלפי הישראלים מתקומת המדינה עד היום. שרון הוא האויב האמיתי של מדינת ישראל. לא סתם בתקופת כהונתו ירדה הסבירות למלחמה כוללת עם מדינות ערב.

ובן גוריון הזה. גם כן מנהיג מטומטם קטן וטיפש. עשה הכל כדי להקים מדינה ובשביל מה. בשביל שיקומו אחריו כל מיני אנשים ויכתבו דברים מטומטמים על כך שהמנהיגים שלהם -שמהלכים על חבל דק כדי למנוע מהם מלחמות מצד אחד ואיבוד המדינה שלהם מצד שני- הם בעצם אנשים קטנים ומטומטמים.

אז אולי הם כאלה אני לא יודע. אני לא מכיר אף אחד מהם אישית. אבל מי שכותב דברים כמו שאתה נתנאל כתבת מעליי, לדעתי, גם הוא לא ממש טיפוס חכם. תן לי לנחש. כל המנהיגים שמייצגים את השקפת עולמך או שנחשבים בראי ההיסטוריה כענקי דורם הם חכמים אמיצים ובעלי חזון (וזה לא משנה בכלל עם אתה יודע אפילו מה התרחש בכהונתם). וכל השאר הם כמובן מטומטמים וגרוע מכך רוצחים בעקיפין.
הנאום שלא היה 52172
צפה תגובה מאוחר יותר, אמיר. בינתיים אני הולך לראות ''יומן''. שבת שלום.
הנאום שלא היה 52173
ההנהגה הישראלית הכוללת את ברק ושרון יכולה היתה בעבר ויכולה היום לעשות הרבה יותר ממה שהיא עושה למניעת ההרג הבלתי פוסק. זאת דעתי.

בוש לא אשם בפיגועים במרכז הסחר העולמי, אבל יכול מאוד להיות שהקו האמריקני האימפריאליסטי (תמיכה בדיקטטורים, ניצול ילדים בקווי ייצור של חברות ענק אמריקניות, פגיעה בסביבה, הכפפת חקלאים בדרום אמריקה לחוקי המשחק הקפיטליסטיים ועוד) בחמישים השנה האחרונות הוא אחד הגורמים לכעס הנורא כלפי אמריקה ולפיגועים. יכול גם להיות שלא, ושבן לאדן היה פוגע בארה"ב גם אם העולם היה חממה שתענוג לחיות בה בכל מקום. אין דרך לדעת, אך לי ברורים שני דברים- בן לאדן הוא פנאט מטורף ואמריקה היא מדינה שפוגעת רבות במיליארדי אנשים ברחבי העולם. את הניתוח יעשה כל אחד אחרי שילמד את העובדות.

להזכירך, וועדת חקירה ממלכתית (כהן) קבעה ששרון לא ראוי להיות שר ביטחון בעקבות סברה ושתילה. בעבודה שכתבתי על מלחמת של"ג גיליתי שמאפריל 81' חיפשו שרון, בגין ורפול כל סיבה בכדי להיכנס ללבנון ולהפציץ אותה. שרון אינו צדיק ולדעתי - וזאת רק דעתי - מהלכים בהם הוא נקט כמנהיג עלו בחיי אדם רבים. מצטער שאינני יכול לבשר לך ששרון הוא חסיד אומות עולם. באשר לירידת הסבירות למלחמה כוללת- על מה אתה נסמך? האם יש לך הוכחות שירידת הסבירות למלחמה כזאת קשורה ישירות לפעולות בהן הוא נקט? אנא הצג אותן בפני.

לא אמרתי שבן גוריון היה מטומטם קטן וטיפש. הוא היה ללא ספק מנהיג גדול, אך גם הוא לא היה חף מטעויות (בקליטת עולי "עדות המזרח", למשל). התמונה אינה חד מימדית.

על דבר אחד אני מסכים איתך: אני טיפש לא קטן. שוב שבת שלום.
הנאום שלא היה 52447
חיפשו כל דרך להפציץ את לבנון. בחיי, מה אתה יודע. רצו להפציץ וללחוץ על קן הצרעות שמשמש כמצע גידול לרוצחי ישראלים. ואפילו ניסו להחליף את שלטון תומך הטרור בשלטון פרו ישראלי. אבוי.

צפיתי תגובה וצפיתי גם בתגובה ואני הולך לשתות מרק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים