518641
בקשה למערכת - הסרט "שיטת השקשוקה" שודר אתמול ועורר דיון מעניין בנושאים כמו הפרטה,הון שלטון,עצמאות העיתונות ועוד.אפשר לקבל ידיעה חדשותית חדשה שתעסוק בסרט ובנושאים שעולים ממנו?
תודה
518643
http://www.haayal.co.il/help - סעיף 21.
518659
נכון מאוד! הייתה שם מלחמת עולם בין עודד שחר ומתי גולן. גולן התנהג כמו אידיוט, ארי שביט חייך חיוכים של אויל משריש, רינו צרור היה המום, ואשת המחמד המסורתית של "פוליטיקה" נשארה אדישה למתרחש. היה מעניין.
518686
למי שפספס: מתי גולן חזר וצעק שכל התקשורת היא תת-רמה, ואז איים שיעזוב את הדיון בגלל שלא מדברים על הדברים החשובים, עודד שחר ניסה לרצות אותו וביקש שיעלה את הדברים החשובים, ואז הוא התחיל לדבר על המאמר של ארי שביט על ציפי לבני מלפני הבחירות, ועוד כמה מקרים שמוכיחים את טענתו שכל העיתונאים גרועים.

אבל בין לבין היו כמה דברים או דוברים מעניינים יותר.
518688
ודאי שהיו גם דברים - ודוברים מעניינים יותר. בעיקר סרטו של רוזנטל היה מרתק, מה שקשה לומר על סרט התגובה.
מתי גולן וארי שביט 518701
מתי גולן מפרסם היום בטור שלו -

"ארי שביט מטיף - ומסתיר

אחד המשתתפים בדיון אתמול בערוץ 1 היה ארי שביט מ"הארץ". הנה ציטוט מתוך מייל שהגיע אלי הבוקר: "בעוד ארי שביט מדבר על כך שאסור שעיתונאי יסקר את חברו - נמנע ארי מלגלות אצל מי בילה בשבת שעברה - אצל חברו עידן עופר.

זה כמובן לא הפריע לו להשתתף בדיון (השקשוקה) ולדבר על זכותו של עידן וכו'. הבוקר טילפנתי אל יועצו של עופר, הח"כ לשעבר אלי גולדשמידט, והוא אישר שארי שביט אכן היה בביתו של עופר שלושה ימים לפני הדיון בעניינו בערוץ 1."

מתי גולן וארי שביט 518712
אלי גולדשמידט ניסה להתרכז ב"עובדות" גם ההתנהגות המתוארת של ארי שביט היא עובדה ועוד איזו עובדה. שלי יחימוביץ התייחסה ל"חברות" הזאת שבין עופר, ברק, ביבי, ארי שביט ורפי גינת. האם מי מהם למד איתו בבית הספר או שרת באותה יחידה בצבא ? האם עידן עופר היה עם עם ביבי בסיירת? נדמה לי שהמגינים על עופר דיברו על כך שמותר גם לפוליטיקאים ולעיתונאים לקיים ייחסי חברות. את הצושג המיוחד הזה של חברות, היה צריך לפתח ולנתח.
מתי גולן וארי שביט 518714
אלי גולדשמידט הדגים מצויין את תכסיסו הותיק של משה סנה ''נימוק חלש, להרים את הקול''.
מתי גולן וארי שביט 518952
במקרה זה זה היה, בעצם, ''אינטיעון, להרים את הקול''.
קוים לדמותו של הויכוח הפומבי 518759
נדמה לי שהגיע הזמן ובו יוענק פרס ישראל לממציא והמהפכן הגדול ביותר בתולדות התקשורת הישראלית. איש שהמציא פורמט שהמגלם בתוכו את קסמי האלכימיה יחד עם סודות הפרפטום מובילה. כוונתי כמובן לדן שילון ממציא ה"מעגל".
פשוט אי אפשר לתת פרס פחות נחשב מזה לאדם ש"העתיק" את פורמט האירוח והויכוח הסלוני בבית הישראלי, שילב בו ידוענים והפך אותו לאחד הפורמטים הממאירים ביותר במדיה הישראלית.
כל מעגל כזה, חייב תמיד להכיל יותר מדי דוברים וזכות הדיבור עוברת באופן אוטומטי באמצעו של המשפט השני כמו סיגריית חשיש במעגל מחששים. רגע, עיקר שכחתי: בכל דיון חייבים להעלות כמה "גפרורים", פרובוקטורים אוילים או אנשים שאין להם מה להגיד או שאינם יודעים איך להגיד אותם (לעיתים גם וגם).
חייבים להודות שיש כאן עפרות זהב של ממש המונחים לפני המפיק. רק הושט ידך וקח. אין צורך בשום הכנה מיוחדת (מעבר להזמנת מוניות), אין צורך לברר עובדות ולהכין שאלות ותחקירים. רפרף מעט בעיתון והזמן את המגיבים המועדים הדלק את המצלמה וחכה לצעקות.
השיטה כל כך מוצלחת ויש לה כבר דור שני. כמה מן הטוקבקיסטים הטלביזיוניים כבר הגיעו לכנסת, כך שבמקום שהדיונים "יציפו" את הנושאים, הם לפעמים אפילו יוצרים אותם.
ולסיום אותם תקשורתנים הנהנים כל כך ל"ככב" במעגלי הצעקות הללו, מדי פעם משלמים את חובם לאליטיזם ומצביעים על סכנות הטוקבקים לדיון הציבורי.
נבצר מבינתי, מה היה תפקידו של מעגל התגובות לאחר שהוקרן הסרט וסרט התגובה. אפשר לזמן את רוזנטל ואת עידן עופר, לשאול אותם שאלות נוקבות ולתת להם את הזמן לענות. אם האדונים הנכבדים אינם מעוניינים, מדוע צריך להקצות זמן למקורביהם, שלוחיהם ודובריהם ולטמטם עד כלות את הצופים. יתכבדו ויכתבו מכתב למערכת העיתון או יכתבו לו מאמר.
קוים לדמותו של הויכוח הפומבי 518765
אינני יודעת מה עושה אצלך דן שילון בדיון הזה, ואינני צופה בו אף פעם, כך שאינני יכולה להגיב בעניינו. לגבי עודד שחר ו''פוליטיקה'', דבר אחד נכון אמר גולן - הדברים שם בדרך כלל צםוייפ וממוחזרים. עוד נקודה שמרגיזה אותי, ואותו סביר שלא - היא שבתוכניותיו תהיה לעולם אשה אחת בדיון, באמת ''אשת מחמד'', אלא אם כן מדובר בנושא ''נשי'' מובהק - פמיניזם, אונס וכדו'.
בכל אופן, את רוזנטל הזמינו לדיון והוא הגיע. עופר לא הגיע, ונדמה לי שסיבותיו ברורות. אני מקווה מאוד שבית המשפט יפסוק לטובת רוזנטל, שעל סרטו נאמר ''ניכרים דברי אמת'', מה שאי אפשר לומר על סרט התגובה.
קוים לדמותו של הויכוח הפומבי 518791
טוב. אולי באמת נדרש הסבר איך הכנסתי את דן שילון לכאן.
היה הסרט של רוזנטל. היה סרט תגובה. רק רוזנטל הסכים להגיע לאולפן? ישב עודד שחר, יצפה בסרט, יכין שאלות נוקבות למרואיין ויתחקר אותו לאורך ולרוחב בקשר לסרט. במקום זה אפשר לשרבט כמה משפטי פתיחה, להזמין לאולפן 5-6 אנשים, לזרוק משפט פתיחה ולתת למוזמנים לצעוק אחד על השני במשך חצי שעה. האופציה השנייה היא שיטת דן שילון לבידור טלביזיוני.
עיתונאות השקשוקה 518796
מדהים. כיצד אפשר לומר על סרט התעמולה הדמגוגי של רוזנטל "ניכרים דברי אמת"? האם ראית איך רוזנטל רעד בדיון לאחר הקרנת סרט התגובה? בדיוק כמו תלמיד שלא יודע את החומר בזמן בחינה בע"פ.

רוזנטל מיצג עבורי את כל הרע ב"עיתונאות" החדשה שנשפכת עלינו מתוך מסכי הטלוויזיה. עיתונאות מגוייסת, אלימה, שטחית במקרה הטוב, ומניפולטיבית ושקרנית במקרה הרע. עיתונאות שעיקר עניינה גיוס דעת הקהל של ציבור נבער מדעת. עיתונאות שאינה מעוניינת לידע או להחכים את הציבור, אלא להנהיג אותו.

הדרך להנהגה עוברת כמובן דרך השלכת רפש על מוקדי כח פוליטיים וכלכליים, כאשר הדמגוג הטלוויזיוני מעמיד פנים שהוא נציג הציבור, ומגן על הציבור מפני עושקים ומושחתים למיניהם.

אנחנו נתקלנו כבר בעיתונאות השקשוקה הזאת בתוכניות "הבולדוג" "הבולדוזר" ובעצם כמעט בכל תוכניות האקטואליה הטלוויזיוניות.

אני מקווה שהעופרים ישפדו את רוזנטל בבית המשפט. אם כך יקרה יהיה זה שירות ציבורי חשוב לכולנו.
עיתונאות השקשוקה 518849
מדהים. האם שנינו ראינו את אותו רוזנטל? רוזנטל שאני ראיתי, דבר אחד אינך יכול להגיד עליו - שאינו מאמין בצדקת דרכו...
עיתונאות השקשוקה 518946
אין לי ספק שהוא מאמין בצדקת דרכו - במלחמה בבעלי ההון ובמהפכה חברתית, כנראה עד לגן העדן הסוציאליסטי - בעיתונאות הגונה הוא בוודאי לא מאמין.

האם באמת את לא מבחינה בהבדל בין העיתונאות של רוזנטל ובין זו של יואב יצחק, למשל? האם את באמת רוצה שהעתונאות בארץ תהפוך כולה לתוכנית ריאליטי מגוייסת?
עיתונאות השקשוקה 518950
כעת עמדתך מובנת לי.

אך לשיטתך, נניח לרגע שזה כל מה שיש לנו בחזית של עיתונות ביקורתית על קשרי הון-שלטון, ואחרים לא זוכים להתייחסות משמעותית בציבור. אתה צריך לבחור את הקרבות שלך, לא יותר דחוף לטפל בקשרי הון שלטון?
שיטת השקשוקה 518721
מאחר ואתה מתמהמה במשלוח הידיעה על סרט תעודה זה למערכת האתר, ואילו אני טרם צפיתי בו, וכן מאחר ושבת אחים גם יחד (בכלא) מעורר באייל עניין הדומה לזה שמעוררת הסוגיה של און ושלטון באיטליה, אשים כאן קישור לסרט התגובה לטענותיו של רוזנטל: http://www.omov.org/ .
שיטת השקשוקה 518722
השגיאה "און" מכוונת?
שיטת השקשוקה 518726
כוונה כן, שגיאה לא.
שיטת השקשוקה 518739
לצערי ביום ג' לא הספקתי לראות את השקשוקה, ואני מעדיף לראות אותו לפני סרט התגובה. האם מישהו יודע על שידור חוזר שלו בקרוב?
שיטת השקשוקה 518747
אם אתה מוכן להשקיע 50 ש"ח, http://www.shakshuka-movie.com/order.html
אם אתה מוכן לעלות לירושלים, יש בשבת באוזן השלישית.
שיטת השקשוקה 518745
אתה יודע אם גם הדיון הועלה לרשת?
שיטת השקשוקה 518755
נראה לי שאתה מתכוון לדיון בערוץ 1 בין מיקי רוזנטל לח"כ אלי גולדשמידט: http://www.bizportal.co.il/shukhahon/biznews02.shtml...

היו עוד הרבה דיונים ברשת. אגב, אבחנה מעניינת: באתר הארץ כתבו "ניצחון לאחים עופר" ובקטן הסבירו שהרייטינג של סרט התגובה היה גבוה בכחצי אחוז. בגל"צ מתן חודורוב בוחן את השאלה בכלים קצת יותר מדעיים: http://glz.msn.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=45179
שיטת השקשוקה 518756
תודה. אני לא הייתי מייחס חשיבות רבה למידת התמיכה הציבורית בסרט בגלל המניפולטיביות הגדולה של כל הנושא. אבל הייתי שמח לראות את ה"דם" באולפן. למנ ערוץ אחד לא מעלה תוכניות ודיונים חשובים לרשת?
שיטת השקשוקה 518757
ערוץ 1 דווקא מעלה הרבה תוכניות. אולי כאן הוא חושש כי כל הנושא עומד בתביעת דיבה.
שיטת השקשוקה 518758
איך דיון באולפן יגרום לתביעת דיבה? מי שרוצה לתבוע יכול לדרוש הקלטה. אני חושב שזה פשוט בגלל שהערוץ נמצא בפיגור של עשור או שניים.
שיטת השקשוקה 518762
על איזה פיגור אתה מדבר? כנראה התעמולה נגד השידור הציבורי חלחלה גם למוח שלך. ערוץ 1 מעלה לרשת המון תוכניות. אתה לא מאמין לי? תסתכל באתר של רשות השידור.

"איך דיון באולפן יגרום לתביעת דיבה?" תביעת הדיבה כבר קיימת, ובתביעת דיבה יש משקל למידת החשיפה. ערוץ 1 לקח על עצמו סיכון מסוים כשהסכים לשדר את הסרט בטלוויזיה. אולי הוא לא רוצה להסתכן מעבר לכך.
שיטת השקשוקה 518763
סליחה שעוררתי כלבים נושכים. למה מה קרה שאתה כזה גס?
שיטת השקשוקה 518770
איכות זו לא מילה גסה.
שיטת השקשוקה 518953
באמת הופתעתי שהם העזו לשדר את זה. גם הם וגם כל המקומות שאירחו את הסרט של רוזנטל עוד קודם - ייתכן מאוד, אגב, שזו הסיבה לאחוז הצפייה המעט גבוה יותר בסרט התגובה: את שיטת השקשוקה ראו כבר לא מעט צויפם עוד קודם.
שיטת השקשוקה 518957
הסבר יותר סביר: הסתיים פרק סיום העונה של מסודרים בערוץ 2.
שיטת השקשוקה 518961
סביר בהחלט. האירוע המרעיש הזה פשוט פסח עליי:)
שיטת השקשוקה 518746
את יודע אם גם הדיון הועלה לרשת?
שיטת השקשוקה 518818
הנחתי שאנשי המערכת לא חיים בכוכב אחר ומודעים לסרט ולדיון שבעקבותיו (או לפחות קוראים תדיונים שמתנהלים אצלם באתר).אם קראו תדיון כאן ולא מצאו לנכון להקדיש לכך ידיעה חדשותית,אני בספק אם מייל ממני זה מה שיגרום להם לשנות את דעתם.לעניות דעתי,חבל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים