לא להילחץ 5187
ישנם כמה דברים שכדאי לזכור אותם לפני שנכנס לפניקה, כפי שעושה, באיפוק מה, הכותב שלדבריו אני מגיב. דברים אלו הם:

1. החיזבאללה אינו צבא, ואינו מהווה איום ממשי על ישראל. הסיבה לנצחונותיו על צה"ל טמונה, בין היתר, בתמיכה הגורפת של האוכלוסיה בארגון, בתנאי השטח היתרוניים לו, ובחוסר יכולתו של צה"ל להבדיל בין אויב לאזרח ולפעול בצורה אחידה נגד מטרה קבועה כלשהי. או, במילים אחרות, הסיבה לנצחון זה היתה אך ורק מאחר והארגון פעל בתנאים של לוחמת גרילה. אף אחד מהתנאים הדרושים להמשיך בלוחמה מסוג זה אינו מתקיים ברגע שישראל נמצאת מעברו השני של הגבול.

2. מי שמושך בחוטים בזירה הדרום לבנונית, כפי שהוכח כבר מספר פעמים, הוא לא נסראללה אלא אסד. השאלה שניצבת כרגע בפני אסד היא כזו: האם לחדש את התוקפנות כלפי ישראל, באמצעות החיזבאללה, על מנת להביא למוקד לחץ מחודש ולהניעה לסגת מרמת הגולן? כאן יש להקפיד על צניעות ראויה ולהודות שהתשובה לגמרי אינה ברורה. אך, יש להניח כי בשלב הקריטי בו נמצאת סוריה עם העברת השלטון בין אסד לבנו ומיסוד כוחו של זה האחרון, ידע אסד כי תוקפנות מוגזמת כנגד ישראל עשויה להביא להתלקחות כוללת, שעשויה להביא למלחמה בין ישראל לסוריה. ואין סיבה להניח שאסד, שהוכיח עצמו עד כה כאסטרטג מבריק (למעט הפאשלה המרכזית שלו, כאשר סירב לקחת את רמת הגולן כשזו היתה למעשה פרוסה לרגליו), ירצה לנהל מלחמה אל מול ישראל, החזקה ממנו על פי כל ההערכות, דווקא בתקופה קריטית זו.

3. לא משנה כמה טנקי T-55 מיושנים של צד"ל יתפוס החיזבאללה, וכמה כפריים זועמים ינופפו ברובי הקלאצ'ניקוב שברשותם לעבר חיילי צה"ל בעבר השני של הגדר, אין הדבר משנה במאומה את יחסי הכוחות הממשיים באזור. וכאשר מדובר בצבא מול צבא, גבול מול גבול, אין החיזבאללה משתווה לצה"ל, ואף לא מתקרב לכך.

בקיצור, אפילו שמדובר כאן בשרשרת של שגיאות אופרטיביות מצד צה"ל ומשרד הבטחון, שהביאו בתורם להפקרת ציוד רב כמו גם רכושם של אנשי צד"ל, אין להגיע מכך למסקנה כי המצב האסטרטגי הוא בהכרח שלילי. הדבר המרכזי כרגע הוא להתבונן, לנתח את המצב בהגיון, והכי חשוב - לא להילחץ. לא שאני רומז למשהו בנוגע למאמר.
לא להילחץ 5188
לצערי התגובה שלך משקפת חוסר ידיעת העובדות, בכלל הציבור. המציאות בלבנון שודרה בצורה מעוותת לחלוטין לפחות בשלושת השנים האחרונות וכאן מקור הטעות.

1. האוכלוסיה בתוך רצועת הביטחון היתה ברובה נגד החיזבללה ובעד צד"ל. כמובן שהיו משתפי פעולה עם החיזבללה גם בתוך צדל, אך החיזבללה בפירוש לא יכל לפעול מתוך האוכלוסיה ברוב הגזרות. איפה האוכלוסיה כן תמכה במחבלים? בכפרים מעבר לק האדום (ז"ל) שם לא היה שום חוסר יכולת להבדיל בין המחבלים לאוכלוסיה המסייעת להם, אלא רק חוסר רצון לפגוע באותה אוכלוסיה. מהבחינה הזו המצב עכשיו רק נעשה יותר גרוע. באוכלוסיה עדיין לא נפגע, אך הפעם המשחק הוא בחצר שלנו.
מה שמחריף את המצב, היא העובדה שאם פעם היה שטח אפור בו לא היו אזרחים ושם הצבא נלחם בצורה חופשית יחסית במחבלים, כיום זה לא קיים. החיזבללה יכולים לירות בחיילינו מנק"ל ועדיין לחסות בצילם של אזרחים.

2. הניתוחים המדיניים המחוכמים, מהסוג שטענו שיש ללכת על המהלך מכיוון שהוא יגרור את סוריה להסכם שלום איתנו, ובכן.... גם לאסאד יש מה לומר כנראה.

3. השגיאות הפעם לא נעשו מצד הצבא אלא מצד הממשלה, אם זה היה תלוי בצבא, ואהוד ברק לא היה מתעקש "למצות את האופציה המדינית" העניינים היו הרבה יותר פשוטים ולא היינו עדים לקריסה כזו. הטיפשות המובנית בכל המהלך היא שבמשך שנה של הצהרות, מטופשות - שנועדו כנראה לאוזני סוריה, המדינה פוררה את צדל מבפנים. על זה כבר אמר חכם אחד if u wana shoot, shoot. dont talk...
חולצתי עלידי חיל צד"ל! 20221
ביולי 1999 ניפצתי מי ירי מרגמות במוצב ריחן
אני ועוד 8 מיחברי (שירתתי בצנחנים מ"ח מרגמות)בבוקר בשעה 09:00 התחילו לישרוק למוצב יר מרגמות מיד זינקנו לקנה ואיתחלנו לבצע סדרות של פצצות לכיוון הירי לפי נתונים תוך כדי שנופלים לידינו פגזים ואז נפל פגז 10 מטר מימני ואפתי לעמדה כולי מלה דם ורסיסים ביד ולא שומע פיתעום ביגלל הפיצוץ ואז תוך כדי ירי כבד של אש מקלעים ומרגמות לא חייל צה"ל בא להציל אותי ואת חברי אלה חייל צד"ל וזה למה אני מיתביש להיות תושב מדינת ישראל שנותנת את ידה לאויבה ומפילה את האנשים שנילחמו שנים למעןביטחון דרום לבנון והצפון בישחותם אני שמנו על שקת יחסי ועל חיסול חוליות חיזבללה!
כולצתי עלידי חיל צד"ל! 22478
באמת לא נעים להגיב לזה
כולטסטי אלדי חל טסד"ל! 22479
אבל מישהו צריך לעשות את העבודה המלוכלכת.
חולצתי עלידי חיל צד"ל! 713082
אורן שלום,
במסגרת מחקר אקדמי אני אוספת מידע על אירועים מהסוג שסיפרת.
אשמח אם תוכל ליצור איתי קשר בהקדם במייל ortalamarbar@gmail.com
תודה רבה
אורטל
אסד עם הגולן? 5235
"אסד הוכיח עצמו כאסטרטג מבריק (למעט הפאשלה המרכזית שלו, כאשר סירב לקחת את רמת הגולן כאשר זו היתה פרושה לרגליו)". כמה פעמים הוא עשה את אותה פאשלה מרכזית? שלוש? ארבע? מתישהו הוא היה אמור ללמוד, לא? מה עם האפשרות שהוא *לא רצה* לקחת את הגולן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים